Diş Hekimi Maaşları - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

29 Temmuz 2017 Cumartesi

Diş Hekimi Maaşları

Diş Hekimi Maaşları:


Diş Hekimi Maaşları: Ağız sağlığı oldukça önemli bir konu olurken kişiler yediklerine içtiklerine dikkat etmeden ve dişlerini düzenli olarak fırçalamadıktan sonra bakımları düzenli olarak yaptırmayıp diş kayıplarına neden olur ve iltihap kaparak ağrılar oluşmaya başlar. Bu ağrıların sonucunda hasta ciddi sıkıntılar yaşarken diş hastanesine giderek diş hekiminin muayesine ihtiyaç duyar. Diş hekimleri ise hastaları gerekli tedaviyi uygulayarak hastaya bilgi verir.
Yeni yıl yaklaşırken kamu çalışanlarının gözü kulağı yeni yıl ile birlikte alacakları maaş zammına kilitlendi. Her yıl olduğu gibi bu yılbaşını da iple çeken meslek gruplarından biri de kamu da çalışan diş hekimleri. Peki 2017 yılında diş hekimleri ne kadar maaş alacak? Diş hekimi maaşları 2017 yılında ne kadar zamlanacak?

Geçtiğimiz yıl Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sendikalar arasında yürütülen görüşmelerle birlikte diş hekimi maaşlarına 250 TL’lik seyyanen zam yapılmış, ayrıca yüzde 3’lük enflasyon farkı eklenmişti. Bu yıl da enflasyon oranında zamlanacak olan diş hekimi maaşları, yılın ilk 6 ayı için yüzde 3, ikinci 6 aylık dönemi için ise yüzde 4’lük bir zamla yatırılacak. Bu sayede yapılan iyileştirmelerle kamuda çalışan en düşük diş hekiminin performans harici eline 3 bin 950 TL geçmesi bekleniyor.

Kamuda çalışan diş hekimi maaşları 2017 yılında performansları ile birlikte 6700-7000 TL’yi bulabilecek. Sağlık Bakanlığı’nda performansa dayalı çalışan maaşlarının sabitlenmesi ve döner sermaye ödemelerinin maaşlar üzerindeki yüzdesinin azaltılması ise Sağlık Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan bir diğer konu olan gündemdeki yerini koruyor.

Aile Diş Hekimliği Beklemede!

Yeni yıl ile birlikte Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya geçirmesi beklenen “Aile Diş Hekimliği” uygulaması konusunda ise diş hekimlerine ne kadar maaş ödeneceği henüz belirlenmedi. İlerleyen aylarda programı açıklaması beklenen Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda geçtiğimiz yıl çalışmalarını yoğunlaştırdığı biliniyor. Sağlık Bakanlığı’ndan ayrılmadan önce bir açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Müezzinoğlu, gelecek dönemde aile diş hekimliği uygulamasına geçmek amacıyla ilk etapta 10 bin diş hekimi kadrosu ayrıldığını açıklamıştı.
Diş Hekimi Maaşları hepimizin merak ettiği bir konu olurken diş hekimlerinin aldıkları ücret değişkenlik göstermektedir. Öncelikle kendi açtığınız bir yer var ise ve tecrübenizle duyulan bir doktor haline gelmişseniz yaklaşık olarak muayene ücreti bir hasta için 150 200 civarıdır. Günde iki hasta geldiğini varsayarsak 9000 ila 12000 civarında olacaktır. Ayrıca bulunduğu mevki de aldığı ücreti etkileyen faktörlerden bir olmaktadır. Protez, dolgu, kaplama gibi işlemlerin ücretleri ayrı olarak alınır. Devlette çalışan diş hekimi iseniz aylık maaşınız 5000 ile 6000 arasında farklılık gösterecektir. Araştırma hastanelerinde ve ya büyük hastanelerde görev yapan doktorlar ise döner sermayeden fazla etkilenecek maaşları 8000 ile 9000 arasında değişecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme