ÇEVRE KORUMA VE PEYZAJ ONARIMI ALANINDA MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

21 Haziran 2017 Çarşamba

ÇEVRE KORUMA VE PEYZAJ ONARIMI ALANINDA MAAŞLARI

ÇEVRE KORUMA VE PEYZAJ ONARIMI ALANINDA MAAŞLARI:


ÇEVRE KORUMA VE PEYZAJ ONARIMI ALANINDA MAAŞLARI: Mimarlık bölümleri gençler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Üniversite sınavına hazırlanan gençlerin bu süreç içerisinde meslek grupları hakkında bilgi edinmek için yoğun araştırma dönemine de girdikleri bilinen bir gerçektir. Çünkü gelecekleri için doğru karar verebilmek adına ince eleyip sık dokumaya çalışmaktadırlar. Bu yüzden gençlere fikir olabilmesi için peyzaj mimarlığı, çalışma alanları ve peyzaj mimarlığı maaşları hakkında bilgileri yazımızda bulabilmek mümkün olacaktır.

Peyzaj Mimarı Kimdir?

Peyzaj mimarlığı çevresel, sosyal ve estetik iyi sonuçları elde edebilmek için açık alanlarda, simgeleşmiş yapılarda ve genel yapılarda tasarım uygulamaları uzmanlık alanı olan mimarlık dalıdır. İncelenen peyzajdaki o an itibariyle sahip olduğu toplumsal, ekolojik ve zemin koşullarını, süreçlerini teknik açıdan sistematik bir şekilde araştırarak ve inceleyerek ortaya çıkması istenen sonucu oluşturarak çalışmaları peyzaj mimarı gerçekleştirir. Peyzaj mimarlığı çalışma alanları ise; peyzaj tasarımı, saha planlaması, yağmur suyu yönetimi, çevre restorasyonunun yapılması, parkların ve rekreasyon planlamasının yapılması ve uygulanması, görsel kaynakların yönetimi, yeşil alan alt yapısının planlanması ve uygulanması ile özel mülk ve ikamet edilen peyzaj mimarisinin planlanması, tasarımının yapılmasıdır.
Peyzaj Mimarı Maaşları Ne Kadardır?

Önceki dönemlerde peyzaj mimarlığı maaşları ile ilgili net bir bilgi verilememekteydi. Fakat günümüzde çevre düzenlemelerine verilen önemin artması ve farklı iş imkanlarıyla genel anlamda daha net bilgilere sahip olunabilmektedir.

Özel sektörde yeni mezun bir peyzaj mimarı 2.000 – 3.000 TL aralığında maaş alabilmektedir.
Özel sektörde tecrübe ve kişinin kendini geliştirmesiyle birlikte maaş başlangıcı 4.000 TL civarında olup daha da artabilmektedir.
Kamu sektöründe çalışmayı tercih edecek olan yeni mezun bir peyzaj mimarı için asgari ücret olarak 3.569 TL olarak verilmektedir.
Unutulmaması gereken konu ise, kamu sektöründe işe başlayabilmek için KPSS sınavına girmiş olmak ve iyi bir puan almış olmak gereklidir. Ayrıca kamu sektöründe genellikle yerleşmiş bir kadro olduğundan dolayı ilerleyebilmek oldukça yavaş ve zor olacaktır. Özel sektörde ise bu durum biraz daha iç açıcıdır. Daha düşük bir maaş başlangıcıyla birlikte kendini geliştiren bir peyzaj mimarı, kısa süre içerisinde mesleki eğitimlerle edindiği yeni bilgiler, yabancı dil bilgisini geliştirmesi ve tecrübelerle maaşını yükseltebilmektedir.
Peyzaj mimarlığı hakkında sizlere mesleğin iş olanakları, maaşları ve de niteliği hakkında bilgilendirmede bulunacağız. Kazançlı meslekler kategorisinde bulunan peyzaj mimarlığı iş olanakları bakımından gerçekten sınırısızdır. Daha doğrusu doğa var olduğu sürece ve insanların yeşile olan özlemi devam ettiği sürece “peyzaj mimarlığı” kazançlı meslekler kategorisinde yer almaya devam edecektir. Bu mesleğin en güzel yanı da kaynağını “yeşile duyulan özlemden” almasıdır. Daha fazla edebiyat yapmadan önce sizlere bu işin artısını eksisini, maaş ve iş olanaklarını ilaveten mesleğin niteliğini değerlendirelim.
PEYZAJ MİMARLIĞI 1800’LÜ YILLARDAN SONRA PARK VE BAHÇELERİN ONDAN DA ÖTE ELİT KİŞİLERİN MESKENLERİNİN GÖZE HİTABI ÜZERİNE GELİŞİM GÖSTEREN BİR MESLEKTİR. İŞ BULMA SIKINTISI YOKTUR.
Peyzaj mimarları ilk zamanlar elit meskenleri ve hükümetlerin koruma konusunda anlaştığı milli parkları( New York Central Park gibi) düzenleme görevlerini yapıyorlardı. İnşaat sektörünün canlanmasına paralel olarak hemen hemen her türlü insan yapılarının yanında gereksinim duyulan bir meslek grubu haline gelmiştir. (ÇED uzmanlığı, mimarlık ofisleri, inşaat firmaları, satış danışmanlığı, gayrimenkul sektörü, belediyeler, imalat ve madencilik sektörü gibi aklınıza gelebilecek her türlü insan faaliyetlerinde yardımcı veya bilgilendirici suje olarak gerekli pozisyonlarda çalışabilmektedir.)  Peyzaj mimarları genelde iş bulma konusunda olağanüstü bir kriz çıkmadıkça sıkıntı çekmezler.

2) PEYZAJ MİMARLIĞI MESLEĞİ GERÇEKTEN ZAMANINDA SİMS OYNAMAKTAN HAZ ALMIŞ KİŞİLERİN MESLEĞİDİR. SEVEREK YAPILABİLECEK MESLEKLER ARASINDA İLK SIRALARDA YER ALMAKTADIR.
İşin içinde sanat olduktan sonra ruhen duyulan huzur ve haz da buna binaen katlanarak artmaktadır. Tabi herkes sanattan zevk almasa da, ince işlerin adamı olmasa da PEYZAJ MİMARI olabilmektedirler ancak; onların sanattan haspel kadar anlayabilen sizler kadar bu meslekte başarılı olma şansı yoktur. Kısacası her işte, her meslekte olduğu gibi bunda da başarının ön şartı “işe ya da mesleğe duyulan haz”‘da yatmaktadır.

3) PEYZAJ MİMARLARI MAAŞLARI ÇALIŞILAN KURUMA, YERE GÖRE DEĞİŞKENLİK GÖSTERMEKLE BERABER 3000 ila 8000TL ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR.
Hadi yine iyisiniz mesleğe yeni başlayan bir avukattan ya da orta halli mühendisten daha makul bir maddi kazanç ile işinize adım atıyorsunuz. Ancak yine de unutulmaması gereken bir şey var ki peyzaj mimarlarının da mühendis kadrosunda çalışmakta olduğudur. Yani mimar veya mühendis terimleri sizin için çok fark yaratmamakta; şöyle ki bu kazançlı mesleği icra ederken çalışma sahalarınızdan tutun görev dağılımınıza kadar aynı camiada bulunacaksınız.

4) PEYZAJ MİMARLARININ ÇALIŞMA SAHALARI GENELDE İNSANA EN ÇOK HİTAP EDEN “LÜKS” SINIFINA GİREN YA DA İNSAN KONFORUNA ÖNEM VEREN YAPILAR OLDUĞU İÇİN SERT BİR ORTAMDA DEĞİL İNSANCIL BİR ORTAMDA BULUNACAKSINIZ.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme