AKBANK MÜLAKAT SORULARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

17 Eylül 2017 Pazar

AKBANK MÜLAKAT SORULARI

AKBANK MÜLAKAT SORULARI.  Akbank mülakat soruları nelerdir? Akbank insan kaynakları yetkilisi tarafından adaylara çeşitli sorular yöneltilmektedir. Bu sorular genel olarak aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır.

–          Bana kendinden bahset

–          Akbank hakkında ne biliyorsun?

–          Satış yapma konusunda kendine güveniyor musun?

–          Bankamızdan ne kadar ücret talep ediyorsun?

–          Banka işlemlerine dair çözümler (faiz oranları, bileşik faiz, makro, mikro)

–          Yabancı dilde basit sorular

Akbank mülakatlarında çoğu zaman için sorulan sorular bu şekilde karşımıza çıkar. Bunların yanı sıra mülakat sırasında dik durmak ve sürekli göz temasında olmak önemlidir. Ayrıca banka yetkilisi adaylara “Bana sormak istediğiniz herhangi bir şey var mı” diye bir soru yönelttiğinde kesinlikle “yok” şeklinde cevap verilmemeli ve bir soru sorulmalıdır. Sorulan soru yetkilinin dikkati çekme açısından önemli bir husustur.

Sen bir CV’den daha fazlasın!” yaklaşımıyla Türkiye sitesini açan dünyanın en büyük online kariyer ağı Monster, adayların kariyer hedeflerine uygun özgeçmiş geliştirme uygulamaları ve kariyer ipuçları ile iş arayanlara kariyerlerini yönetme yardımı veriyor İşte Monster’dan iş görüşmelerinde karşılaşılabilecek 15 zor soruya uygun cevap önerileri:1- NİÇİN BU ALANDA ÇALIŞMAK İSTİYORSUNUZ?
YANLIŞ CEVAP :
"Alışveriş yapmayı çok severim, çocukken bile saatlerce katalogları incelerdim."
Sizi işe alacak yetkili için neyi sevip sevmediğiniz hiç önemli değildir. Belli bir alandaki geçmişinizi ve varsa başarı öykülerinizi anlatmaya odaklanın.
DOĞRU CEVAP :
Alışveriş yapmayı her zaman sevdim ama bir mağazada çalıştığımdan beri benim ilgimi çeken asıl kısım işin pazarlama kısmı oldu. Çalıştığım yerde ürettiğimiz kıyafetler çok kaliteliydi ama düzenli bir satışımız yoktu. Bu yüzden bir işletmeciyle pazarlama stratejileri üzerine çalıştım ve satışlarımız ilk yılda %25 arttı. Bu endüstri dalında başarılı olmak çok harika bir histi ve kendimi ürünlerin tanıtımı ve pazarlanmasına adadım.
2- BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDİN
YANLIŞ CEVAP :
Michigan Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden geçen yıl mezun oldum ama biyolojinin benim ilgi alanım olmadığının farkına vardım. Böylece başka bir alanda ilk işimi buldum ve satış departmanında işe başladım. Daha sonra bir hukuk firmasının mali işleriyle ilgilendim. Son olarak da birkaç aylık bir tatil arasından sonra tekrar pazarlama dalında çalışmak istedim ve işte daha rekabete açık bir pozisyon için buradayım.
Kendiniz hakkında kronolojik bir sıralama vermektense, güçlü yanlarınız üzerinde durun ve başvurduğunuz pozisyona uygun olarak örneklerle, bu alandaki başarılarınızı kanıtlayın.
DOĞRU CEVAP :
Çok güçlü iletişim kurabilen biriyimdir. Satış departmanında iki yıl çalışmak kendime olan güvenimi arttırdı ve müşterinin güvenini kazanmanın önemini kavrattı. Ayrıca bu işte gerçekten başarılı olabileceğimi anladım. Son işimde firma için müşterilerinin devamlılığını sağlama ve yeni müşteriler bulabilmek adına bir mektup stratejisi belirledim. Bunun sonucunda firmanın karı 2 yılda %10 artış gösterdi. Ek olarak, firmaların daha iyi pazarlama olanakları bulmak adına internet ortamından nasıl yararlanabileceğine dair yeni fikirler üzerinde çalışıyorum ve bu fikirleri seve seve sizin için hayat geçirebilirim.
3- ESKİ PATRONUNUZ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
YANLIŞ CEVAP :
Gerçekten yeteneksiz biriydi ve onunla çalışmak bir kabus gibiydi ki bu yüzden işten ayrıldım.
Unutmayın ki eğer işe alınırsanız bunları anlattığınız kişi bir gün patronunuz olabilir. İşe alacakları birinden isteyebilecekleri son şey büyük ihtimalle ağzının bozuk olmasıdır. Eski patronunuzdan kötü bahsetmektense, pozitif yaklaşın ve ondan ne öğrendiğinize odaklanın.(gerçekte ne kadar kötü biri olsa bile)
DOĞRU CEVAP :
Eski patronum işlerin zamanında bitirilmesi konusunda çok hassastı ve bu konuya her şeyden çok önem verirdi. Onun bu tutumu beni daha çok çalışmaya itti ve işlerin zamanında bitirilmesinin önemini kavramamı sağladı.
4- NİÇİN ŞİMDİKİ İŞİNİZDEN AYRILMAK İSTİYORSUNUZ?
YANLIŞ CEVAP :
Patronuma ve yaptığım işe katlanamıyorum.
Yaptığınız işle ve patronunuzla ilgili kötü konuşmamanız gerektiğini tekrar hatırlayın ve olumlu yönler üzerinde durun.
DOĞRU CEVAP :
Şu anki rolümden çok şey öğrendim, ama şimdi sınırlarımı genişletmek ve yeni yetenekler kazanmak için, potansiyeli olduğunu düşündüğüm yeni bir iş arıyorum.
5- 5 YIL İÇİNDE KENDİNİZİ NEREDE GÖRÜYORSUNUZ?
YANLIŞ CEVAP :
Miami'de bir plajda rahatlarken
veya
sizin firmanızda çalışırken.

Bu soru için gerçekten doğru bir cevap yoktur ama karşınızdaki kişi sizden amaçlarınızı, kariyeriniz doğrultusundaki planlarınızı ve kendinizi onun şirketine adayıp adamayacağınızı duymak ister. Yani hayallerinizi anlatmaktan veya esprili olmaya çalışmaktansa, onlara eylemlerinizdeki kararlılığınızı ve sorumluluklarınızın bilincine sahip olduğunuzu gösterin.
DOĞRU CEVAP :
Beş yıl içinde bu iş dalında daha donanımlı hale gelmeyi istiyorum. Ayrıca insanlarla birlikte çalışmayı çok seviyorum ve firmada iletişim becerilerimi ve iş hakkındaki bilgilerimi daha verimli kullanabileceğim bir yönetici pozisyonunda çalışmayı hedefliyorum.
6- EN BÜYÜK ZAYIFLIĞINIZ NEDİR?
YANLIŞ CEVAP :
Çok çalışmayı sevmem.
veya
Sarışın olmak.
Bu soru pozitif bir etki bırakmak için çok büyük bir fırsattır. Ama soruya bir klişeyle veya gereksiz bir şakayla cevap vermek yerine üstesinden geldiğiniz bir zayıflığınızı örnek gösterebilirsiniz.

DOĞRU CEVAP :
Topluluk karşısında konuşma yaparken kendimi hiç rahat hissedemezdim ve bu sizin de bildiğiniz gibi iş alanında benim için büyük bir engeldi. Bunun büyük bir sorun olduğunu fark ettikten sonra eski patronuma bu konuda bir kurs almak istediğimi belirttim ve bir kursa kaydoldum. Bunun sonucunda bu engelin üstesinden geldim. O zamandan beri çok önemli yöneticiler karşısında birçok sunum yaptım ve gayet başarılı oldum. Bu işi yapmayı hala sevmiyorum ama kimse başarısız olduğumu söyleyemez.
7- MAAŞ KONUSUNDA BEKLENTİLERİNİZ NEDİR?
YANLIŞ CEVAP :
Bundan önceki işimde 35 bin dolar civarında kazanıyordum, yani artık 40 dolar civarı bir beklentim var.
Kesin rakamlar vermekten kaçınmalısınız. Maaş konusunda pazarlık etmeye çalışırsanız işi kaybedersiniz. Beklentinizin para değil iş olduğunu defalarca tekrarlayın. Eğer bir miktar belirtmek zorundaysanız çalıştığınız konum ve yaşadığınız şehre bağlı geniş tabanlı bir miktar belirtin.
DOĞRU CEVAP :
Kazanacağım paradan çok çalışacağım konumla ilgileniyorum. Beş yıllık tecrübelerim dahilinde çalışacağım konuma uygun bir maaş beklentisi içerisindeyim. Ayrıca bu şehirde yaşamanın yüksek maliyeti göz önünde bulundurularak belirlenen adil bir maaş benim için uygun olacaktır.

8- NİÇİN SİZİ İŞE ALMALIYIZ?
YANLIŞ CEVAP :
Çünkü bu iş için en uygun aday benim.
Güzel bir cevap sizin özelliklerinizi ve sizi neyin özel yaptığını vurgular.
DOĞRU CEVAP :
On yıl boyunca yönetici asistanlığı yaptım ve patronum sıkça ben olmadan işlerinin çok zor olacağını vurgulardı. Ayrıca bilgisayar eğitimi almaya da zaman ayırdım ve Excel konusundan çok ilerleme kaydettim ki bu da çok daha hızlı çalışabileceğim anlamına geliyor. Patronumun benden beklediklerinden çok daha fazlasını yapmaya gayret ederim ve çoğu kişi için iyi olan benim için asla yeteri kadar iyi değildir.
9- En BÜYÜK BAŞARISIZLIĞIN NEYDİ? VE BUNDAN NE ÖĞRENDİN?
YANLIŞ CEVAP :
Hukuk fakültesini bitiremedim ve o günden beri sadece zor olduğu için bir şeyden vazgeçmenin ne kadar büyük bir hata olduğunu biliyorum.

Aslına bakarsanız sizi gerçekten başarısız gösterebilecek bir pişmanlığınızı vurgulamak zorunda değilsiniz. Bunun yerine daha önemsiz bir başarısızlığınız üzerinde durun ve ondan çıkardığınız dersi belirtin.
DOĞRU CEVAP :
Üniversitedeyken ders programımı tamamlamak için sanat dersi aldım. Ama o dersi pek ciddiye almadım, mühendislik derslerimle kıyaslayınca parkta bomboş yürümek kadar kolay görünüyordu. Dönem ortasında düşen notlarımdan anladım ki eğer bu dersi geçemezsem bursumu bile kaybedebilirim. Dönemin geri kalanında bu ders için çok çalıştım ve yeterli bir not almayı başardım. Sonra anladım ki yaptığım şey ne olursa olsun, en iyisini tüm gücümle yapmalıyım aksi halde emek harcadığım onca şey boşa gider.
10- ÇALIŞMADAN GEÇİRDİĞİN ZAMANI NASIL AÇIKLAYABİLİRSİN?
YANLIŞ CEVAP :
Çalışmaktan çok yorulmuştum, bu yüzden bir molaya ihtiyacım vardı. Veya İş bulamadım. İşsiz geçirilen dönemleri açıklamak daima zordur. Tembel biri veya işe alınmaması gereken biri izlenimi vermek istemiyorsanız işsizliğinizi sizin seçtiğiniz bir ve mantıklı bir sebepten kaynaklandığı göstermenin bir yolunu bulmalısınız.
DOĞRU CEVAP :
İşim benim için çok önemlidir. Önüme çıkan ilk teklifi beni mutsuz etme ihtimali olmasına rağmen kabul etmektense, doğru iş için, doğru kararı verebilmek adına, doğru zamanı bekledim.
11- HANGİ ŞARTLARDA İŞİNİZ SİZİ MUTLU EDER?
YANLIŞ CEVAP :
İşimi iyi yaptığım zamanlar aldığım övgüler beni çok mutlu eder.
Belirsiz cevaplar vermektense, iyi olduğunuz, zevk aldığınız ve bu işle bağlantısı olan durumlardan bahsedin. Bu soru ilgi alanınızı belirtmek, bu işe ne kadar uygun olduğunuzu göstermek ve istekli olduğunuzu kanıtlamak için bir fırsat olabilir.
DOĞRU CEVAP :
Ben insanlarla beraber olduğum, müşterilerle ilgilendiğim ve onlara sağlanabilecek en iyi olanakları sağlayıp onları memnun edebildiğim sürece mutluyumdur. Bu benim için çalışmanın en iyi yanıdır ve bu nedenle daha iyi bir konumda müşterilerle daha iyi bir iletişim kurabileceğim için sizinle çalışmak istiyorum
12- İŞİNİZİN EN AZ SEVDİĞİNİZ YANI NEDİR?
YANLIŞ CEVAP :
İstikrarsız, başarısızlık getirebilecek işleri sevmem.
Eski işinizin ekonomik, siyasal ve kültürel durumuyla ilgili yorumlar yapmaktan kaçının. Bu tip yorumlar ne kadar doğru olursa olsun üzerinizde negatif bir izlenim bırakacaktır. Ayrıca yeni işinizde sahip olabileceğiniz konumun işlevleriyle ilgili hoşlanmadığınız bir durum varsa bu tip yorumlar da yapmayın.
DOĞRU CEVAP :
Eski işime dair nefret ettiğim bir durum söz konusu olmasa da, işimin hoşlanmadığım bazı yönleri vardı. Eski konumumda haftada en az iki kere seyahat etmem gerekiyordu. Seyahat etmeyi her ne kadar çok sevsem de, ayda iki seyahat bazen çok yorucu olabiliyordu. Bu sebepten dolayı kendime iş harici pek fazla vakit ayıramıyordum. Yine aynı konumda çalışacak olsam da, daha az seyahat etmeyi tercih ederim.
13- İŞ ARKADAŞLARINIZLA YAŞADIĞINIZ BİR PROBLEMDEN BAHSEDİN
YANLIŞ CEVAP :
Çevremdekilerle hep iyi geçinirim dolayısıyla hiçbir iş arkadaşımla problem yaşamadım.
Firmalar bu tip kaçak cevaplardan hoşlanmazlar. Ayrıca büyük ihtimalle yalan söylediğinizi düşünürler. Gerçek olabilecek bir örnek verin ve onu kendi lehinize çevirin
DOĞRU CEVAP :
Bir kaç tane hemşire arkadaşımla vardiya sırasının kimde olduğu ve çocuk hastaların aileleriyle konuşmanın kimin görevi olduğuna dair bir anlaşmazlık yaşamıştım. Kişiliklerimiz uyuşmuyordu. Tartışmadan üç ay sonra, arkadaşlarımdan birine beraber öğle yemeği yemeyi teklif ettim. Yemek boyunca aramızdaki farklılıklardan ve niçin anlaşamadığımızdan bahsettik Bu konuşma aramızdaki sorunların çoğunu çözdü. Daha farklı iletişim kurmaya ve beraber iyi çalışabilmeye başladık. Bence konuşmak sorunlarınızı çözmenizin en etkili yoludur.
14- NELER SİZİ MOTİVE EDER?
YANLIŞ CEVAP :
İşimi iyi yaptığım zamanlar ödüllendirilmek.
Bu yanlış bir cevap değildir ancak önemli bir fırsatı kaçırmanıza sebep olur. Bu soru iyi özellikleriniz üstünde durmanız, karakteriniz hakkında daha ayrıntılı bilgiler vermek için önemli bir fırsattır. Bu yüzden genel ve içi boş cevaplar vermektense, örneklerle kendinizi açıklamayı denemelisiniz.
DOĞRU CEVAP :
Son işimde daima zor geçen teslim tarihlerindeki rekabet beni çok motive ederdi. Ürünlerin teslimini tam zamanında yapma konusunda %100 başarılı olmak zorundaydım. Bu işin çok hızlı yapılması gerektiğini ve zor olacağını bilmeme rağmen, yaşanan rekabetten çok hoşlanırdım.
15-ARKADAŞLARINIZ SİZİ NASIL TARİF EDER?
YANLIŞ CEVAP :
Gerçekten çok iyi bir dinleyiciyimdir. İyi bir dinleyici olmak çok önemli bir özellik olmasına rağmen, işvereniniz büyük bir ihtimalle bunu umursamayacaktır. Seni büyük bir ihtimalle omzunda ağlamak için işe almıyorlardır. Cevapların başvurduğun pozisyonda başarılı olabileceğini destekler nitelikte ve kendine özgü olmalıdır. Eğer isterseniz örnek verebilirsiniz.
DOĞRU CEVAP :
Arkadaşlarım beni büyük bir ihtimalle çok hırslı olarak tanımlayacaktır. İstediğimi elde edene kadar asla geri adım atmam. Program geliştirici olarak çalıştığım dönemde teknoloji konferansı için konuşmacılara götürdüğüm tekliflerden tek tek ret cevabı aldım. Ancak gerçekten büyük oynamak istiyordum ve “hayır”ı bir cevap olarak asla kabul etmedim. Hepsine ve yeni kişilere tekrar tekrar teklif götürdükten sonra konferansın katılımı planladığımın iki katına çıktı. Birçok kişi bir kez hayır dedikten sonra cevabını değiştirmez ama bunu kabullenmek benim doğamda yok. Bir şeyin mümkün olduğunu bildiğim sürece başarana kadar denemeye devam ederim.
En son okuduğunuz kitap hangisidir?
Neden bizde staj yapmak istiyorsunuz?
Bu şehirde yaşamaya devam edecek misiniz?
Daha önce içerisinde bulunduğunuz bir projede takım arkadaşınızla sorun yaşadınız mı?
Neden test mühendisliğini tercih ettiniz?
Şu ana kadar almış olduğunuz en büyük sorumluluk nedir?
Mezun olduğunuz bölümde 1. olan öğrencinin not ortalaması nedir?
Daha önce çalışmış olduğunuz şirketten ayrılma nedeniniz nedir?
Baka firmalardan birinden daha iyi bir teklif alırsanız bizim şirketten ayrılmayı düşünür müsünüz?
Harika bir ilk izlenim yaratın!
İnsan Kaynakları sizinle irtibat kurdu ve sizinle bir mülakat ayarlamak istiyor. Aşağıda belirtilmiş olan mülakat ipuçlarından faydalanabilirsiniz.
Niteliklerinizi Açıklayın
Mülakatınız sırasında, size düşen ilgili pozisyon için doğru tutum, deneyim, beceri ve niteliklere sahip olduğunuz konusunda bizi ikna edin.
Ne Giymeli?
Profesyonel bir şekilde giyinin, beceri ve bilginizin asıl izlenimi yaratmasını sağlayın.
Vücut Dilinize Dikkat Edin
Mülakat yapan kişiye karşı duruşunuza dikkat edin. Göz teması kurun. Gereksiz jest ve mimiklerden mümkün olduğunca kaçının.
Geçmiş Davranışınıza Yoğunlaşın
Mülakatı yapan kişi daha önceki eğitminizde veya işinizde neler yaptığınızla ilgilenecektir. Olaylarla nasıl başa çıktığınızı ve ne sonuçlar elde ettiğinizi anlatın.
Başarı hikayelerinizden bahsedin ama bazen işlerin yolunda gitmediği zamanlardan yine de bundan da bir ders çıkardığınızdan bahsetmeniz de kötü olmayacaktır.
Sizi Neden İşe Almalıyız?
Bu soruya şimdi yüksek sesle cevap vermeye çalışın. Cevabınız inançlı, kısa ve öz müydü? Bizim ihtiyaçlarımızı ve işin gereklerini dinlediğinizi bilmemizi sağlayın. Çözümün siz olduğunu bize gösterin.
Zor Sorular
Dediğimiz gibi, mülakatımız daha önceki işlerde neler yaptığınız üzerine yoğunlaşacaktır. Mülakata, daha önceki başarılarınızı düşünerek bir liste yaparak hazırlanabilirsiniz.
Soru Sorun
İlgili iş pozisyonuna, şirkete ve sektöre ilişkin soru sormanız sorular yöneltmeniz önemlidir.
Son Notlar

Ayrılmadan, mülakat yapan kişi üzerinde doğru izlenimi bıraktığınızdan ve kendinizi iyi anlattığınızdan emin olun. Mülakattan sonra hatırlanmasını istediğiniz en az beş yetkinliğinizi düşünün. Referanslar, özgeçmiş bilgisi veya iş örnekleri gibi verebileceğiniz başka bir bilgi olup olmadığını sorun. Bu hususların hepsi sizin doğru izlenimi yaratmanıza yardımcı olacaktır. Pozisyona ilgi duyduğunuzu belirtmeyi de unutmayın. Yine, bu kolay gibi görünebilir ama işe katılabileceğiniz katma değerden bahsetmeyi unutmayın. İşe hevesli ve ilgili olduğunuzu paylaşabilirsiniz. Mülakatınız bittikten sonra, sürecin bir sonraki aşamasının ne olduğunu sorun. Karar tarihi, sizinle ne zaman iletişim kurulacağını ve süreci takip edebilmek için kiminle irtibat kurabileceğinizi öğrenmeniz de önemlidir.