ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ MÜLAKAT SORULARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

6 Ocak 2017 Cuma

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ MÜLAKAT SORULARI

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ MÜLAKAT SORULARI:

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ MÜLAKAT SORULARI: 21 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile Öğretim elemanı alımları için yapılacak uygulama değişti.
Resmi gazetede yer alan “Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda uygulanacak merkezi sınav ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik” başlığı altında yapılan yeni düzenlemeye yer verildi. Düzenlemede “ön değerlendirme sonucunda giriş sınavına katılmaya hak kazananlara, giriş sınavı sözlü olarak yapılır. Sözlü giriş sınavı jürisi en az bir öğretim üyesi başka bir devlet üniversitesinden olmak üzere üç öğretim üyesinden oluşur. Sözlü sınav sonucu 70 puanın altında olanlar değerlendirme aşamasına geçemezler” ifadeleri yer aldı.
Buna göre ön değerlendirmeyi geçen adaylar, sözlü sınava tabi tutulacak. Sözlü sınavdan jürinin vereceği 70 puanı alamayan adaylar araştırma görevlisi olamayacak.
Daha Önce Nasıldı?
Değişikliğin yapıldığı 31 Temmuz 2008 tarihli Resmi Gazete’de yer alan yönetmeliğe göre ön değerlendirmeyi geçen adayların ALES puanının %30’u, yabancı dil puanının %10’u, lisans mezuniyet puanının %30’u ve bilim sınavının %30’u alınarak toplam puana göre sıralama yapılıyordu. Sıralamada üst sırada olanlar araştırma görevlisi olmaya hak kazanıyordu.
Yapılan değişiklikle bilim sınavı da ortadan kaldırıldı. Adayların sadece sözlü sınav sonucuna göre araştırma görevlisi olacak olması tartışmaları da beraberinde getiriyor. Konu hakkında görüşünü aldığımız Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı Görkem Doğan değişikliğin sadece hükümet yanlılarının üniversitelere girişinin önünün açacağını söyledi.
MÜLAKAT – Dikkat Edilmesi Gerekenler

MÜLAKAT ÖNCESİ | Mülakata Nasıl Hazırlanmalıyım?

Bu yazıda yüksek lisans mülakatlarında başarılı olmanın yolları dikkat edilmesi gerekenler ışığında farklı yönleriyle ele alınacaktır.

Mülakat esnasında öğretim görevlilerinin ölçmeye çalıştığı şey başvuran öğrenciler arasında kimin programla ne kadar alakalı, ve yetenekli olduğudur.  İstekleri programa başvuranlar arasında programla ilgili en çok şey bilen, daha önce programla ilgili bazı çalışmalarda bulunmuş öğrencileri seçebilmektir. Bu konuda mülakata gitmeden önce mutlaka bazı hazırlıklar yapmış olmanız gerekiyor.
Karşınızdaki öğretim görevlisi Neden bu alanda yüksek lisans yapmak istiyorsun? Neden bu programa uygun olduğunu düşünüyorsun? Misyonun ve vizyonun nedir? gibi sorular sorabilir. Ve hatta, programla ilgili bazı terim sorularıyla karşılaşabilirsiniz. Mesela  mülakat yapan hoca size bölümle ilgili bazı genel bilgiler sorup sizin başvurduğunuz bölümle ne kadar ilgili olduğunuzu ölçmek isteyebilir. Mülakata gitmeden önce karşınızdaki insanı bu programın tam size göre olduğuna inandırabilecek hazırlıklar yapmanız faydalı olacaktır.

Mülakatta heyecanlanmamak için tam anlamıyla hazır olmanız gerekir.

Bunun dışında Sayın Hocamız Prof. Dr. Canan Çetin’in öğrencilere önerisi mülakata gitmeden önce başvuru yapılacak programla ilgili detaylı araştırma ve hazırlık yapılmasıdır.  Mülakattan önce bölüm hocalarıyla (eğer ulaşılamıyorsa asistanlarla) görüşüp programlarla ilgili bilgi alınması gerekiyor.
MÜLAKAT ESNASI | Mülakat Sırasında Nasıl Davranmalıyım?

Bir kere unutmayın ki insanlar daha çok kendilerini dinletmekten hoşlanırlar. Yani her ne kadar karşınızdaki eğitim görevlisinin amacı sizi dinlemek olsa da kendisi de size bildiklerini göstermek ve hatta söylediklerinin çok önemli olduğunu hissettirmek ister.


Birçok araştırma görevlisi mülakat soruları örneğini aşağıda bulabilirsiniz:

1. En çok hangi öğretim üyeleri ile çalışmak istersiniz?

2. İyi bir öğrenci ve psikoloji alanında çalışmaya aday bir profesyonel olmak dışındaki kişisel birikimleriniz nelerdir?


3. Akademik geçmişiniz nedir ve hangi dersler sizi özellikle çok etkiledi?

4. Bu programa sizi çeken ilgileriniz nelerdir?

5. Psikolojide ve kariyerinizde belirgin beklentileriniz nelerdir?

6. Lisansüstü eğitiminizin kariyer olasılıkları anlamında sizi nereye götüreceğini düşünüyorsunuz?

7. Bu programın sonunda ne alarak ayrılmış olmayı bekliyorsunuz, yani lisansüstü eğitim ve bu bölüm dünyaya bakışınızı nasıl değiştirecek?


8. Psikoloji dışındaki hobileriniz ve ilgi alanlarınız nelerdir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme