ARKAS HOLDİNG POZİSYONU NE İŞ YAPAR - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

10 Ocak 2017 Salı

ARKAS HOLDİNG POZİSYONU NE İŞ YAPAR

ARKAS HOLDİNG POZİSYONU NE İŞ YAPAR:


ARKAS HOLDİNG POZİSYONU NE İŞ YAPAR: Arkas Holding İnsan Kaynakları Çalışan İlişkileri birimimiz tarafından, çalışan motivasyonu ve iç iletişimi güçlendirmek amacıyla çeşitli sosyal ve kültürel aktiviteler organize edilir.

“ARKAS AKTİF” markası adı altında hizmet veren birimimiz; çalışanlarımızın ilgi alanlarına yönelik etkinliklere katılarak keyifli vakit geçirmelerini, yetkinliklerini arttırmalarını, diğer çalışanlarla tanışarak yeni arkadaşlar edinmesini sağlıyor.

Ofislerde, mesai sonrasında konularında uzman hocalar eşliğinde yapılan Yoga, Pilates, Zumba gibi spor etkinliklerinin yanısıra fotoğrafçılık, şarap tadım, sağlıklı yaşam, stres yönetimi gibi farklı konulardaki seminerlere de yer veriliyor.

Çalışanlarımız; kürek, futbol, basketbol, bowling gibi farklı spor dallarında her yıl katıldığı kurumsal oyunlarda aldıkları derecelerle ARKAS’ı en iyi şekilde temsil ediyorlar.

Ayrıca farklı ürün ve hizmetlerden alınan kurumsal indirimlerden çalışanlarımız ve 1. dereceden yakınları da faydalanıyor.
DOĞRU KARAR İÇİN, İŞİNİZİ İYİ ÖĞRENİN...

Yıllar önce, Emes'in (Arkas Line) yeni kurulduğu yılın Kurban Bayramı’ydı. Şirkette kimse yoktu; o zamanlar sadece iki gemiden oluşan filomuzun durumunu öğrenmek için ofisteydim. İşimi bitirip çıkmayı düşündüğüm bir anda, Malta acentemiz arayıp, limanda işaltında olan M/V Vivien A gemimizin yerine ana gemi yanaşacağından operasyonun kesilip, geminin liman dışına çıkartılacağını ve ancak 3 gün sonra tekrar yanaştırılacağını haber verdi. Benden öğrenmek istediği 3 gün boyunca geminin ne yapacağıydı; ya limanda kalacak ya da bir sonraki limana hareket edecekti. O tarihlerde benim için alınması çok zor bir karardı ve can havliyle Bay Arkas'ı cep telefonundan aradım. Bay Arkas’ın yurtdışında seyahatte olduğunu biliyordum, telefonu bir kere çaldı ve kapandı. Defalarca denememe rağmen ulaşamadım. Bu arada acente devamlı arayarak pilotun gemiye çıktığını, benden haber beklediklerini söyleyerek baskı yapıyordu. Artık kaçacak yerim yoktu, iş başa düşmüştü. Kağıdı kalemi alıp her iki duruma göre sefer hesabını o zamanki kısıtlı bilgimle yaptım ve sonuçta gemiyi bekletmemeye karar verdim. Talimatı acenteye verdikten sonra şirketten ayrıldım, ancak kararın doğruluğu yönünde hala şüphelerim vardı. Aynı akşam Bay Arkas beni aradı ve kendisini neden aradığımı sordu. Önce durumu anlattım ama aldığım kararı sona saklamıştım. Kararımı sorup da, gemiyi Malta'dan çektiğimi duyunca, ''iyi yapmışsın'' dedi. Konuşmamız başka konularda devam ederken beni kırmamaya dikkat ederek ''gel bir daha hesap yapalım'' dedi. Hesap bittiğinde '' bir an hatalı karar vermiş olabileceğini düşündüm ama doğru yapmışsın '' şeklinde konuştu.  Bu olayı meslek yaşantım boyunca hiç unutmayacağım, bana iki önemli ders vermişti: Her zaman yanınızda danışabileceğiniz insanlar bulamayabilirsiniz. Özellikle görev ve sorumluluklarınız arttığında, daha da yalnız kalacağınızı unutmamalısınız. Bu nedenle işinizi iyi bilmelisiniz. Yöneticilerin en önemli görevlerinden biri, çalışanlarının, kendi başlarına karar alabilecek şekilde yetişmesini sağlamaktır; bu, özveri ve sabır gerektiren uzun bir süreçtir. Bu süre zarfında amirin, astına karşı davranışları onun çabuk mesafe katetmesine yardımcı olabileceği gibi, şevkini kırıp danışmaksızın hareket edemeyen kişi haline de sokabilir. Aldığım kararı duyduktan sonra Bay Arkas'ın hiç düşünmeden doğru yaptığımı söylemesi iş hayatımda karar alma cesaretimi artırmış ve görevimin gerektirdiği kararları kendi başıma alabilmem için, işimi daha iyi öğrenmem konusunda beni yönlendirmiştir.

Can Atalay - CEO (Arkas Line)


BİRLİKTE GELİŞTİK, BÜYÜDÜK...

Denizcilik sektörüne 1989 yılının Eylül ayında Arkas Denizcilik ve Nakliyat'ta işe başlayarak, demir attığımı düşünüyorum.  O zamanlar, iş arkadaşlarımdan çoğunun 8-10 senedir Arkas'ta çalışıyor olması beni hayrete düşürmüştü. Oysa Arkas gemisindeki aile ortamında 21 seneyi tamamlamış biri olarak anlıyorum ki, işin sırrı mutlulukların paylaşıldıkça artması gibi, Arkas'ın büyümeye doğru attığı her adımda, bizlerin de ufkunu açması, geliştirmesi, kendisiyle birlikte büyütmesiydi. İnanıyorum ki, başarının sırrı insana yapılan yatırım, güven ve inançla atılan adımlardır. Gelin şimdiden gelecek yıllara, inançlı ve güvenli bir ortamda, sektöründe öncü bu kurumdan hep beraber merhaba diyelim.
Arkas ailesi olarak hepimizin yolu açık, pruvası neta olsun.

Merih Çağlar
Arkas Holding - Karadeniz Şubeler Direktörü
9 Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi - İngilizce Bölümü- 1987 yılı mezunu


BÜYÜK BİR AİLEYİZ...

1992 yılında gazetelerde yer alan "İşim geleceğimdir diyorsanız" gibi bir sloganla başlayan bir ilandı, beni Arkas'a taşıyan. Görüşmeler sırasında, şirket sahibi ve yöneticilerinin mütevazi tavrı ve işlerine duydukları heyecan, kendini hemen hissettiriyordu. İşbaşı eğitimi sırasında, Yönetim Kurulu Başkanımız Bay Arkas'ın konteynerin nasıl geliştiğini anlatması, bana yapacağımız işin temel mantığını o kadar güzel açıkladı ki, ben de bunu yeni işe başlayanlara hep anlatırım. "ABD'de tütüncülerin Avrupa'ya göndereceği balyalar, at arabası ile limanlara taşınıyor, sonra insan gücü ile gemilere yükleniyordu. Balyaların yüklenmesi sırasında yaşadığı problemlerden bıkan bir tüccar, yükü olduğu gibi at arabasıyla gemiye bindirdi. Gemi İngiltere'ye vardığında da, arabaya atlar koşularak, balyaların boşaltılacağı yere kadar çekildi. Böylelikle yüzlerce parça mal tekrar tekrar yüklenip boşaltılmıyordu. Sonraları at arabaları konteynerlere, atlar ise makinelere dönüştü."

Mustafa Çiper
Arkas Lojistik Genel Müdürü
Marmara Üniversitesi İ.İ.B Fakültesi- İng. Uluslararası İlişkiler - 1990 yılı mezunu


GURURLUYUZ...

1996 yılında katıldım Arkas'a. Aradan geçen yaklaşık 15 yıla dönüp baktığımda, bir yandan ne kadar çabuk geçtiğini öte yandan böylesine kısa bir sürede Arkas olarak ne kadar büyük bir değişim ve gelişme geçirdiğimizi görüp şaşırıyor ve de gururlanıyorum. Daha güzeli ve heyecan verici yanı ise, bu değişim ve gelişimin Arkas'ın özelliği haline gelmiş olduğunu görmem ve gelecekte de devam edeceğinin bilincinde olmam.

Timur Renk
Arkas Konteyner / Istanbul – Destek Hizmetleri - Genel Müdür Yardımcısı
Yıldız Teknik Üniversitesi, İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Bölümü
1994 yılı mezunu


SADECE KENDİ İŞİNİZİ BİLMEK YETMEZ...

Başlangıçlar çoğu zaman hayatımızı olumlu veya olumsuz yönde etkiler, önemlidir ve geleceğe atılan bir adımdır. Neyi istediğimizi bilmemiz, kişisel özelliklerimizi tam ve doğru olarak tahlil etmemiz, gideceğimiz yolu seçmemiz ve özellikle de iyi bir başlangıç yapmamızda bize yol gösterir. Geçen 18 yılı aşkın sürede, birçok şey yaşadığımı, buna karşın zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamadığımı görüyorum. Yaşanılan her gün bir öncekinden farklıydı; her gün irili ufaklı birçok farklı problemle karşılaştım. Bunları çözebilmek için yeni şeyler öğrenmek, beni Arkas'a bağlayan en önemli unsur oldu. Tecrübe, hepimizin hayatında yaşadığı sorunlar karşısında aldığı derslerdir. Benim edindiğim en önemli tecrübe, sadece kendi işimi öğrenmenin ve yapmanın yeterli olmadığıydı. Beraber çalıştığım diğer servislerin işlerini, yaşadıkları zorlukları ve hedeflerini bilmek, kendimi geliştirmemi sağladı. Çünkü isteseniz de istemeseniz de, kendinizi geliştirmek zorundasınız. Aksi taktirde yanınızdaki arkadaşınız koşarken siz geride kalırsınız. Sadece kendinize değil, farkında olmadan çalıştığınız kuruma da zarar vermis olursunuz. Bu nedenle her zaman sadece kendi işinizle değil, etrafınızda olup bitenlerle de ilgilenmeniz ve iletişim halinde olmanız gerekir. Yaşadığımız dünyada öğrenecek o kadar çok şey var ki.

Tarkan Vural
Arkas Holding A.Ş. / İzmir - Alacak Takip ve Kontrol Müdürü
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi - Tarım Makineleri -1990 yılı mezunu

 
 HERGÜN FARKLI BİR HEYECAN...

Arkas ile ilgili tecrübelerimi aktarmak, sonu olmayan bir kitap yazmak gibi olurdu. Her gün yeni bir tecrübe, her gün yeni bir heyecan... Belki de Arkas'ı farklı yapan, bu heyecanların hiç bitmemesi, her zaman zor da olsa yeni bir amaç yaratması. Üstelik yaklaşık 6500 kişilik bir ailede, herkesin hem ortak, hem de ayrı ayrı amaçları var. 16 senedir Arkas ile içiçe yaşıyorum ve bütün Arkas çalışanlarının çok iyi bildiği bu yoğun çalışma temposuna rağmen, işime veya iş ortamına karşı hevesimin kırıldığını hatırlamıyorum. Bu Arkas'ın farklılığını ve başarısını ispatlayan en önemli kanıt.  Yaşanan güzel olaylar, anılar, tecrübeler mi? Galiba Arkas'tan emekli olduktan sonra yazılacak kitap çok kalın olacak.

Stefano Petrini
Arkas Holding - Akdeniz Şubeler Direktörü
Boğaziçi Üniversitesi - İktisat Bölümü - 1993 yılı mezunu
TARİHÇESİ
 1902 yılında Gabriel J.B. Arcas
tarafından ithalatçı olarak
kurulmuş,
 1944 yılında Lucien Gabriel
Arcas’ın öncülüğüyle
uluslararası taşımacılık
alanında faaliyet göstermeye
başlamıştır.
 1964 yılında Lucien Arkas
Vapur Acenteliği’ni kurarak
dünya taşımacılık sektöründe
başarılı ve tanınmış
armatörlere acentelik hizmeti
vermiştir.
 1978 yılında Türkiye’den
Avrupa’ya ilk konteyner
yüklemisini yaparak ülkemizde
ki taşımacılık sisteminin
yerleşmesine öncülük etmiştir.
 1979 yılında da Anonim
Şirketi oluşumuna girmiş ve
Arkas Denizcilik ve Nakliyat
adıyla bütünleşmiş.
 2000’li yılların başında da
Arkas Holding kurulmuş ve
uluslar arası taşımacılık ve
hizmet sektöründe faaliyet
gösteren 52 şirketi
bulunmaktadır.
 Arkas Türkiye’de uluslar
arası taşımacılığın ve
özellikle de konteyner
taşımacılığın simgesidir.
ARKAS’IN KURUM FELSEFESİ
 AMACI
 Dünya pazarlarıyla
Türkiye arasında
ticaret köprüsü
kurarak değerleri
birleştirmeyi
amaçlıyor.
 HEDEFLERİ
 Gelişime açık yönetim
biçimine sahip;
müşterileri,çalışanları
ve rakipleri tarafından
tercih veya takdir edilen
kurum olmak.
 KURUM KÜLTÜRÜ
İçte ve dışta değerlerine
saygılı, bilinçli, sorumlu
ve sürekli geliştirilen
hizmet sunmayı
gerektirir.
 İLKELERİ
 Öncü, bilinçli, verimli,
sorumlu olmak ve
sürekli geliştirilen
hizmet sunmak.
Arkas Holding tüm çalışanlarının Arkas Grubu’nun
bir üyesi olduğunun bilincinde olmasını ve
bununla gurur duyulmasını amaçlıyor ve
çalışanlarının en değerli varlığı olduğuna
inanıyor. İnsanların eşit olduğuna inanıyor ve iş
hayatında da bu ilkeyi uyguluyorlar. Bu
bağlamda, bir ücret sisteminin tasarlanması,
kurulması ve etkili bir şekilde işletilmesine önem
veriyorlar.
2007 yılına kadar kendi belirledikleri ücret sistemini
uygulamışlar, 2007 yılından itibaren ise uluslar arası
alanda kabul görmüş ‘HAY’ sistemini kullanarak ve
kurumlar arasında benchmark yaparak ücret
sistemlerini daha verimli ve sistematik olacağını
düşünüp sistemi bu şekilde geliştirmişlerdir. Hay
sistemi kısaca en yüksekten en düşüğe kadar
pozisyon sıralama yöntemidir. Hay sisteminde belirli
iş aileleri ve seviyeler yer almakta, her bir
pozisyonun ve departmanın da gerektirdiği bir tanım
bulunmaktadır.
Arkas bünyesinde 6000’den fazla çalışanı
barındırmaktadır ve bu çalışanların yaş ortalaması
33’ tür. Şirket ve çalışan sayısı artış gösterdikçe adil
bir sistem oluşturmak konusunda zorlanmışlar, bu
durumu mevcut sisteme uyarlamaya çalışmışlar.
Hay sistemi şirketlerin yapılarına göre farklılık
göstermektedir. Arkas Holding çatısı altında 10 tane
iş ailesi bulunmaktadır. Örneğin, teknik grup, idari
destek, teknoloji grubu, fonksiyonel yönetim gibi.
Her pozisyon bir iş ailesine bağlanmış. Ücretler de
buna bağlı olarak minimum, medyan, önerilen,
maksimum olarak ayrımlaştırılmış.
Holding bünyesinde ücret uzmanı bulunmakta ve
İnsan Kaynakları departmanı ücret uzmanı ile
temasa geçerek benchmarklar yaparak
enflasyon oranları araştırılıp ücretler buna göre
düzenlenmektedir. Ayrıca Hay sistemini kullanan
diğer kurumlara da bakarak ve kendi yönetimsel
kaynaklarına göre ücretlerin hangi düzeyde
belirleneceğine karar vermektedirler.
Her yıl Ekim ayında bütçe çalışmaları başlıyor, bütçe
çalışmaları bitince de ücret çalışmalarına başlıyorlar.
Her sene Mart ayında çalışanların ücretlerine zam
yapılıyor. Birim yöneticileri, ilgili departman
yöneticileri ile temasa geçip kimlerin terfi edeceğine
ve zam oranlarının ne şekilde uygulanacağına karar
veriyorlar. Bu zamlar çalışanların bulundukları iş
ailelerine göre değişkenlik göstermektedir. Her yıl
Nisan ayında terfiler belirlenmektedir.
Çalışanların departmanlar arası cinsiyet dağılımına
bakacak olursak; liman ya da depolama işlerinde
daha çok erkekler yer alırken ofis çalışanlarında ise
bu oran daha dengeli haldedir. Hatta beyaz yakalı
çalışanlarda bayanların oranı daha yüksek
çıkmaktadır. Buna karşılık mavi yakalılara gerek
duyulan bölümlerde erkek sayısı egemendir.
İşe alma süreçlerinde uygulanan deneyim, bazı işler
için ise belli bir eğitim gibi herhangi bir beklentileri
bulunmamaktadır.
Arkas, üst pozisyonlarda ihtiyaç duyulan kişileri
dışarıdan almak yerine kendi içlerinde yetiştirmeyi
ilke edinmiştir. Ancak alanında uzmanlık gerektiren
işlerde bu konuda yetkin kişileri işletme bünyelerine
ekleyebilmektedirler.
Arkas Holding, kendilerini dayanışma ve
sinerjiye çok önem veren bir kurum olarak
nitelendirmektedir. Rekabet gücüne
çalışanları ile ulaşabileceğine inanarak
çalışanlarını sahiplenmekte, çalışanların ise
çalıştıkları kurumu benimseyerek üstün
performans göstereceklerine
inanmaktadırlar.
Arkas Holding’te çalışanlar arasında sendikal
örgütlenme bulunmamaktadır. Çalışanlar
istek ve şikayetlerini oluşturulan öneri
kutuları aracılığıyla dile getirmektedirler.
Holding bünyesinde çok fazla şirketin ve çalışanın
bulunmasından dolayı performans değerlendirme
yöntemi kullanılmıyor. Daha önce mevcut performans
değerlendirme sistemleri kullanılmasına rağmen
sistemin çok fazla işe yaramadığını gözlemlemişlerdir.
Hiyerarşik bir yapının varlığı sebebiyle holdingte
bölünmüş bir yapı söz konusudur. Performans
değerleme daha çok departman müdürlerinin gözlem
sonuçlarına göre şekillendiriliyor.
Analitik düşünebilme, sürekli gelişme gösterebilme ve
müşteri odaklı olabilme kurum olarak önemle
üzerinde durdukları belli başlı alanları
oluşturmaktadır.
İleri görüşlü olarak, bu durumun da çalışanlarının
davranışsal yetkinliklerine yansıyacağına inanarak,
gelişmesi beklenen çalışanlarına her türlü ortamı
yaratabilmekteler.
Üretimin arttırılması, ürün maliyetlerinin azaltılması veya
makine ve teçhizattan optimum yararlanabilmek
amacıyla çalışanların işe ilgisini arttırma, iş gücü
devrini azaltma gibi sebeplerle uygulanabilen
özendirici ücret sistemi Arkas Holding çatısı altında
uygulanmamaktadır. Ancak; şirketin ücretle beraber,
çalışanları için uygulamaya koydukları çok farklı ücret
dışı olanaklar mevcuttur.
Arkas holding ve şirketlerinde çalışan
personelin ulaşımı değişik güzergahlara
konulan servislerle sağlanmaktadır.
Yemek hizmetleri ya anlaşmalı firmalar
tarafından sağlanmakta ya da yemek
çekleri dağıtılmaktadır.
Personelin motivasyonunu arttırmak ve
kurumsal iletişimi güçlendirmek için çeşitli
sosyal ve kültürel aktiviteler
düzenlenmektedir.
Çalışma saatler 08:30 ve 18:00 arasındadır.
Çalışanlara belli dönemlerde öneri sistemlerine göre
bireysel ödüller verilebiliyor.
Satış-pazarlama ekipleri prim almaktadır. Çünkü bu
birimin kara doğrudan etkide bulunduğu düşünülüyor.
Zaman zaman da farklı sistemler uygulanabilmektedir.
Benzer işleri yapan firmalarla hatta farklı sektörlerle bile
ücret düzeyine ilişkin değerlendirmeler yapmaktadırlar.
Sadece bu iş için Arkas kadrosuna dahil edilmiş kişiler
mevcuttur. Hay Grup ile ücretlere şekil vermektedirler.
Aynı pozisyondaki iş tanımlarına, insanların skalalarına,
nereden nereye gidildiğine dikkat edip bu durumu
yönetime sunmaktadırlar.
Ücret artışları daha çok enflasyon artışına göre
uygulanmaktadır. Bunun üzerine de çalışanın
performansı eklenmektedir.
Arkas Holding olarak, sosyal sorumluluk projelerinde
sıklıkla faaliyet gösteriyorlar. Bu faaliyet alanı
şirketin Kurumsal İlişkiler Departmanının işlevleri
arasında yer alıyor.
Şirketin kendi oluşturduğu Deniz Yıldızı adında bir
projeleri mevcuttur. Bu proje çerçevesinde onkoloji
bölümündeki çocuklara yardımlar yapılıyor, bu kişiler
için yardım kampanyalarına öncülük ediliyor.
Holdingin sitesinde yer alan kurumsal ilişkiler
departmanı köşesine gelen mailler sosyal
sorumluluk projeleri adı altında şirkette ilgili kişilere
iletiliyor.
Kurumsal ilişkiler departmanı yardıma ihtiyacı
olduğunu tespit ettikleri kişileri şirkete iletiyor,
yapılabilecek kampanyalar ve projeler için
alternatifler sunuyorlar.
Arkas, 1902 yılında sekiz kişilik bir şirket olarak ortaya
çıkmıştır.
2002 yılında şu an faaliyet gösterdikleri limanın
karşısındaki binaya taşınmışlardır ve bu bina ile
birlikte gelen bir büyüme söz konusudur.
Çok ileri görüşlü bir patronları olduğuna
inanmaktadırlar.
Zamanında alınan kararlarla ve dayanışmaya
verdikleri önem sayesinde ortaya çok güzel bir
tablonun çıktığını belirtmektedirler.
Başlangıçta aile üyeleriyle devam edilirken,
sonrasında profesyonel kişilerin de işletme içerisine
dahil edilmesiyle kurumsal bir kimlik oluşturulmaya
başlanmıştır. Hemen sonrasında da
departmanlaşma başlamıştır.
1990’lı yılların başında çok ciddi
büyümeler başlamıştır.
Sonrasında yükselen bir eğilim ile
yurtdışında devam eden bir güven
duygusu oluşturmayı başarmışlardır.
Güvenle beraber müşterilerin şirkete
verdikleri değer artmış, bu bağlamda
şirketin hata yapma payı da o oranda
azalmıştır.
Görevler departmanlar arasında,
yetkinlikler de işleri kendi başlarına
başarabilecek kişiler arasında
dağıtılmıştır.
Doğru insanların doğru yerlerde
bulundurulmasıyla da günden güne
gelişme gösteren bir tablonun ortaya
çıktığını bildirmişlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme