TEKSTİL MÜHENDİSİ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

TEKSTİL MÜHENDİSİ MAAŞLARI

TEKSTİL MÜHENDİSİ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir


Tekstil Mühendisliği Nedir sorusu son yıllarda en çok merak edilen sorulardan biridir, geleceğini şekillendirmek isteyen öğrenciler için Tekstil Mühendisliği bölümü hakkında yeterli bilgi vermek için kaleme aldığımız bu makalemizde, bu mühendislik dalı ile ilgili merak ettiğiniz konuları açıklamaya çalışacağız. Pamukla ve yünle mühendislik boyutunda sanat icra eden Tekstil mühendisleri, tekstil hammaddesini kullanarak mühendislik teknikleri ile işlemek, yeni projeler geliştirmek üzere eğitilirler. 4 yıl süren eğitim programından mezun olan mühendislerin çalışma alanı tekstil fabrikalarıdır.
Tekstil Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?

   Tekstil mühendisleri pamuk yün hammaddesinin işlendiği fabrikalar başta olmak üzere tüm sektörlerde çalışabilirler. Eğitimlerini tekstil kimyası ve tekstil teknolojisi üzerinde alan mühendislerin iplik dokuma fabrikalarında, kumaş boyama apre kısımlarında çalışma olanakları oldukça fazladır. Mühendisin kendini geliştirmiş olması ile kazandığı yeteneği ile fark yaratabilen tekstil mühendisleri bu alanda aranan mühendislerdir.

Tekstil Mühendisliği Mesleğinin Geleceği ?

   Tekstil ürünlerinden beklenen performansı ve konforu sağlamaya yönelik olarak çalışan mühendisler, sentetik ve suni liflerin analiz edilmesi gibi mühendislik işlemlerini üstlenirler. Dolayısı ile pamukla ve sentetik ürünleri ile sıkı fıkı olan insanlık, bu ürünlere gelecekte de muhtaç olacağı için tekstil mühendislerinin önü açıktır.

Tekstil Mühendisliği Maaşı ?

   Bu alandan mezun olan mühendislerin alacakları maaşı belirleyen kriter, onların kendi tecrübe ve deneyimleri tarafından belirlenir. 1500 lira maaş ile işe başlayan bir mezun, süreç içinde kendini geliştirerek bu maaşı katlayabilir. Standart bir Tekstil Mühendisliği Maaşı 5000 liradır.

Tekstil Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?

   MF-4 puan türünden öğrenci alan bu programa Çukurova Üniversitesi 2016 yılında taban 240 tavan 270 puanla öğrenci almıştır.

Tekstil Mühendisliği DGS Taban Puanları ?

   İTÜ dgs 2016 Tekstil Mühendisliği puanları 280-315 aralığında olmuştur. Marmara üniversitesi ise, 260-303 puanla öğrenci almıştır.

Tekstil Mühendisliği KPSS Alımı ?

   2012 yılında açılan 2 kontenjana 91-92 puanla istihdam sağlanmıştır. 2015 yılında ise 94 puanla 1 kişi alınmıştır. Görüldüğü gibi bu alanda devlet kadrolarına istihdam çok az mühendise sağlanmaktadır. Özel sektörlere yönelmek daha mantıklı görünmektedir.
1980’lerde tıp, hukuk ve diğer mühendislikler kadar değerli olan ‘tekstil mühendisliği’ yine cazip hale geliyor. Sektörün büyümesi, tekstil ürünlerinin kullanım alanlarının otomotiv, tıp, savunma sanayi gibi alanlara yayılması tekstil mühendisi ihtiyacını artırıyor.
TEKSTİL işveren örgütleri ve sektörün ihracatçı birlikleri ülke genelinde tekstil mühendisliği bölümü olan üniversitelere gençlerin ilgisini arttırmak için ilginç yöntemler üzerinde çalışıyor. Gençlerin ilgisini çekmek için reklam ve tanıtımın yanı sıra ‘tekstil mühendisliği öğrencilerine maaş ödenmesi’ bile gündemde. Çünkü, Türkiye’de hazır giyim sektörünün 2023’te 60 milyar dolarlık ihracat ve 1 milyon kişi ilave istihdam hedefi bulunuyor. Sektörün çok sayıda tekstil mühendisine, tasarımcıya, teknikere ihtiyacı olacak. Çünkü, otomotivden inşaata, mobilyadan elektroniğe, tıptan savunma sanayiine hatta inşaata kadar birçok ana sektör ‘yeni tekstil ürünleri’ kullanımını artırıyor. Bütün bu gelişmeler son yıllarda sektörde tekstil mühendisi dahil her kademede eğitimli insan kaynağı ihtiyacının hızla yükselmesine neden oldu.

KÜRESEL İŞ İNSANI OLABİLİRSİNİZ
Ülkemizdeki birçok tekstil mühendisliği fakültesi tüm sanayi dallarıyla işbirliği yapabilecek nitelik ve donanımda. Mezunlar gerek ulusal gerekse küresel arenada kendi marka ve ürünlerini üretebilecek yetkinlikte yetişiyor. Eğitimli ve tecrübeli bir tekstil çalışanı sadece Türkiye’de değil dünya genelinde birçok ülkede kolayca iş bulabiliyor.

SANAYİCİLERLE BİRLİKTE MÜHENDİS YETİŞTİRİYORUZ
İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Özipek: “Mezunlarımız genellikle kolay iş buluyor. Daha çok da İstanbul merkezli iş buluyorlar. Yabancı firmaların Türkiye temsilciliklerinde çok sayıda çalışan mezunumuz var. Bunun ötesinde firmalarda üretimle ilişkili pozisyonlarda önemli iş imkanları da doğuyor. İTÜ’de her yıl tekstil mühendisliği bölümüne 65, moda tasarımı bölümüne 30 ve tekstil geliştirme ve pazarlama bölümüne de 30 öğrenci alıyoruz. Bu bölümlerin hepsi de ‘uluslararası ortak lisans’ programlarıdır ki eğitimlerinin bir bölümünü ABD’de de okuyarak tamamlıyorlar. Gençlerimize bu bölümlerimizi tavsiye ediyoruz. Öğrenci, öğretim üyesi, mezunlar ve sanayi ayağı olan bir sistemimiz var."

HAYALİMDEKİ İŞİ YAPIYORUM
H&M Avrupa Bölge Müdürü (Puls Trading.) Leyla Ertur: “H&M’in Türkiye satın alma ofisindeki kariyerime 16 sene once asistan müşteri temsilcisi olarak başladım. 6 yıl İstanbul ofisinde farklı pozisyonlarda çalıştıktan sonra, H&M Bangladeş ofisinde ve H&M Çin Bölge ofisinde görev aldım. Son görevim H&M Uzak Doğu satın alma ofisleri bölge müdürlüğü oldu. 1.5 yıldır da H&M Avrupa Bölge Satın Alma ofisleri müdürü olarak görev yapıyorum. Tüm eğitim hayatım süresince, moda ve insanlarla iç içe çalıştığım ama strateji ve vizyonunda bir parçası olduğum bir iş hayal ettim ve şimdi bu işi yapıyorum. Türkiye’nin bir tekstil ülkesi olduğuna ve daha uzun yıllar bu gücünü koruyacağına gönülden inanıyorum.”

ÇOK RENKLİ KARİYER İMKANLARI BULUNUYOR
Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası Başkanı Muharrem Kayhan: “Kariyer fırsatlarıyla dolu bir sektörüz. Sektörde farklı açılımları olan hareketli ve renkli kariyer imkânları var. Yıl içinde sürekli değişen koleksiyonlar, tasarımlar ve bunlara uygun kumaş imalatı, rutinden çok uzak bir iş ortamı sağlıyor. Tekstil mühendisleri, bu son derece renkli moda dünyasının yanında, tıp, otomotiv, inşaat, savunma sanayi gibi disiplinler arası işlerde çalışabiliyorlar.”
ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği Başkanı İsmail Gülle: “Ülkemizde bugün itibariyle 15 üniversitemizde tekstil mühendisliği bölümü mevcut. ÖSYM tarafından açıklanan son verilere göre bu bölümlerin mevcut kapasiteleri 600 öğrenci iken geçtiğimiz yıl 525 öğrencimiz bu bölümlere başvuru yapmış. Sektörümüzde katma değerli üretim, Ar-Ge ve inovasyon ihtiyacı arttıkça tekstil mühendisliği ihtiyacı da yadsınamaz bir şekilde artıyor. Sektörü ve güncel teknolojiyi yakından takip edebilen, dil bilen, firmalarımıza Ar-Ge konusunda yol gösterebilecek nitelikli mühendislere her zaman ihtiyaç var. Üzücü bir şekilde sektörümüzün bel kemiği olan tekstil mühendisliği bölümü eskisi kadar çok tercih edilmiyor. Bu konuya ilişkin çalışmalarımızı üniversitelerimiz ile işbirliği içerisinde sürdürüyoruz. Sektörün ihtiyaçları ile üniversitelerin eğitim müfredatlarını örtüştürebilmek için projelere imza attık.”


Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır. Tekstil mühendisleri ise 3333 TL oalcaktır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme