SIEMENS İŞE GİRİŞ ŞARTLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

10 Ocak 2017 Salı

SIEMENS İŞE GİRİŞ ŞARTLARI

SIEMENS İŞE GİRİŞ ŞARTLARI:


SIEMENS İŞE GİRİŞ ŞARTLARI: Tüm Siemens çalışanlarının katılımına açık olan Siemens Çevre Kulübü 1995 yılında kuruldu. Kurulduğu günden bu yana çevre konusunda birçok çalışmaya imza atan Çevre Kulübü 2006 yılında Siemens AG'den kategorisinde 1.'lik ödülü aldı. Çevre Kulübü etkinliklerinden biri olan "Siemens Çevre Ödülleri", her yıl çevre konusunda farklı bir çalışma yapan çalışanlara verilerek çevreye ve çevre korumaya dikkat çekmeyi hedefliyor.
             

Siemens Çevre Şenlikleri
Çalışanlar ve çalışanların çocuklarına yönelik düzenlenen "Çevre Şenlikleri"nde, çevre mesajları iletilirken çocuklarla çevre korumaya yönelik atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor.
             

Atık Geri Kazanım Kampanyaları
Siemens'te atıkların mevzuat gereği ayrı toplanılmasının yanı sıra, çalışanların atıklar konusundaki bilincini artırmak amacıyla, atık pil, atık elektrik-elektronik cihaz, cıvalı termometre gibi atık toplama kampanyaları düzenleniyor.
             

İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışmaları
Tüm çalışanlarımızın gerek çalıştıkları ortam, gerekse kendi sağlıklarıyla ilgili periyodik olarak ölçümler ve kontroller yapılıyor. Çalışma ortamı toz, gürültü, aydınlatma ölçümlerinin yanı sıra ergonomi analizleri, çalışanların periyodik sağlık kontrolleri düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Çalışan sağlığını korumaya yönelik önleyici kontrollerin yanı sıra sağlık muayeneleri ve bu muayeneler için gerekli laboratuvar hizmetlerinin sağlanması da Sağlık Yönetimi tarafından gerçekleştiriliyor.
             

Sağlık Seminerleri ve Kampanyaları
Siemens'te iş ve özel hayatı etkileyebilecek sağlık sorunlarıyla ilgili olarak uzmanlar tarafından seminerler düzenlenerek, sağlık konusunda bilincin artırılması hedefleniyor. Ayrıca Sigaraya Bırakma Kampanyası gibi gündemdeki konulara yönelik kampanyalar düzenleniyor.
             
           
Siemens'te Sağlık Yönetimi
Siemens'in kurumsal olarak en önemli hedeflerinden biri çalışanlarının sağlığının gözetilmesi ve geliştirilmesidir.Bu hedef aynı zamanda uzun vadede çalışanların motivasyonlarını ve performanslarını da olumlu yönde etkileyecektir. Dünya Sağlık Örgütü' nün de öngördüğü gibi sağlıklı olma; fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan iyi olma halidir.
Sağlık yönetiminde; bizi hasta eden durumlara odaklanma, bunları tanımlama ve sağlık risklerini en aza indirme ve ardından sağlıklı olma halini sürdürülebilir kılacak önlemleri uygulama ve yaşam tarzı haline getirme temel hedefimizdir. Kurumsal kültür haline dönüşmesi gereken bu faaliyetler; mesleki sağlığın gözetilmesi, fiziksel aktiviteye önem verme, sağlıklı beslenme, ruhsal iyi olma hali, sağlıklı çalışma ortamının oluşturulması, tıbbi bakım ve danışmanlığı içermektedir.
Serhat Uzun ile staj deneyiminden başlayıp Güç Sistem Analizleri Uzmanı olarak devam ettiği kariyeri üzerine konuştuk
Siemens'teki staj deneyiminizden biraz bahsedebilir misiniz? Öğrenciyken edindiğiniz bu deneyim kariyerinize nasıl bir yön verdi?
Siemens ile üniversite hayatımın ilk yıllarında fakülte koridorunda asılı bir afiş sayesinde tanıştım. Siemens, aralarında mezun olduğum İstanbul Teknik Üniversitesi'nin de dahil olduğu birçok üniversitede alanında başarılı mühendislere başarı bursu veriyordu. "Başarıya değer veren" bir şirketle tanışmıştım, vakit kaybetmeden başvurdum ve bursiyer oldum.
Üniversiteden mezun olmak için yapmak zorunda olduğumuz bir görev olarak görünen "staj"ın kariyerime bu denli önemli bir yön vereceğeni tahmin edemezdim. Üniversitede okurken hayalinizde pek çok farklı iş alanları ve kariyer planları oluyor. Benim de bugünkünden farklı planlarım ve hedeflerim vardı. Ancak bir zorunluluk olarak görünen staj dönemi kariyerim için çok önemli bir fırsata dönüştü. Üniversite 3.sınıf sonrası Siemens'te oldukça yoğun geçen staj sürecim, hem kişisel gelişimim hem de kariyerim açısından oldukça faydalı bir deneyimdi.
Bir stajyer olmanıza rağmen Siemens'te size çok geniş imkanlar sunuluyor. Staj süresince, her biri alanında uzman kişilerle birlikte çalışma fırsatı buluyor, onlarla sürekli iletişimde olarak tecrübe ve teknik bilgi birikimlerinden faydalanabiliyorsunuz. Siemens'te "Bilgi paylaştıkça büyür" ilkesinin benimsendiğini stajımın ilk günlerinde hissetmiştim, bu sonrasında da devam etti. Birçok projeye dahil olup gerek süreç/proje yönetimi konularında tecrübe edinme imkanı bulurken staj süresinde katıldığım eğitimler ve proje dahilinde yapılan çalışmalar sayesinde de kitaplarda yazmayan teknik tecrübeleri kazanma fırsatı bulmuştum. Zorunlu staj süresi kısıtlı olmasına rağmen bu süre boyunca belki de iş hayatınızda uzun süre elde edilemeyecek deneyimler kazanıp kendinizi bu süreçte profesyonel anlamda daha iyi tanıma, ilgili alanınızı ve hedeflerinizi daha iyi belirleme imkanı buluyorsunuz.
Staj sonrası henüz okulum bitmeden 4.sınıfta Siemens'te yarı-zamanlı çalışmaya başladım. Bu sayede mühendislik eğitimimde edindiğim teorik bilgi ile uygulama aynı ortak paydada buluşabilmişti. Staj yaptığım bölüm, çalışan kişilerin tecrübeleri ve kendimi ait hissettiğim iş alanının gereksinimlerini düşündüğümde yüksek lisans yapmaya karar vermiştim. Bir yandan yüksek lisans eğitimimi tamamlarken bir yandan da staj ve yarı zamanlı çalışma hayatımda tecrübe edindiğim ve amaçladığım alanda, beraber yaşamaktan keyif aldığım insanların bulunduğu şirkette tam zamanlı çalışma hayatına geçiş yaptım ve 6 yıldır Siemens'te çalışıyorum.
Siemens'te ne tür bir mühendislik yapıyorsunuz? Enerji Yönetimi Bölümü yeni mezunlara ne gibi kariyer fırsatları sunmaktadır?
Enerji Yönetimi-Dijital Şebekeler Bölümü'ne bağlı, üretim, iletim ve dağıtım sistemleri, endüstriyel tesisler ve dijital şebekelere yönelik elektrik enerjisi şebekeleri alanında, şebeke danışmanlık, yazılım çözümleri ve teknik eğitimler veren Siemens Power Technologies International (Siemens PTI) bölümünde güç sistemleri danışmanı olarak çalışmaktayım. Geleneksel bir mühendislikten ziyade bir mühendislik danışmanlık hizmeti sunuyoruz. İlgili güç sistemleri için, ekipman boyutlandırma, temel şebeke hesaplarından (yük akışı, kısa devre analizleri) başlayarak, şebeke planlama, koruma-koordinasyon, ark flaş, arıza analizi, güç kalitesi, motor kalkış, şebeke bağlantı analizleri, şebekeden ayrılma-yük atma analizleri konularında şebeke danışmanlığı yapıyor ve ilgili teknik eğitimler veriyoruz.
Siemens'te ve özellikle çalıştığım bölümde mühendisler yalnızca işin mutfağında değil projelerin her adımında ve bölüm içi tüm süreçlerde aktif görev almaktadır. Kimi zaman iş geliştirme, süreç iyileştirme çalışmalarında katkı sağlanırken, kimi zaman da teknik teklif ve teknik satış alanında ilgili birimlere destek vermekteyiz. Ayrıca yapılan mühendislik çalışmalarının büyük bölümünü birer proje olarak sınıflandırabildiğimiz için, teknik proje yönetimi de bizim tarafımızdan yapılmaktadır.
Yapısı itibariyle çok büyük ve bünyesinde birçok uzmanlık konusunu barındıran farklı disiplinlerin yer aldığı Enerji Yönetimi, çalışanlarına kariyer gelişimi konusunda ihtiyaç duydukları imkanları sunmaktan kaçınmıyor. Barındırdığı iş aileleri ve iş tanımlarındaki bu çeşitlilik ve çok yönlülük sayesinde, kariyer gelişimi daha hızlı olabilmekte ve mühendislerin kendi amacı ve kararları doğrultusunda gelişebilmektedir. Enerji Yönetimi hem departmanlar arası hem disiplinler arası rotasyonlar aracılığıyla, teknik uzmanlık ve yeteneklerini değerlendirerek çalışanlarının kariyer gelişimini ve değişimini destekliyor.
Profesyonel gelişiminize katkı sağlayan bir projeyi ve aldığınız sorumluluğu bizimle paylaşabilir misiniz?
Herkesin çalışma hayatında belli projeler vardır ki izleri silinmez ve profesyonel anlamda büyük önem taşır. Benim için ise bu projelerden en önemlisi Tüpraş İzmit rafinerisi için gerçekleştirdiğimiz bir projeydi. Rafinerilerin özellikle de Tüpraş İzmit rafinerisi ölçeğindeki büyük rafinerilerin, enerji kesintisine ve uzun süren arızalara tahammülü olmayan, çok hassas iç dinamikleri mevcuttur.
Siemens olarak, rafinerinin kalbi kabul edilen en kritik ve en büyük güçteki jeneratör üretim biriminin koruma sisteminin modernizasyonu projesinde, mevcut eski yapının modernize edilerek yeni ürün/çözümlerin uygulanması ve sistemin yeniden devreye alınması çalışmalarını gerçekleştirdik. İşin kritikliği nedeniyle bu projede olayları farklı bir çok perspektiften incelememiz gerekiyordu. Koruma sistemindeki rölelerin ilgili fonksiyonlarını ve ayar parametrelerini yeniden belirlerken mevcut yapıyı korumalı ancak aynı zamanda da iyileştirmeniz gerekmektedir. Bu noktada yapılacak tüm yeniliklerin-değişikliklerin iyileştirici yönde olmasını beklerken bozucu bir etkisinin de olabileceğini göz ardı etmeden tüm değerlendirmeleri yapmak gerekiyordu. Tam anlamıyla bir mühendislik çalışması, bir optimizasyon süreciydi.
Rafineride yaşanacak bir arıza neticesinde Tüpraş'a ve hatta ülke ekonomisine, diğer yandan da arıza sonrası zehirli gaz salınımı dolayısıyla çevreye olası zararları düşündüğümüzde yaptığımız çalışma, aldığımız kararlar ve üstlendiğimiz sorumluluk nedeniyle tedirgin olsak da tecrübeli ve çözüm odakli ekip ile işbirlği içerisinde projeyi başarıyla tamamlamak ayrı bir mutluluk vermektedir.
Siemens'te teknik uzmanlığınızla ilgili görevlerininizin yanı sıra farklı alanlarda insiyatif alarak çeşitli sorumluluklar üstlenebiliyorsunuz. Bu sayede iş tanımınızla sınırlı kalmayarak farklı çalışma grupları içerisinde, şirket ve yaşadığınız iş alanı için faydalı olacak ek roller alabiliyorsunuz. Buna örnek olarak geçtiğimiz yıl başarılı bir şekilde hayata geçen ve meyvelerini aldığımız New Way of Communication projesi/girişimi. Şirket içi iletişim kültürünü yeni çağa adapte etme ve yenilik kültürünü amaçlayan, üst yöneticilerinden oluşan bir advisor ekibi eşliğinde, farklı bölümlerden bir araya gelen genç bir grup ile şirket içi bazı süreçleri basitleştirmeye ve yeni çağdaki iletişim kültürüne adapte etmeye çalıştık.
Buna benzer sorumluluklar üstlenerek "Speak Up" ve "Ownership Culture" kavramlarını bir kalıp olmaktan çıkararak, bir kültür haline getirmeye ve şirket içerisinde yaymaya fırsat bulabiliyorsunuz.
Siemens'in çok kapsamlı uluslararası çalışma fırsatları sağladığını biliyoruz. Hatta gündelik hayatta birçok çalışan yurtdışındaki meslektaşlarıyla ortaklaşa projeler yürütüyor. Sizin de bu yönde bir deneyiminiz oldu mu?
Siemens'in köklü ve çok uluslu yapısı sayesinde diğer bölümlerde olduğu gibi PTI bölümünün de farklı bölge ve ülkelerde çeşitli yetkinlik merkezleri ve bölge ofisleri bulunmaktadır. Diğer ülkelerdeki PTI ofisleriyle sürekli olarak iletişim halindeyiz ve halihazırda bir çok ortak proje yürütüyoruz. PTI ofisleri arasında global olarak teknik bilgi paylaşımı ve karşılıklı diyaloglar mevcut. Bunun ışığında da bölge ofislerinin yoğunluklarına ve teknik uzmanlıklarına göre ortak projeler yürütülebiliyor.
Bazı projeleri uzaktan iletişim halinde yürütmek daha uygun olurken bazı projelerde ise yurt dışındaki ofislere giderek orada çalışmak gerekebiliyor. Bu sayede bölgenizdeki projelerle sınırlı kalmayıp diğer ülkelerdeki önemli projelerde de görev alma fırsatı bulabiliyorsunuz. Örneğin geçtiğimiz dönemde Almanya Siemens ile ortaklaşa yürüttüğümüz Avrupa güç şebekesinin güvenilirliğini arttıracak HVDC bağlantısı projesi kapsamında, Siemens Almanyadaki meslektaşlarımızla beraber teknik analizler gerçekleştirmek amacıyla 2 ay boyunca Erlangen'deki genel merkezimizde çalıştık.
Siemens Türkiye'de olduğu gibi Siemens Almanya'daki tecrübeli ekiple aynı ortamda çalışmak, hem teknik bilgi paylaşımı hem de sosyal yönden kültürlerin kaynaşması açısından çok faydalı oluyor.
Siemens'te, uluslararası büyük ölçekli bir projede görev almanın yanı sıra farklı kültürlere sahip diğer ülkelerdeki meslektaşlarla beraber o coğrafyada çalışmak ve dirsek dirseğe beraber proje yürütme tecrübesi de kazanabiliyorsunuz.
Neden Siemens ?
Siemens'in üyesi olmak eşsiz bir deneyimdir. Siemens teknolojide dünya lideridir.
Çünkü;
Siemens'in üyesi olmak eşsiz bir deneyimdir.
Siemens teknolojide dünya lideridir.
Siemens'in tarihi "teknolojik gelişimin" tarihidir.
Siemens çalışanlara ne gibi maddi ve manevi imkanlar sunuyor?
Siemens'te keyifli bir çalışma ortamımız var. Her şey hedeflerinize ulaşmakla ilgili. Bu nedenle çalışma saatleri konusunda bir katılık yok. Size verilen görevleri yerine getirdiğiniz ve hedeflerinize ulaştığınız sürece katı mesai saatlerine bağlı kalmanız beklenmiyor. Benimkinde olduğu gibi pek çok iş biriminde de zaman planlaması çalışanın insiyatifine bırakılmış durumda.

Scorecard sisteminde Yöneticim benim de görüşlerimi alarak, yıllık hedeflerimi ve benden beklentilerini tanımlıyor. Bu hedeflere ulaşmam durumunda belirli oranda ikramiye (bonus) kazanıyorum. Yıl içindeki personel görüşmelerimizde yöneticimle hedeflerime erişimim ve yetkinliklerimin değerlendirmesi konusunda konuşuyoruz.
Siemens'te yurtdışında bir pozisyona uygun görülmek için aranan belirli şartlar var mıdır? Örneğin kişinin Almanca biliyor olması zorunlu mudur?

Çalışanın yurtdışına gitmesi için İngilizce bilmesi zorunluluğu dışında aranan bir yetkinlik yok aslında. Az önce de bahsettiğim gibi yurtdışına transferiniz çok farklı amaçlara yönelik gerçekleşebilir. Siemens'te uzun bir süredir iç ve dış yazışmalarda, sunumlarda İngilizce kullanılmaktadır. Almanca bilmek elbetteki bir avantaj, zira o ülkenin yerel dilini konuşuyorsunuz ancak sunumlar Almanca bile olsa kullanılan PowerPoint dili İngilizce oluyor. Tüm dökümantasyon dili İngilizce'dir. Almanlar genelde yabancı kültürden gelen kişilerin farklılığına saygı gösterirler. Örnek vermem gerekirse eğer toplantıda bir tane bile Almanca bilmeyen kişi olur ise konuşmaları İngilizce yaparlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme