Diş Protez Teknisyeni Maaşları - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

29 Temmuz 2017 Cumartesi

Diş Protez Teknisyeni Maaşları

Diş Protez Teknisyeni Maaşları:


Diş Protez Teknisyeni Maaşları: Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi olarak görev Memurlar ile hükümet arasında yürütülen toplu sözleşme 2015 yılı Ağustos ayında imzalandı. Buna göre Memurlara 2017 yılı için ilk 6 ay (Ocak-Temmuz) % 3 oranında, ikinci 6 ay (Temmuz-Aralık) için de % 4 oranında zam yapılmasına karar verildi. Ayrıca enflasyon, verilen zam oranını aşması halinde aradaki fark kamu çalışanlarına ödeneceği yönünde toplu sözleşmede yer aldı.
Diş Protez Teknisyeni Ne İş Yapar? Diş Protez Teknisyenleri, diş hekimlerine yardımcı olmakla görevlendirilmektedir. Ağız, çene ve diş sağlığı konularında, laboratuvar ortamında gerekli çalışmaların uygulanmasında görev alırlar. Ara eleman grubuna dahil olan Diş Protez Teknisyenleri; sabit protez, hareketli protez, çene ve yüz protezi yapmaktadırlar. Bunun için hastalara ağız, çene ve diş ölçümleri de yapmaları gerekmektedir. Aynı zamanda laboratuvar ortamında kullanılan aletlerin bakımları, takipleri, sterilize edilmesi gibi görevler de Diş Protez Teknisyenlerinin sorumluluğundadır.
Nasıl Diş Protez Teknisyeni Olunur?

Diş Protez Teknisyeni olabilmek için; Sağlık Meslek Lisesi ya da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu mezunu olmak gerekmektedir. Diş Protez Teknisyenliği eğitimi alan adaylar, eğitimlerini lisansa tamamlayabilirler. Bu sayede maaşları daha yüksek olacaktır. Diş Protez Teknisyenleri kamuda ve özel sektörde hizmet verebilirler. Fakat bölüm atamaları neredeyse durmuş vaziyettedir. Bu nedenle adayların özel sektörde kendilerini geliştirmeleri tavsiye edilmektedir. El becerisi ile kendini tanıtan ve kanıtlayan adaylar, oldukça iyi şartlarda ve dolgun ücretle çalışabilirler. Gerekli ekipmanları temin edebilmek için sermayesi olan adaylar, kendi işletmelerini de açabilirler.
Diş Protez Teknisyeni Maaşları Ne Kadardır?

Kamu sektöründe hizmet veren Diş Protez Teknisyenlerinin maaşları; görev süresi, kademe, derece ve eğitim durumuna göre değişmektedir. Maaşlar ortalama olarak memur maaşları 2000 ve 3000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Özel sektörde hizmet veren Diş Protez Teknisyenleri ise, 2500 TL ve üzerinde maaş almaktadır. Tabi özel sektörde de kişinin el becerisi, yeterliliği, eğitimi, başarıları ve tecrübesi maaşının artması için gereken unsurlar arasında yer almaktadır. Özellikle porselen diş alanında kendini geliştiren adaylar, oldukça dolgun maaşlar ile çalışmaktadırlar.
2017 Yılı Ocak – Temmuz Dönemi Diş Protez Teknikeri Maaşları:,
D/K     Hizmet Yılı     Eğitim Durumu          Net Maaş
10/2     Yeni Başlayan            Ön Lisans       2.822 TL
9/1       Yeni Başlayan            Lisans  2.868 TL
8/1       3 yıl     Lisans  2.870 TL
7/1       6 yıl     Lisans  2.919 TL
1/4       25 yıl ve üzeri Lisans  3.332 TL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme