TÜRK LOYDU MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

TÜRK LOYDU MAAŞLARI

TÜRK LOYDU MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Türk Loydu; 1962 yılında TMMOB Gemi Mühendisleri Odası tarafından kurulmuş, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Deniz Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası,  Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Armatörler Birliği, Gemi İnşa Sanayicileri Birliği, Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği gibi birçok değerli paydaşa sahip klaslama, muayene ve belgelendirme hizmetlerini sağlayan bir “Klaslama ve Uygunluk Değerlendirme Kuruluşu” dur.

Türkiye’nin önemli sektörel kuruluşlarının bir araya gelerek, ülkemizin öz kaynaklarıyla oluşturduğu Türk Loydu; o günden bu yana sürekli hizmet alanlarını genişleterek, deniz ve kara endüstrisindeki gelişmelere öncülük etmiş ve sektörü sürekli bilgilendirerek gelişimini sürdürmüştür.

Bugün gelinen noktada hizmetlerini uluslararası tanınırlığı olan akreditasyonlar ve yetkiler çerçevesinde sürdürmekte, çeşitli alanlarda yetkin teknik kadrosu ile geniş bir yelpazede gemi klaslama, yönetim sistemleri, ürün ve personel belgelendirme, muayene, onaylanmış kuruluş, üçüncü taraf kontrolörlük ve gözetim hizmetleri vermektedir.
Vizyon

Ürettiğimiz kurallar, bilgi ve uzmanlığımızdan aldığımız güçle, uluslararası alanda ilk tercih edilen klaslama ve sertifikalandırma kuruluşu olmaktır.

Misyon

Can, mal ve çevre güvenliği ile ilgili alanlarda, ilkelerimiz doğrultusunda uygunluk değerlendirme hizmetleri vermektir.

İlkeler

Bağımsızlık ve Tarafsızlık,
Dürüstlük ve güvenilirlik,
Sürekli gelişim,
Bilgi üretimi ve paylaşımı,
Müşteri odaklı ve nitelikli hizmet,
Çalışanlara değer verme.
Türk Loydu’nun  İnsan Kaynakları politikası ;   can, mal ve çevre güvenliği ile ilgili alanlarda ilkelerimiz doğrultusunda  verilen klaslama ve uygunluk değerlendirme hizmetinin sektörlerin ihtiyaçlarına en uygun çözümle ve zamanında sunulabilmesine imkan  sağlayan yetişmiş, nitelikli  insan kaynağının varlığına ve bu kaynağın sürekli gelişimini  ve performansını destekleyecek   uygulamalara dayanmaktadır.
Türk Loydu uluslararası rekabetçi piyasa koşullarında kalıcı olabilmek ve   devamlılık  için   ‘’nitelikli insan kaynağının  varlığını ’’  ve  bu  kaynağın  yaratacağı ‘’farklılığı’’   ön şart olarak görmektedir.
Seçme ve işe alım sürecinde Türk Loydu’nu  geleceğe taşıyacak olan kendini geliştirme isteği yüksek, global bakış açısına sahip  ve kurumsal değerlerimize  uyum sağlayabilecek yeteneklerin  organizasyonumuza kazandırılmasına önem verilir.
Bu amaçla adaylar  pozisyonun gerektirdiği eğitim ve deneyimle birlikte Türk Loydu’nda göreve başlayabilmek için belirlenmiş olan  temel yetkinliklerin yanı sıra   pozisyon için belirlenmiş yetkinlikler çerçevesinde mülakat sürecinden geçirilerek kişilik envanteri ve yabancı dil seviye tespit sınavına tabi tutulur.
Türk Loydu’nda performans yönetim sistemi  hedef belirleme, izleme, ara değerlendirme ve yıl sonu değerlendirme süreçlerinden oluşur.
Elektronik ortamda işleyen sistemin amacı kurum hedeflerinin çalışanlara yayılması, başarının ve yanı sıra taşınan  sorumluluk ve katılan  değerin ödüllendirilmesi, piyasa ve ekonomik göstergeler çerçevesinde dengeli ücret politikasının oluşturulması ve  çalışanlarımızın eğitim gereksinimlerinin belirlenerek mesleki ve bireysel yetkinliklerinin gelişimine katkı sağlanmasıdır.

Türk Loydu tarafından verilen hizmetin teknik ve nitelik itibariyle uluslararası standartlarla belirlenmiş olması eğitime verilen önemi daha da artırmaktadır. Türk Loydu’nda göreve başlayan çalışanlarımız pozisyonun gerektirdiği vasıflandırmaya ilişkin süreçte titiz bir eğitim programından geçirilmekte ve yanı sıra performans yönetim sistemiyle de desteklenmiş olan izleme sürecinde yapılan ihtiyaç analizine göre mesleki ve kişisel gelişime yönelik eğitim programlarına dahil edilmektedir. Uygulanan eğitim programlarıyla çalışanların sürekli gelişimine ve potansiyellerinin ortaya çıkmasına olanak sağlanmakta, yurt içi ve yurt dışı konferans ve toplantılara katılımla da mesleki bilgi ve deneyimlerinin güncel tutulmasına imkan verilmektedir.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme