ENERJİSA ÇALIŞAN YORUMLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

17 Ocak 2017 Salı

ENERJİSA ÇALIŞAN YORUMLARI

ENERJİSA ÇALIŞAN YORUMLARI:

ENERJİSA ÇALIŞAN YORUMLARI:
Enerjisa olarak ‘en yetkin insan kaynağıyla çalışma’ stratejimiz ve  fırsat eşitliği ilkemiz çerçevesinde işe alımlarımızda, gerekli yetkinlikler ve teknik bilgilerin yanı sıra, işin niteliklerine ve kurum kültürüne uygun özelliklere sahip kişilerin seçimini sağlamaya özen gösteririz.
Çünkü büyük Enerjisa takımına katılan arkadaşlarımızın, Enerjisa değerleriyle örtüşen kişisel özelliklere sahip olması bizler için pozisyonun gerektirdiği teknik ve davranışsal yeterlilik kadar önemli.

İşe alım sürecinde  mesleki deneyimin yanısıra  yetkinlik kriterine ayrıca odaklanırız. Bu süreçte kişilik envanteri, yetkinlik bazlı mülakat, yabancı dil sınavı, vaka çalışması sunumu, değerlendirme merkezi uygulamaları gibi çeşitli araçlardan yararlanırız.
En iyi insan kaynağı ile çalışma stratejimiz doğrultusunda, Enerjisalılar'a kariyer yolculuklarında çeşitli fırsatlar sunarak; hem kendileri için hem de Enerjisa ve Türkiye için değer yaratmalarını amaçlıyoruz.

Rota
ROTA Kariyer Planlama programımız kapsamında hem çalışanlarımızın kariyer beklentilerini, hem de organizasyonumuzun ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurur, bu nedenle çalışanlarımıza idari yol ve profesyonel yol olarak iki farklı kariyer yolu sunarız.
Enerjisa çalışanları  profesyonel yolda ilerleyerek süreç yönetimi kapsamında uzmanlığını geliştirebilir ve süreçleri yöneterek iş sonuçlarına etki ederken, idari yolda kendisine bağlı ekipler aracılığıyla iş sonuçlarına etki ederler.
ROTA dahilinde çalışanlarımız, bir üst seviyeye aday olabildikleri gibi aynı zamanda kariyer yolları arasında karşılıklı geçişe izin veren bir sisteme dahil edilirler.

Gelişim Programları
Enerjisalılar, kariyer yolculukları boyunca ihtiyaçlarına ve rollerine uygun çeşitli gelişim programlarına dahil olarak, mesleki ve profesyonel gelişim fırsatları elde ederler.
Enerjisa'nın farklı çalışan profillerini göz önünde bulundurarak dizayn edilen gelişim programlarını incelemek için burayı tıklayın.

Mobilite
Enerjisa Türkiye'de geniş bir coğrafyada enerjinin üretim, dağıtım, perakende ve toptan satış gibi farklı alanların faaliyet gösterir. Bununla birlikte enerji devi E.ON ile ortaklık yapısı sayesinde çalışanlarımız, enerji değer zincirinin bir çok farklı halkasında, birçok lokasyonda ve çeşitlilik içeren bir çalışma ortamında görev alma ve gelişme imkanı bulabilirler.

Toplam Ödül Yönetimi
Toplam Ödül Yönetimi stratejimiz gereği, rekabetçi bir yaklaşım doğrultusunda yüksek performansı, çalışanlarımızın  işe katkısını ve yetkinliklerini ödüllendiririz.
EnerjiSA, 1996’da tıpkı bir jeneratör gibi, Sabancı şirketlerinin elektrik ihtiyacını karşılamak için kuruldu. 2005’te sadece 125 çalışanı olan şirket, yabancı ortaklıklar ve özelleştirme sonucu bünyesine kattığı Başkent, Ayedaş ve Toroslar ile bugün çalışan sayısını 9 bine çıkardı. EnerjiSA İK ve İş Mükemmelliği Bölüm Başkanı Berna Öztınaz, özelleştirme sırasında kamu personelini elde tutmak için çalışanların eşleri ile görüşmüş, önce onları ikna etmiş, kalmasını istedikleri personelin yüzde 80’ini elde tutmayı başarmışlar. Hürriyet Gazetesinden Burcu Özçelik Sözer, Berna Öztınaz ile EnerjiSA’nın İK süreçlerini konuştu.


Unvanınız, ‘İK ve İş Mükemmelliği Bölüm Başkanı’, ne iş yapar İş Mükemmelliği Bölüm Başkanı?

Genellikle iş mükemmelliği uygulamaları kalite uygulamalarına indirgenir. Biz sadece kalite yaklaşımı açısından bakmıyoruz, işin her bölümünün her sürecinin mükemmelliği açısından uğraşan fonksiyon olarak tanımlıyoruz. Mesela bir şirketin satınalma sürecini ele alın, bu süreç doğru yürüyor mu, nerelerde tıkanıyor, nerelerde gelişir diye sürekli gözden geçirme yaklaşımı içinde çalışıyoruz.

Üç büyük satınalma yaptınız ve kamudan ciddi bir geçiş oldu. İçeride oldukça çeşitli bir çalışan profili olsa gerek…

Bir yandan üretim yapıyorsunuz, mühendislerle çalışıyorsunuz, bir yandan santraller yapıyorsunuz bir inşaat şirketi gibi çalışıyorsunuz; diğer yandan trading yapıyorsunuz, brokerlar gibi son derece hızlı, hareketli, farklı bir işgücü, dağıtım dediğinizde kamu kültüründen gelmiş kişilerle çalışıyorsunuz. Hepsini EnerjiSA şemsiyesi altında tutmaya çalışıyorsunuz.

Kamudan kaç kişi transfer oldu?

İlk olarak Başkent’i 5 bin 500 kişi ile devir aldık, biz 2 bin kişi civarındaydık o zaman.


İlk iş ne yaptınız, iki şirketin çalışanlarını birleştirmek için, üstelik bir taraf kamudan geliyor?

Birkaç dinamiği var özelleştirmenin. Bir kere çok kısıtlı bir sürede, ilk 6 ayda, ilk hamleyi yapıyor olmalısınız. Sizinle beraber yola devam edecek çalışanları belirliyor olmanız gerekiyor. Mavi yaka haricindeki çalışanların isterlerse devletin havuzuna geçme hakları var, dolayısıyla onları elde tutmanız lazım.

Birleşmeden sonra kaç kişi kaldı sizinle?

Bizim kalmasını istediğimiz arkadaşların yüzde 80’i kaldı.

Nasıl ikna ettiniz?

Ben bu süreçte bir sürü eşle konuştum. Endişeliydiler.

Neydi ortak endişeleri?

‘Benim eşim devlette çalışıyordu, memurdu, size gelirse özel sektör farklı davranabilir, eşimin çalışma düzeninde neler değişecek, bu bize nelere mal olacak, mesai saatleri ne olacak, haftasonu çalışacak mıyız?’ diye soruyorlardı.

Devlet memurluğu daha garanti tabii...

Benim ne kadar iş güvencem varsa sizin de o kadar var, ama iş güvencesi dediğiniz şey kontrata imza atmakla olmaz. Siz o değerlere uyduğunuz sürece şirket sizinle çalışmaya devam eder ve yolu açar. O samimiyet çok fark yarattı. Kamuda çok nitelikli bir işgücü var. Ben o iş gücünün özel sektörle buluşmasının zor olmadığına inanıyorum. Biz bunu birebir deneyimledik ve bu deneyimden de çok memnun kaldık.

Sektörde yetenek açığı var mı?

Her kademesinde var.

Yetenek yönetimini nasıl yapıyorsunuz?

Her şirket gibi insan kaynağımızı gözden geçiriyoruz ve potansiyelleri belirliyoruz. Bunları zaten herkes yapıyor. Biz daha sonra da kritik yeteneklere bakıyoruz. Bir kişi benim kritik yeteneklerimden biriyse, o kişi ne olabilir diye, hepimiz kutunun dışında düşünüyoruz. O kişi satışçı diye, satışta genel müdür olacak diye bakmayalım, başka neler olabilir, en az 3-4 tane kariyer yolu çalışıyoruz.

Kaç kritik yeteneğiniz var?

Bu sene için 45.


İK şirket pikniğine indirgeniyor“

İnsan kaynaklarının temelinde samimiyet, netlik ve basitlik olmalı” diyen Berna Öztınaz, şöyle devam ediyor: “Bu çağda karmaşık yetenek yönetimi sistemlerinden, karmaşık organizasyon yapılarından, süslü dillerden uzak durmalı. Happy hour’larla, şirket logosunun altında fotoğraf çektirmekle employer branding (işveren markası) olmuyor. Türkiye’de İK hep beraber şirket pikniği yapmaya indirgenir. Çalışan bağlılığı anketi yapılır, sonucunda hadi eşlerle birlikte şirket pikniği yapalım çıkar. Sanki o piknikle herşey çözülecek.”

Kadınlar sınırlı kaynakları kullanmayı iyi biliyor

Berna Öztınaz: “İş hayatında erkekler erkek olarak var oluyorlar, kadınlardan beklenti ise daha erkeksileşmelerine yönelik. Biz kadının iş hayatında kadın olarak, kendi kimliğinden uzaklaşmadan var olmasına dair bir farkındalık yaratmak için Wings Up diye bir programa başlıyoruz. 100 kadar kadına hem sınıf içi eğitimlerle hem de mentorluk vererek farkındalık yaratacağız. Son filmlere baktığınızda dünyanın yeni liderleri hep bir kadın. Çünkü kadınlar sınırlı kaynakları kullanmayı iyi biliyorlar, karmaşayı düzenleme yetileri var.”


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme