FORD İŞE GİRİŞ ŞARTLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

10 Ocak 2017 Salı

FORD İŞE GİRİŞ ŞARTLARI

FORD İŞE GİRİŞ ŞARTLARI:FORD İŞE GİRİŞ ŞARTLARI: Metal ve otomotiv sektöründe Bursa’daki Renault ve Tofaş fabrikalarından sonra hak talebinde bulunarak direnişe geçen FORD OTOSAN Gölcük ve Yeniköy fabrikalarının işçileri, taleplerinin peşinden gitmekte ısrarcı.

İşçiler, yerel Bizim Kocaeli Gazetesi’nden Emrah Taştan’a yaptıkları açıklamalarda, beklentileri konusunda şunları söyledi:

“55 bin işçi nerede?”

Uğur Özen (28)

“Evli ve 1 çocuk babasıyım. Yeniköy fabrikası montaj bölümünde çalışıyorum. 2011 yılında Ford Otosan’da çalışmaya başlamış ve ilk olarak buradan başlıyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “İşe giriş numaram 61 bin 568. Bu ne demek? 2011 Haziran ayında bu fabrikaya giren 61 bin 568’inci işçiyim. O zaman 55 bin işçi nereye gitti? Bunun sorgulanması gerekiyor. 4 yıldır Ford Otosan’da çalışıyorum. Maaşım bin 500 TL civarında. Bunun 120 TL’si devlet tarafından verilen asgari geçim indirimi. Geçen ay 60 saat mesai yaptım. Toplamda 2 bin 100 TL para aldım. Hayvan gibi çalıştırılıyoruz. Nefes aldırmıyorlar. Çoğu zaman yemek öncesi ve sonrası molaları yapamıyoruz. 08.00-18.00 saatleri arasında zorla çalıştırıyorlar. Saat 16’da mola var bir anda çıkış 16.00 deniliyor ve mola yanıyor. Fabrikada çalışırken, huysuz ayak sendromu hastalığına yakalandım. Evde geceleri doğru dürüst bu yüzden uyuyamıyorum. Hastalığım burada oldu. Çünkü günde 10 saat çalışıyoruz. Eve gidince yemeği yiyip devriliyorum. Aileme zaman ayıramıyorum. Eşim şuraya gidelim, buraya gidelim diyor, haliyle huzursuzluk oluyor. Bir pazar günü tatilimiz var. Aniden toplu hat mesaisine çağırıyorlar. Katılmak zorunlu. Gelmeye mecbursun yoksa işten atılırsın. Yemeğe baksan berbat. Bir ay öncesine kadar 4 kap sınırı vardı. Şimdi bunu 5’e çıkardılar. Türk Metal Sendikası’na giriş zorunlu tutuluyor. Aba altından sopa gösteriyorlar. Ancak işçiyle iletişim sıfır. Eğer bir konuşma yaparsanız sendika aleyhinde, sıkıntınızı anlatırsanız hemen gelip işten atmayla tehdit ediyorlar. Sendika isim veriyor, işveren işten atıyor. Böyle bir işçi sendikası olabilir mi? Fabrikada havalandırma yok. Yazın 40 derece sıcakta çalışıyoruz. Terden pantolonumuz ıslanıyor. Burası öyle bir fabrika ki, 2 yıl önce 400 işçiyi gece vardiyası devam ederken birden işten çıkardılar. Yemek saati öncesinde yemek bile yedirmeden kapı önüne koydular işçileri. Servis bile vermediler. Gebze’den gelen var. Ortada bıraktılar işçileri.”

