BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM VE TASARIM MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

18 Haziran 2017 Pazar

BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM VE TASARIM MAAŞLARI

BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM VE TASARIM MAAŞLARI: İlk yıl makine-resim –konstrüksiyon bölümü ile aynı dersler görülmekte. İkinci sınıftan itibaren ise bölüm dersleri bilgisayar ağırlıklı olarak gelişmektedir. İyi derece teknik çizim yapabilen ara elemanlar yetiştirmeyi amaçlayan bölümde, teknik çizim programları öğretilmektedir. Bölüm mezunları kamu kesiminde çalışabileceği gibi özel mühendislik ve mimarlık bürolarında iş bulabilmektedir.

Programın Amacı: Bilgisayar destekli tasarım programının amacı, fabrika ve işletmelerin araştırma ve geliştirme birimlerinde, bilgisayarla model çizimi yapacak elemanları yetiştirmektir.
Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Bilgisayar destekli tasarım programında matematik, tasarı geometri, bilgisayarlı tasarım, çevre ve ürün tasarımı, bilgisayar destekli çizim, endüstri ürünleri tasarımı engonomi ve mukavemet gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.
Gereken Nitelikler:Bilgisayar destekli tasarım programında okumak isteyenlerin matematik, geometri ve fiziğe ilgili ve bu konularda başarılı, uzay ilişkilerini görebilme, şekil ve çizimleri tasarlayıp çizebilme yeteneklerine sahip, dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.
Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bilgisayar destekli tasarım programını bitirenlere “Bilgisayar Destekli Tasarım Teknikeri” ünvanı verilir. Bilgisayar destekli tasarım teknikerleri özel sektöre ait fabrikalarda çalışırlar ve üretilecek ürünün, çeşitli üretim aşamalarında ayrıntılı çizimlerini yapar. Üretilen ürünün, bilgisayar ortamında modellenmesini yapar, bilgisayar nümerik kontrol tezgâhlarının programlarını yaparlar.
Çalışma Alanları:Üretimde insan emeği azalıp otomasyon arttıkça bilgisayar destekli tasarımcılara gereksinim giderek artmaktadır. Özel sektör araştırma geliştirme faaliyetlerine ve yaratıcılığa önem verdikçe bu meslek elemanları da giderek daha çok aranan elemanlar olacaklardır.
Bilgisayar Destekli Tasarım Nedir, Bilgisayar Destekli Tasarım Ne İş Yapar, Bilgisayar Destekli Tasarım Maaşları, Bilgisayar Destekli Tasarım İş İmkanları, Bilgisayar Destekli Tasarım İş Çalışma Alanları, Bilgisayar Destekli Tasarım Mesleği Hakkında Bilgiler, Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümünün Geleceği, Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Bilgisayar Destekli Tasarım Bölümü Tercih Edilir mi, Bilgisayar Destekli Tasarım Tanıtımı, Bilgisayar Destekli Tasarım Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Bilgisayar Destekli Tasarım Mezunları Ne İş Yaparlar , Bilgisayar Destekli Tasarım Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Bilgisayar Destekli Tasarım İş Bulma Durumu
Bilindiği üzere mühendis oldukça geniş bir kavramdır. Çünkü pek çok mühendis branşı vardır. İnşaat mühendisi, gıda mühendisi, elektrik mühendisi, jeoloji mühendisi, fizik mühendisi, atom mühendisi, kimya mühendisi, makine mühendisi, bilgisayar mühendisi, yazılım mühendisi, endüstri mühendisi.... şeklinde uzayıp gitmektedir. Branşlara göre değerlendirmeler yaptığımızda genel olarak ücretlerin aynı olduğunu görmekteyiz.
Mühendisler Kamu Personeli Seçme Sınavından almış oldukları puanlar ile kamuya atanabilmektedir. Peki kamuda mühendisler ne kadar maaş almaktadır. Buna göre kamuda genel olarak 3bin lira civarı mühendislerin maaş aldığı görülmektedir. Bu rakam bakanlıklarda 3 bin 500 liradan başlamakta ve kuruma göre daha da yükselmektedir.

Özel sektörde istihdam eden mühendislerin maaşları daha değişkendir. Genel olarak özel sektörde mühendislerin 2 bin liradan başlayan maaşlar alarak işe başladığını ve bu tutarın şirketin büyüklüğü ile mühendisin çalıştığı pozisyona göre 5 - 6 bin liraya kadar yükseldiği görülmektedir. Bu rakam daha da artabilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme