ÖĞRETİM GÖREVLİSİ NE İŞ YAPAR - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

6 Ocak 2017 Cuma

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ NE İŞ YAPAR

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ NE İŞ YAPAR:


ÖĞRETİM GÖREVLİSİ NE İŞ YAPAR:

Üniversite ve meslek yüksek okullarında öğrenimi gerçekleştirmek veya akademik çalışmalar yürütmekle görevli öğretim elamanlarının ünvanları genelde karıştırılır. Doğrusu öğretim elemanı mı yoksa öğretim görevlisi midir? Her ikisi de doğruysa üye ile görevli arasındaki farklar nelerdir? İşte cevaplarımız:
Öncelikle şunu belirtelim üniversitede çalışan öğretim elemanlarının ünvanları 2547 sayılı YÖK kanununda tarif edilmiştir.
Öğretim görevlisi ne iş yapar sorunun cevabı bu yazımızda açıkça belirtilmiştir. Üniversitelerde yüksek okulların varlığı ve bu kurumlarda öğretim görevlilerinin çalıştırılması-istihdam edilmesi, ilgili YÖK yasasında (2547/31.madde) belirlendiği gibi bu durum sadece bizim ülkemize özgü bir olgu değildir. Örneğin, kısa süreli mesleki ve teknik yüksek öğretimin, Fransız yüksek öğretim sistemi içindeki payı tahminen %25 civarındadır (Gürüz, 2001). Özellikle sanat dalları ve özel teknik bilgi, deneyim ve beceri gerektiren alanlarda öğretim görevlisi (Instructor) çalıştırmak gelişmiş ülkelerde oldukça yaygındır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme