MERCEDES BENZ ÇALIŞAN YORUMLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

17 Ocak 2017 Salı

MERCEDES BENZ ÇALIŞAN YORUMLARI

MERCEDES BENZ ÇALIŞAN YORUMLARI:

MERCEDES BENZ ÇALIŞAN YORUMLARI:
Esenyurt’ta kurulu Mercedes fabrikasında işçilere zorunlu mesai dayatılıyor. Fabrikada yetkili Türk Metal sendikası dayatmaya karşı çıkmak yerine, zorunlu mesai için işçileri ikna etmeye çalışıyor.
Esenyurt’ta kurulu Mercedes fabrikasında işçilere zorunlu mesai dayatılıyor. Fabrikada yetkili Türk Metal sendikası dayatmaya karşı çıkmak yerine, zorunlu mesai için işçileri ikna etmeye çalışıyor.

Türk metal sendikasının yetkili olduğu fabrikada 15.30-23.30 vardiyasına günde bir saat mesai dayatılıyor. İşçilere imzalatılmak istenen “zorunlu mesai muvafakatnamesi”ne imza atmayan işçiler ise baskı altına alınıyor.

“Aile düzenimiz bozuluyor, eve gittiğimizde çocuklar uyumuş oluyor, sabah kalkıyoruz eşimizi göremiyoruz” diyen işçiler mesai dayatmasını reddediyor. Reddedip mesai dayatmasını kabul etmeyen işçilere ise vardiya bitiminde yani 23.30’da servis tahsis edilmiyor. Söz konusu işçiler saat 00.30’da mesaiye kalan işçilerle birlikte eve dönmek zorunda bırakılıyor.

PİŞMAN ETME TAKTİĞİ!

Masaiye kalmamanın tek eziyeti 1 saat servis beklemek zorunda kalmak değil. Mesaiye kalmayıp kart basan işçilerin fabrika içerisinde beklemesi de yasak. Söz konusu işçiler 1 saat soğukta bekletilerek mesaiye kalmadıklarına adeta pişman ediliyorlar.

Mercedes fabrikasında her geçen gün baskının arttığını söyleyen işçiler, kimsenin zorunlu mesailerden memnun olmadığını, sendikacıların ise işverenle birlikte hareket ettiğini belirtiyor.
Günde 14 otobüs üretilen fabrikada, üretilen otobüs sayısının, yaz aylarına kadar, 20’ye çıkarılması hedefleniyor.

SENDİKADAN, ‘AMAN HA!’ NASİHATI

Yılda bir kez, şirketler arası yapılan “çalışma hayatı değerlendirme anketine” katıldıklarını, anket öncesinde işçilere sendikacılar tarafından ‘nasihat’ verildiğini söyleyen Mercedes çalışanları, bu duruma da  tepkili.

Mercedes fabrikası için uzatmalı çalışma, ücretlerin az olması, posta başı ve şirket yöneticilerinin işçilere yönelik tavırları gibi pek çok sorun yaşadıklarını dile getiren işçiler, böylesi bir ortamda, ‘Aman ha anketi doğru dolduralım, fabrikamızı iyi tanıtalım” diyen sendikanın kendilerini temsil etmediğini söylüyor.

BİRLEŞİK METAL BAŞARIRSA MERCEDES’TE TAŞLAR OYNAR...

MESS  ile imzalanan toplu sözleşmenin ardından tartışmaların bitmediğini belirten Mercedes işçileri, Birleşik Metal İş üyesi işçilerinin grev kararının, Türk Metal sendikasının yetkili olduğu fabrikaların rengini değiştireceğine inandıklarını vurguluyorlar.

Greve ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Birleşik Metal İş sendikasının, kendilerinin 3 yıllık toplu sözleşme karşısında, 2 yılık bir sözleşme imzalamayı başarması durumunda Mercedes’te de taşların yerinden oynayacağını belirtiyorlar. (İstanbul/EVRENSEL)
Tekrar merhaba arakadaşlar,

Bu yazıda sizlere Mercedes ile  PEP( Praktikanten entwicklungs programm )(Stajer gelistirme Programı) programı için yapmış olduğum mülakattan bahsedeceğim. Bu konuyuda iş görüşmesi olarak değerlendiriyorum.Çünkü PEP olabilmek için aynı işe alım gibi aşamalardan geçiyorsunuz.

Öncelikle sizlere kısaca PEP programından bahsetmek gerekirse PEP,  Mercedes-Benz Türk’ te kariyer sahibi olmanızı sağlayan bir staj programıdır.PEP,  başarılı bir kariyer için atacağınız ilk ve en önemli adımdır. Mezun olduğunuzda iş hayatıyla ilgili deneyim edinmiş olmanızı ve güvenli bir başlangıç yapmanızı sağlar.PEP, size Mercedes-Benz Türk’ ün iç yapısını öğrenme ve gelecekte yapmak istediğiniz işin detayları hakkında bilgi sahibi olma şansı tanır. Eğer kariyerinize Mercedes-Benz’ de devam edecekseniz tam zamanlı iş yaşamına başlamadan önce gerekli tüm bilgileri almış olursunuz.PEP’ e başvurunuz kabul edildiği takdirde Mercedes-Benz Türk’ te eğitiminize en uygun bölümde staj yapma hakkı kazanırsınız. Stajınızı yaparken iş hayatıyla ilgili deneyim edinirsiniz.PEP, üniversite son sınıfta olan öğrencilere geleceklerini şekillendirmelerini ve gelecekte birer Mercedes-Benz Türk çalışanı olabilmelerini sağlamayı amaçlayan bir staj eğitim programıdır.PEP'i hem lisans hemde YL eğitiminizde yapabilirsiniz.

PEP'e kariyer.net'ten başvuru yapmıştım.Daha sonra beni aradılar ve Hadımköydeki İK'ya ön görüşme için çağırdılar.İK ile görüşme CV'niz üzerinden işliyor ve ayrıca size iki paragraflık Türkçe metin verilerek bunu İngilizce veya Almanca'ya çevirmeni isteniyor(Hangi dili biliyorsanız).Almanca bilmiyenleri bildiğim kadarıyla üretimde görevlendirmiyorlar.Bu görüşmeden 1 gün sonra İK'dan bana Hilton Hotel'de yapılacak assesment için çağırıldım. Assesmenta bölümüne PEP almak isteyen veya asesmenta katılmak isteyen müdürler gelir. Assesment tam bir kurtlar sofrasıdır diyebilirim. Assesment 3 kısımdan oluşur ve iki grup ögrenci çarılır. İlk grup üretim deparmanı için,ikinci grup ise Satış,Pazarlama bölümlerinde PEP yapacak arkadaşlardan oluşur. İlk kısımda 10 a kadar yakın müdürün olduğu odaya grubunuzla girersiniz size bir vaka analizi yapmanız için problem verir. Bu kısımda müdürler sizin konuşma tarzınızı, sunum yatkınlığınızı ve olaylara getirebileceğiniz bakış açılarını ve takım çalışmasına uygunluğunuza bakar. Daha sonra 2. kısımda artık odaya müdürlerin karşısına tek çıkıyorsunuz. Bire bir görüşmeye girmeden önce bir sayfalık basit matematik yöntemlerini kullanarak çözebileceğiniz bir soru verdiler. Fakatsorunun cevabı bir kaç yolla çözüldüğünden kesin cevap bulamıyorsunuz.Denemeyin çözmeyi. Daha sonra içeriye girip bu sorunun cevabını anlatmanızı istiyorlar. Bence burda soruyu çözüp çözememene değil problemin çözümü için uyguladığın adımlara bakıyorlar. Sonrasında oturum muhabbet ediyorsun neler yapıyorsun,nerde okuyorsun, burda nerde çalışmak istiyorsun, Mercedes tarihi hakkında da sorular gibi çeşitli sorular soruyorlar. En sonunda seni bu müdürlerden biri beğenirse seni kapıyor. Ertesi gün maille kazananlara mail gönderilip istenilen belgeleri hazırlaması isteniyor.

9 kişi  assesment görüşmesine çağrıldı ve çağrılan kişiler arasında bende vardım ve kabul edildim. Şimdi  Mercedes-Benz Türk'te SSH(Satış Sonrası Hizmetler)'da Yüksek Lisans PEP öğrencisiyim. Ulaşım ve çalışma saatleri çok güzel. Haftanın sadece 3 günü işe gidiyorum,ve esnek çalışma saatleri de mevcut. Almanca bilmiyorum ve torpilim yok beni almazlar  demeyin çünkü benimde Almancam ve torpilim yok. Başvurmanızı tavsiye ederim.

Başka bir iş tecrübesi ile tekrar görüşmek dileğiyle.. ( İlkay meseli)
Mercedes-Benz Türk A.Ş yeni çalışma arkadaşları arıyor. Daimler AG yatırımı olan Mercedes-Benz mavi ve beyaz yakalı olmak üzere birçok pozisyon için personel- işçi alımı yapacağını duyurdu. Mercedes-Benz Türk yeni iş ilanları yayınladı. Artan ihtiyaçlara yetişebilmek için sürekli yeni personel alımı yapan şirket, 2016 yılında da çok sayıda işçi- personel alımı yapmaya hazırlanıyor.

İstanbul’da ki Mercedes-Benz Türk fabrikası ve Aksaray’daki Mercedes-Benz kamyon fabrikasında isdihdam edilmek üzere birçok işçi- personel alınacaktır. Mercedes-Benz Türkiye Genel Mümessili olan firma, ülke ekonomisi açısından da önemli kuruluşlar arasındadır. Bu nedenle güvenilir firma garantisi altında yüksek maaş ve sosyal haklar nedeniyle çalışmak isteyenler de Mercedes-Benz fabrikaları iş ilanlarını yakında takip ediyor.
Mercedes-Benz’in Aksaray İstanbul ve fabrikası için mavi yakalı ve beyaz yakalı olmak üzere birçok kişi isdihdam ediliyor. Yılın her döneminde ihtiyaç oldukça da Kariyer sayfaları aracılığı ile güncel Mercedes-Benz işilanları yayınlanmaya devam ediyor.

Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından olan Mercedes-Benz’in ülkemizde 6 binden fazla çalışanı bulunuyor. Mercedes-Benz Türkiye çapında bayi ve satış sonrası hizmetler ağında ise 4 binden fazla çalışan bulunuyor.

Eğer siz de Mercedes-Benz’in güvencesinde çalışmak isterseniz firmanın Kariyer. Net üzerinde yayınlanan ilanlarını takip edebilirsiniz.

Daimler AG’nin Mercedes-Benz Türk İstanbul’da Hoşdere Fabrikası’nda ve Aksaray Fabrikası’nda çalışmak isterseniz yayınlanan ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Hafif, orta ağır ve ağır sınıf kamyon ve çekiciler üretiminde çalışabilirsiniz.

Aksaray ve Hoşdere fabrikaları için işçi başvuruları bizzat fabrika İnsan Kaynakları birimine yapılabilir. Beyaz yakalı personel alımlarını kariyer sitesindeki ilanlara direkt başvurarak yapabilirsiniz. Özellikle İstanbul ve Aksaray için üretim elemanları, Usta, oto kaportacı, döşeme ustası, boya ustası, gazaltı kaynakçısı, SAP danışmanları dışında üst düzey personel alımı yapılacaktır.
Türkiye’yi "Avrupa’nın otobüs üretim merkezi" yapan, Aksaray’da da kamyon üreten Mercedes-Benz Türk, 700 çalışanıyla ’teşvikli emeklilik ve fazla tazminat’ yoluyla vedalaştıktan sonra ’İstihdamı korumada Mercedes modeli’ni devreye soktu. Mercedes-Benz Türk, kısa çalıştırdığı işçiye şimdi tam ücret ödüyor, "Senden saat satın aldım, işler düzelince fazla çalışıp ödersin" diyor.
İSTANBUL Hoşdere’deki otobüs, Aksaray’daki kamyon fabrikasında toplam 700 çalışanıyla ’teşvikli emeklilik-fazlasıyla tazminat’ yöntemiyle vedalaşan Mercedes-Benz Türk, bunun ardından istihdamı korumada ’Mercedes modeli’ne geçti. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Jürgen Ziegler, "Sendikayla da oturduk anlaştık. Kriz nedeniyle üretimimizin daralması gerektiği için ’kısa çalışma’ya geçtik. Yani, personelimiz daha az çalışıyor. Ancak, biz onların maaşlarını kesintili vermek yerine, tam ödüyoruz. Bunun karşılığında ’çalışma saati’ satın alıyoruz" dedi.

Jürgen Ziegler, Türkiye’de sadece Mercedes-Benz Türk’ün uyguladığı ’şimdi kısa çalış, maaşını tam al, borcunu fazla çalışmayla ödersin’ yönteminin Almanya’daki fabrikalarında da devrede olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Personelimiz bir anlamda şu anda şirkete borçlanıyor. Çünkü, daha az çalıştığı halde ücretlerinden kesinti yapmıyoruz. Biz personelimize, ’Şimdi sizde bir anlamda çalışma saati satın almış oluyoruz. Piyasa canlanıp, işler düzeldiğinde, borçlandığın saat kadar fazla çalışırsın, ödeşiriz’ diyoruz."

Aslında risk alıyoruz

Yetişmiş personeli kaybetmemek için bu modeli uyguladıklarını ifade eden Jürgen Ziegler, şöyle konuştu: "Aslında şirket olarak bir risk alıyoruz. Çünkü, işlerin düzelmesi zaman alırsa, bu yükü şirket çekmiş olacak. Biz bu riski alırken, bir başka riski ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. O da yetişmiş personeli kaybetmek. Türkiye’deki çalışanlarımızın ne kadar fark yarattığını biliyoruz. Bu yüzden de kriz ortamına rağmen onları kaybetmemek için elimizden geleni yapıyoruz."

Gülerek ayrılsınlar

Ziegler, Mercedes-Benz Türk olarak krizde erken vedalaşmak zorunda kaldıkları personellerinin kendilerinden ’gülerek’ ayrılabilmesine özen gösterdiklerini kaydederek, şunları anlattı: "Öncelikle ’teşvikli emeklilik paketi’ni devreye soktuk. Bu dönemde emekli olanlara biraz daha fazla tazminat ödedik. Ayrıca, ’Fazla tazminat alıp, işten ayrılmak isteyen var mı’ sorusuyla bazı çalışanlarımızın dikkatini çektik. Onlar da ihtiyaçları olduğu için fazla tazminat alıp, bizden ayrıldılar. Bu paketle Aksaray fabrikamızdan 400, Hoşdere fabrikamızdan 300 kişi ayrıldı. Onlara, ’İşler düzelince ilk işe almak isteyeceğimiz kişiler sizler olacaksınız’ sözü de verdik."

Aksaray’da iş daraldı 100 işçiyi İstanbul’a getirdik

MERCEDES-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Jürgen Ziegler, Aksaray’daki kamyon fabrikasında işlerin İstanbul Hoşdere’deki otobüs fabrikasına oranla daha fazla daraldığını ifade ederek, şunları söyledi: "Bu nedenle Aksaray fabrikamızdaki 100 işçimizi İstanbul’a getirmek zorunda kaldık. Onlara ev tuttuk, eğitime aldık. 1 Mart’tan itibaren Hoşdere’de işbaşı yapacaklar. Ayda iki kez Aksaray’a ailelerini görmeye gidecekler. O masraflarını da biz karşılayacağız. Bunu da ’istihdamı koruma’ çabalarımızdan biri olarak değerlendirebilirsiniz. Biz bunu bir anlamda geleceğe dönük yatırım olarak da görüyoruz. İşler düzeldiğinde söz konusu 100 personel İstanbul’da mı kalacak, Aksaray’a mı dönecek, birlikte karar vereceğiz."

İşten ayrılacaklarını bile bile rekor için çalıştılar

MERCEDES-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Jürgen Ziegler, "Kriz yüzünden vedalaştığınız 700 çalışanınızdan hiç ağlayarak giden olmadı mı?" sorusunu yanıtlarken, şu duygulu örneği anlattı: "Ayrılırken gözünde yaş olanlar mutlaka vardı. Aksaray fabrikasında yaşadığımız çok duygusal bir olayı anlatayım. İşçiler 2008’de geçmiş yılların rekorunu kırmak istediler. Son dakikaya, son ana kadar fabrikada çalıştılar. Ertesi gün çalışmayacaklarını bildikleri halde son ana kadar çalıştılar. Ayrılmak zorunda kalan arkadaşlarımız için bir veda partisi vardı. İnsanlar ’Biz bu kamyonların üretimini bitirmek zorundayız’ dedikleri için partiye geç geldiler. Düşünebiliyor musunuz kendi vedalarına geç geldiler. Mercedes-Benz Türk’te şirkete bağlılık olağanüstü düzeydedir. Bunu da Türkiye dışında başka bir ülkede göremezsiniz. Birçok ülkede çalıştım ama böyle bir şey görmedim. Mercedes-Benz Türk’e bağlılık ve sadakat inanılmaz düzeyde. Ama bu bir gecede olmuyor. Çalışanlarımıza iyi zamanlarda iyi paralar verdik, iyi şartlar sağladık. Kötü zamanlarda da onların yanında olduk."

’En kötü’yü henüz görmediniz destek paketini bekliyoruz

JÜRGEN Ziegler, Türkiye’nin krizde ’en kötü’yü henüz görmediğini, dünyada düzelmenin en erken 2010’un ikinci yarısında görülebileceğini savundu. Ziegler, hükümetin ekonomiye destek paketini sabırsızlıkla beklediklerini belirterek, "Bunun gerçekleşmesinin bu kadar uzun süre almasından mutlu değiliz. Herkes vergi inecek ve fiyatlar düşecek diye talebi kesti. Hemen her ülke bir destek paketi açıklıyor. Almanya’daki gibi hurda teşviğine benzer önlemleri devreye sokmak şart. Almanya’da dokuz ve daha yaşlı araçları hurdaya çıkardığınız zaman 2 bin 500 Euro teşvik alıyorsunuz. Buna bir de otomobil üreticilerinin yaptığı fiyat indirimlerini eklediğiniz zaman insanlar otomobil almak istiyorlar, araç değiştirmek cazip hale geliyor. 2 bin 500 Euro’luk hurda indirimi yalnız Almanya’da üretilenler için değil bütün araçlar için var. Ayrıca vergi indirimleri var. Türkiye’de de bunlara ihtiyaç duyuluyor."(Hurriyet)


1 yorum:

  1. Saat satın alıyormuş saka gibi yani şunu demek istiyor saf köylüm işçilerimizi biz bu şekilde kandırıyoruz. Normalde çift odeyecegimiz mesai ücretlerini tek ödemiş oluyoruz. Yani bir verip 2 alıyoruz. Onlarda teşekkür ediyor.

    YanıtlayınSil