ARÇELİK ÇALIŞAN YORUMLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

10 Ocak 2017 Salı

ARÇELİK ÇALIŞAN YORUMLARI

ARÇELİK ÇALIŞAN YORUMLARI:


ARÇELİK ÇALIŞAN YORUMLARI:
Arçelik’ te ünvandan ve fonksiyondan bağımsız, işin içeriğine dayalı bir iş değerlendirme sistemi uygulanmaktadır. İş büyüklükleri kademeler bazında sıralanarak ücret politikaları belirlenmektedir.

Ücret Sistemiyle amacımız; çalışanların toplam gelirlerini güncel ücret piyasasına göre belirlenmiş rekabetçi ve adil kurumsal politikalara göre belirlemektir.

Bunun yanı sıra performansı ayrıştırıp ödüllendirerek çalışanı motive edecek bir ücret sistemi kullanılmaktadır. Bireysel ücretler; bireysel performans sonuçları, ücret araştırmaları, ekonomik göstergeler, şirketin ödeyebilme gücü ve şirket içi denge doğrultusunda,  yılda bir kez  değerlendirilip gözden geçirilmektedir. Arçelik A.Ş. her yıl çeşitli ücret araştırmalarına katılarak ücret ve yan fayda stratejisini gözden geçirir.

Mavi yakalı çalışanlarımızın ücretlendirilmesi Mess kademeleri bazında toplu iş sözleşmesi kapsamında belirlenmektedir.

Çalışanlarımıza;
Ücret (Yılda 12 maaş + 4 ikramiye olmak üzere 16 maaş).
Prim (belirli kademe ve pozisyonlarda) sunulmaktadır.

Yan Faydalar

Şirketimizin çalışanlarına sağladığı yan faydalar verildiği kişiler açısından bakıldığında ikiye ayrılmaktadır :
A.Tüm çalışanlara sağlanan olanaklar
B. Görevi gereği sağlananlar

Ayrıca şirketimizde bu yan faydalara ilave olarak çalışanlarımızın bireysel ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirebilecekleri esnek yan fayda uygulaması  yeralmaktadır. Çalışanlarımız kendilerine sunulan bütçe dahilinde  esnek yan fayda portalında yeralan geniş seçim yelpazesinden hayat sigortası, alışveriş çekleri, check-up, bireysel emeklilik sigortası gibi alternatifleri seçebilmektedirler.


A. Tüm Çalışanlara Sağlanan Olanaklar

Koç Holding Emeklilik ve Yardım Sandığı Vakfı’na Üyelik
Özel Sağlık Sigortası (kendisi ve aile bireylerini kapsayacak şekilde)
Eğitim: Çalışanların mesleki ve kişisel gelişimlerini desteklemek üzere
Ödüller: Gösterilen üstün performans, özveri, katkı ve yaratıcılık doğrultusunda
Şirketin satmakta olduğu ürünlerden indirimli yararlanma
Koç Ailem Programı (Koç Topluluğu Çalışanlarına, Koç Topluluğu Şirketlerinin ürün ve hizmetlerinden sağlanan özel avantajlar, düzenlenecek dönemsel kampanyalar ile de ekstra avantajlar sunulmaktadır.)
Borç para uygulaması (araba, ev satınalmaları vb. durumlarda)
Sosyal Yardımlar (Evlenme, Doğum,Öğrenim yardımı vb.)
Öğle Yemeği
İş Yeri Sağlık Servisi
Personel Taşıma Hizmeti
B. Görevi Gereği Çalışanlara Sağlanan Olanaklar

Araç tahsisi
Cep telefonu hattı tahsisi
Check – up
Benzin
Araç bakım
Ferdi Kaza Sigortası
Yemek fişi
Ücretli İzinler İçin Şirket Politikası:Kıdem Süresi

Yıllık İzin Günü

1-5 yıl

18 gün

6-14 yıl

22 gün

15 yıl üzeri

26 gün

Türk Metal’in örgütlü olduğu Arçelik Beylikdüzü fabrikasında televizyon, beyaz eşya kartları, yazar kasa üretilirken fabrikada 2 binin üzerinde işçi çalışıyor. Çalışma koşullarının kötü olmasından yakınan işçiler, kendilerini fabrikada kalıcı değil misafir olarak görüyor. 1 Mayıs’a ilişkin fabrikada hiçbir çalışma yapılmamasından yakınan işçilerden biri, kendinden emin şekilde Türk Metal’in 1 Mayıs’ın anlam ve önemini açıklamak için beş dakika bile işi durduramayacağını söyledi.

ARÇELİK’TE MİSAFİR GİBİYİZ
Görüştüğümüz işçilerin hepsinin gelecekle ilgili ayrı ayrı planları var. Tek ortak yanları çalışma koşullarından ve aldıkları ücretlerden memnun olmayışları. Kimi açık öğretimde okuyor kimi ise yabancı dil kursuna gidiyor. Bir işçi belediyede tanıdığı olduğunu açık öğretimi bitirip oraya girmeyi düşündüğünü, çok ağır koşullarda çalışmasına rağmen belediye işçilerinden daha az ücret aldıklarını söyledi. Cebinden maaş bordrosunu çıkartan işçi “Kaç yıldır Arçelik’te çalışıyorum mesaileri, sosyal yardımları, ikramiyeyi çıkardığımızda asgari ücretin 50 lira fazlası kalıyor” dedi. Diğer işçi ise bir arkadaşının 3- 4 farklı dil bildiğini ve 3-4 bin lira ücret aldığını belirterek, bu nedenle yabancı dil kurslarına gittiğini, dil öğrenip daha yüksek ücretle başka bir işte çalışmayı düşündüğünü anlattı.
Arçelik’teki işçilerin çoğunluğunu genç işçiler oluşturuyor. Görüştüğümüz işçiler bekar ve aileleriyle kalıyor. Bu yüzden sinema, pikniğe, gezmeye gidebildiklerini söylüyorlar. Ailesinin yanında kalmayan ya da evli olanların ise böyle bir şansları yok.

TELEFON YASAKLANDI
Arçelik’te baskının her geçen gün arttığını söyleyen işçiler, zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılamak için sorumlu kişilerden izin aldıklarını ifade ettiler. “Telefonla görüşmemiz dahi yasaklandı” diyen bir işçi, acil durumlarda dahi izin alarak görüşme yaptıklarını kaydetti. Bu yasaklara uymayanların savunmasının istendiğini ifade eden işçi, “Mesailere kalma sadece sözde isteğe bağlı. İşimiz olduğunda ya da kalmak istemeğimizde tepkiyle karşılaşıyoruz. Sonrasında ise tehditler ve sürgünler başlıyor. Çalışma yerlerimiz değiştirilmeye çalışılıyor ve psikolojik baskı uygulanıyor. Bu gelişmeler karşında ise sendikamız bir söz bile söylemiyor” dedi.

SOMUT KAZANIMLAR OLMALI
İşçiler arasında daha önce 1 Mayıs’a katılan var. Daha önce duyduğunu ancak katılmadığını söyleyen de az değil. Neden katılmadığını sorduğumuz bir işçi şu yanıtı verdi: “1 Mayıs gibi eylemlerde somut kazanımlarımız olmalı.  Ben bu tip eylemlerde somut kazanımları göremiyorum. Bir de işçilerin daha rahat katılacakları yerler belirlenmeli. Somut kazanımlar ve arkadaşlarımızın daha rahat katılabileceği yerler seçilirse daha fazla işçinin katılacağına inanıyorum.”
Başka bir işçi ise geçen yıl 1 Mayıs’a katıldığını, bu yıl da katılacağını söyledi. Türk-İş’in bu yıl nerede 1 Mayıs kutlayacağını bilmediğini dile getiren işçi, Türk Metal’in de bir açıklama yapmadığını, fabrikada 1 Mayıs’la ilgili hiçbir hazırlığın olmadığını ifade etti. İşçi şu çağrıyı yaptı: “Ücretlerimizin yükselmesi, işyerinde baskıların kaldırılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi için bu yıl 1 Mayıs’a katılacağım. Tüm arkadaşlarımı 1 Mayıs’a katılmaya çağıyorum.”

Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet gösteren Arçelik A.Ş. yaklaşık 27.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika'da 15 üretim tesisi*, dünyanın dört bir yanındaki  satış ve pazarlama organizasyonu ve kendisine ait 10 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) 135’ten fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır.
ARÇELİK A.Ş. olarak amacımız, doğru adayları şirket havuzuna kazandırmak, potansiyel aday sayısını arttırmak ve bu kişileri sağlıklı yöntemlerle değerlendirerek ilgili pozisyonlara yerleştirmektir.


İşe Alım Süreci:

• Aday havuzundan uygun bulunan adaylar görüşmeye davet edilir. İnsan Kaynakları tarafından yapılan ön görüşme sonrasında yabancı dil testi, sayısal&sözel yetenek testleri ve kişilik envanteri uygulanır. Bu aşama sonrasında olumlu bulunan adaylarla ortak değerleri ve yetkinlikleri sorgulamak amacıyla İnsan Kaynakları ve ilgili bölüm yöneticisi ikinci bir görüşme gerçekleştirir.

• Görüşme sürecini başarı ile tamamlayan adaylar Değerlendirme Merkezi uygulamasına katılırlar. ARÇELİK A.Ş. olarak Değerlendirme Merkezi uygulamasını tercih etmemizin nedeni bir çok farklı metodu (pozisyona göre grup ve/veya bireysel  çalışmalar) bir arada kullanma ve aradığımız yetkinlikleri detaylı olarak gözlemleme olanağı vermesidir. Değerlendirme merkezi sonucunda olumlu değerlendirilen adaylar üst yönetim görüşmesine davet edilir.

Bu aşamalar sonrasında pozisyon için uygun bulunan adaylara ücret ve yan haklar hakkında bilgilendirme yapılarak iş teklifi yapılır. Adayın da mutabakatı ile işe giriş işlemleri gerçekleştirilerek oryantasyon süreci başlatılır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme