Uçak Teknisyeni Maaşları - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

29 Temmuz 2017 Cumartesi

Uçak Teknisyeni Maaşları

Uçak Teknisyeni Maaşları:


Uçak Teknisyeni Maaşları: Uçak Bakım Teknisyenleri Ne Kadar Maaş Alıyor ? Merhaba Sayın Okurlarımız. Ülkemizde son zamanlarda hızlı bir yükseliş gösteren havayolu taşımacılığı bununla beraber uçakların bakım ve onarımı gerçekleştirecek,bu işin eğitimini almış ve okulunu okumuş teknisyenlere ihtiyacı arttırmıştır. Durum böyle olunca Uçak Bakım Teknisyenliği bölümleri de oldukça ilgi görmeye başladı. Türk Hava Yolları, Pegasus,Onur Air, Atlas Jet ve Anadolu Jet gibi ünlü havayolu firmaları da uçakların bakımlarını yapacak teknik aksamlarını kontrol edecek personeller bünyesinde çalıştırmaktadır. Peki ama bu Teknisyen Maaşları Ne Kadar ? Belki en az 2 Bin TL alırlar diyenler olacaktır fakat tahmin ettiğinizden çok daha fazla maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Dilerseniz detaylara geçelim.
Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki Sivil Havacılık Yüksek Okulu mezunları ve İŞKUR Bünyesinde TYP adı verilen kurslarda eğitim alarak Uçak Bakım Teknisyeni olunabilir. Nasıl olunur diye merak edenler için kısa bir anektod diyebiliriz. Elbette İŞKUR‘da bunun kursunu alırsanız kısa süre içinde eğitim verilmekte ve 6 Ay da size sertifika verebiliyor. Ancak yüksek okulda 4 yıl ve üzerine 1 yıl daha okumanız gerekmektedir.

Başlık doğrultusunda hareket etmemiz gerekirse Uçak Teknisyenlerinin Kazandıkları Para hakkında size bilgi vermemiz gerekiyor. O yüzden maaşları hakkında ortalama olarak bir rakam söyleyeceğiz. Çünkü bu teknisyenlerin maaşları çalıştıkları firmaya ve kuruma göre değişmektedir. Ortalama olarak işe yeni başlayan bir Uçak Bakım Teknisyeni 2.500 TL ile 3000 TL arasında maaş almaktadır. Ancak tüm personeller bu maşı almazlar.
Özel sektörde bildiğiniz gibi işte ne kadar tecrüben varsa o kadar çok para alırsın. Bu alanda da bu kural geçerlidir. Yani bu sektörde 10-20 yıl deneyimli Usta Teknisyenlerin maaşları eğitim seviyeleri de baz alındığında 5000 TL kadar olabilmektedir. Nedenini az çok tahmin edebiliyorsunuz. Çünkü uçakların bakımları son derece titiz ve dikkatli yapılmalıdır. Herhangi olası bir kaza durumunda teknisyenler bu durumu üstlenmek istemezler. İşine önem vermesi gerekilen bir meslektir.

Konuyu biraz daha derinleştirmek gerekirse Uçak Teknisyenlerinin Çalışma Alanlarına getirmek istiyoruz. Çünkü mezun olanlar ya da olacak olanlar sadece özel sektörde değil devlet kurumlarında da çalışabilmektedir.ASELSAN da çalışabilir. Bunun dışında yukarıda saymış olduğumuz özel havayolu şirketlerinin bakım hangarlarında Türk Hava Yollarına Ait olan Habom’da da görev alabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme