ARKAS HOLDİNG İŞE GİRİŞ ŞARTLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

10 Ocak 2017 Salı

ARKAS HOLDİNG İŞE GİRİŞ ŞARTLARI

ARKAS HOLDİNG İŞE GİRİŞ ŞARTLARI:


ARKAS HOLDİNG İŞE GİRİŞ ŞARTLARI: Birlikte geliştik, büyüdük...
Denizcilik sektörüne 1989 yılının Eylül ayında Arkas Denizcilik ve Nakliyat'ta işe başlayarak, demir attığımı düşünüyorum.

O zamanlar, iş arkadaşlarımdan çoğunun 8-10 senedir Arkas'ta çalışıyor olması beni hayrete düşürmüştü. Oysa Arkas gemisindeki aile ortamında 21 seneyi tamamlamış biri olarak anlıyorum ki, işin sırrı mutlulukların paylaşıldıkça artması gibi, Arkas'ın büyümeye doğru attığı her adımda, bizlerin de ufkunu açması, geliştirmesi, kendisiyle birlikte büyütmesiydi.

İnanıyorum ki, başarının sırrı insana yapılan yatırım, güven ve inançla atılan adımlardır.

Gelin şimdiden gelecek yıllara, inançlı ve güvenli bir ortamda, sektöründe öncü bu kurumdan hep beraber merhaba diyelim.

Arkas ailesi olarak hepimizin yolu açık, pruvası neta olsun.
Merih Çağlar
Arkas Holding - Yurtdışı Şubeler Müdürü (Karadeniz)
9 Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi - İngilizce Bölümü- 1987 yılı mezunu
Büyük bir aileyiz...
1992 yılında gazetelerde yer alan "İşim geleceğimdir diyorsanız" gibi bir sloganla başlayan bir ilandı, beni Arkas'a taşıyan. Görüşmeler sırasında, şirket sahibi ve yöneticilerinin mütevazi tavrı ve işlerine duydukları heyecan, kendini hemen hissettiriyordu.
İşbaşı eğitimi sırasında, Yönetim Kurulu Başkanımız Bay Arkas'ın konteynerin nasıl geliştiğini anlatması, bana yapacağımız işin temel mantığını o kadar güzel açıkladı ki, ben de bunu yeni işe başlayanlara hep anlatırım.

"ABD'de tütüncülerin Avrupa'ya göndereceği balyalar, at arabası ile limanlara taşınıyor, sonra insan gücü ile gemilere yükleniyordu. Balyaların yüklenmesi sırasında yaşadığı problemlerden bıkan bir tüccar, yükü olduğu gibi at arabasıyla gemiye bindirdi. Gemi İngiltere'ye vardığında da, arabaya atlar koşularak, balyaların boşaltılacağı yere kadar çekildi. Böylelikle yüzlerce parça mal tekrar tekrar yüklenip boşaltılmıyordu. Sonraları at arabaları konteynerlere, atlar ise makinelere dönüştü."
Mustafa Çiper
Arkas Anadolu Lojistik Genel Müdürü
Marmara Üniversitesi İ.İ.B Fakültesi- İng. Uluslararası İlişkiler - 1990 yılı mezunu
Nasıl Arkaslı oldum?
Üniversite, yüksek lisans ve askerlik derken, herkes gibi benim de gözlerim, gazetelerin İnsan Kaynakları sayfalarında dolaşmaya başladı. Birgün Arkas'ın gazetedeki ilanı dikkatimi çekti."Tam, istediğim sektörde bir firma" diye düşündüm. Arkas'ın İnsan Kaynakları'ndan bir form alıp, doldurdum. "Nasıl bir iş istiyorsunuz?" diye soran bölümü, "eğitimimle ilgili liman yapılarıyla ilgili bir bölüm" olarak cevapladım. Birkaç gün sonra görüşmeye çağrıldım. Başvurumun incelediği ancak Arkas'ta formda belirttiğim türden bir iş olmadığı söylendi. Tam vedalaşmak üzereydim ki, mülakata devam edip, bana sorular yöneltmeye başladılar. Birkaç gün sonra da beni arayarak, benimle çalışmak istediklerini belirtip, farklı bir iş önerdiler.

İşte o gün bu gündür Arkaslı'yım. O günlerde sadece gemi acenteliği olan Arkas, şu anda 5000'e yakın çalışanı, gemileri, limanları, TIR'ları ile faaliyet gösterdiği tüm alanlarda öncü konumda.
Siz nasıl bir iş istiyorsunuz?
Hasan Piroğlu
MSC Gemi Acenteliği - CEO
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İnşaat Müh. Bölümü - Kıyı ve Liman Yapıları Yüksek Lisans - 1992 yılı mezunu
Gururluyuz...
1996 yılında katıldım Arkas'a. Aradan geçen yaklaşık 15 yıla dönüp baktığımda, bir yandan ne kadar çabuk geçtiğini öte yandan böylesine kısa bir sürede Arkas olarak ne kadar büyük bir değişim ve gelişme geçirdiğimizi görüp şaşırıyor ve de gururlanıyorum.

Daha güzeli ve heyecan verici yanı ise, bu değişim ve gelişimin Arkas'ın özelliği haline gelmiş olduğunu görmem ve gelecekte de devam edeceğinin bilincinde olmam.
Timur Renk
Arkas Konteyner / Istanbul – Destek Hizmetleri - Genel Müdür Yardımcısı
Yıldız Teknik Üniversitesi, İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Bölümü
1994 yılı mezunu
Sadece kendi işinizi bilmek yetmez...
Başlangıçlar çoğu zaman hayatımızı olumlu veya olumsuz yönde etkiler, önemlidir ve geleceğe atılan bir adımdır. Neyi istediğimizi bilmemiz, kişisel özelliklerimizi tam ve doğru olarak tahlil etmemiz, gideceğimiz yolu seçmemiz ve özellikle de iyi bir başlangıç yapmamızda bize yol gösterir.

Geçen 18 yılı aşkın sürede, birçok şey yaşadığımı, buna karşın zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamadığımı görüyorum. Yaşanılan her gün bir öncekinden farklıydı; her gün irili ufaklı birçok farklı problemle karşılaştım. Bunları çözebilmek için yeni şeyler öğrenmek, beni Arkas'a bağlayan en önemli unsur oldu.
Tecrübe, hepimizin hayatında yaşadığı sorunlar karşısında aldığı derslerdir. Benim edindiğim en önemli tecrübe, sadece kendi işimi öğrenmenin ve yapmanın yeterli olmadığıydı. Beraber çalıştığım diğer servislerin işlerini, yaşadıkları zorlukları ve hedeflerini bilmek, kendimi geliştirmemi sağladı. Çünkü isteseniz de istemeseniz de, kendinizi geliştirmek zorundasınız. Aksi taktirde yanınızdaki arkadaşınız koşarken siz geride kalırsınız. Sadece kendinize değil, farkında olmadan çalıştığınız kuruma da zarar vermis olursunuz. Bu nedenle her zaman sadece kendi işinizle değil, etrafınızda olup bitenlerle de ilgilenmeniz ve iletişim halinde olmanız gerekir.
Yaşadığımız dünyada öğrenecek o kadar çok şey var ki.
Tarkan Vural
Arkas Holding A.Ş. / İzmir - Alacak Takip ve Kontrol Müdürü
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi - Tarım Makineleri -1990 yılı mezunu
Birbirimize bağlıyız...
1996 Aralık ayında Arkas'ta işe başladığımda Arkas'ı ve beni tanıyan bir müşterimin söylediği sözleri dün gibi hatırlıyorum: ''Tercihini çok doğru yaptın. Arkas bu sektörde lider ve bunun yanında yetenekli, çalışkan ve işine bağli gençlere kariyer zemini hazırlayan dinamik bir firmadır'' Bugün müşterimin tespitlerinin ne kadar doğru olduğunu, yaşayarak görmüş bulunuyorum. Arkas bir şirketten çok, kendine özgü ruhu ve bağlılık duygusu en üst düzeyde olan büyük bir aile...

Arzu B. AVSAR
MSC Bursa -Şube Müdürü
İstanbul Üniversitesi -İng. İşletme Bölümü - 1994 yılı mezunu
Hergün farklı bir heyecan...
Arkas ile ilgili tecrübelerimi aktarmak, sonu olmayan bir kitap yazmak gibi olurdu. Her gün yeni bir tecrübe, her gün yeni bir heyecan... Belki de Arkas'ı farklı yapan, bu heyecanların hiç bitmemesi, her zaman zor da olsa yeni bir amaç yaratması. Üstelik yaklaşık 5000 kişilik bir ailede, herkesin hem ortak, hem de ayrı ayrı amaçları var.
16 senedir Arkas ile içiçe yaşıyorum ve bütün Arkas çalışanlarının çok iyi bildiği bu yoğun çalışma temposuna rağmen, işime veya iş ortamına karşı hevesimin kırıldığını hatırlamıyorum. Bu Arkas'ın farklılığını ve başarısını ispatlayan en önemli kanıt.

Yaşanan güzel olaylar, anılar, tecrübeler mi? Galiba Arkas'tan emekli olduktan sonra yazılacak kitap çok kalın olacak.
Stefano Petrini
Arkas Holding - Yurtdışı Şubeler Müdürü (Akdeniz)
Boğaziçi Üniversitesi - İktisat Bölümü - 1993 yılı mezunu
İNSAN KAYNAKLARI

"Hedeflerimize ulaşmada, bizleri başarıya taşıyan ana güçlerden biri de çalışanlarımızdır. 2000'li yıllarda da müşterilerimizi, verdiğimiz hizmetlerin her aşamasında memnun ederek, iş sahamızdaki öncülüğümüzü sürdürmek ve geliştirmek, İnsan Kaynakları yaklaşımımızın özünü oluşturuyor. " "En gelişmiş teknolojiyi kullanabilen, enerjik, dayanışma ruhuna sahip, müşteri ve hizmet bilincinde olan, işe ve kuruma bağlı, sürekli öğrenme ve gelişime açık, Arkas'ta çalışmayı ayrıcalık sayan, kaliteli bir iş gücüyle ve bu iş gücünü yöneten aydın lider ve yöneticilerle çalışmaktan gurur duyuyoruz."

İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKAMIZ

"Arkas Bilinci ve Kültürü"'nü korumak ve geliştirmek İnsan Kaynakları Politikamızın temel dayanağıdır. - Bizimle birlikte olan tüm çalışanlarımızın önce Arkas Grubu?nun bir üyesi olduğunun bilincinde olmasını ve bununla gurur duymasını istiyoruz. - Çalışanlarımızın en değerli varlığımız olduğuna inanıyor, çalışma arkadaşlarımızla ilişkilerimizi sağlıklı ve kalıcı temeller üzerine inşa ediyoruz. Bünyemize yetenekli ve başarılı kişileri katma ve gelişmelerine yardımcı olarak uzun yıllar birlikte çalışma ilkesini benimsiyoruz. - İnsanların eşit olduğuna inanıyor ve iş yaşantımızda da bu ilkeyi uyguluyoruz. Çalışanlarımız arasında ırk, cinsiyet ve inanç farkı gibi ayrım ve değerlendirme yapmayarak, herkese kendini geliştirme ve yükselme fırsatı tanıyoruz. -İnsan Kaynaklarının tüm fonksiyonlarının yürütülmesinde çok titiz davranıyor; bu fonksiyonlarda çalışan arkadaşlarımızı sürekli geliştiriyoruz.

SEÇME ve YERLEŞTİRME

Arkas Grubuna katılacak kişilerin seçiminde yetkinlik bazlı, işin gerektirdiği niteliklere uygun, seçme ve yerleştirme sistemi uygulanır. Arkas Holding ve bağlı şirketlerinde, Seçme ve Yerleştirme sürecinde adayların her pozisyon için gerekli olan yetkinliklere sahip olup olmadıkları objektif, güvenilir ve geçerli metodlarla tespit edilir; iş hayatı ile kişisel başarıda yetkinliklerin rol oynadığı bir yapı hedeflenmiştir.

Bu hedef doğrultusunda oluşturulan prosedürlere göre gazetelerde ve/veya internette (www.arkas.com.tr, www.kariyer.net, www.yenibiris.com ) verilen ilanlar dışında, genel başvuru yolu, yılın her döneminde açıktır. Tüm başvurular titizlikle incelenir ve başvuru anında açık bir kadro olmasa da, adaylar rutin olarak yapılan genel mülakatlara davet edilebilir, ihtiyaç olduğunda adayların başvuruları tekrar incelemeye alınır.

Uluslararası taşımacılık ve hizmet sektörünün değişik kollarında faaliyet gösteren Arkas Holding Şirketleri'nin insan kaynakları ihtiyacı, geniş bir yelpaze ile tanımlanabilir. Başvurular sırasında, ilgili pozisyonun gerekleri doğrultusunda öğrenim, deneyim, lisan bilgisi önemli olmakla birlikte, görüşmelerde gözlenen kişisel nitelikler ve yetkinlikler de, adayın seçiminde önemli rol oynar. Personel Seçme ve Yerleştirmedeki ana ilke hiç bir ayrım yapmadan ve ayrıcalık tanımadan işin gerektirdiği yetkinliklere sahip adaylara eşit fırsat vermek ve ilerleme olanağı sağlamaktır.

STAJ OLANAKLARI

Arkas Holding ve bağlı şirketlerinde Ticaret / Endüstri Meslek Lisesi ve üniversite öğrencilerine staj olanağı sağlanır. Üniversite, Yüksekokul, Teknik Lise, Endüstri Meslek Lisesi gibi öğretim kurumlarında öğrenim gören ve staj yapmakla yükümlü öğrencilerden başarılı olanlarına, staj yapma olanağı vermek, staj süresince öğrencilerin performanslarını izlemek ve üstün performans gösteren öğrencileri, öğrenimleri sonunda, Arkas Holding ve çatısı altındaki şirketlerimize kazandırmak, sistemin temel amacıdır. Bu amaç doğrultusunda şirketler, istedikleri stajyer sayısını ve bu stajyerlerde kendi çalışma koşullarına göre belirledikleri özellikleri İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü'ne bildirirler. Bu çerçevede: Üniversite Öğrencileri başvuruları Nisan ayı itibarı ile kabul edilir ve yaz aylarında tam zamanlı (16 Haziran -15 Eylül) staj programına alınabilirler. Ticaret / Endüstri Meslek Lisesi Öğrencileri başvuruları ise, Ağustos ayı itibari ile başlayıp söz konusu akademik yılın sonbahar-ilkbahar sömestrleri süresince (15 Eylül-14 Haziran) staj programına alınabilirler. ÜCRET POLİTİKASI??Holding'in ücret politikası, rekabete dayalı ücret sistemi uygulayarak, personelin performansını ve kalitesini yükseltmeyi amaçlar. Bu nedenle ücretin belirlenmesinde personelin yetkinlikleri, performansları ve piyasa koşulları dikkate alınır.

ÜCRET DIŞI OLANAKLAR

Arkas'ın tüm çalışanları, deneme süresi sonunda, özel sağlık sigortası kapsamına alınır. Ayrıca, yöneticiler için check-up uygulaması mevcuttur.Deneme süresi sonunda çalışanların talep etmeleri halinde, yardımlaşma sandığı uygulaması sayesinde personele kredi desteği verilir.Holding ve şirketlerinde personel ulaşımı, değişik güzergahlara konulan servislerle sağlanır. Yemek hizmeti ise, ya anlaşmalı firmalar tarafından verilir ya da yemek çekleri dağıtılır.Personelin motivasyonunu arttırmak ve kurumsal iletişimi güçlendirmek için çeşitli sosyal ve kültürel aktiviteler düzenlenir.

YÜKSELME OLANAKLARI

Arkas Performans Değerlendirme Sistemi, çalışanların gelecekteki başarılarını arttırmak için bireysel başarıyı analiz etmek üzere 2001 yılında uygulanmaya başlandı. Performans Değerlendirme Sistemi ile bireysel hedefler şirketlerin stratejik hedeflerine doğrudan bağlı hale getirildi. Bu sayede çalışanların kendilerine verilen hedefleri gerçekleştirmeleri, ve iş hayatında başarılı olmak için gerekli temel yetkinlikleri geliştirmeleri sağlanır. Performans Değerlendirme Sistemi'nin sonuçlarına göre çalışanlarımızın kariyer planlamaları yapılarak, şirketler veya bölümler arasında rotasyon imkanları ve terfi olanakları yaratılır.

EĞİTİM PROGRAMLARI

Arkas genelinde uygulanmak üzere tasarlanan Eğitim ve Gelişim Sisteminin amacı çalışanların, hem kendilerini hem de işlerini geliştirerek organizasyon üzerindeki katma değerlerini arttırmaktır. Eğitim programları ile Arkas Holding ve bağlı şirketlerindeki tüm çalışanlarına eğitim ve gelişimleri için eşit olanak ve fırsat sağlanır. Holding bünyesinde düzenlenen eğitimlerin temel amacı; çalışanın halen yerine getirdiği görevle ilgili teknik bilgi ve beceri düzeyini arttırmak ve Kariyer Planları ile ilişkili olarak bir sonraki görevinde ihtiyaç duyacağı teknik bilgi ve becerileri kazandırmaktır. Bunun dışında şirketlerimize yeni katılan personel, çalışmaya başladığı ilk günden itibaren "İşe Uyum Eğitimleri'ne" tabi tutulur.

ARKAS İNSAN KAYNAKLARI

"Hedeflerimize ulaşmada, bizleri başarıya taşıyan ana güçlerden biri de çalışanlarımızdır. 2000'li yıllarda da müşterilerimizi, verdiğimiz hizmetlerin her aşamasında memnun ederek, iş sahamızdaki öncülüğümüzü sürdürmek ve geliştirmek, İnsan Kaynakları yaklaşımımızın özünü oluşturuyor. " "En gelişmiş teknolojiyi kullanabilen, enerjik, dayanışma ruhuna sahip, müşteri ve hizmet bilincinde olan, işe ve kuruma bağlı, sürekli öğrenme ve gelişime açık, Arkas'ta çalışmayı ayrıcalık sayan, kaliteli bir iş gücüyle ve bu iş gücünü yöneten aydın lider ve yöneticilerle çalışmaktan gurur duyuyoruz."

ÜCRET POLİTİKASI

Holding'in ücret politikası, rekabete dayalı ücret sistemi uygulayarak, personelin performansını ve kalitesini yükseltmeyi amaçlar. Bu nedenle ücretin belirlenmesinde personelin yetkinlikleri, performansları ve piyasa koşulları dikkate alınır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme