Anestezi Teknikeri Maaşları - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

29 Temmuz 2017 Cumartesi

Anestezi Teknikeri Maaşları

Anestezi Teknikeri Maaşları:


Anestezi Teknikeri Maaşları: Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi olarak görev Memurlar ile hükumet arasında yürütülen toplu sözleşme 2015 yılı Ağustos ayında imzalandı. Buna göre Memurlara 2017 yılı için ilk 6 ay (Ocak-Temmuz) % 3 oranında, ikinci 6 ay (Temmuz-Aralık) için de % 4 oranında zam yapılmasına karar verildi. Ayrıca enflasyon, verilen zam oranını aşması halinde aradaki fark kamu çalışanlarına ödeneceği yönünde toplu sözleşmede yer aldı.
Öncelikle anestezinin tanımı ile başlamak istiyorum. Anestezi, ağrı duyusunun çeşitli ilaçlar ve tıbbi gazlar kullanılarak ortadan kaldırılmasıdır. Anestezi uygulaması genel veya bölgesel olabilir.

Anestezi halk arasında bilinenin aksine gazla değil, damardan verilen ilaçlarla uygulanır. Anestezik gazlar, başlangıçta nadir olarak kullanılsa da genellikle anestezinin devam ettirilmesinde kullanılır.

Anestezi Teknikeri ve Teknisyeni Ne İş Yapar?
Resmi gazeteden alınmıştır. Aslına buradaki metnin 8 ve 9. sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Anestezinin uygulanması için gereken tüm cihaz ve ekipmanları kontrol eder ve hazırlar,
Anestezi yöntemine göre kullanılacak ilaçları hazırlar,
Anestezi uygulaması için hastayı hazırlar,
Anestezi kayıtlarını tutar,
Anestezi sürecinin güvenli ve konforlu bir şekilde idame ettirilebilmesi için anestezi uzman doktoruna yardımcı olur,
Anestezi uygulaması sonunda hastanın teslim edilmesini sağlar.
Anestezi Teknikeri ve Teknisyeni Arasındaki Fark
Sağlık meslek lisesi anestezi bölümünden mezun olanlar anestezi teknisyeni, meslek yüksekokulu anestezi veya anestezi teknikerliği bölümlerinden mezun olanlar anestezi teknikeri ünvanı alır. Özetle lise mezunları teknisyen, önlisans üniversite mezunları tekniker ünvanı alır. Yaptıkları iş bakımından hiç bir farklılıkları yoktur. Tek fark maaş ve nöbet ücretleridir.

Anestezi Teknikeri ve Teknisyeni Okul Süreleri
Anestezi teknikerliği önlisans bölümü eğitim süresi 2 yıldır. 2 yıllık üniversite eğitiminin ardından anestezi teknikerliği ünvanı alınır.

Anestezi teknisyenliği ünvanı, sağlık meslek liselerinde alınan 4 yıllık eğitimin ardından kazanılır.

Anestezi Teknikeri ve Teknisyeni Maaşları
Devlet memuru olan anestezi teknikerlerinin maaşları; maaş, sabit ek ödeme, döner sermaye ve varsa nöbet ücretlerinin toplanmasıyla hesaplanır. Yeni başlayan bir anestezi teknisyeni için bu tutarlar yaklaşık olarak 1700+700+(0-700 arasında değişebilir) + nöbet ücreti şeklindedir. Nöbet ücreti saati yaklaşık olarak 11,5 TL‘dir ve aylık 120 saate kadar ödeme yapılır. Bu maaş tutarları çalıştığınız kuruma ve bölgeye göre 200 TL’ye kadar farklılık gösterebilir.

Özel hastanelerde ise maaşınız tecrübenize göre 1300 TL ile 5000TL arasında değişebilir. Hemen 5000 TL hayali kurmayın 🙂  Oralara gelebilmeniz için bu mesleğe yıllarınızı vermeniz gerekebilir. Özel hastanelerde standart bir nöbet ücreti yoktur. O yüzden kesin bir şey söyleyemiyorum. Özel hastanede her şey size bağlı. Eğer kendinizi geliştirirseniz ve aranan eleman olursanız rahat edebileceğiniz maaşlara iş bulabilirsiniz. Ben 6-7 yıl önce asgari ücret 750 TL iken 1600 lira maaşla işe başlamıştım.

Anestezi teknisyenleri de yaklaşık olarak bu tutarlarda maaş alır. Nöbet saat ücretleri devlet hastanelerinde 9,80 TL‘dir ve aynı şekilde 120 saatin üzerine ödeme yapılmaz.

Anestezi Uzman Doktoru Kimdir?
Anestezi uzmanı, üniversitede 6 yıllık tıp fakültesi eğitiminin ardından, anesteziyoloji ve reanimasyon bölümünde 4 yıllık uzmanlık eğitimi almış uzman doktorlardır.

Anestezi Teknikeri ve Teknisyeni İş İmkanları
Anestezi teknikerleri ve teknisyenleri devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde çalışabilirler. Devlet hastanelerinde çalışabilmeniz için KPSS’den 80 ve üzeri puan almanız gerekiyor. Özel hastanelerde ise kuruma has bir uygulama olmadığı sürece herhangi bir sınava girmenize gerek yok. Sağlık sektöründe anestezi tekniker-teknisyen ihtiyacı olduğu için iş bulmakta zorlanacağınızı sanmıyorum.

Anestezi Tekniker ve Teknisyeni Çalışma Şartları
Öncelikle çalışma hayatınız boyunca stresli bir iş yapacağınızı kesinlikle unutmayın. Acil durumlarda hızlı ve pratik müdahaleler yapmak zorundasınız. Çalışma ortamı kapalı ve 18-24 C derece arasında. Ameliyathaneye girenler bilir, biraz soğuk olduğunu söyleyebilirim. İlaç, kimyasal ve en önemlisi kan ve kusmuk kokularına alışmanız gerekiyor. Mesai saatleri ise devlet kurumlarında nöbetler hariç haftalık 40 saat.

Ayrıca eklemeden geçemeyeceğim, büyük bir mesaneye sahip olmalısınız 🙂  Zira tuvalet ihtiyacınızı her istediğinizde karşılayamayabilirsiniz.

Anestezi Tekniker ve Teknisyenleri Ne Giyer?
Hastane içinde ve ameliyathanede forma giyilir. Ameliyathane formaları genellikle yeşil renktedir. Ameliyathane dışında giyilen forma renkleri hastaneye göre farklılık gösterebilir. Ameliyathaneye girerken, forma ve terlikler değiştirilir. Maske ve bone takılır. Maske ile ağzı ve burnu kapatmak alışana kadar sıkıntı yaratabilir.

Anestezi Tekniker ve Teknisyenlerinin Kullandıkları Malzemeler
Anestezi cihazı, laringoskop, endotrekeal tüp, ambu, branül, aspiratör, steteskop, airway, ilaçlar vs.
Bu işlemi sık sık yapacaksınız. Ama bunlar kadar şanslı olamayabilirsiniz. Çünkü çoğu zaman yalnız çalışacaksınız.

Sonuç olarak anestezi tekniker ve teknisyenliği hata kabul etmeyen, dikkat, ekip uyumu, hız ve beceri isteyen zor bir meslektir. Buna rağmen sürekli ikinci plandadır ve kimse sizin varlığınızdan haberdar değildir. Anestezi tek.leri ameliyathanenin görünmez kahramanlarıdır 🙂

Bu yazım için eşi ve kendisi anestezi teknikerliği yapan bir arkadaşıma danıştım. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Umarım bu mesleği yapmak isteyenlere veya yapmayı düşünenlere yardımcı olabilmişimdir.
Merhaba Sayın Okurlarımız. Hem devlet hastanelerinde hem özel hastanelerde hem de polikliniklerde olmazsa olmaz sağlık personelleri arasında yer alan Anestezi Teknikerlerinin merak edilen maaşları hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.Sağlık bölümleri arasında en fazla ilgi gören ve Sağlık Meslek Lisesi ya da Sağlık MYO alanlarından mezun olanların tercih ettiği teknikerlik işinin maaşları da azımsanmayacak kadar iyidir. Ameliyathanelerin bulunduğu sağlık kurumlarında görev yapan,hasta ameliyata girmeden önce herhangi bir ağrı hissetmemesi için gerekli tüm işlemleri yaptıktan sonra belirli dozda vermiş olduğu morfin ile hastaya anestezi yapan kişiye Anestezi Teknikeri denilmektedir. Ancak Anestezi Uzmanı ile bunu karıştırmamak lazım. Çünkü uzmanlık ile teknikerlik arasında hem görev alanında farklılıklar olduğu gibi maaşları arasında da büyük farklar mevcuttur.
Sağlık Bakanlığında görev yapan 657 sayılı Devlet Memurları kanuna tabi olan ve hastanenin koymuş olduğu nöbet usulüne göre belirli günlerde kendisine nöbet yazılan teknikerlerin maaşlarının özel hastanelerde farklı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca 24 saat boyunca çalışan bir anestezi teknikeri duruma bağlı olarak 2 ya da 3 gün boyunca izin yapabilir. Ancak bu her durum için geçerli değildir. Elbette devlette çalışanla özel sektörde çalışan personellerin maaşları bir olmuyor. Devlet hastanelerinde görev yapan bir anestezi teknikeri çalışmış olduğu yıla göre maaşları değişecek olsa da ortalama olarak 2.700 TL ile 2.800 TL arasında maaş almaktadır.
MAAŞLARDA YAŞANAN DEĞİŞİKLİK NEDENLERİ

Anestezi Teknikerlerinin tamamının aynı maaşı almamalarının farklı nedenleri var. Bunlardan ilki belirttiğimiz gibi özel hastaneler ve devlet hastaneleri.  Maaşlarda yaşanan farklılıklara bir diğer etken ise meslekte geçirilmiş olan yıl.Özellikle de devlet kurumlarında çalışan sağlık teknikeri olarak görev yapan anesteziciler yıla göre maaşları da artmaktadır. Yine devlette çalışanlara eş yardımı,çocuk yardımı yapılmaktadır. Doğu illerinde görev yapan Anestezi Teknikerleri daha fazla maaş almaktadır.
D/K
Hizmet Yılı
Eğitim Durumu
Net Maaş
12/2
Yeni Başlayan
Lise
2.659 TL
10/2
Yeni Başlayan
Ön Lisans
2.666 TL
9/1
Yeni Başlayan
Lisans
2.667 TL
8/1
3 yıl
Lisans
2.670 TL
7/1
6 yıl
Lisans
2.719 TL
1/4
25 yıl ve üzeri
Lisans
3.075 TL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme