GARANTİ BANKASI ÇALIŞAN YORUMLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

10 Ocak 2017 Salı

GARANTİ BANKASI ÇALIŞAN YORUMLARI

GARANTİ BANKASI ÇALIŞAN YORUMLARI:


GARANTİ BANKASI ÇALIŞAN YORUMLARI: Garanti, çalışanlarının her zaman yanındadır...
Tüm Garanti Bankası çalışanlarına doğum günlerinde bu mutlu günlerini paylaşabilmek amacıyla hediyeler gönderilmektedir.
Her yılın son haftasında "Yılbaşı Kutlamaları" kapsamında tüm çalışanlarımızın katıldığı kokteyller organize edilmektedir. Şubelerimizde de aynı yaklaşımla ortak kutlamalar yapılması sağlanmaktadır.
Banka çalışanlarının çalışma ortamı dışında sosyal olarak bir araya gelmeleri amacıyla "Hobi Kulüpleri" faaliyetleri aktif olarak devam etmektedir; Fotoğrafçılık Kulübü, Sualtı Sporları Kulübü, Doğa Sporları Kulübü, Tiyatro, Trekking, Yelken, Sinema, Koşu, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Kulübü mevcut kulüplerimizdir.
Garanti Bankası çalışanlarının yararlanması amacıyla, ürünlerinde ya da hizmetlerinde indirim uygulayan firmalar ile anlaşmalar yapılmakta ve bu anlaşmalar intranette çalışanlarla paylaşılmaktadır.
Her ay Türkiye'nin çeşitli illerinde yapılan sosyal aktivitelere bilet rezervasyonu yapılmakta ve indirimli olan bu fiyatlar çalışanlara duyurulmaktadır. Bu aktiviteler sinema, konser, tiyatro, gezi kategorilerinde yapılmaktadır.
Zincirlikuyu Genel Müdürlük Binasında öğle yemeği tatillerinde sağlık, eğitim, çocuk bakımı, sosyal konular vb. konularda seminerler düzenlenmektedir.
Genel Müdürlük Binalarımızdaki Kuaför, lostra ve kuru temizleme hizmetlerinden çok uygun fiyatlarla faydalanabilmektedirler
Genel Müdürlük binalarındaki kapsamlı spor salonları mevcuttur ve çalışanlar eğitimli spor antrenörleri ile çalışma imkanı bulurlar.
Çalışanların iş ve iş dışı yaşamda daha sağlıklı bireyler olma taleplerine kayıtsız kalmayan Garanti Bankası, sağlıklı yaşam, diyet, iyi bir ruh hali ve egzersiz tüyoları içeren sağlıklı yaşam uygulaması “İyilik Sağlık’ı ” hayata geçirdi. Tüm banka çalışanlarının kullanımına sunulan ücretsiz İyilik Sağlık uygulaması, “İyi Egzersiz”, “İyi Beslenme”, “İyilik Hali” ve “Diyetkolik.com” adlı 4 farklı başlık altında hizmet veriyor. Formunu korumak ve sağlıklı yaşamak isteyen Garanti Bankası çalışanları, sektörde ilk kez gerçekleştirilen uygulamaya mobil cihazlarının yanı sıra (Android ve iPhone) iPad üzerinden de erişebiliyor.
Herkes için kaliteli bir yaşama önem...
Adil ve Şeffaf Prim Modelleri

Garanti'de ücretlendirme temel olarak performansa dayalıdır. Elde edilen başarıyı, finansal hedef gerçekleşme, risk yönetimi, müşteri memnuniyeti gibi dengeli ve objektif kriterlerle ölçen GPS prim sistemi ile çalışanlar ödüllendirilir. Kişisel ödüllendirmeler şeffaf bir şekilde çalışanların kendisi ve yöneticileriyle paylaşılır.
Kariyer İmkanları

İçerden yükselme Garanti’nin temel yaklaşımıdır. Garantililer, gösterdikleri performansın karşılığında, “Kariyer Haritaları” ve "Kariyer Fırsatları" programlarıyla banka içinde ihtiyaç duyulan görevlere geçebilirler. Garanti’de eşit işe eşit ücret politikası uygulanmaktadır. Artan sorumluluklarla paralel, sektör ve iç dengeyi gözeten ücret artışları gerçekleşir.
Ücret Artışları

Yılda 2 kez yapılan ücret artışlarında, enflasyon gelişimi, sektör ücret verileri dikkate alınarak rekabetçi ücret yapısı sağlanmaktadır.
Ücretlendirme Paketi

Garanti'de ücret paketi ; aylık maaşın yanı sıra her ay maaşın 1/3’ü oranında ikramiye, yılda 2 prim ödemesi, yemek fişi, yabancı dil tazminatı ve diğer yan ödemelerden oluşur. Müfettiş görevlerine ayrıca İstanbul içinde ve diğer illerde görev yaparken ulaşım, konaklama ve yemek giderleri için harcırah ödenir. "Avrupa'da En İyi Banka Olmak" vizyonu çerçevesinde, Garanti'de yabancı dil bilmek oldukça önemlidir. Yazılı ve sözlü yabancı dil sınavlarında alınan puan, Yabancı Dil Tazminatı'nın derecesini belirler. İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca dilleri için yılda 12 kez olmak üzere tazminat ödenir.
Hedeflerle Yönetim ve Performans Değerlendirme

Garanti’de performans süreci, somut ve ölçülebilir hedeflere dayalı olmasından dolayı oldukça objektiftir. Senenin başında belirlenen banka hedefleri doğrultusunda, çalışanlar yöneticileri ile birlikte kendi görevlerine uygun hedefler belirler. Bu hedefler yıl içinde takip edilir, gerekli değişiklikler ve yönlendirmeler yapılır. Altı ayda bir gerçekleştirilen hedeflerle karşılaştırılarak performans düzeyleri belirlenir. Garanti'de çalışanların performans düzeyi, kişisel kariyer planlarını oluşturarak, kendilerini çeşitli görevlere aday gösterebilmelerini sağlar ve ücretlerini etkiler.
Performans sürecinin temelini oluşturan, kurumun vizyonunu ve stratejilerini performans ölçütleri setine dönüştürmeyi amaçlayan Performans Karnesi uygulaması 2007 yılından itibaren Garanti’de uygulanmaktadır. Performans karnesi yaklaşımı banka stratejilerini ölçülebilir hedeflere dönüştürmeyi amaçlar ve bunu yaparken finansal hedeflerin yanında finansal hedeflerin gerçekleşmesini sağlayan müşteri, süreç, çalışan (öğrenme ve gelişme) boyutlarına da hedefler verir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme