UZMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

UZMAN MAAŞLARI

UZMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir.


Özel yarışma sınavları neticesinde kamu kurum ve kuruluşlarında “Uzman Yardımcısı” olarak göreve başlayanların aylık ücretleri, “Uzman” unvanlı kadrolara atanmalarıyla birlikte artmaktadır.
Kariyer meslek personeli olarak da bilinen unvanlarda “Uzman” ve “Uzman Yardımcısı” kadrolarında görev yapan personelden bazılarına 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre maaş ödemesi yapılırken, bazılarına ise 375 sayılı KHK kapsamında ücret ve tazminat göstergeleri esas alınarak maaş ödenmektedir.

Uzman Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, yeterlik sınavı sonucunda Uzman kadrosuna atanan kariyer meslek personeli, bu atama sırasında ilave 1 derece yükselmesi de yapmakta ve atama ile birlikte aylık maaşında artış olmaktadır.

Uzman kadrosuna atananların, bu atama nedeniyle aylık net maaşlarında görülecek artış miktarı, bulunulan kariyer mesleğe göre de değişebilmektedir.

Aşağıdaki tabloda, kariyer meslek personeli olarak görev yapılan unvanlarda, Uzman Yardımcılığından Uzmanlığa geçişte aylık net maaşın ne kadar artacağı bilgisi yer almaktadır.

Tablodaki maaş rakamları; 2016 yılı ilk altı ayında geçerli olan verilere göre ve %15 Gelir Vergisi uygulanmak suretiyle hesaplanmıştır. Öte yandan, 15 Ocak 2016 tarihi itibariyle uygulanan ilave 1 dereceden Uzman Yardımcılığı döneminde yararlanıldığı varsayılmıştır.

Uzman kadrosuna atanan Uzman Yardımcısının maaşındaki artış miktarı

Unvan Derece Kademe          Hizmet Yılı     Aylık Net Ücret*       “Uzman” olunca maaştaki artış
Mali Hizmetler Uzmanı (merkez sayılmayan)           Uzman Yardımcısı     8/3       2          3.064 TL         347 TL
Uzman            6/1       3          3.411 TL
İl İstihdam Uzmanı    Uzman Yardımcısı     8/3       2          3.064 TL         347 TL
Uzman            6/1       3          3.411 TL
İl Planlama Uzmanı    Uzman Yardımcısı     8/3       2          3.066 TL         351 TL
Uzman            6/1       3          3.417 TL
İl Göç Uzmanı            Uzman Yardımcısı     8/3       2          3.066 TL         351 TL
Uzman            6/1       3          3.417 TL
Vergi İstihbarat Uzmanı        Uzman Yardımcısı     8/3       2          3.072 TL         355 TL
Uzman            6/1       3          3.427 TL
Gelir Uzmanı  Uzman Yardımcısı     8/3       2          3.072 TL         355 TL
Uzman            6/1       3          3.427 TL
Defterdarlık Uzmanı  Uzman Yardımcısı     8/3       2          3.081 TL         359 TL
Uzman            6/1       3          3.440 TL
Mali Hizmetler Uzmanı

(merkez personeli sayılan)

Uzman Yardımcısı     8/3       2          3.198 TL         646 TL
Uzman            6/1       3          3.844 TL
Diğer Kariyer Uzmanlar

(merkez personeli sayılan

Merkez sayılan           8/3       2          3.777 TL         724 TL
Merkez sayılan           6/1       3          4.501 TL
Uzman Çavuş Maaşları 2017 yılında ve her sene olduğu gibi %3’lük zam diliminden faydalanmaktadır ve Görev yaptığı Kuvvete çalıştığı bölgeye göre değişmektedir.

Uzman Çavuş Maaşları ilave ücretlerde almaktadır bir çok kuvvetin, birliğin ve sahip oldukları brovenin ücretlerini alabilmektedir. Deniz Kuvvetlerinde Amfibi Komando Tugayında görev yapan uzman çavuşlar Amfibi komando tazminatı almaktadır.

Doğuda Görev yapanlar ise ohal tazminatı gibi ek ücretler almaktadırlar.
Uzman onbaşı ve Uzman Çavuş arasındaki maaş farkı ise 50 ila en fazla 100 TL civarındadır.

Batıda görev yapan bir uzman çavuşun maaşı en düşük 2600 TL 3000 TL arası Doğuda görev yapan bir uzman çavuşun maaşı ise 4600 TL ile 5500 Tl arasında değişmektedir.
Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev alan uzman çavuşların maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Uzmanlık görevine başlayan rütbeli askerler, uzman onbaşı daha sonra kıdemine göre uzman çavuş olarak devam ederler. Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olarak görev alan uzman çavuşlar TSK’nın ihtiyacını karşılamak amacıyla personel temini için ön başvuru da bulunur. Daha sonra mülakatları geçerek uzman çavuş olma görevini üstlenmektedir.
Kendi arasında görev tazminatına göre maaş farklılıkları olurken, aslına bakarsanız taban ücret ve üzerine eklenen ücretler vardır. Bu ücretlere asgari geçim indirimi evli ve bekar olarak ekleniyor. Kıdem farklı olarak her sene 30 lira ekleniyor. 10 senelik bir uzman yeni arasında 300 TL bir fark bulunuyor.Çocuklu uzmanlar içinde ekstra farklar ödeniyor.Örneğin başlangıç ücreti olarak 2900 TL ve güneydoğuda görev yaparsa 200 – 500 saha tazminat ek, eğer komando uzman çavuş ise 500 – 1000 ek, Kıbrıs da görev alırsa ek 300 – 700 ek, gibi ücretler eklenerek taban maaş ortaya çıkmaktadır.
Sonuç olarak uzman çavuş maaşları 2017 3500 ile 5500 TL arasında değişiyor. Ayrıca son dönemlerde uzman çavuşların maaşlarına yapılacak iyileştirme ile bu fiyatların biraz daha üstüne çıkabileceğini söyleyebiliriz.
Ülke güvenliği için canlarını ortaya koyan bir meslek grubu olan askerlerin maaşları da sürekli gündeme geliyor. Geçtiğimiz yıl (2015) asker maaşlarına uzun yıllardan sonra %5 oranında zam yapıldı. TSK personeli 2015 Temmuz ayında %5 ekstra zam aldı. 2016 yılında askere zam yapılacak mı? TSK personeli 2016’da maaş zammı alacak mı?

Her an canlarını kaybetme pahasına görev yapan askerlere ödenen maaşlar, geçmiş yıllara göre düşüş gösteriyor. Halk arasında çok yüksek maaş aldıkları düşünülen TSK personeli aslında o kadar yüksek maaşlar almıyor. Yapılan işe bakıldığında başka bir meslek dalında hayati risk bulunmuyor. Ülke için hayatlarını ortaya koyan askerlerin maaşları bu kapsamda değerlendirildiğinde oldukça düşük kalıyor.
Uzman Çavuş Maaşları, Aldıkları Maaştan ziyade genellikle özlük hakları için mücadele eden Uzman Erbaş ( Uzman Çavuş )’lar Sözleşme, İzin ve diğer özlük hakları için her ne kadar çaba gösterse de uzun yıllardır hiç bir ilerleme kat edilememiştir. Zira Türk Silahlı Kuvvetlerinin hemen hemen tüm kuvvet ve birimlerinde görev yapan uzman çavuşlar çoğu iş gücünü üstlenmiş ve görev bilincini tamamı ile yerine getirmeye her zaman gayret göstermiştir. Bu kadar emeğe ve disipline rağmen özlük hakları bir nevi bilerek kısıtlanmış gibi yinede çabalarından hiç bir zaman boş geçmeden azimle çalışmaktadırlar.

Uzman Çavuş Maaşları
Maaşlarına gelecek olursak, Görev yaptıkları Kuvvet ve birime göre özel tazminatlar içermektedir. Örneğin Amfibi Komando Tugayında görev yapan bir Uzman Çavuş Amfibi Komando Tazminatı almaktadır, Doğuda Görev yapan bir uzman çavuş ise ohal bölge tazminatı almaktadır, Doğu ve Batıya göre görev yaptıkları birliğe göre maaşları değişmektedir. Evli eşi çalışmayan bir Uzman Çavuşun Aldığı Aile yardımı ve çocuk yardımı tek değişmeyen tazminattır.
Uzman Çavuşların Aile yardımı 205.30 TL Çocuk Yardımı ise 51 TL olarak 2017 Ocak Ayında Belirlenmiştir.

2017 Uzman Çavuş Maaşları ise 2900 TL ile 4500 TL arasında değişmektedir Yukarıda belirttiğimiz kriterler doğrultusunda değişiklik göstermektedir.

Uzman Onbaşı Maaşları ise bu tutarlardan 80 90 TL civarında düşüktür.
Türk Silahlı Kuvvetleri yaklaşık 20-25 yıldır yılın belli dönemlerinde uzman erbaş istihdamı için kadro açmaktadır. Sözleşme karşılığı verilen bu kadrolara başvuru için mental ve fiziki olarak birçok şart bulunmaktadır. Askeri okullardan mezun olmayan kişiler için profesyonel askerliğe ilk adım sayılan uzman erbaşlık, uzman onbaşı ve uzman çavuş rütbelerinden oluşmaktadır. Uzman erbaş olma sürecini başarıyla tamamlamak isteyen adaylar öncelikle yazılı sınava başvurup daha sonra ön sağlık muayenesi, fiziki kabiliyet, yeterlilik testi ve son olarak da sözlü mülakat aşamalarını geçmelidir. Bu aşamaları geçen adaylar sağlık raporu ve güvenlik soruşturması işlemlerine tabi tutulur. Uzman çavuş nasıl olunur diye merak edip yazılı uzman çavuşluk sınavına girmeyi düşünüyorsanız öncelikle TSK tarafından aşağıda belirtilen şartlara uygunluğunuzu gözden geçirmelisiniz.
Uzman Çavuş Olmak İçin Gerekli Şartlar
1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
2) Müracaat tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak
3) Askerlik hizmetinin 6. ayı ile terhis tarihinden itibaren üç yıl içerisinde başvuru yapmış olmak
4) Ortaokul, lise, yüksek okul veya dört yıllık fakülte mezunu olmak. (Bazı ilanlara özel olarak en az lise mezunu olmak şartı konabilir)
5) Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş olarak görev yapmamış olmak ve askeri okullarda öğrenci iken okulla ilişiği kesilmemiş olmak.
6) Taksirli suçlardan ceza almamış olmak. Cezanın affa uğraması, zaman aşımına uğraması ya da para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş olması sizi uzman erbaş olmaktan men eder. Herhangi bir suçtan dolayı aldığınız ceza sabıka kaydınızdan mahkeme kararıyla çıkarılmış olsa dahi TSK nezdinde uzman erbaş olarak görev yapamazsınız. Bu durumlara soruşturma altında veya yargılanıyor olmak da dahildir.
7) TSK bünyesinde uzman erbaş olarak görev yapmak kişiler kurumun manevi kimliğe zarar verici, askerlik mesleğinin onur ve haysiyetiyle bağdaşmayan fiillerde bulunmuş olamaz. İllegal siyasi örgütlere mensup olup yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimseyenler uzman erbaş olma hakkından mahrum bırakılır.
8) Halihazırda silah altında bulunan askerler, uzman erbaş kadrolarına başvurabilmek için birlik komutanları tarafından verilen nitelik belgesinde 80 veya altında not almamalıdır.
Sözleşmeli Er Boy Şartı ve Kilo Şartları
9) Uzman erbaş ya da yaygın tabirler sözleşmeli er olmak için Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliği’nde belirtilen fiziksel özellikleri taşıyor olmanız gerekmektedir. 2016 yılı itibariyle 19 yaş üstü sözleşmeli er adayları için Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen kilo sınırı 51 kg. boy sınırı ise 1.64 santimdir. Üst sınır ise boy 2.10 cm kilo ise 84 kg’dır.
Yani boyu 1.64 cm ile 2.10 cm aralığında olan kişi 51 kilo altında ya da 84 kilo üstünde olamaz.
Bu şartlar kuvvet komutanlıklarının verdiği sözleşmeli er alım ilanlarında ufak farklılıklar beyan edilmektedir.
Kendi durumunuzun uygunluğunu kontrol edebilmek için kuvvet komutanlıklarınca yayınlanan tablolara bakmanız gerekmektedir. Bu tablolara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.
10) Tüm sınavları geçen adaylar için TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne gereğince; sevk edildikleri asker hastanesinden komando uzman erbaş adayı seçilenler için “Komando Uzman Erbaş Olur, Paraşütle Atlar”, diğer sınıflar için “Sağlam, Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olmak.
Uzman Erbaş Sınavı Nasıl Oluyor?
Yukarıda belirtilen şartları sağlayan kişiler uzman erbaş olmak için yazılı sınava başvurabilirler. Sözleşmeli er temini için yapılacak yazılı sınavlarla ilgili duyurulara kuvvet komutanlıklarının internet sitelerinden takip edebilirler. Sözleşmeli er sınav duyuruları takip için aşağıdaki bağlatıları kullanabilirsiniz.

Kılavuzlarda belirtilen tarihlerde internet üzerinden ön başvuru yaptıktan sonra işlem sonunda çıkan sayfanın mutlaka çıktısını alınız. Herhangi bir sorunda elinizdeki sayfayı göstererek başvurunuzun geçerli olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Uzman çavuş sınavı nasıl oluyor diye merak edenlere sınav içeriğinden bahsedelim.  Uzman çavuş sınav soruları Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Millî Tarih, Millî Coğrafya, Matematik, Türkçe-Dil Bilgisi, Temel Vatandaşlık Bilgisi konularından çıkmakta ve en az 50 sorudan oluşmaktadır.. Bu sınavdan 100 üzerinden 70 ve üzeri alanlar başarılı sayılarak ön sağlık muayenesine alınırlar. Uzman çavuş sınavında çıkmış sorular arıyorsanız…
Özel bir yarışma sınavı ile “Uzman Yardımcısı” olarak mesleğe giren ve belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlik sınavında başarı göstererek “Uzman” kadrosuna atanarak “kariyer” diye nitelendirilen mesleklerde görev yapan personelden bazıları, aylık ücret ve emeklilik hakları bakımından diğer kariyer uzmanlarla eşit tutulmadıklarını ve adeta “uzman yerine konmadıklarını” düşünüyorlar.

Yapılan düzenlemelerle, kurumların merkez teşkilatında görev yaptıkları değerlendirilen kariyer uzman unvanlarının (Mali Hizmetler Uzmanı hariç) tamamı için aynı ücret sistemi ve özlük hakları getirilirken, kurumların merkez teşkilatında görev yapmadıkları değerlendirilen kariyer uzmanlar ise bu belirlemelerin dışında tutulmuşlardır.

Kurumların merkez teşkilatı personeli sayılmayan kariyer uzman unvanları arasında; Mali Hizmetler Uzmanı (bu unvandaki personelin bazıları merkez personeli sayılıyor), Defterdarlık Uzmanı, Gelir Uzmanı, Vergi İstihbarat Uzmanı, İl Planlama Uzmanı, İl Göç Uzmanı ve İl İstihdam Uzmanı bulunuyor.

Merkez teşkilatı personeli sayılan kariyer uzmanların özlük hakları

Merkez teşkilatı personeli sayılan kariyer uzmanların aylık ücretleri “ücret ve tazminat” göstergeleri esas alınarak belirleniyor. Merkez personeli sayılanlardan Mali Hizmetler Uzmanı dışında kalanların tamamı için aynı derecelerde aynı tutarda ücret ödeniyor.

Bu uzmanlar (mali hizmetler uzmanı hariç) hakkında 1 inci derece kadroda 3600 ek gösterge, 2000 makam tazmnatı ve 8000 görev tazminatından yararlanma imkanı bulunmaktadır. Mali hizmetler uzmanı ise 1 inci derecede 2200 ek göstergeden yararlanırken makam ve görev tazminatından ise yararlanamamaktadır.

Bu personelin aylık maaş ödemelerinde zam ve tazminatlar kullanılmıyor. Ancak, 1/10/2008 tarihinden sonra memuriyete girenlerin prime esas kazanç hesabına özel hizmet tazminatı ve denetim tzminatı da dahil ediliyor.

Merkez teşkilatı personeli sayılmayan kariyer uzmanların özlük hakları

Merkez personeli sayılmayan kariyer umanların aylık ücretleri ise 657 sayılı Kanun hükümlerine göre ödeniyor. (Gösterge+ek gösterge+taban ayık+kıdem aylığı+zam ve tazminatlar+ek ödeme)

Bu uzmanlar hakkında 1 inci derece kadroda 2200 ek gösterge uygulanırken, makam ve görev tazminatından yararlandırılmamaktadırlar.

Bu personelin aylık ödemelerinde zam ve tazminatlar kullanılıyor. Ancak, bu kapsamdaki unvanlar için belirlenen özel hizmet tazminatı oranı her unvan için aynı olmadığından, merkez personeli sayılmayan uzmanların aynı derecedeki maaşları arasında da farklılık bulunmaktadır.

Kariyer uzmanların aylık maaş ve emeklilik hakları

Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatı personeli sayılan ve sayılmayan kariyer uzmanlar arasındaki maaş ve emeklilik hakları bakımından mevcut olan farkların görülmesi bakımından, memurunyeri.com olarak 30 yıl hizmeti bulunan ve 1 nci derece kadroda ¼ kazanılmış hak aylığı ile görev yapan ve bu seviyeden emekli olan personele göre hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Unvan (kariyer uzman)          Aylık Ücret     Emekli Aylığı Emekli İkramiyesi
-Uzman (merkez sayılan)       5.599 TL         3.512 TL         93.333 TL
-Mali Hizmetler Uzmanı (merkez sayılan)     4.551 TL         2.064 TL         74.415 TL
-Defterdarlık Uzmanı 3.760 TL
-Gelir Uzmanı 3.737 TL
-Vergi İstihbarat Uzmanı       3.737 TL
-İl Planlama Uzmanı   3.726 TL
-İl Göç Uzmanı          3.726 TL
-İl İstihdam Uzmanı   3.721 TL
-Mali Hizmetler Uzmanı (merkez sayılmayan)          3.721 TL
NOT:

Hesaplama; aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından bekar ve çocuksuz personele göre yapılmış, gelir vergisi oranının %15 uygulanmış, “Uzman (merkez-kariyer)” olarak 657 sayılı Kanunun 152/II/A/ğ maddesinde sayılan unvanlar kastedilmiştir.

Tabloda yer alan unvanların bazılarının yakın zamanda oluşturulmuş olması nedeniyle, bu unvanlara ait 1 inci derece kadrolarda görev yapan personel bulunmamakla birlikte, kariyr uzmanlar arasındaki maaş ve emeklilik haklarının bir arada görülmesi amacıyla, bu derecelere ilişkin bilgilere de yer verilmiştir.

Öte yandan konuyla ilgili olarak yaşanan diğer önemli bir sorun ise, merkez denetim elemanı olarak görev yapan, teftiş ve denetim görevi yapan Kontrolörlerin, yaptıkları işle bir alakası olmadığı halde, Maliye Uzmanı olarak atanmış olmarı….

Bu durum uzmanlık ünvanındaki karmaşı arttırdı….

Bu düzenlemeden tabiki Defterdalık bünyesinde teftiş ve denetim yapan, uzmanlık ünvanıyla ilgisi olmadığı halde uzman olarak atanan defterdarlık uzmanları da nasibini almış gözüküyor….

Alınan duyumlara göre, Maliye Bakanlığında Kontrolör ve Denetmenlerin tekrar müfettiş görevlerine atanacağı yönünde çalışmalar yürütüldüğü ifade ediliyor……
2017 Temmuz dönemi zamlı memur maaşları açıklandı. Doktor Maaşları 2017, Doktor Ne Kadar Maaş Alıyor
Doktorların 2017 Yılı Maaşları Açıklandı

2017 Memur maaşları katsayıları, yüzde 1,71’lik enflasyon farkı ve yüzde 3’lük Temmuz zammına göre yeniden belirlendi.
AA muhabirinin Maliye Bakanlığından edindiği bilgiye göre, en düşük memur maaşı 2 bin 97 liradan 2 bin 191 liraya yükseldi.
Söz konusu düzenlemenin ardından aile ve çocuk yardımı almak kaydıyla müsteşar maaşı, 8 bin 94 liradan 8 bin 462 liraya, genel müdür maaşı ise 7 bin 104 liradan 7 bin 426 liraya çıktı.
12’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan hizmetlinin Ocak’ta 2 bin 118 lira olan maaşı Temmuz’da 2 bin 212 liraya, 13’üncü derecenin 3’üncü kademesinden maaş alan devlet memurunun Ocak ayında 2 bin 255 lira olan aylık maaşı ise 2 bin 356 liraya yükseldi.
Buna göre, hizmetli maaşındaki artış yüzde 4,43, 13’üncü derecenin 3’üncü kademesinden maaş alan memurun maaşındaki artış da yüzde 4,47 oldu.
Doktorların 2017 Temmuz ayında alacakları maaş şöyle:
7’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan bir öğretmenin Ocak ayında 2 bin 565 lira olan maaşı 116 lira yükselerek 2 bin 681 liraya, 8’inci derecenin 1’inci kademesindeki maaş alan bir polis memurunun 3 bin 28 lira olan maaşı da 137 lira artışla 3 bin 165 liraya çıktı.
Böylece 7’nci derecenin 1’inci kademesindeki öğretmenin maaşı ile 8’inci derecenin 1’inci kademesindeki polisin maaşı yüzde 4,52 arttı.
Bu arada Kamu İktisadi Teşebbüsünde (KİT) sözleşmeli personel ücret tavanı da 4 bin 547,83 liraya yükseltildi.
üzde 4,76’lık zamma göre yeni memur maaşları
Devlet memurları ve sözleşmeliler, 15 Temmuz’da zamlı maaşlarını alacak. Kamu çalışanlarına 14 günlük de zam farkı verilecek.
Memurların 2017 yılı Temmuz ayında alacakları maaş şöyle:
“Memur ve emeklimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz”
Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar memuru, emekliyi enflasyona ezdirmediğini, bundan sonra da ezdirmeyeceğini bildirdi.
Şimşek, söz konusu enflasyon farkının bütçeye getireceği maliyetin ise 2 milyar 330 milyon lira olduğunu kaydetti. 2015 Ocak Ayı Doktor Maaşları ile Derece ve Kıdemlerine Göre 2015 Net Doktor Maaşları.
Memurların 2015 yılı Ocak ayında aldıkları maaş ile 2015 Temmuz ayında alacakları maaş şöyle:
Unvanlar         Drc.     Net Görev Aylığı
2015 Ocak      2015 Temmuz
Müsteşar         1/4       8.094   8.462
Genel Müdür  1/4       7.104   7.426
Şube Müdürü (Üniv)  1/4       3.708   3.878
Memur            9/1       2.260   2.361
Memur            13/3     2.255   2.356
Hizmetli          12/1     2.118   2.212
Öğretmen        1/4       2.853   2.982
Öğretmen        7/1       2.565   2.681
Kaymakam     7/1       3.886   4.064
Başkomiser     3/1       3.416   3.572
Polis Memuru 8/1       3.028   3.165
Uz. Doktor     1/4       4.324   4.524
Doktor            7/1       3.570   3.734
Hemşire (Lise)            11/3     2.458   2.568
Mühendis (Büro)        1/4       3.786   3.960
Teknisyen (Büro)        11/1     2.353   2.459
Profesör          1/4       6.109   6.393
Araştırma Gör.           7/1       3.577   3.741
Vaiz    1/4       2.891   3.022
Avukat            1/4       4.482   4.689
Tablodaki ücretlere, bölgesel ödemeler ile ek ders ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler hariç, aile ve çocuk yardımı ödeneği ile vekalet ücreti dahildir. Aile yardımı ödeneği hesabında eşi çalışmayan ve 2 çocuklu (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alınmıştır.
Bu çerçevede söz konusu rakamlar içerisinde;
– Avukatların kazandıkları davalar nedeniyle 2015 yılı Ocak ayı itibarıyla 869 lira, Temmuz ayı itibarıyla 910 liraya kadar alabilecekleri vekalet ücreti,
– Eş için, 2015 yılı Ocak ayı itibarıyla 169 lira, Temmuz ayı itibarıyla 177 lira tutarında aile yardımı ödeneği,
– 0-6 yaş grubu çocuklar için 2015 yılı Ocak ayı itibarıyla 39,65 lira, Temmuz ayı itibarıyla 41,54 lira tutarında, diğer yaş gruplarında yer alan çocuklar için Ocak ayı itibarıyla 19,83 lira, Temmuz ayı itibarıyla 20,77 lira tutarında aile yardımı ödeneği ile aile yardımı ödeneğine bağlı olarak 45,06 lira asgari geçim indirim tutarı yer almaktadır.

Bu kapsamda Pratisyen ve uzman hekimlerin de 2015 yılı itibariyle ne kadar maaş alacakları belirlendi. 
Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme