TÜPRAŞ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

29 Eylül 2016 Perşembe

TÜPRAŞ MAAŞLARI

TÜPRAŞ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Türkiye enerji sektörünün lider kuruluşu olan ve dünya klasında bir rafineri şirketi vizyonunu benimseyen Tüpraş, Avrupa Birliği normlarına uygun, çevre ve insan sağlığı yasalarıyla uyumlu, düşük maliyetli kaliteli ürün elde etmeyi amaçlar.

Petrol rafinaj sektöründe, yetiştirilmesi uzun yıllar gerektiren nitelikli, deneyimli, eğitilmiş çalışan unsuru, ülke ekonomisi, ülke güvenliği ve toplum hayatı bakımından son derece önemli tesisler olan rafinerilerimizin karlı, verimli ve güvenli şekilde çalıştırılmasında büyük önem taşımaktadır.

İnsan Kaynakları süreçlerimizde ;
Herkes İçin Eşit Fırsat , Başarıya Bağlı Değerlendirme ,Doğru İşe Doğru İnsan ,Performansa ve Yetkinliklere Bağlı Ücret ilkelerine bağlı kalarak, insan gücümüzü sürekli geliştirmek ve global rekabet ortamında kalıcı üstünlüğümüz haline getirmek amaçlarımızdandır.
Tüpraş, tüm faaliyetlerinde evrensel insan haklarına uygun bicimde hareket eder, hicbir koşulda insan hakları ihlallerine taraf olmaz, etki alanı icinde insan haklarının geliştirilmesi icin destek verir. Tedarikci ve iş ortaklarından da özdeş ilkeleri benimsemelerini bekleyen Tüpraş, iş ilişkilerinin kurulmasında ve sürdürülmesinde bu anlayışı titizlikle takip eder.

Tüpraş, calışanları başta olmak üzere iş sahasında bulunan tüm paydaşların sağlık ve emniyeti üst düzey güvenlik koşullarıyla sağlanmaktadır. Tüpraş iş sağlığı ve guvenliği sureclerini sürekli öğrenme anlayışıyla yöneterek iş güvenliği risklerini minimum duzeye indirmekte ve muhtemel risklere karşı hazırlılık halini güçlendirmektedir.

Sosyal Yaşam

Sosyal Etkinlik Kulüpleri
Tüpraş Sosyal Etkinlik Kulüpleri (SEK), Tüpraş çalışanları içerisinden gönüllü olan kişiler tarafından kar elde etme amacı güdülmeksizin kurulmuştur. Arama-Kurtarma, Doğa Aktiviteleri, Fotoğrafçılık, Tiyatro, Yelken, Müzik, Gezi- Gurme, Su Altı ve Oyun olmak üzere 9 kulüpten oluşmaktadır. Sosyal Etkinlik Kulüpleri (SEK) tüm çalışanları, aileleri ve emeklileri ile bir araya gelerek, deneyim ve birikimlerini paylaşacağı, bağlarını geliştirerek güçlendireceği eğitim ve etkinliklerle üyelerin kendilerini geliştireceği bir ortam oluşturmayı amaçlar.
Sosyal Tesisler
Tüpraş calışanları, ihtiyacları doğrultusunda lojman olanaklarından yararlanabilmektedir. Konut tahsisi yapılırken öncelik Rafineriye yakın bir yerde ikamet etmesi gereken teknik çalışanlara verilmektedir. Lojman imkanının yanısıra calışanların ve ailelerin sosyal yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yonelik tesis, sosyal aktivite, eğitim ve spor olanaklarıda bulunmaktadır.
Çalışanlara Sunulan Olanaklar

Koç Holding Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı
Koç Topluluğu şirketlerinde çalışan ve aynı zamanda Sosyal Sigortalar Kurumu‘na tabi olan personeline, "ek sosyal güvence ve yardım" sağlamak amacı ile 1 Kasım 1967’ de kurulmuş munzam bir sosyal güvenlik kurumudur. Koç Topluluğu şirketlerinde çalışmaya başlayan her çalışan işe girişte Koç Emekli ve Yardım Sandığı Vakfına üye olur. Vakıf tarafından yonetilen bir fon aracılığıyla isteğe bağlı emeklilik ve özel sağlık sigortası olanaklarından yararlanılmaktadır. Uygulanan sağlık sigortası programından calışan aileleri de faydalanabilmektedir.


Koç Ailem Programı
Tupraş calışanları Koç Topluluğu şirketlerinin sunduğu ürün ve hizmetlerden emeklilik hayatları boyunca avantajlı olarak faydalanmaktadır.

Sağlık Sigortası
Koç Allianz sigorta kanalıyla çalışanlarımız ailelerini de kapsayacak şekilde belirli limitler dahilinde ve düşük miktarlarda bireysel katkı ile bireysel sağlık sigortası imkanından yararlanabilirler ya da SGK ve Allianz ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında SGK ile hastane maliyetleri arasındaki fark ücreti ödemeden şirketimizin karşılıksız sağladığı tamamlayıcı sağlık sigortası ile muayene olabilirler.

Flekstra Uygulaması

Çalışanlarımız; bireysel emeklilikten alışveriş çeklerine, teknoloji ürünlerinden, seyahat indirimlerine, yakıt kartından, araç kiralamaya, beyaz eşyadan çeşitli hediye kuponlarına varana kadar bir çok seçenek içerisinden kendi esnek yan hak paketini oluşturabilir.

Leap Çalışan Destek Programı
Tüm çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığını, yaşam kalitesini ve mutluğunu etkileyen, tüm sorunları karşısında 7 gün 24 saat erişebilecekleri bir destek programı uygulanmaktadır.

İK Uygulamaları

Tüpraş, kalıcı rekabet üstünlüğünün gelişmiş ve nitelikli işgücüyle oluşacağına duyduğu inançla en onemli yatırımını insana yapmaktadır. Bu doğrultuda, calışanlarının mesleki ve kişisel gelişimini desteklemek adına performans değerlendirme, kariyer planlama ve eğitim uygulamaları hayata gecirmektedir. Bunun yanında, calışanların Tupraş’a bağlılığını ve memnuniyetini artırmak icin calışanların beklenti ve onerileriyle şirket yonetiminde soz sahibi olmalarını sağlayacak katılım surecleri oluşturulmakta, calışanlardan gelen beklenti ve oneriler doğrultusunda calışma ortamı geliştirilmekte ve sosyal yaşam standartları yukseltilmektedir.

Oryantasyon Süreci

Kısa ve uzun süreli olmak üzere ayrı şekilde tasarlanan oryantasyon programıyla çalışanlarımızın şirkete olan adaptasyonlarının kolaylaştırılmasına destek sağlanmaktadır.

Uyum Süreci

Çalışanlarımız işe başladıkları tarihten itibaren geçen altı aylık süreçte yakından insan kaynakları ve birim yöneticileri tarafından yakından takip edilerek, ihtiyaçları ve beklentilerine hızlı bir şekilde karşılık bulurlar.

Rafinerici Yetiştirme Programı

Rafinerici yetiştirme programları ile çalışanlarımızın sistematik bir şekilde teknik gelişimleri sağlanır.

Yüksek Lisans Programları & MBA

Tupraş’ın, üniversitelerle yaptığı anlaşmalar doğrultusunda rafinaj sektörünün teknik, operasyonel ve finansal alanlarına yönelik uzmanlık sağlayan yüksek lisans programları oluşturulmuştur. Üst yönetim pozisyonları icin yüksek potansiyel sahibi olarak değerlendirilen calışanların Koç Üniversitesi Executive MBA programına katılımları sağlanmaktadır.

Performans ve Yetenek Yönetimi

Tüpraş calışanlarının performansı yıllık olarak değerlendirilmektedir. Yıl içinde duzenlenen goruşmelerle hedef tespiti yapılıp gercekleşme kontrolleri takip edilirken yıl sonunda organize edilen göruşmelerle calışanlara dönemsel performans sonuclarına yönelik geri bildirim sağlanır.


Yetenek yönetimi uygulamalarıyla şirketin geleceğini oluşturacak olan yeteneklerin tespiti, takibi ve gelişimi sağlanmaktadır.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme