PWC ÇALIŞAN YORUMLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

10 Ocak 2017 Salı

PWC ÇALIŞAN YORUMLARI

PWC ÇALIŞAN YORUMLARI:


PWC ÇALIŞAN YORUMLARI: Üniversiteden yeni mezun birçok genç, bağımsız vergi denetim şirketlerinde işe girmek istiyor. Fakat bu yerlerde çalışmak kolay değil. Stres ve belirsiz çalışma saatleri nedeniyle birkaç yıl sonra başka şirketlere geçiyorlar. Bu sürede edindikleri tecrübelerle çok rahat iş bulabildikleri için bu şirketleri kariyerleri için basamak olarak görüyorlar.
Bağımsız vergi denetim ve danışmanlık şirketlerinde çalışmak birçok gencin hayali. Üniversiteden yeni mezun olan gençler kariyerlerinin ilk yıllarında böyle bir kurumdan geçmek istiyorlar. Burada aldıkları eğitim, tecrübe (ve CV’lerine bu prestijli şirketlerin adını yazmak) ve ulaştıkları network onlara daha sonra başka kapılar açıyor, yeni iş fırsatları sunuyor. Bu yüzden de bağımsız vergi denetim ve danışmanlık şirketlerinde çalışmak kariyerde bir basamak, atlama tahtası olarak da görülüyor. Talep çok ama kapı dar. Bu şirketler en iyileri almak ve (sirkülasyon çok olduğu için) bu gençlerden en iyi verimi almak istiyorlar. Özetle, bu şirketlere girmek de, sürekli kendini eğitmeyi bilmek de, yoğun tempoya ve strese dayanmak da öyle kolay değil.


 Fazla mesaileri yazmayın
2007-2009 yıllarında bir bağımsız vergi denetim şirketinde çalışan A.H. anlatıyor. Vergi bölümünde asistan (junior) olarak işe başlamış. Üniversiteden yeni mezunmuş ve ilk iş deneyimiymiş. 23 ay devam etmiş burada çalışmaya ve işe başladıktan 1 sene sonra semi-senior olmuş, senior (kıdemli müdür) olmadan 2009 yılında ayrılmış. Senior olana kadar bekleyememiş. İşe başladıklarında imzaladıkları sözleşme dahilinde, o seneki şirket eğitimine katıldıkları durumda 6 ay boyunca işten ayrılamıyorlarmış. Ayrılırlarsa da eğitim ücretini tazminat olarak ödemeleri gerekiyormuş. Çalışma şekilleri ise ekipler halinde oluyormuş. Her ekip bir partner’a (ortak) bağlı. Bir ekipte müdürle birlikte 7-8 kişi oluyormuş. Her ekibin de kendi müşterileri ve bütçeleri varmış. Çalışma saatlerinin yoğunluğu da ekibin müşteri hacmine bağlı. Bölüm içinde kimi ekipler çok fazla mesai yaparken, kimi ekipler normal saatler içinde çalışıyormuş. Ayrıca fazla mesai için herhangi bir ücret ödenmiyor, yapılan fazla mesai saatleri ücretli izin olarak ekleniyormuş. A.H., bu hususta şöyle bir adaletsizlik olduğunu anlatıyor: “Bazı ekipler bütçeleri doğrultusunda bu fazla mesaileri sisteme yazabilirken, bazı ekipler bütçeleri yetersiz olduğu için fazla mesaileri sisteme giremiyorlardı. O yüzden fazla mesailerin izin olarak eklenmesi çok işleyen bir durum değildi. Yöneticiler genelde ‘fazla mesai yazma’ derlerdi.”

Vergi denetçileri olarak 1 sene içinde 3 ayda bir olmak suretiyle 4 kere müşteri denetimine giderlermiş. Bir buçuk ayı ofiste geçirir, bir buçuk ay da müşterilerde denetimde olurlarmış. Ofiste geçirdikleri zamanlarda özel bir durum yoksa çalışma şartları rahatmış. Fakat denetim döneminde iş değişiyormuş. Eleman sayısı az, müşterinin fazla olması nedeniyle çok yoğun bir dönem oluyomuş. Gece 2-3’lere kadar çalıştıkları günler oluyormuş.
İş hem yoğun hem de devlete karşı bir yükümlülük yerine getirildiği için sorumluluğu da fazla olan bir iş. Buna bir de müşteri ve zaman darlığı da eklenince yoğun zamanlarda stres de katlanılmaz oluyormuş. Çalışmalar hep ekip halinde yapıldığı için bu stres ekip olarak yaşanırmış. Buna sorumlu ortaklar da dahilmiş.

“Bir şirkette 2 sene geçirmek belki ilk söyleyişte çok az bir zaman gibi geliyor” diyen A.H., çalışırken yaşadıklarını deneyimlediklerini öğrendiklerini diğer sektörlerde çalışan arkadaşlarıyla kıyasladığında onlara göre 5 sene çalışmış gibi olduğunu söylüyor. Sonunda havlu atmış.

Bazı üniversitelerin mezunları çabucak zengin olmak istiyor
Bağımsız vergi denetim şirketleri yeni mezun (ve hırslı) gençler arasında her zaman çok gözde. Bu şirketlere başvuran çok, girebilen az. Genelde Boğaziçi, Sabancı, İstanbul, Marmara, Ege, 9 Eylül gibi okulların iktisat, işletme, hukuk vb bölümlerinden mezunları alıyorlar. Kaynaklar İngilizce, adaylardan mutlaka iyi İngilizce istiyorlar. Grant Thornton Başkan Yardımcısı Nazım Hikmet adayların çoğunun dil yetersizliğinden elendiğini söylüyor. “İngilizce’nin üniversitede değil, kolejde öğrenilir. Düz liseden mezun, Marmara Üniversitesi İngilizce okumuş mesela. Notları iyiyse çağırırız, başarılıysa alırız ama İngilizceyi ne kadar biliyor diye de düşünürüz.” Grant Thornton, sadece belli başlı üniversitelerden eleman alıyor. “Müşterilerimiz büyük, köklü müşteriler. Biz de isim yapmış üniversitelerden eleman alırız” diyen Hikmet, Boğaziçi Üniversitesi ve ODTÜ’yle de çalışmadıklarını ekliyor: “Bizim meslekte sadakat çok önemlidir. Boğaziçi Üniversitesi ve ODTÜ mezunları genelde çabucak zengin olmayı istiyor. Esas önemli olan sadakat yok.”

İşe girişte de ya devletin ya da kurumun yaptığı sınavlara giriliyor. Bazı şirketler mülakat da yapabiliyor. Bağımsız vergi denetim ve danışmanlık şirketlerinde kariyer basamakları piramit şeklinde yükseliyor. Yani taban (asistanlar), nüfus olarak en çok olan kısım. En tepede ise partnerler yer alıyor. Tepeye çıktıkça kişi sayısında azalma oluyor. Asistanlık süreci 2-3 yıl devam ediyor. Bazı kurumlarda asistan ve kıdemli asistan şeklinde de ayrılabiliyor. Ardından ekip başı, müdür yardımcısı, müdür, kıdemli müdür, direktör ve ortak seviyesine kadar yükselebiliyorlar. Piramitin katları arasındaki süre yaklaşık 2-3 yıl fakat tepelere çıktıkça bu süre de artıyor. Kariyer yolu genel olarak böyle olsa da bazı şirketlerde unvanlarda küçük değişiklikler görülebiliyor.

Başlangıç 1.500-2.000 TL
Bağımsız vergi denetim ve danışmanlık şirketlerinde değişik departmanlarda çalışılabiliyor. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse bağımsız denetim, vergi denetimi ve danışmanlığı, kurumsal finansman ve danışmanlık... Bağımsız denetimde belli mevzuatlar, çerçeveler eşliğinde mali tablolarının bağımsız denetimini yapılıyor ve bu denetim sonucunda da görüş bildiriliyor. Vergi denetimi ve danışmanlığının denetim kısmında, şirketlerin kurumlar vergisi beyanamelerini doğru doldurup doldurmadıklarına ilişkin inceleme yapılıyor. Danışmanlık da vergiyle ilgili akla gelebilecek her türlü konuda danışmanlık veren bir bölüm. Kurumsal finansman tarafında şirket birleşmeleri, satın almaları, değerlemeleri gibi konularda danışmanlık veriliyor. Danışmanlık bölümü ise şirketlerin performanslarının iyileştirilmesi, risklerinin yönetilmesi, kontrol edilmesi ile ilgileniyor. Bu bölümler kurumdan kuruma değişiyor. Bazılarında transfer, gümrük, KDV gibi çeşitli alt dallar da olabiliyor.

Bu şirketlerde yaş ortalaması 25-28. Genelde içeriden yetiştirmeyi tercih ediyorlar. Şu anki tepe yöneticiler, partnerler genelde şirkete asistan olarak başlayanlar. Fakat bazı durumlarda da dışarıdan alımlar yapılabiliyor. Bu daha çok yeni açılan bir alan olduğunda veya spesifik bir konu için uzman alınacaksa dışarıdan işe alım yapılıyor. 1.500-2.000 TL ile işe başlayanlar senior-manager (kıdemli müdür) olduklarında maaşları 10 bin TL’ye (net) kadar çıkabiliyor.

4-5 yıl buralarda çalış da...
Dışarıdan bakıldığında iyi bir kariyer yapmak için güzel bir başlangıç olarak görülüyor. Fakat bu durum her zaman geçerli değil. Üniversitedeyken kendisine “Bu şirketlerde 4-5 yıl çalış, sonra rahatsın” dendiğini söyleyen S.P., işin fedakarlık istediğini söylüyor. Asistanlık döneminde işin biraz şansa kaldığını ifade eden S.P., bazılarının gerçekten iş yaptığını bazılarının da fotokopi çekmek getir götür işleri yapmak gibi ofis işleriyle uğraştığını söylüyor. İşi almadaki en büyük nedeninin de sosyal bir hayatı olmamasına bağlayan S.P., “Öğrenciyken de çok faal bir sosyal hayatım yoktu. Birçok hobisi olan, gezmeyi seven arkadaşlarım bu işe girdiklerinde ilk yıllarda eski alışkanlıklarının neredeyse hepsinden vazgeçtiler. Seviye atladıkça o günlere dönebileceğimizi söylüyorlar” diyor. İşi yaparken çok dikkatli olmaları gerektiğini, bunun da strese neden olduğunu belirten S.P., çalışma saatleri çok esnek, gece yarılarına kadar çalıştığımız oluyor. Planlı programlı yaşamayı sevenler için pek uygun bir iş değil. Pazar günü bir telefon gelir ve işe gitmek zorunda kalırsınız. Her an her şeye hazır olmak gerek” diyor. Marmara Üniversitesi mezunu D.U., 2008-2010 yılları arasında böyle bir şirkette çalışmış. İlerisi için planı finans departman yöneticisi olmakmış. D.U., bazen bütün haftasonu çalıştığını, iş hayatını diğer her şeyin önüne aldığını söylüyor ve ekliyor: “Bizden de beklenen buydu aslında. Sağlığımızı geri plana attığımız dönemler de oluyordu.” Kendisiyle benzer işi yapan çok kişi olduğu için aradan sıyrılmanın zor olduğunu ifade eden D.U., bu işi yapabilmek için gerçekten denetim alanını sevmek gerektiğini söylüyor: “Müşterilere gidip geliyoruz, yoğun dönemlerde işin ne zaman biteceği belli olmuyor. O dönemlerde hiçbir plan yapmadan sadece işe odaklanıyoruz. Hata yapmamak bizim işimizde çok önemli. En ufak bir hata bile can sıkıntısına neden oluyor. Kanun, mevzuat da işin içinde olduğundan üzerimizde fazladan bir baskı hissediyoruz. Büyük bir kısmımızın başka sektörlere geçme nedeni de bu.”

Kapı açan bir okul olarak görülüyor
Müşterilere gitmek, onları denetlemek, rapor hazırlamak kimisinin de hoşuna gidebiliyor. Şirkette kalanlar ve yükselenler de daha çok bu kişiler. Denetçi unvanının almak, saygı görmek bu sektörde kalmak için yeterli olabiliyor. Ayrılanların ise başka işe, sektöre geçmelerindeki en büyük nedenler dışarıdan iki, üç misli maaş teklif edilmesi ve yaptıkları işin stresine, yoğunluğuna dayanamamaları. Okul olarak görülen bu şirketlerde birkaç yıl çalışıp çeşitli eğitim alanlar zaten yabancı dil de bildikleri için başka sektörlerde firmalarda çok rahat iş bulabiliyorlar. Bağımsız vergi denetim ve danışmanlık şirketlerinde çalıştıkları dönemde birçok kurumun içine girdikleri, onları denetledikleri için hemen hemen her sektör ve kurum hakkında bilgi sahibi de oluyorlar. Bu da iş değiştirmek istediklerinde daha bilinçli bir karar vermelerini sağlıyor. Bu şirketlerde ne kadar çok çalışır, ne kadar çok tecrübe edinirlerse ayrılıp başka bir işe geçtiklerinde o kadar yüksek bir pozisyondan başlayabiliyorlar.

“Burası tatil kampı değil, burada çok ağır çalışacaksın, 4-5 yıl çalıştıktan sonra, mali müşavir olduktan sonra gitmek istersen gideceksin” diyen Grant Thornton Başkan Yardımcısı Nazım Hikmet, her raporun kendileri için bir sınav olduğunu söylüyor: “Denetim raporunu alacak olan müşteri, o raporu ne zaman istiyorsa o güne hazırlanıyor. Bizde saat 6 oldu, servis kalkacak, hadi bana müsaade yok. Çalışma saatleri değişken. Bazen iş olmaz, erken çıkmak için izin alırlar. Ama iş varsa, ben burada kalıp çalışıyorsam onlar da kalacak. Metrobüsle mi evine gidecek, yağmur mu var, kar mı var hiç fark etmez.” Bir kişinin isminin raporda yanlış yazılmasının bile müşteri gözünde itibar kaybına neden olacağını ifade eden Hikmet, çok hassas davrandıklarını ve bu nedenle Grant Thornton’da 60 yaşında emekli olma kuralı olduğunu söylüyor.

CFO’lar hep bu sektörden geliyor
Ernst & Young İnsan Kaynakları Direktörü Ebru Deliktaş Vardar, gençlerin buraya geldiklerinde aslında iş hayatına girme eğitimi aldıklarını söylüyor: “İşin teknik kısmını, nasıl konuşması, davranması gerektiğini öğreniyorlar. Özel sektördeki bütün firmaların CFO’larına baktığımızda hep bu şirketlerden gitmiş insanlar olduğunu görürüz.” Çalışma koşullarının çok yoğun olduğunu vurgulayan Vardar, bir anda bir sürü işi bitirilmesi gereken zamanlar olduğunu söylüyor: “Herkes bu işi yapmak istemiyor. Farklı bir sektörde yükselmeyi tercih edebiliyor. Burada bir şirketin mali tablosuna bakarak o şirketi analiz etmeyi öğreniyor, farklı şirketleri tanıyor. Sonra da bunun üzerine bir şeyler ekliyor ve yoluna devam ediyor. Burada kaldıkça rutine bindiğini düşünenler de var, müşteriye gidip rapor çıkarmaktan hoşlanan da.”

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile meslek yayılacak
PwC İşe Alım Hizmetleri Lideri Mert Emcan, bu şirketlerde çalışanların üçüncü seneden sonra ekip yönetmeye başlamasıyla yollarının iyice açıldığını söylüyor: “Denetim tarafında her türlü firmanın finans departmanında özellikle raporlama, bütçe analiz ve muhasebe taraflarında kendilerine bir kariyer yolu açılmış olur. Denetimde Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun devreye girmesiyle çalışanları önümüzdeki dönemlerde çok ciddi fırsatlar bekliyor. Bütün raporlama ve denetim standartları değişeceği, daha uluslararası hale geleceği için denetimde görev alan insanların teknik yetkinlikleri en üst seviyede aranır hale gelecek ve piyasa kapışacak.” Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girmesiyle bağımsız denetim ve vergi hizmetleri de daha fazla önem kazanacağını altını çizen Deloitte Vergi Hizmetleri Ortağı Hülya Yılmaz, mesleğin yayılacağını söylüyor: “Herkes bağımsız denetim yaptırmak zorunda kalacak. Daha da kıymetli bir meslek durumuna gelecek. Bu alanda tecrübesi olanlara kişisel iş fırsatı da çıkabilir.
Maaşım yattı mı, yol param var mı, yemeğimi karşılıyor mu gibi basit beklentileri bir kenara bırakın. Hayallerin ötesinde şartlarıyla dudak uçurtan 2015’in en iyi 100 şirketini Fortune dergisi son sayısında açıklıyor. Listeye girmiş ve Türkiye’de de ofisleri bulunan 10 şirketi sizler için derledik.

Bazı şirketler çalışma koşulları, sosyal hakları, yapılan işin içeriği ve de tabii ki özellikle maaşları konusunda hayal edilen şartlara sahip. Bu şirketlerin çoğu sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda hemen hemen tüm sağlık sorunlarını kapsayan poliçeler sunuyor. Esnek çalışma saatleri, izin süreleri ve maaş ortalamaları ile de dikkat çeken şirketlerin çalışanları için akla hayale gelmeyecek sürprizleri de mevcut.

İşte keşke ben de orada çalışsam diyeceğiniz şirketler:

1. Google

Elbette bir numarada Kaliforniya’daki Googleplex merkezinde konumlanan Google yer alıyor. Google şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, yöneticilerle iletişim, ücret, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 97′nin üzerinde oy alıyor. Gün boyunca bedava atıştırmalıkların bulunduğu dinlenme alanları, etkinlik biletlerinde indirim, kuaför, araba yıkama, ücretsiz kahvaltı ve yemek, masaj, banka, fitness diye başlasak da fırsatların sonu gelmiyor. Hayaller Google.

Google için hayellerin ofisi diyebiliriz.
Google için hayellerin ofisi diyebiliriz.


2. The Boston Consulting Group, Inc.

Şirket, şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, ücret, yöneticilerle iletişim, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 97 ve üstünde oy alıyor. Tüm dünya üzerinde 7 bin 738 çalışanı var. Merkezi Boston, Massachusetts’te yer alan bu danışmanlık şirketindeki avantajlar arasında gün boyunca bedava atıştırmalıkların bulunduğu dinlenme alanları, etkinlik biletlerinde indirim, ücretsiz içecekler de yer alıyor.

Şirketin tüm dünya üzerinde 7738 çalışanı var
Şirketin tüm dünya üzerinde 7738 çalışanı var


3. Four Seasons Hotels & Resorts

Ünlü oteller grubu, şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, ücret, yöneticilerle iletişim, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 90 ve üstünde oy alıyor. 1960 yılında kurulan şirketin tüm dünyada yaklaşık 34 bin 638 çalışanı var. Şirketteki avantajlar arasında gün boyunca bedava atıştırmalıkların bulunduğu dinlenme alanları, ücretsiz kahvaltı ve yemek, etkinlik biletlerinde indirim, fitness, kuru temizleme ve ücretsiz içecekler gibi seçenekler yer alıyor.

1960 yılında kurulan şirket sosyal haklarıyla çok cazip.
1960 yılında kurulan şirket sosyal haklarıyla çok cazip.


4. PricewaterhouseCoopers LLP

PwC Türkiye: Denetim, Vergi ve Danışmanlık Hizmetleri olarak Türkiye’de de hizmet veren kurumun ana merkezi New York’ta bulunuyor. Şirketin tüm dünyada çalışan sayısı 199 bin 486 ve bu çalışanların hepsi özel sigortaya sahip. Şirket maaş ve çalışma şartları konusunda çalışanlarından yüzde 90 oranında memnuniyet oyu alıyor. Avantajları arasında gün boyunca bedava atıştırmalıkların bulunduğu dinlenme alanları, etkinlik biletlerinde indirim, fitness, kuru temizleme, masaj terapi, banka, diyetisyen gibi seçenekler yer alıyor.

Şirkette size özel bir diyetisyen de var desek yeterli olur heralde.
Şirkette size özel bir diyetisyen de var desek yeterli olur herhalde.


5. Roche Diagnostics

Türkiye de içinde olmak üzere pek çok ülkede hizmet veren Roche toplamda 85 bin çalışana sahip. Sağlık sektöründe hizmet veren şirketin şirket içi memnuniyet verilerinde yüzde 90 oranında olumlu oy aldığını görüyoruz. Şirket içi fitness merkezi, şirketin karşıladığı laptoplar ve iPhone’lar, dinlenme alanları, şirket içi sağlık merkezi, 28 gün izin, 10 haftalık doğum izni gibi avantajlar çok çekici.

Şirket çalışanlarının 28 gün izin yapma hakkı var.
Şirket çalışanlarının 28 gün izin yapma hakkı var.


6. Ernst & Young LLP

Ernst&Young, şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, yöneticilerle iletişim, ücret, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 90′un üzerinde oy alıyor. Şirkette part time çalışanlar da tam zamanlı çalışanlarla aynı haklara sahip. Çalışma saatleri esnek, verimlilik ön planda. Eğer iş seyahatine çıkacaksanız şirket bakıcınızı ayarlıyor, yaşınız 60 ve üstü ise bakım hizmetleri mevcut. Sağlık hizmetleri ise dişten, ruh sağlığına, doğumdan, akupunktura kadar hemen hemen her tür hizmeti kapsıyor.

Şirkette part time çalışanlar da tam zamanlı çalışanlarla aynı haklara sahip.
Şirkette part time çalışanlar da tam zamanlı çalışanlarla aynı haklara sahip.


7. Hilti Inc

Şirketin ana merkezi Texas’ta ve tüm dünyada 22 bin 383 çalışanı var. Hilti içinde bir satış uzmanının ortalama yıllık maaşı $93,675. Şirket ayrıca çalışanlarına son derece kapsamlı da bir sağlık sigortası yapıyor. Bunun yanı sıra şirket içi fitness merkezi, kuru temizleme, masaj terapi, banka gibi hayatı kolaylaştıran özellikler de mevcut.

Hilti'de çalışırken fitness yapmak mümkün.
Hilti’de çalışırken fitness yapmak mümkün.


8. Deloitte

Deloitte  şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, yöneticilerle iletişim, ücret, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 97′nin üzerinde oy alıyor. Gelelim hayatınızı kolaylaştıracak avantajlara. Şirkette esnek çalışma saatleri var, emeklilik fırsatları, yaşlı bakımı, çocuk bakımı, kapsamlı sağlık sigortası, diyetisyen, gün boyunca bedava atıştırmalıklar, etkinlik biletlerinde indirim, fitness ve banka avantajları mevcut.

Şirkette esnek çalışma saati uygulaması var.
Şirkette esnek çalışma saati uygulaması var.


9. Allianz

Allianz şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, yöneticilerle iletişim, ücret, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 95′in üzerinde oy alıyor. Merkezi Minneapolis, Minnesota’da yer alan şirket oldukça eski, 1890 yılında faaliyete geçiyor. Şirketteki avantajlar arasında gün boyunca bedava atıştırmalıkların bulunduğu dinlenme alanları, ücretsiz kahvaltı ve yemek, etkinlik biletlerinde indirim, fitness, kuru temizleme, masaj ve ücretsiz içecekler gibi seçenekler yer alıyor.

Allianz 1890'da kurulmuş oldukça eski bir şirket.
Allianz 1890′da kurulmuş oldukça eski bir şirket.


10. Cisco Systems Inc

Cisco şirket içi memnuniyet verilerine göre genel atmosfer, yöneticilerle iletişim, ücret, ödüllendirme, kişisel gelişim gibi konularda çalışanlarından yüzde 93′ün üzerinde oy alıyor. Tüm dünyada 70 bin 911 çalışanı olan şirkette çalışmaya başladıktan bir  yıl sonra 30 günlük izni de hak etmiş oluyorsunuz. Şirkette esnek çalışma saatleri var, çocuk bakımı, yaşlı bakımı, dinlenme alanlarının yanı sıra fitness, banka, araba yıkama, gün boyunca bedava atıştırmalık, kuru temizleme, masaj gibi avantajlar da cabası.
PricewaterhouseCoopers (PwC), birçok sektördeki işletmelere ve yöneticilere profesyonel uzmanlık hizmetleri sunuyor. Kendi müşterilerinin ve paydaşlarının güvenini ve değerini artırmak üzere 150 ülkede 140.000’den fazla insan, bilgilerini, deneyimlerini ve çözümlerini bir araya getiriyor. PricewaterhouseCoopers Türkiye, 1000 kişilik çalışan kadrosuyla denetim, muhasebe ve vergi danışmanlığının yanı sıra yönetim, bilgi teknolojisi ve İnsan Kaynakları danışmanlığı birleşmeler ve şirket alımları, şirket yenilemeleri, proje finansmanı ve hukuki desteği de içeren finansal danışmanlık ve hukuk danışmanlığı konularında hizmet veriyor. PwC Türkiye’nin İK uygulamalarını ve “Sıra Dışı Gerçekler” projesini PwC Türkiye Kıdemli MüdürüCristina Monterrey Çolpan anlattı.
İşe alımlarınızda tercih ettiğiniz adayların başlıca özellikleri nelerdir?
Şirketimiz; 13 denetim, 3 danışmanlık ve 10 vergi olmak üzere 26 ortaktan oluşuyor. Çalışanlarımızın yüzde 48’i erkek, yüzde 52’si kadın olup, Türkiye ofis çalışanlarının yüzde 93’ü 40 yaşın altında ve yaş ortalaması 28. Çalışanlarımızın yüzde 90’ı üniversite mezunu ve farklı sektörlerde uzmanlaşmış, etkin takım çalışması yürüten kişilerden oluşuyor. PwC Türkiye olarak yapmış olduğumuz işe alımlarda seçeceğimiz kişiler üzerindeki yetkinlikleri kişiler, kalite ve büyüme olarak üç kategoriye ayırıyoruz. Şirketimiz tarafından belirlenen bu yetkinlikler kapsamında sürekli öğrenme ve bilgi paylaşımı, ekip çalışmasına uyumlu, müşteri odaklı, etkili iletişim kurabilen, meraklı öğrenme, paylaşma ve yenilik getirme konusunda istekli, açık fikirli ve değişime yatkın, planlama ve sonuç odaklı çalışabilme niteliklerine sahip çalışanları tercih ediyoruz.
İK departmanınız kaç kişiden oluşuyor? Hangi faaliyetleri yürütüyorsunuz?
İnsan Kaynakları departmanımız 10 kişiden oluşuyor. Bunun yanı sıra çalışanlarımıza yönelik eğitimlerde sorumlu üç kişiden oluşan “Öğrenme ve Gelişim” (Learning&Development) ekibiyle birlikte 1000 kişilik bir gruba destek veriyoruz. İnsan Kaynakları fonksiyonları açısından baktığımızda tüm hizmetleri vermekle birlikte genel olarak zamanımızın çoğunluğunu kapsayan fonksiyonları; çalışan planlaması, işe alım, performans yönetimi, yetenek yönetimi, ücretlendirme ve ödüllendirme, motivasyon yönetimi ve özlük işlemleri oluşturuyor.
Yeni mezun işe alımına ne zamandır ayrı bir proje, bir kampanya olarak yaklaşıyorsunuz?

Son dört yılda üniversitelerden yeni mezun 720 genç PwC Türkiye’de işe başladı. Tüm işe alım çalışmaları bir kampanya olarak algılanıyor ve bu yönde tüm İK ekibimiz yaklaşık 6 ay süren konsept çalışmaları sürdürüyoruz
Yeni mezun işe alımında bu sene belirlediğiniz konseptiniz nedir? Geçen senelerde hangi konseptler çerçevesinde ilerlediniz?

Geçtiğimiz yıl büyük umutlar vaat eden çalışanlarımızdan oluşan “Büyük Umutlar Ekibi” konseptiyle yola çıkmıştık. PwC’nin çalışanlarına umutlarını gerçekleştirebileceğini bizzat çalışanlarımızla gösterdiğimiz “Büyük Umutlar Ekibi” konseptinin uzantısı olarak bu yıl da şirketimizdeki iş-özel yaşam dengesini vurgulamak istedik. Bu konuyla ilgili çalışanlarımızın özel hayatlarındaki ilgi alanlarını araştırıp bulduk ve konseptimizi bunun üzerine kurduk. “Sıra Dışı Gerçekler” sloganıyla duyurduğumuz yeni kampanyamız; içerisinde çalışanlarımızın aktif rol aldığı fotoğraf çekimleri, tanıtım materyalleri ve kısa bir film çekimine kadar uzanan geniş bir yelpaze haline dönüştü.
Yeni mezun işe alımlarında aradığınız başlıca kriterler neler?
Şirketimiz yeni mezun işe alımlarında PwC şirket değerleri olan ekip çalışması, mükemmellik ve liderliğin yanı sıra başka değerlere de dikkat ediyor. Temel değerleri PwC değerleri ile tutarlı, iş etiği anlayışına sahip ve PwC kültürüne yakın, sorumluluk sahibi, mizah anlayışı olan, yaşamdan keyif alan, eğlenmeyi bilen çalışanları bünyemize katmak istiyoruz.
İşe alımdan sonra oryantasyon süreci nasıl işliyor?

Aramıza katılan her kişi öncelikle, en az üç haftalık kapsamlı bir başlangıç eğitimine tabii tutuluyor. Bu süreçte genel şirket oryantasyon programı ve temel mesleki bilgiler hakkında bilgi edinme fırsatı sunuyor. Ayrıca teorik kursların yanı sıra pratik konularda da eğitim veriliyor. PwC’nin global eğitim kaynakları ve diğer kaynaklardan faydalanılarak, geniş bir yelpazede eğitim programları oluşturuluyor. Şirketimiz tarafından belirlenen kariyer planında ilerlemek, her bireyin göstereceği performansa bağlı. Bizimle çalışmaya başladıktan sonra çalışanlarımızın gelişimi, eğitimi ve kariyer planıyla ilgili yardımda bulunacak bir danışman atanıyor. Çalışan eğitimlerimiz, çalışanın kariyerleri boyunca, danışmanlarıyla birlikte bireysel ihtiyaçlarına göre şekillendiriliyor. PwC’ deki kariyerleri boyunca çalışanlarımız ihtiyaçları doğrultusunda teknik ve kişisel gelişim eğitimleriyle destekleniyorlar.

PricewaterhouseCoopers Türkiye olarak başlıca şirket hedefleriniz nelerdir? İK departmanı olarak bu hedeflere nasıl destek oluyorsunuz?

PwC de en önemli sermayemiz bilgi ve deneyime sahip olan çalışan kadromuz. Bu sayede şirketimiz uzun yıllardan beri lider konumda. Türk iş dünyasının yetişmiş uzman yeteneklere talebi nedeniyle sahip olduğumuz yetenekleri elimizde tutmak şirketimizin en önemli önceliklerinden biri. Bu anlamda İK olarak yaptığımız ve geliştirdiğimiz uygulamalarla çalışan memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedefliyoruz.

Çalışan motivasyonu için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Çalışanlarınıza ne tür eğitimler veriyorsunuz?

Çalışanlarımızın motivasyonunu artırmak için ofis dışında gerçekleştirdiğimiz farklı organizasyonlarla çalışanlarımızın bir arada vakit geçirebilecekleri eğlenceli ortamlar yaratıyoruz. Küresel bir firma olan PwC’ de, uluslararası ağımız belirli çalışmaların parçası olarak veya geçici görevlendirmeler yoluyla yurtdışında çalışma olanakları sunuyor. Tüm çalışanların yaptığı işten memnun olmaları, kariyer hedeflerine ve isteklerine ulaşmaları şirketimiz için en önde gelen hedeflerimizden. Çalışanlarımızın gelişimine katkısı olan uluslararası değişim programlarımız da mevcut. Dünyanın herhangi bir ülkesindeki PwC ofislerinde çalışma ve deneyim kazanma fırsatı bulan çalışanlarımız için hem kariyer hem de kişisel gelişimlerine katkısı büyük olan bu program motivasyonu artıran etkenlerden bir tanesi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme