ÜRETİM SEKTÖRÜ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

ÜRETİM SEKTÖRÜ MAAŞLARI

ÜRETİM SEKTÖRÜ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Endüstriyel bilim dallarında her zaman üretim ve imalat en ön planda olmuştur. Mühendislik birçok dala ayrılan geniş kapsamlı bir meslektir.Makine imalat sadece teoriye dayalı bir alan değildir. Aksine daha çok el becerisi gerektirir.Bu sektörde çalışan ve kendini bu dalda geliştirmek isteyen kişiler için bugün imalat mühendisliği hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

İmalat Mühendisliği İş Olanakları
İmalat denilince akla bir şeyler üretmek gelir.İşte imalat mühendisi tam da bu işi yapıyor. İmalat mühendisinin birçok alanda mesleki bilgisinin olması beklenir. Örneğin bir imalat mühendisinin bilgisayar kullanımlı alanlarda da iyi olması gerekir.Bilgisayar destekli çalışma alanlarından bazıları şunlardır;Bilgisayar destekli tasarım,bilgisayar destekli imalat,bilgisayar kontrollü tezgahlar…

Yani imalat mühendisi kendisini sürekli geliştirmelidir.

Türkiye’de bakacak olursak ihracatın neredeyse yarısında makine imalatı ve otomotiv alanındadır. İşte kendini geliştirmiş imalat mühendisleri bu iş yerlerinde kendilerine kolayca bir iş bulabilir. Endüstriyel imalat sektöründeki firmaların gittikçe artması imalat mühendislerinin iş imkanlarını bir miktar daha arttırıyor. İmalat mühendisliğinin bu kadar ihtiyaç duyulacak bir meslek olduğuna hiç şaşılmamalıdır.

İmalat Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır ve Ne Kadar Maaş İle İşe Başlarlar ?
İmalat mühendisliğinin yüksek iş imkanı potansiyeli olduğundan bahsettik. Şimdi de imalat mühendislerinin maaşlarını inceleyeceğiz.

Yeni mezun olmuş ve iş arayan bir imalat mühendisimiz eğer özel sektörde çalışmayı planlıyorsa, aylık olarak en az 1500 TL gibi bir rakamla başlar. Bu işle hem tecrübe kazanır hem de tecrübeniz ile devret dairesinde bir iş bulma şansını kazanabilirsiniz.

Az tecrübeli olarak iş arayan bir imalat mühendisimiz eğer özel sektörde çalışmayı planlıyorsa,aylık çalıştığı alana ve bildiği imalat dallarına bağlı olarak 2000-2500 TL arasında bir kazanç sağlayabilir. Tabii ki özel sektörler az kazandırır, çok çalıştırır diye bir şey yoktur. Kesinlikle bu düşünce yanlıştır. Bunun gibi firmalar olabilir ancak bunun zıttı firmalar da vardır.

Tecrübenizi kazandınız ve devlet dairesinde işe girmek istiyorsanız. Bildiğiniz alanlara göre sizlere 2500-4500 arasında bir maaş alabilirsiniz. Tabii ki özel sektöre göre devlet ile çalışmak sizin her yönden kârlı olacak gibi duruyor.

Ayrıca mühendislerin maaş yönünden genel bir özelliği her yıl artan maaşlarıdır. Terfi bu kadar kolay olmasa da maaşlar her yıl zamlanabilir.
Günümüzde kullandığımız giysilerin,aksesuarların çizimlerini yapan, bunları gerektiğinde üretime geçirip hazır giyim haline getiren kişilere tasarımcı denilmektedir. Tasarımcıların çizimlerini yaparken sessiz aydınlık ve ferah bir ortamda çalışmayı daha uygun bulup tercih etmektedirler.
Günümüzde kullandığımız giysilerin,aksesuarların çizimlerini yapan, bunları gerektiğinde üretime geçirip hazır giyim haline getiren kişilere tasarımcı denilmektedir. Tasarımcıların çizimlerini yaparken sessiz aydınlık ve ferah bir ortamda çalışmayı daha uygun bulup tercih etmektedirler. Bu sebepten dolayı tasarımcılar için çalışma ortamları ayrı tutulmaktadır işyerlerinde. Bazı tasarımcılar üretimde de yer aldıklarından dolayı üretim bölümüne indiklerinde gürültülü tozlu ortamlarda da çalışabilmektedirler.
Tasarımcı olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık moda tasarımı bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. myo ların 2 yıllık moda tasarımı bölümleri de vardır. fakat bu bölümlerden mezun olduğunuzda moda tasarımcısı değil moda tasarım teknikeri unvanını almaktasınız. tasarımcı bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Bu eğitimi alabilmek için de belli şartlar vardır. lise ve dengi okullarından mezun olunmak , YGS ve LYS sınavlarında moda tasarım, moda ve tekstil tasarım bölümü için belirlenen YGS-5puan türünde yeterli puanı almanız gerekmektedir. bununla da bitmiyor tabiki. ayrıca üniversitelerin yapmış olduğu yetenek sınavlarına girip kazanmış olmak gereklidir. sınavları da kazandıktan sonra mülakata çağrılıyorsunuz ve bu mülakatları da geçen adaylar üniversite programına yerleştirilmektedir.
Tasarımcıların 4 yıl süren bir eğitim programları vardır . Bu eğitimlerini tamamladıktan sonra moda tasarımcısı ünvanını alıp lisans diploması almaya hak kazanıyorlar.tasarımcıalrın iş imkanlaı çok çeşitli ve geniş bir alana yayılmıştır. tekstil, triko fabrikaları gibi iş alanlarında giyim ve aksesuar üzerine çalışabilmektedirler. ayrıca sadece tasarımcılar giyim üzerine çalışmamaktadırlar. grafik tasarım, endüstriyel tasarım gibi alanlarda da faaliyet gösteren tasarımcıların sabit bir maaşları yoktur. çalıştıkları şirketlerin dereceleri, faaliyet durumlarına göre ücretlerde hareketlilikler olmaktadır. tasarımcı maaşları 2016 yılında 2500 - 3000TL arasında bir ortalama ücrettedir. Bu ücretler de yapılan tasarım sayısı ve özelliklerine göre artmaktadır.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme