AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

27 Mart 2019 Çarşamba

AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI

AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi Nedir?
Ağaç işleri endüstri mühendisi; hammaddesi ağaç olan tüm ürünleri tasarlayabilecek, üretimini yapabilecek, bu alanda çalışılan yerlerde koordinasyonu sağlayabilecek, tasarlanan ve üretilen ürünlerin kalite ve kontrol aşamasında görev alabilecek kişilerdir. Bu meslek unvanına sahip olan kişiler ağaçtan yapılacak olan ürünlerin üretim sırasındaki gerçekleşen maliyet analizlerini yapabilir, malzemelerin temin süreçlerinde çalışabilir ve projeleri yönetebilirler.


Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar?
Ağaç işleri endüstri mühendisleri; basit marangozluk işlerinden ileri tasarımsal süreçlere kadar her aşamaya hakim olurlar. Firmalarda yaptıkları işleri sıralamak gerekirse aşağıdaki işlerden sorumlu olarak çalışırlar:

Tasarım ve üretim alanlarında planlama yapmak,
Projelerin maliyet analizlerini yapmak,
Üretim için gerekli olan malzemeleri temin etmek,
Stok yönetimi yapmak,
Üretimin zamanında tamamlanmasından sorumlu olmak,
Kendisine bağlı olarak çalışanların organizasyonunu yönetmek,
Müşteri taleplerine uygun ürünler tasarlamak,
Üretilen ürünlerin kalite ve kontrolünü sağlamak.
Nasıl Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi Olunur?
Bu meslek unvanına sahip olmak için üniversitelerin Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümlerinden eğitim almak gereklidir. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır ancak hazırlık eğitimi gerektiren bölümlerde İngilizce yeterlilik sınavından istenilen puan alınamadığı takdirde 1 yıl hazırlık okunarak eğitim süresi toplamda 5 yıla çıkmaktadır.
Başlangıç maaşları 2800TL olsa da her yıl tecrübeye göre 500 TL eklenmektedir. 10 yıllık çalışan 7800TL 20 yıllık bir çalışan ise 12800TL civarında bir maaş almaktadır ve bu pozisyonun maaşı sektör ortalamasına göre iyi olarak değerlendirilebilir