“Ses çıkaranı atıyorlar”

Osman Türköz (42)

“İzmit çocuğuyuz. 13 yıldır Ford Otosan üretim planlama bölümünde çalışıyorum. 13 yılın 10 yılında üretim liderliği yaptım. Bu süreçte, işverenin istemediği hat durması ve bu nedenle üretim kaybı hiç olmadı. Buna rağmen adım rampaya çıktığı için kimse beni sevmez. Çünkü haksızlığa karşı çıkıyorum. 10 yıl hattı durdurmamamın ödülü olarak Gölcük’ten Yeniköy fabrikasına gönderildim. Çalıştığım hiçbir operatör ceza almadı, uyarı da almadı. Bu 10 yılda hiçbir arkadaşım kadro eksikliği dışında devamsızlık yapmadı. İstenen disiplini sağladım. 13 yılın sonunda mesai hariç aldığım maaş bin 800 TL. İş güvenliği sadece işin güvenliği. İşçi güvenliği yok. Maksat araba durmasın. Ben yasaların değişmesi nedeniyle Ağır ve Tehlikeli İşler Kursu’na gittim, orada hocamız anlattı. Kapıdan geçerken turnikeye takılıp düşüyor ve kafasını yere çarpıyor. Güvenlik gelip ‘kapıya bir şey oldu mu?’ diye soruyor. Mantık bu… 2 yıl önce calaskar motoru rayıyla beraber koparak aşağıya düştü. Engelli bir operatör arkadaşın kafasına düştü. Arkadaşımız kan revan içinde kalmış. İş güvenlikçi atletini çıkarıp kafasına basıyor iyi bir şey yapmış gibi. Üretim o halde bile durmadı, devam etti. CV’me baksınlar. Uyarım yok, cezam yok, disiplinsizlik yok, devamsızlık yok. Ellerini vicdanlarına koysunlar, onlar mı haklı ben mi haklıyım? Bu nedenlerle yeni gelen arkadaşlar hemen gidiyorlar iş sıkı maaş çok düşük.”

“Topallarken çalıştırdılar”

Eren Arda Akbaş (30)

“4 yıllık Ford Otosan işçisiyim. Evliyim ve eşim 6 aylık hamile. Şu an hastaneye gidiyor kontrol için ve ben buradayım. 11.04.2011’de işe girdim. Yeniköy fabrikası montaj işçisiyim. İşyerinde radyatör montajı yapıyorum. 15 kilogram civarında ağırlığı. Bunun montajı için manipülatör diye bir alet var. Ama Yeniköy fabrikası kurulduğundan beri arızalı. Hatta uygun olmadığı için kullanılmadığı da söyleniyor. Bunu çok dile getirdik. Yapılacak deniliyor ama yapılmıyor. 30 yaşına kadar belimle ilgili hiçbir sorunum yoktu. Bir süre önce hafif bel ağrıları hissetmeye başladım. En son 13 Mayıs günü sabah belim çok ağrıdı ve revire gitmek için amirlerime talepte bulundum ancak geri dönüş olmadı. Adam yok denildi. Topallama derecesine geldim. O şekilde akşam 18.00’e kadar çalıştırdılar. Ertesi gün hastaneye gideceğimi mesajla belirttim. Fıtık olduğum belirlendi. 24 Mayıs’a kadar rapor verdiler. Biz bu esnada onurumuz için mücadele vermeye başladık. Ve Ford Otosan’dan 21 Mayıs’ta atılan mesajda ‘4 Haziran’a kadar izinlisiniz’ denildi. Ben burada onların sorumsuzluklarından dolayı belimden oldum ama mücadelemize devam ediyoruz.”

“Türk Metal işçi için tehdit”

Cenk İyidemir (33)

“8,5 yıldır Ford Otosan’da çalışıyorum. Yeniköy kaynak bölümünde işçiyim. Çok hızlı bir seri üretim var fabrikada. Saat ücretleri çok düşük olduğu için daha çok saat mesaiye kalmak zorundayız. Geçen ay 50 saat mesai yaptım. 3 ay boyunca üst üste 90 saat mesai yaptığım dönemler oldu ancak bu halde aldığımız ücret çok düşük. İlk hedefimiz Türk Metal Sendikası’nı göndermek. Çünkü Türk Metal işçi için bir tehdit, Türk Metal varken fabrikaya geri dönerse işçi önümüzü asla göremeyeceğiz. Bugüne kadar sendikanın genel kuruluna hiç katılmadım, hiç çağrılmadım da. Biz artık kendi temsilcilerimizi kendimiz seçeceğiz. Sendikaya üyeydik, yıllarca bir kez bile kendi temsilcimizi seçemedik. Üretimde 1 yıldır araç kapılarını elimle taşıyorum. Manipülatör 2 hafta önce takıldı ve hala çalışmıyor. 8,5 yıllık emeğimin karşılığı ikramiye de içinde bin 600 TL. Sondan bir önceki toplu sözleşmede Türk Metal Sendikası esnek çalışmayı kabul etmediği halde, defalarca esnek çalıştırıldık. Bunu sendikaya söylediğimizde, tehditle karşılaşıyoruz. Gel 2 saat çalış, git deniliyor. 2008 krizinde aralık, ocak ve şubat aylarında toplam 45 gün işe gelmedik. Bu halde sendika aidatlarımız tam alındı.”

“Her gün iş kazası var”

Ahmet Mut (37)

“Yeniköy fabrikası üretim planlama bölümünde işçiyim. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. 12 yıl bitti Ford Otosan’da. Ben iş güvenliğini konuşmak istiyorum. İş güvenliği sadece evrak üzerinde var. Evrak üzerinde çok iyi ama gerçekte hiç iyi değil. Kaza olmadan çalışma şartlarında iyileştirme olmaz. İş kazası çok oluyor. Yırtılma, kesilme, ezilme, malzemenin altında kalma kazaları çok meydana gelir. Her gün ama ufak ama büyük iş kazası olur. Bir de çalışma saatleri belirsiz. Sabah girdiğimiz zaman öğle yemeği ve çıkış saati belli olmuyor. Öğle yemeğinin kaçta olduğu belli değil. 12 yıldır bir gün bile kaçta yemek yiyeceğimi bilemedim. Arıza meydana gelince, farklı bir şey olunca, akşam 20.00’ye kadar çalışma olabiliyor. Ama en büyük sıkıntı hakların alınamaması. Herkes mağdur. Biz işimizi ya da işvereni mağdur etme niyetinde değiliz. Hakkımızı versinler çalışalım. 12 yıldır ceza ya da uyarım bile yok. Ama maddi olarak çok mağduruz.”
Ford Otosan Gölcük de bulunan yatırımı ile Avrupa’nın tek ticari araç üretim fabrikasında ticari araç üretmeye devam etmektedir.
Ford Otosan Gölcük de bulunan yatırımı ile Avrupa’nın tek ticari araç üretim fabrikasında ticari araç üretmeye devam etmektedir. Ayrıca dünyanın en güvendiği otomobil markası olan Ford Otosan Kocaeli Gölcük, Eskişehir İnönü ve İstanbul Acıbadem fabrikalarında da araç üretimi yapıyor. Türkiye’de bir çok kişi tarafından tercih edilen otomobil markası Ford Otosan Gölcük Fabrikasına mavi yakalı ve beyaz yakalı personel işçi alımı yapmaktadır. Ford fabrikasında 7 bine yakın personel istihdam edilmektedir.

Ford Otosan Gölcük de üretim yapan Fabrikasına ihtiyaç duydukca Mavi Yaka ve Beyaz Yaka personel ve işçi alımı yapmak için ilanlar yayınlamaktadır.

Ford Otosan Kocaeli Gölcük fabrikasında üretimin farklı bölümlerinde görevlendirilmek üzere yeni çalışma arkadaşları alınacağı duyurmuştur. Ford Otosan Gölcük Fabrikasının iş ilanlarına başvuru yaparak çalışmak isteyen adaylar için her pozisyon için farklı şartlar talep edilmektedir. Meslek Yüksek Okulu, lise veya teknik lise ve dengi okullardan mezun olan, 35 yaşını aşmamış olan adaylar bu ilanlara başvuru yapabiliyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme