LC WAIKIKI ÇALIŞAN YORUMLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

10 Ocak 2017 Salı

LC WAIKIKI ÇALIŞAN YORUMLARI

LC WAIKIKI ÇALIŞAN YORUMLARI:


LC WAIKIKI ÇALIŞAN YORUMLARI: LC Waikiki, 1988 yılında Fransa'da çıktığı marka yolculuğuna, 1997 yılından beri LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Ticaret A.Ş. çatısı altında Türk markası olarak devam etmektedir.
“İyi Giyinmek Herkesin Hakkı” felsefesi ile bugün 35 ülkede 740 mağazada uygun fiyata kaliteli ürünler sunarak müşterilerine ulaşılabilir modanın keyfini yaşatmaktadır.
LC Waikiki, 2009 yılında ilk adımını Romanya’da atarak başladığı yurt dışı yatırımları ile “2023 yılına kadar Avrupa’nın en başarılı üç moda perakendecisinden biri olmayı’’ hedeflemektedir.
Ortaklık Yapısı
Türkiye'de “2013’te Hazır Giyim Alanında En Beğenilen Şirket” seçilen grubun temelleri, 1988 yılında atılmıştır.
Bugün, LC Waikiki Mağazacılık A.Ş. Küçük ve Dizdar aileleri tarafından yönetilmektedir.
HİSSADARLAR
KÜÇÜK AİLESİ      49,91%
DİZDAR AİLESİ    36,11%
KISACIK AİLESİ    7,18%
AMOUYAL AİLESİ            6,71%
TAHA HOLDİNG AŞ.         0,04%
YALÇIN ÇAĞLAR             0,04%
MUZAFFER MUSTAFA İŞCAN   0,01%
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ
VAHAP KÜÇÜK
AYŞE PÜRLEN DİZDAR KÖKSALAN
MUHAMMET MAZLUM YILDIRIM
MURAT MISIRLI
NECİP ÖZÇER
MESUT AKYILDIZ
EDWARD DAVID SOUTHALL
İMZA YETKİLİLERİ
VAHAP KÜÇÜK
MUSTAFA KÜÇÜK
MUHAMMET MAZLUM YILDIRIM
MURAT MISIRLI
NECİP ÖZÇER
MESUT AKYILDIZ
MUZAFFER MUSTAFA İŞCAN
NAGİHAN DÖVER
FAMİL ÇEÇE
LC Waikiki Yurt İçi İştirakleri
Taha Konf.San.ve Tic.Ltd.Şti.
Taha Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Zirve Mimarlık İnşaat San.Ltd.Şti.
LC Waikiki Yurt Dışı İştirakleri
Arnavutluk
LC Waikiki Retail AL SHPK
Bangladeş
Temacos Fashion Wear LTD
Beyaz Rusya
LLC «LC WAIKIKI Retail Bel»
Bosna Hersek
Tema Retail BA D.O.O.
Bulgaristan
LC Waikiki Retail BG EOOD
Çin
Tema Shanghai Trading Co LTD.
Çin
Xinjiang LC Waikiki Fashion Co., Ltd.
Çin
Shanghai LC Waikiki Commercial Co., Ltd.
Ermenistan
"LC Waikiki Retail AR" LLC
Endonezya
PT LCWAIKIKI RETAIL INDONESIA
Fas
LC Waikiki Retail MA (SARLAU)
Kuzey Irak
Kaplan Retail For General Trading LTD
Güney Irak
Rawat Al-Qarura General Trade and Ready Made Clothes Trade Limited Company
Gürcistan
LC WAIKIKI GE Ltd
İran
TEMA TAHA PARS LTD
Kazakistan
TOO Tema Retail KZ
Kenya
LC WAIKIKI Retail KE LTD
Kırgızistan
"LC WAIKIKI Retail KG" Limited liability Company
Kosova
“LC WAIKIKI Retail KOSOVO” SH.P.K.
Makedonya
LC WAIKIKI RETAIL MK DOOEL Skopje
Mısır
Tema Retail EG S.A.E.
Moldova
LC WAIKIKI Retail Mol SRL
Polonya
TEMA RETAIL PL Sp. z o.o.
Romanya
LC WAIKIKI Retail RO SRL
Rusya
Tema Moda Russia LCC
Rusya
Tema Retail Ru LCC
Sırbistan
LC WAIKIKI Retail RS Belgrade LLC
Tacikistan
“LC Waikiki Retail TJ” LLC
Ukrayna
Tema Moda Ukraine LLC
LC Waikiki işçileri: İyi şartlarda çalışmak herkesin hakkı
İyi giyinmek herkesin hakkı’ diyen LC Waikiki’nin işçileri İyi şartlarda çalışmanında herkesin hakkı olduğunu söyledi
Bir marka olma yolculuğuna 1985 yılında Fransa’da başladı. 1997 yılında Türkiye markası oldu. 2009 yılında Romanya’ya ilk adımını atarak geçen sürede dünya markası olma yolunda ilerledi. Şimdi 32 ülkede, 687 mağazası bulunuyor. Felsefesi ise “İyi giyinmek herkesin hakkı.”

Söz konusu, hiçbirimizin yabancı olmadığı giyim markası LC Waikiki... Merkezi Türkiye’de bulunan LC Waikiki’nin bünyesinde çalışan işçiler, “İyi şartlarda çalışmak herkesin hakkı” diyerek sendikalaşma mücadelesi veriyor. LC Waikiki yönetimi ise şirketi 32 ülkeye yayacak kadar büyüten işçilerin mücadelesini baltalamak için elinden geleni yapıyor. Son olarak, sendikanın işyeri komitesinde bulunan Deniz Sak sosyal medyada yaptığı bir yorum gerekçe gösterilerek işten atıldı.

‘ÜRETİN’ BASKISI VE MESLEK HASTALIKLARI

Deniz Sak, 2.5 senedir LC Waikiki’nin Esen-yurt’ta bulunan, ana merkez tema olarak bilinen deposunda çalışıyor. Toplam 4 bin 500 işçinin çalıştığı depo, paketlemeden alarmlamaya, gönderimden kargo teslime kadar 16 bölümden oluşuyor. “Her bölümün kendine göre zorluğu var” diyor Sak: “Özellikle kadınlar için daha zor oluyor. Sürekli ayakta çalışıyorlar ve performans göstermeleri gerekiyor. Mesela alarm bölümünden kişi başı 800-900 adet iş istiyorlar. Belli bir süreden sonra bu sistem, kadınların ellerinde, bileklerinde probleme yol açıyor. Ama bu meslek hastalığına girmiyor. Sürekli ayakta oldukları için varisler ortaya çıkıyor. Sürekli eğitilip kalkıyorlar. Bel, boyun fıtığı sorunları ortaya çıkıyor. Doktora gidiyorlar, tedavi oluyorlar ama bu sefer de eski performanslarını gösteremiyorlar. Böyle olunca takım liderleri ve yöneticiler işçiye, ‘performansın düşük’ şeklinde geri bildirimde bulunuyorlar. Kısacası bütün işçileri birbirleriyle yarıştırmaya çalışıyorlar. Bölümler arasında da rekabet yaratıyorlar. Bir bölüm farklı iş yapıyor, performansı yüksektir. Diğer bölüm az iş yapmıştır. Ama burada işçiyi koşturmaya çalışıyorlar.”

İŞÇİLERİN YARISI KADIN

Kadınlar, çoraptan monta kadar her türlü ürünün geldiği depoda, çalışanların yarısını oluşturuyor. Çalışanların çoğunluğu da genç. İşçilerin 20 ila 30 yaş aralığında olduğu bilgisini veriyor Sak. Genç işçilerin “Çalışma şartları daha iyi” diyerek LC Waikiki’yi tercih ettiğini söylüyor: “8 saat çalışıyorum, sigortam yatırılıyor, ücretimi ayın 1’i ila 5’i arasında alıyorum diyor.” Ama işe başladıktan sonra birçok kişinin ‘Beklediğim gibi değilmiş, umduğumu bulamadım’ dediğini anlatıyor.

İŞÇİLER EK İŞ YAPIYOR

İşçilere ‘Umduğumu bulamadım’ dedirten şartlar ise ücretin azlığından ‘mesai kazığına’ kadar gidiyor. “Net maaşımız asgari ücretten 125 lira fazla, yani 1425 lira” diyor Sak. Verilen ücretin birçok işçiye yetmediğini, büyüyüp 32 ülkeye yayılmakla övünen LC Waikiki işçilerinin, yaşamak için ek iş yapmak zorunda olduklarını anlatıyor: “Kimisi nakliyecilik yapıyor. Kimisi dışarıda çorap satıyor. İşportacılık yapıyor. Elinden geliyorsa halı, koltuk yıkamaya ya da inşaata gidiyor. Bazıları LC Waikiki’deki mesaİ bittikten sonra, bazıları hafta tatilinde yapıyor.”

MESAİ ‘KAZIĞI’

“Daha önce mesaiye kalınıyordu. Özel gün mesaileri çok düşüktü. Bayram ya da resmi tatillerde yapılan mesaide saatte 7.25 lira almamız gerekirken buun yarısını alıyorduk. Ama sistem değişince mesai ücretleri de alamaz olduk” diyor. Söz konusu işçilerin ücret alamadan mesai yaptığı sistemi şöyle anlatıyor: “7’li sistem olduğu için mesai ücreti alamıyorsun. Haftanın 6 günü çalışıp 2 gün izin yapıyorsun. Hafta tatillerin hafta içine doğru kaymaya başlıyor. Şirket, sana 2 gün izin veriyorum ama bana borçlu kalıyorsun diyor. Bir planlama yapılıyor. Borçlu olduğun saatler hesaplanıyor. Borcunu günde 8 saat yerine 12 saat çalışarak ödüyorsun. Mesela 4’te işbaşı yapacağın yere 1’de işbaşı yapıp gece 1’de çıkıyorsun. 6 bölümde şu anki işleyiş bu şekilde. Yeni yılla birlikte tüm depoyu bu sisteme geçirecekler.”

İşçilerin yaşadığı bir sorun da ikramiye. Geçen yıla kadar yılda 4 maaş ikramiye verilirken bu sistemi değiştirdiklerini söylüyor Sak: “4 ayda bir yani yılda 3 maaş prim verecekler. Ama en son verdikleri prime bakarsak bir maaş bile değil. 750 ila 1000 lira arasında.”

SENDİKA DÜŞMANLIĞI ÖRNEĞİ: İŞ KOLU DEĞİŞTİRMEK

İşte bu koşullar sendikalaşma mücadelesini doğurmuş. İşçiler önce Hak-İş’e bağlı Liman-İş Sendikasına üye olmuş ama Sak, patronun işçilerin mücadelesine set vurmaya çalıştığını anlatıyor: “Çalışmalarımız iyi gidiyordu. Üyelerimiz de artıyordu. Sendika çalışmalarını yürüttüğümüz zaman işveren kurnazlık yapıp iş kolunu de-ğiştirdi. Değiştirmeseydi belki yetki aşamasına gelmiştik. Ticaret iş koluna çevirdi. Sendika yetki almasın diye mağazalarla birleştirdi. Yani bizim sayımız 4 bin 500 civarıydı. Şimdi mağazalar da eklenince 23 bin civarı oldu. Mağazalarda sendika yoktu. Aslında bir taraftan da patron kurnazlık yaptığını düşündü ama burada ciddi bir hata da yaptı. Şimdi mağazalarda da üyeliklerimiz var, mağazalarda da çalışma yürütüyoruz. Oradaki arkadaşlarımızın da çalışma şartları çok kötü. Yani hemen hemen her mağazadan, her ilden üyelikler geliyor. Onlarla irtibata geçiyoruz. Şimdi Öz Büro-İş’te örgütlüyüz. Bizim de çalışma alanımız genişledi.”

YAZIN KENDİ TERİMİZLE DUŞ ALIYORUZ

“TRİLYONLAR harcayıp depo yapıyorsun ama deponun altyapısını hazırlamıyorsun. Lağım proplemi var. Kışın çok yağmur yağdığında ürünlerin olduğu bölümü lağım suları basıyor. İşçiler oradan toplayıp mağazalara gönderiyor o ürünleri. İkincisi havalandırma problemi var. Depoda merkezi klima diye bir şey yok. Yazın kendi terimizle duş alıyoruz resmen. Kışın ise donuyoruz soğuktan. Yaz için çözüm olarak pervane bulmuşlar. Ama hiçbir işe yaramıyor. Üçüncüsü işçilerin genelinde mesleki hastalık olarak bel fıtığı, boyun fıtığı var. Bileklerinde problemler var. Dördüncüsü yemek problemi. Daha önceden 3 çeşit yemek veriliyordu. Yemekler tek çeşide düşürüldü. Patronun iş kolunu değiştirmesiyle her şey raydan çıkmış oldu.”

İŞTEN ATILMAM İŞÇİLERE GERİ ADIM ATTIRMIYOR

SENDİKANIN işyeri komitesinde bulunan Deniz Sak, geçtiğimiz Kurban Bayramı öncesi Facebook’ta yaptığı bir yorum nedeniyle işten atıldı. Süreci ondan dinliyoruz: “Bayram öncesi yöneticiler, işçiler daha çok çalışsın diye bayramdan önce 6 aylık dilimdeki primleriniz yatırılacak dedi. İşçi inanıp güveniyor, daha fazla çalışıyor. Resmi tatilde, arife gününde geliyor. Ama bakıyor ki ortada prim diye hiçbir şey yok. Bayram günü de LC Waikiki Facebook sayfasından işçilerin bayramını kutlamıştı. Ben de tepki göstererek, ‘LC Waikiki senin bayramın kutlu olmasın, primlerimizi yatırmadın’ dedim. Bunu suç olarak görmüşler. Şirketi rencide ettiğimizi, müşterilerin gözünde küçük düşürdüğümüzü, rakip firmalara şirketin açığını gösterdiğimizi söylediler. Başkaları da ‘Biz LC Waikikiyi biliyoruz maaşları zamanında yatırıyorlar’ diye yorum yapmışlar. Ben bunlara da tepki gösterdim. ‘Kurumsal bir firma 1’i ila 5’i arasında bir tarih mi verir’ diye. Bu yorumları da hakaret, suç unsuru olarak algılamışlar. Ve tazminatsız olarak işten çıkışımı verdiler. Aslında aradıkları fırsatı bulmuş oldular. Beni işten atarak işçileri korkutmak istediler. Ama bu işçilere geri adım attırmadı. Üyelikler devam ediyor. İşçiler toplantılarını yapıyor. Ayrıca işe iade için hukuki bir süreç başlatacağız.”
Gece vardiyalarında doktor bulunmuyor. Çay saatlerinde oturacak yer olmadığı için kaldırımlarda soğukta ve yağmurda ıslanarak çay içiyoruz. İçeride ısıtma sistemi olmadığı için kat kat giyinip çalışıyoruz. Yıllık izinlerin 4 günü, yasa boşluğundan yararlanılarak gelinmeyen günlere sayılıyor. Böylece insanların yılda bir kullandıkları izinleri de ellerinden alınıyor. Hijyen koşulları yetersiz ve namaz kılan arkadaşların abdest alacakları temiz bir ortamları yok. Temizlikte çalışan kadın arkadaşlar gece vardiyasında çalışmıyorlar ve lavabolar mikroptan geçilmiyor. Kesici ve delici aletlerle çalışıldığı için yılda bir tetanoz aşısı yapılması gerekiyor fakat yapılmıyor. Talep edilen her şeyin karşılığında “Yapılırsa primleriniz düşer” diye açıklama yapılıyor. Doktora gidip rapor aldığımızda da primleriniz düşüyor. Doktor deyince, “Buranın doktoruna gidin” deniyor, Yakında ameliyatları bile işyerinde yapacaklar! İşyerinde çalışanların yüzde 70’e yakını bel ve boyun fıtığı. Yaptığımız iş gereği bizlerden sayı isteniyor. O sayıyı veremediğimiz taktirde tehdit ediliyoruz.
LCW’de çalışma koşulları çok ağır ve zor. Sürekli olarak tempolu çalışmamız gerekiyor. Ağır şartlar altında çalıştığımız yetmiyormuş gibi, paydos saatlerinde dinlenecek ve oturacak bir alan yok. Tekstil ürünlerinin lideri olan LCW’nin sahibi Sayın Mustafa Küçük, ramazan ayında çalışanlarına verdiği iftar yemeğine işçisine asgari ücretle yetinmeyi öğretip, buna karşın çalışanlarından helallik istemeyi de ihmal etmiyor. Maddi durumu kötü olan çalışan işçilere kurmuş olduğu yardım komisyonundan faydalanmalarını isteyerek iyi patron rolünü oynamaya çalışıyor. LCW’de değişmesi gereken çok şey var. Bu değişiklik işçilerin birlik ve beraberliğiyle olur. Yakın zamanda LCW işçilerinin yapacağı toplusözleşme bir çok şeyin rengini değiştirecektir.
En hızlı şekilde büyüyen ve adını duyuran LC Waikiki mağaza üstüne mağaza açarken, asgari ücrete çalıştırdığı işçiye bu parayla yaşamayı öğretiyor. Ve işçilerin en ufak hatasında işçiye tutanak tutarak sözde vermiş olduğu primden keserek kâr elde ediyor. 2014 yılında kurumsal firmalar arasında 17. sırada yer alan LC Waikiki, 2023’te ise ilk 5’i hedeflediğini söylüyor. Ama peki nasıl ve neyle? Tabii ki Esenyurt’ta bulunan lojistik merkezlerinde yeni bina yapıp, kurduğu makineleşme sistemiyle. Yaklaşık 3 bin işçinin çalıştığı firmamız bize kölece yaşam sunuyor. Birçok mesleki hastalığın meydana geldiği işyerinde hiç bir önlem alınmıyor. Sık olarak görülen bel fıtığı ağır koli kaldırmaktan ve sürekli ayakta çalışmaktan kaynaklanıyor. Ayrıca kadın işçilerde de sabit yerlerinde çalıştıkları için boyun ve bel fıtığı görülüyor. Bazı bölümlerde kadın işçiler iş sayısı vermesi zorunlu olduğundan, hızlı çalışmaktan dolayı parmaklarında ve bileklerinde problemler oluşuyor. Buna karşılık hiç bir önlem alınmıyor. Sözde iş güvenlik uzmanları var. Ama bu uzmanlar arada sahaya inip işçilere sebepsiz yerden tutanak tutuyorlar ve bu nedenle işçilerin primleri kesiliyor. Büyük bir firma olan ve “İyi giyinmek herkesin hakkı” diyen firmada tüm zorluğu işçi çekiyor. LC Waikiki’de yürütülen sendika çalışmamız hız kazanmış ve her gün büyüyerek devam etmektedir. En kısa zamanda toplusözleşme masasına oturacağız ve hak ettiğimiz insanca ücret, insanca çalışma koşullarına kavuşacağımız buradan LC Waikiki patronlarını ve yöneticilerini uyarıyoruz. Gelin kimse zarar görmesin. Kaybeden işçi değil siz olursunuz. Biz olmazsak sizler de olmazsınız. Sendika haktır engellenemez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme