ANESTEZİ DOKTORU MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

28 Nisan 2019 Pazar

ANESTEZİ DOKTORU MAAŞLARI

ANESTEZİ DOKTORU MAAŞLARI:
Anestezi Doktoru Nedir?
Anestezi doktoru; sadece hastalara ameliyat sırasında anestezi işlemi ile onları ameliyata hazırlayan kişiler değil, aynı zamanda ameliyat öncesinde ve sonrasında hastaların kalp basıncı, solunum, böbrek ve beslenme gibi kritik fonksiyonlarını da düzenleyen kişilerdir.


Anestezi Doktoru Ne İş Yapar?
Anestezi doktorları, ameliyat esnasında anestezi uygulamasının yanı sıra ameliyatı etkileyen tüm süreç boyunca görev yaparlar. Anestezi doktorlarının yerine getirmekle yükümlü olduğu başlıca görev ve sorumlulukları şöyledir:

Anestezi uygulanacak olan hastaların durumlarını değerlendirmek,
Eğer hasta ameliyata hazır değilse tedavi programı uygulamak,
Hastaların ağrı ve acı duymalarını önlemek,
Yoğun bakımdaki hastaların tedavi ve bakım işlerini yürütmek,
Ameliyat sırasında hastanın durumunu kontrol etmek,
Hastanın en uygun pozisyonda yatarak ameliyata girmesini sağlamak.
Nasıl Anestezi Doktoru Olunur?
Anestezi doktorluğu, anestezi teknisyenliği ile karıştırılabilen bir pozisyondur. Anestezi teknisyeni olmak için 2 yıllık bir ön lisans eğitimi yeterli olurken anestezi doktoru olmak için 6 yıl süresince tıp fakültesinde eğitim almak gerekir. 6 yıllık tıp eğitiminin ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girilip anestezi bölümünde 4 yıl boyunca uzmanlık eğitimi alınması gerekir. Ancak bu 10 yıllık eğitimin sonucunda anestezi doktoru olunabilir.
Başlangıç maaşları 2800TL olsa da her yıl tecrübeye göre 500 TL eklenmektedir. 10 yıllık çalışan 7800TL 20 yıllık bir çalışan ise 12800TL civarında bir maaş almaktadır ve bu pozisyonun maaşı sektör ortalamasına göre iyi olarak değerlendirilebilir