FİNANSBANK ÇALIŞAN YORUMLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

10 Ocak 2017 Salı

FİNANSBANK ÇALIŞAN YORUMLARI

FİNANSBANK ÇALIŞAN YORUMLARI:FİNANSBANK ÇALIŞAN YORUMLARI: Finansbank'ı 2.7 milyar dolara alan Katarlı Ali Shareef Al-Emadi nasıl bir patron? En önemlisi Finansbank'ta yeni dönem ne olacak ve yaklaşık 10 bin finansçının beklentileri neler?

 
NBG'nin, Avrupalı otoritelere karşı ‘sorumluluk için sattım’ dediği Finansbank sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda Avrupa'nın da en en iyi ve dikkat çeken bankalarından. Neredeyse değeri ana hissedarına ulaşan Finansbank en geç Mart ayında yeni sahibine devredilmiş olacak.
Peki Finansbank'ın sahibi kim ve nasıl bir patron?
1964 yılında Kurulan QNB’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını H.E. Ali Shareef Al-Emadi yürütüyor. Katar’ın en büyük finansal kuruluşlarından QNB’nin yönetim kurulunda Katar Emiri El Thani’ni ailesinden çok sayıda isim yer alıyor. 2017’ye kadar Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük bankalarından biri olmayı hedefleyen ve bu kapsamda inorganik büyüme fırsatlarını da bir süredir değerlendiren QNB’den yapılan açıklamada satın alma bedelinin tamamının QNB tarafından karşılanacağının belirtildi. Finansbank’ın gerektikçe sermayesinin artırılacağının da belirtildiği açıklamada QNB Grup CEO’su Ali Ahmed Al-Kuwari şunları söyledi:
“Bu satın alma QNB’nin 2017’de bölgenin en büyük bankalarından biri olma stratejisi için önemli bir kilometre taşıdır. Finansbank son derece itibarlı bir finansal kurum olarak Türkiye’de oldukça etkileyici bir geçmişe sahip. Finansbank’ın çalışanları ve yönetimi ile tanışmak için sabırsızlanıyoruz. Aynı şekilde Türkiye’nin ekonomik geleceğine katkı sağlamak ve uluslararası pazarlardaki aktivitelerine daha fazla katkı yapmayı da dört gözle bekliyoruz.”

PERSONEL NE BEKLİYOR?
QNB 5 kıtada faaliyet gösteren bir grup. Bankacılık alanında ise oldukça etkili.  Gruba bağlı yine dünya genelinde 200 bin kişiye yakın personeli bulunuyor. Grubun 5 kıtadaki şirketlerinin tamamında müşteri memnuniyeti kadar personel memnuniyetine de önem verildiği belirtiliyor. Yine sosyal haklar konusunda tüm şirketleri arasında eşit davrandığı da biliniyor.
Bu şartlar altında 10 bin Finansbank çalışanı QNB'den beklentileri büyük.
Özellikle daralan ekonomi nedeniyle Türkiye'de bankacılık sektöründe  pazar sıkıntısı yaşanıyor. Bu pazar sıkıntısı bir çok bankada olduğu gibi Finansbank'ta da personele hedef baskısı olarak geldi. Şimdi personel yeni patronlarından hedef baskısını kaldırıp kaldırmayacağını merak ediyor. Zira, bu konuda NBG, kendi ülkesinde uygulanmayan personel personel çalışma şartlarına Finansbank'ta izin vermişti.
Finansbank'ta personelin en çok şikayet ettiği konuların başında "personel puanlama sistemi"geliyor.
NEDİR BU SİSTEM?

Bankada  A, B ve C diye ayırdığı sıfınlarda çalışan personele İnsan Kaynakları tarafından hedef puan veriliyor. Örneğin A sınıfı bir şubede görev yapan personelin üç aylık puan ortalaması 500 olmak zorunda. Bu 300, 250 olarak değişiyor.Personel yaptığı her satışa karşılık puan alıyor. Yani bireysel emeklilik sattığı zaman 6 puan alıyor. Kredi kullandırdığında ise 4 puan. Ancak bu panı elde tutması içinde müşterinin bu ürünleri kullanması lazım. Banka müşterisi aldığı kredi kartını geri iade ederse verilen puan cezasıyla otomotikman geri alınıyor.
Personel 3 aylık ortalamada kendisine tanımlanan puanı tutturamaması halinde savunması alınıyor. Ayrıca yıllık izin yapması veya eğitime gitmesi halinde bu puan ortalaması düşük kalıyor. Yani personel izin yapmamalı, yapması halinde puanı düşeceğinden işinden olabilir.
Bu savunmanın İnsan Kaynakları tarafından kabul edilmesi halinde personele yeniden bir üç aylık dönem veriliyor ve performansına bakılıyor. Eğer personel bu defa hedef puanı tutturursa işini kurtarıyor ve çalışmaya devam ediyor.Tutturamaması halinde iş akti İş Kanunu'nun 17 ve 18 maddesine göre fesh ediliyor.
İşte bu sistem personel tarafından çok eleştiriliyor.
Finansbank'ta örtülüye iş yok!
Yunan NBG firmasının sahipliğini yaptığı Finansbank’ta başörtülülere uygulanan yasağın devam ettiği ortaya çıktı. Daha önce kendilerine bağlı bilgi teknolojileri firması IBTECH’te başörtülü personel çalıştırmadığını gündeme taşıdığımız Finansbank’ın İstanbul Merter Şubesi’nde iş başvurusu yapan başörtülü S.D’ye banka yetkilileri tarafından “Başınızı açamaz mısınız? Biz çağrı merkezlerimizde dahi başörtülü eleman çalıştırmıyoruz. Bu halinizle ancak Doğu’da çalışabilirsiniz” cevabı verildiği bildirildi.
Finansbank’ta bir başörtüsü yasağı skandalı daha patlak verdi. Gazetemiz Akit’in 2012 yılında gündeme taşıdığı Finansbank’ın bilgi teknolojileri firması IBTECH’te uygulanan çağdışı başörtülü personel çalıştırmama uygulaması şimdi de şubelerine sıçradı. S.D. isimli başörtülü bayan, Finansbank İnsan Kaynakları tarafından bankalarında örtü yasağı olmadığı söylenerek iş görüşmesi için yönlendirildiği Merter Şubesinde aldığı “Başınızı açamaz mısınız? Bu halde ancak Doğu’da çalışabilirsiniz” cevabı üzerine adeta şok oldu. Finansbank İş Alım Yetkilisi Elif Onat ise kurumlarında örtü yasağı bulunmadığını savundu. Bankanın, tesettürlü personel çalıştırmadığını gizleyerek mülâkat sınavı ile başörtülü adayları elediği belirtiliyor.

“ÇAĞRI MERKEZİMİZDE BİLE BAŞÖRTÜLÜ ÇALIŞAMAZ!”

Bireysel Satış Temsilcisi pozisyonunda çalışmak üzere Finansbank’a başvuran başörtülü S.D., bankanın İnsan Kaynakları Birimi ile kurduğu iletişimin ardından Meridyen İş Merkezi’ndeki Finansbank Merter Şubesi’ne yönlendirildi. Merter’de 17 Temmuz’da gerçekleşen iş görüşmesinde Finansbank yetkilisi tarafından S.D.’ye, çağrı merkezlerinde dahi başörtülü personel çalıştırmadıklarını ve bu şekilde personellerini ancak Doğu’da çalıştırabileceklerini söyledi. Yetkililerin yasakçı tutumu karşısına şoka uğrayan başörtülü S.D.’ye şubedeki bir başka yetkili tarafından ise, “Benim sevgilim de bankacı ve başörtülü ama burada çalışmıyor başka bir bankada çalışıyor” sözlerini söylendiği bildirildi.

YASAĞA ‘MÜLÂKAT’ KILIFI

Finansbank’taki çağdışı yasağa ilişkin görüştüğümüz Finansbank İş Alım Yetkilisi Elif Onat ise personel seçimi konusunda tesettürlü veya tesettürsüz gibi bir ayrımlarının olmadığını ancak personel alımının mülâkat ile gerçekleştirildiği için mülâkat sınavının olumlu sonuçlanması gerektiğini belirtti. Finansbank’ta söz konusu mülâkat sınavını geçebilen bir başörtülü çalışanın olup olmadığını sormamız üzerine yetkili Elif Onat bu soruya cevap verme yetkisinin bulunmadığını söyledi. “Finansbank hiç başörtülü personel çalıştırıyor mu?” sorusuna da cevap vermeyen Onat’ın sözleri “Finansbank ‘başörtülü çalıştırmıyoruz’ dememek için mülâkat sınavı bahanesini kullanıyor. Mülâkatta ise hiçbir başörtülü personel işe kabul edilmiyor” şeklinde yorumlandı.

O YASAKÇILAR KONUŞMADI

Bankanın Merter Şubesi’ndeki görevlilerle görüşme talebimiz üzerine Elif Onat, an itibariyle söz konusu yetkililerin toplantıda olduklarını söyledi. Finansbank yetkilisi Onat’ın daha sonra tarafımıza geri dönüş yapılacağını dile getirmesine rağmen Merter Şubesindeki yasakçı yetkililer tarafından herhangi bir geri dönüş sağlanmadığı gibi ilgili irtibat numaralarını aramamız üzerine telefonlara çıkan da olmadı.
Bu yazıyı yazıp yazmamak konusunda defalarca düşündüm. Şimdi yazıyorum ki insanlar en azından nasıl bir müşteri ilişkisi yaşadığımı görmelerini istedim. Uzun bir süredir Garanti Bankası müşterisiyim. Arada bir canımı sıksalar da en azından müşterilerini adam yerine koyuyor ve yapılması gereken her şeyi yaptıklarını ve müşteri memnuniyeti üzerine ısrarla durduklarını gördüm. Bir keresinde yine canımı sıktılar sinirlendim ve gidip kendime FinansBank’ta hesap açtırmıştım.

Uzun bir zamandır da Finansbank kredi kartı kullanmaktayım. Zaman zaman ödemelerimi geciktirsem de Finansbank kredi kartı tüm ihtiyaçlarımı karşılamaktaydı.

Geçen haftaya kadar hiçbir sıkıntım olmamıştı. Hatta ödemelerimi unuttuğumda telefon açıp durumu bildiriyorlar ben de gidip ödememi gerçekleştiriyordum.  Milyondolarlık bir hesabım yok.  Milyarlık hesaplardan öte küçük bir hesabım vardı. Tam tüm bankacılık işlemlerimi Finansbank’a geçirecektim ki  (Sanal kart, adsense, paypal, internet bankacılığı, maaş yatması, fatura ödemeleri…) ufak bir problemle karşılaştım ve Finansbank’ı bir daha geri dönmemek üzere kredi kartımı ve hesabımı kapatma kararı aldım.  Sanal kart, adsense, paypal, internet bankacılığı ve fatura ödemeleri gibi birçok işlevimi Garanti Bankası üzerinde kullanıyordum. Eğer birkaç gün daha gecikseydim Finansbank’a tamamı ile geçiş yapmış olacaktım.

İyi ki de geçiş yapmamışım..!

Geçen hafta markete gittim.  Yenişehir / Kurtköy Hakmar marketinden 30TL’lik bir alışveriş yaptım. Kasaya ödemeye gittiğimde kredi kartım ödemeyi gerçekleştirmedi.  Gece saat 20:00 gibiydi. Yanımda nakit yok üstelik Garanti Bankası kredi kartımı kapatmıştım.  Garanti Para kartımda yanımda yoktu.  Öylece kala kaldım…

Kasiyer kıza ürünleri kenara almasını bankayı arayacağımı söyleyip kapının önüne çıktım.  Bankamı aradım durumu izah ettim. Çünkü biliyorum ki bankaların birçoğu  benzinlikte, eczanede yada markette kaldığınız zaman bir telefonla hemen bu tip durumlarda sorunu çözmekteler.

Aklınızda bulunsun benzinlikte yada markette nakitsiz kalırsanız ve kredi kartınızda sorun çıkarsa bankanız tek bir telefonla işinizi hallediyor.

Tabi Finansbank hariç..!

Markette kaldığımı söyleyince tabi efendim yardımcı olalım diyen operatör hanıma teşekkür ettim. Beni 5 dakika sonra arayacaklarını belirttiler ve bu hizmetleri olduğunu bana yardımcı olabileceklerini söyledi. Telefonu kapattım ve 5 dakika sonra aynı kız beni tekrar aradı.

Maalesef ki size yardımcı olamıyoruz.

Neden dedim bir sebep söylemedi. İsteğimin kabul edilmediğini ve Limitimi 72 saat sonra belirleyeceklerini belirttiler. (tabi artırırlarsa) 72 saat mi? Biraz önce bana telefonda böyle bir hizmetleri olduğunu, eczane, market yada benzinlik gibi bir yerde kalırsak bu durumlar için yardımcı olacaklarını söylemiştiler.

Başka bir isteğiniz var mı? Diye sorduğunda ne isteyebilirim ki? Bana şu durumda yardımcı olmuyorsunuz yanımda nakit yok 30TL limitimi açmadıktan sonra ne isteyebileceğimi sordum? Cevap veremedi. Kendisi değil de üst birimleri onaylamamış talebimi. Yahu 30 TL limitimi açmayacaksanız şu durumda beni markete 30 TL için rezil edecekseniz ne isteyebilirim ki dedim..!

Bütün hesaplarımı kapatın..!

Evet kredi kartımı iptal etmenizi istiyorum dedim.  Bana böyle bir durumda yardım etmeyecekseniz 30TL için rezil edecekseniz kredi kartımı kapatın dedim. Bana kredi kartımın avantajlarını saymaya başladı.  Şaka gibi değil mi? Bana kredi kartımın özelliklerini sayacağınıza yardım edin dedim. Fakat yardımcı olamayacağını belirtti.  Kredi kartımı ve tüm hesaplarımı kapatmak istiyorum diye bilgi verdim.

Üstüne bir de tehdit..!

Kredi kartınızı kapatırsanız tüm borcu ilk extrede ödemeniz gerekiyor. Yuhh dedim artık. Normalde bir bankanın kredi kartını kapatırsanız size aylık olarak extreleriniz gelmeye devam eder. En azından bugüne kadar bu şekilde kullanıyordum. Fakat hanımefendi bana tüm borcumu sanki vazgeçirecek beni… Tek seferde ödemek zorunda olduğumu belirtti.  Bu nasıl bir tavır? Nasıl bir hizmet?  Sanki kredi kartı borcundan korkacağım?

Tüm borcumu kapatırım ben siz kartımı kapatın..!

Dedikten sonra ısrar ettim ve sonunda kredi kartımı kapatma işlemlerini başlattı.  Hizmet verme ardından birde müşteriyi tehdit et evet bu bir tehdittir..! Kredi kartımın tüm borcunu ilk extrede gönderin ben öderim dedim ve hesaplarımı kapatmalarını da istedim.

Başka bir arzunuz var mı?

Bu soruyu Garanti Bankası’ndan başka hiçbir banka sormasın en azından müşteri nasıl memnun edilir? Sorusunu iyi bir şekilde cevaplıyorlar.  Altın madeni gibi bankamı bırakıyordum az daha.  Sen git 3 sene Finansbank kullan sonra markette parasız kal 30TL limitini artırmasınlar… Üstüne üstlük bir de kredi kartımın tüm borcunu ilk extrede ödemek zorundaymışım…

Garanti Bankası yetkilileri;

İlgi ve alakanızdan memnun kaldım. İyi ki de tüm hesaplarımı kapatmadım. Arada canımı sıksanız da hesap işletim ücreti adı altında yüksek  paralar çekseniz de EFT emri verdiğimde parayı kendinize alıp EFT’mi yapmasanız da yinede sizinle bir telefonda tüm işlerimi halledebiliyorum. Kıymetinizi yeni anladım..!

Finansbank yetkilileri;

Önce müşteriye nasıl davranılması gerektiğini öğrenin. Eğer müşteriye bir hizmet veriyorsanız tam verin adam seçmeyin. Belki milyondolarlık müşteri değilim fakat bir müşteriyim.  Müşterinize eğer yardım edecekseniz edin etmeyecekseniz bari rezil etmeyin. Telefonda evet bizim eczane, benzinlik ve market gibi yerlerde kaldığınızda ek hizmetimiz var yardımcı olalım diyorsunuz. Ardından 72 saat sonra limitinizi artırabiliriz şuan yardımcı olamıyoruz diyorsunuz. 30 TL için beni markete rezil ettiniz... Kredi kartımın limitini 30TL artırıp beni marketten güler yüzle çıkartacağınıza 30TL’lik alışveriş için rezil ettiniz. Bundan sonra yanımda nakit taşıyacağım. Hesabımda para var ben Finansbank yüzünden 30TL için markete rezil oldum. Paranızla rezil olmak budur işte..! İlgi ve alakanıza tekrar teşekkür ederim… Umarım bu yazımı milyonlar okur da müşteriniz olmadan önce bir kez daha düşünür..! DEMİŞLER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme