MİMARİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

31 Temmuz 2017 Pazartesi

MİMARİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI

MİMARİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI:

Elbette ki hepimiz çalışmamız karşılığı olarak ferah ve rahat bir hayat standardına sahip olmak isteriz. Grafikte görüldüğü üzere açık ara önde olan petrol mühendisleri. Ancak bu grafiklerdeki veriler tabi ki de dünya standartları verilerine göre tasarlanmış. Her ülkede iş yapan sektör değişiklik gösterebilir. Örneğin, yurdumuzda özellikle makine, inşaat, bilgisayar ve elektrik mühendisleri ya da bu bölümlerin türevlerinde iş yapanlar ciddi paralar kazanabilmektedirler. Diğer mühendislik dallarında kazanmak daha zor olmakla beraber, işini iyi yapan ve özgün olan yaratıcı insanlar her daim kazanır ki bu da bilinen bir gerçektir.
Ülkemiz inşaat sevdalısı bir memleket olduğundan inşaat mühendisliği alanı çok fazla mezun vermesine karşın hala sektöre yeni adaylar almaya açık bir bölümdür. Otomotiv, makine, elektrik-elektronik, bilgisayar mühendisliği gibi revaçta bölümler çok hızlı gelişmekte olup özellikle bilgisayar mühendisleri, yazılımcılar ülkemizde çok ciddi rakamlarda maaşlar alabilmektedirler. Üst düzey şirketlerin yönetim kadrosu ise genellikle Makine mühendisleri arasından seçilmekle beraber MBA yapmış endüstri mühendisleri ve kendini yetiştirmiş diğer mühendislik disiplinlerinden gelmiş adaylarda öne çıkmaktadır. Üst düzey yönetici- Ceo pozisyonunda çalışan Makine ve Endüstri mühendisleri %31 ile zirvede yer almaktadırlar. Ülkemizi yöneten, geliştiren ve çağ atlatan mühendislik dalları gerçekte ne yapar? Bunu irdeleyelim...
► Petrol Mühendisleri
Petrol mühendisleri ülkemizde pek iş bulamaz diye bilinirdi ancak bir gazete de çıkan ilan tüm fikirlerimizi alt üst etti. Devlet, aylık 15 bin dolar maaşla yurt dışında çalışabilecek mühendis arıyor ilanı herkesi petrol mühendisleri ne iş yapar sorusunu sordurttu. Petrol mühendisleri yeni doğal gaz rezervi bulmaya uğraşmanın yanı sıra bu doğal gazı nasıl daha ekonomik ve kolay şekilde çıkarabilirim sorusunun cevabını arayandır. Ülkemizde ender olması sebebiyle değerli olan bir mühendisliktir.


► Nükleer Enerji Mühendisi
Özellikle ülkemizde Mersin Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santralinde çalışacak mühendis alımı olacağı haberi ile duyulan bir bölümdü. Söz konusu santralde çalışacak kişiler, ilk olarak Rusya’da uzun bir eğitim sürecinden geçirilip, ortalama 3.000 dolar gibi doygun bir maaşla işe başlayacağı duyurulmuştu.

Nükleer santrallerde çalışan mühendisler birçok konudan sorumludur. Özellikle nükleer atıkların zararsız bir şekilde saklanması, nükleer madde içeren sistemlerin tasarlanması ve en dikkat çekici nokta ise acil bir durumda nükleer santrali en güvenli şekilde kapatmak ve toplumda görülebilecek etkileri sıfıra indirgemenin tüm yollarını en ince ayrıntısına kadar bilmek, bu dalda çalışan mühendislerin sorumlulukları altındadır.


►Bilgisayar ve Yazılım Mühendisleri
Artık sınırsız kaynak elimizin altında, online olarak üniversite bitirmek bile mümkün. Hayatımızı kolaylaştıran tüm araçlar, bilgisayar başında bin bir zahmetle yazılan kodlara bağlı desek yanlış olmaz. Onlar kullanıcı ihtiyaçlarına odaklanmak ve gelişmiş sistemler geliştirmek için çalışıyorlar. Daha gelişmiş sistemler üretmek için bir sürü  yazılım dili mevcuttur. Bu mühendislik dalı özellikle ülkemizde çok popüler olmuştur. Ancak ciddi anlamda zaman harcanmadığı sürece kendinizi geliştirmenin pek mümkün olmadığı bir daldır. Uzun süreli eğitimler ile sağlam altyapıya kavuşan bir bilgisayar mühendisi iyi bir maaş ile çalışabilmektedir. Mühendislik sektörü her daim bilgisayar mühendisine ihtiyaç duyar. Bu sebepten işsizlik oranı diğer alanlara göre daha düşüktür.


►Makine Mühendisleri
Ülkemizde %31’lik bir oranla en çok Ceo barındıran mühendislik dalıdır. Ar-Ge alanında çok iyi rakamlar kazanılabildiği gibi pazarlama alanında yetenekli bireyler çok yüksek miktarda prim ve maaş alabilmektedirler. Makine mühendisliğinin en önemli avantajı, ayrıldığı kollarının çok fazla olmasıdır. Kişiyi yönelmesi için tek bir alana zorlamaz. Birey, otomobil fabrikasında da çalışabilir ya da torna, freze, klima vs pazarlayan bir firmada pazarlama yapıp prim üzerinden iyi maaş da alabilir. Yeni ürünler geliştirmek, daha ekonomik ve daha pratik makine tasarımları yapmak ve geliştirilen tüm her şeyin pazarlamasını yapmak makine mühendislerinin görevleri arasındadır.
►İnşaat Mühendisleri
Ülkemizde en çok tercih edilen mühendislik dalıdır. İnanılmaz boyutta mezun vermesine karşın, yurdum insanı bina yapma sevdalısı olduğundan açıkta kalmaları zordur. O yüzden okullardaki kontenjan ne kadar çok artırılsa da hala popülerliğini korumaktadır. Yapıların plan, proje, denetlenmesi ile ilgili uğraşan mühendislik dalıdır. Ülkemizde iş bulma olasılığı çok yüksektir.


►Elektrik Mühendisleri
Arabaların, robotların, navigasyon cihazlarının ve aklımıza gelebilecek her türlü cihazın elektrik aksamından sorumlu mühendislik dalıdır. Mevcut sistemleri geliştirmek, elektriğin üretildiği ilk noktadan son tüketici noktasına kadar minimum kayıpla taşınması, dikilecek direk sayısı, izolasyon koşulları, trafolar ve hayatımızı kolaylaştıracak yeni elektronik sistemlere imza atmak elektrik mühendisliğinin amaçlarındandır.

Yukarıda sayılan mühendislik dalları ülkemizde en çok rağbet gören ya da 5 senelik bir etapta rağbet görülmesi beklenen (nükleer enerji mühendisi gibi) mühendislik dallarıdır.
Bireyler mühendis olmak istiyorlar ise, aile ya da akraba çevresinden etkilenmek yerine uzun uzun araştırmalar yapıp en çok ilgisini çeken, kafasının yattığı ve kendini o konuda gelişmeye hazır hissettiği bölüme yönelmelidir. Yaptığınız tercihin kendiniz için doğru olması dileği ile…
Memur maaş katsayıları, yüzde 0,90’lık enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 6’lık zamma göre yeniden belirlendi. Buna göre, 1 Ocak’tan itibaren taban aylık katsayısı 1,39028, yan ödeme katsayısı da 0,028165 olarak uygulanacak. İşte Zamlı mühendis maaşı miktarı: Söz konusu düzenlemenin ardından, aile ve çocuk yardımı almak kaydıyla müsteşar maaşı 8 bin 449 liradan 9 bin 66 liraya, genel müdür maaşı ise 7 bin 412 liradan 7 bin 957 liraya çıktı.
Mühendislerin 2017 yılı Temmuz ayında aldıkları maaş ile 2017 Temmuz ayında alacakları maaş şöyle:

2017 Ocak ve Temmuz Zamlı Mühendis Maaşları

2017 Memur maaşları katsayıları, yüzde 1,71’lik enflasyon farkı ve yüzde 3’lük Temmuz zammına göre yeniden belirlendi.

12’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan bir hizmetlinin 2 bin 212 lira olan maaşı 2 bin 406 liraya, 13’üncü derecenin 3’üncü kademesinden maaş alan bir devlet memurunun 2 bin 356 lira olan aylık maaşı 2 bin 559 liraya, 8’inci derecenin 1’inci kademesindeki maaş alan bir polis memurunun 3 bin 165 lira olan maaşı da 3 bin 425 liraya yükseldi. 3’üncü derecenin 1. kademesinde yer alan başkomiserin maaşı ise 3 bin 556 liradan, 3 bin 843 liraya çıktı.

7’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan bir öğretmenin mevcut 2 bin 665 lira olan maaşı 2 bin 872 lira oldu. Aynı derece ve kademede yer alan araştırma görevlisinin maaşı 3 bin 741 liradan 4 bin 40 liraya çıkarken, 1’inci derecenin 4. kademesindeki profesörün maaşı da 6 bin 377 liradan 6 bin 858 liraya yükseldi.

7’nci derecenin 1’inci kademesinde olan bir doktorun maaşı 3 bin 734 liradan 4 bin 33 liraya yükselirken, 1’inci derecenin 4’üncü kademesinde yer alan bir uzman doktorun maaşı ise 4 bin 507 liradan 4 bin 859 liraya çıktı.
Faaliyetlerini sürdürmekte olan kurumlar da ve özel sektörlerde çalışan mühendislerin maaşları ne kadar? Branşlara göre:
AVİONİCS MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM VE TASARIM MAAŞLARI
BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
BİO/BİOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
BİOPROCESS ENGİNEERİNG MAAŞLARI
BİYOKİMYA MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
BİYOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
BOTAŞ MÜHENDİS MAAŞLARI
COMPONENT ENGİNEERİNG MAAŞLARI
ÇEVRE KORUMA VE PEYZAJ ONARIMI ALANINDA MAAŞLARI
ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
DEMİRYOLU MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
DENİZCİLİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
DEPREM MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
DMO MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
DOKU MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
DONANIM MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
DRİLLİNG ENGİNEERİNG MAAŞLARI
EKOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
GEMİ İNŞAATI MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
GEMİ VE DENİZ TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
GENETİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
GEOMATİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
GIDA MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
GRAFİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
GÜÇ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
GÜNEŞ ENERJİSİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
GÜVENLİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
HARİTA MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
HİDROLOİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
INSTRUMENTATİON ENGİNEERİNG MAAŞLARI
İMALAT MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
İŞLEM MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
İTFAİYE MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
KÂĞIT MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
KENTSEL TASARIM VE PLANLAMA MAAŞLARI
KİMYA MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
KONTROL MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
KRİSTAL MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
MEKATRONİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
METALÜRJİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
MİMARİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
MİNERAL VE MADEN MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
MOLEKÜLER MÜHENDİSLİK MAAŞLARI
MÜHENDİS MAAŞLARI
NANOMÜHENDİSLİK MAAŞLARI
NANOTEKNOLOJİ MAAŞLARI
NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
ORMAN MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
OPTİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
OTOMASYON/KONTROL SİSTEMLERİ/MEKATRONİK/ROBOTİK MAAŞLARI
OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
OTOYOL MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
PEYZAJ MİMARLIĞI MAAŞLARI
PEYZAJ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
PEYZAJ PLANLAMA MAAŞLARI
PEYZAJ TASARIMI MAAŞLARI
PEYZAJ YÖNETİMİ MAAŞLARI
POLİMER MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
PRODUCTİON ENGİNEERİNG MAAŞLARI
PROTEİN MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
RELİABİLİTY ENGİNEERİNG MAAŞLARI
RESERVOİR ENGİNEERİNG MAAŞLARI
ROBOTİK MAAŞLARI
RÜZGAR MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
SERAMİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
SIHHİ TESİSAT MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
SİSTEM MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
SÖZLEŞMELİ MÜHENDİS MAAŞLARI
SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
ŞEHİR MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
TELEKOMÜNİKASYON MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
TRAFİK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
UÇAK MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
ULAŞIM MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
UZAY ROKET MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
ÜRETİM MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
YANGIN GÜVENLİĞİ MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
YAPI MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MAAŞLARI
Ülkemizde üniversitelerde eğitim gördükten sonra diplomasını eline alarak mühendis olan kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Mühendislerin iş bulamadığına dair basında pek çok açıklama olsa da TÜİK verilerine göre mühendisler %80'e  kadar iş bulabilme imkanlarına sahiptir. BRANŞLARA GÖRE MÜHENDİS MAAŞLARI Bilindiği üzere mühendis oldukça geniş bir kavramdır. Çünkü pek çok mühendis branşı vardır. İnşaat mühendisi, gıda mühendisi, elektrik mühendisi, jeoloji mühendisi, fizik mühendisi, atom mühendisi, kimya mühendisi, makine mühendisi, bilgisayar mühendisi, yazılım mühendisi, endüstri mühendisi.... şeklinde uzayıp gitmektedir. Branşlara göre değerlendirmeler yaptığımızda genel olarak ücretlerin aynı olduğunu görmekteyiz. KAMU MÜHENDİS MAAŞLARI Mühendisler Kamu Personeli Seçme Sınavından almış oldukları puanlar ile kamuya atanabilmektedir. Peki kamuda mühendisler ne kadar maaş almaktadır. Buna göre kamuda genel olarak 3bin lira civarı mühendislerin maaş aldığı görülmektedir. Bu rakam bakanlıklarda 3 bin 500 liradan başlamakta ve kuruma göre daha da yükselmektedir. ÖZEL SEKTÖR MÜHENDİS MAAŞLARI Özel sektörde istihdam eden mühendislerin maaşları daha değişkendir. Genel olarak özel sektörde mühendislerin 2 bin liradan başlayan maaşlar alarak işe başladığını ve bu tutarın şirketin büyüklüğü ile mühendisin çalıştığı pozisyona göre 5 - 6 bin liraya kadar yükseldiği görülmektedir. Bu rakam daha da artabilmektedir.
 D/K
HİZMET YILI
 15 Ocak 2017 Net Maaş
 1/4
25 yıl ve üstü
4.250 TL
 1/4
24
4.248 TL
1/3
23
4.247 TL
1/4
22
4.246 TL
1/4
21
4.244 TL
 1/3
20
4.239 TL
1/2
19
4.233 TL
1/1
18
4.228 TL
2/3
17
4.257 TL
2/2
16
4.251 TL
2/1
15
4.246 TL
3/3
14
4.097 TL
3/2
13
4.093 TL
3/1
12
4.088 TL
4/3
11
4.081 TL
4/2
10
4.077 TL
4/1
9
4.074 TL
5/3
8
3.820 TL
5/2
7
3.817 TL
5/1
6
3.813 TL
6/3
5
3.800 TL
6/2
4
3.786 TL
6/1
3
3.782 TL
7/3
2
3.766 TL
7/2
1
3.763 TL
8/2
1
3.753 TL
8/1
0
3.750 TL