TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI MAAŞLARI

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, doğru işe doğru insanı yerleştirmeyi hedefleyen objektif kriterlere dayalı, şeffaf bir işe alım süreci yürütmektedir. Banka, ihtiyaç ortaya çıktıkça sınav açmak suretiyle eleman alımı yapmaktadır. Açılan sınavlar Banka Genel Ağ sitesi (www.tcmb.gov.tr) İnsan Kaynakları sayfasında duyurulmaktadır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda görev alabilmek için, sınav ilanlarında yer alan koşulları taşımak, yazılı meslek sınavlarında (varsa) ve mülakatlarda başarı göstermek gerekmektedir. Bankaca açılan sınavlarla ilgili bilgiler sınav açıldığında Genel Ağ sitemizde Duyurular ve Başvurular başlığı altında yer almaktadır.

Sınavlar Hakkında Bilgiler
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca açılan sınavlara katılabilmek için her unvana ilişkin koşullar sınav ilanlarıyla duyurulmaktadır.
Türkiye ekonomisinde oynadığı stratejik rol, Merkez Bankasının nitelikli ve motivasyonu yüksek çalışanlara sahip olmasını gerektirmektedir. Banka, hedeflerine ulaşma yönünde en önemli değerin nitelikli insan kaynağı olduğu ilkesi ile çalışanlarına üst düzeyde değer vermektedir.
Eğitim Olanakları
Merkez Bankası, faaliyet alanındaki hızlı değişime bağlı olarak kurumsal ve bireysel gelişim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışanlarının eğitimine önem vermektedir. Bu kapsamda, Bankanın temel işlevlerine yönelik eğitimlerin yanı sıra göreve ilişkin yasal gerekler, kişisel beceri ve çalışılan pozisyona yönelik yeterliliklerin geliştirilmesi, yenilikler hakkında bilgi kazandırılması konularında da hizmet içi eğitimler sunulmaktadır.
Çalışanların Banka tarafından düzenlenen eğitim programlarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışındaki diğer kurum ve kuruluşlarca düzenlenen uzun ya da kısa süreli programlara katılımı sağlanmakta ve diğer merkez bankaları ile birlikte de ortak eğitim programları düzenlenmektedir.
Merkez Bankası, çalışanlarının, akademik gelişmeleri takip etmeleri, vizyonlarını genişletmeleri ve Bankanın daha kalifiye çalışan profiline sahip olması amacıyla yurt içi ve yurt dışında lisansüstü eğitim programlarına katılmalarına olanak tanımaktadır. Gerekli koşulları sağlayan personel, yurt içindeki üniversitelerde çalışma alanıyla ilgili konularda Bankanın uygun görmesi koşuluyla lisansüstü eğitim alabilmektedir. Personelin deneyim süresi, yabancı dil bilgisi ve performansı dikkate alınarak yurt dışında çalışma alanlarıyla ilgili konularda, mecburi hizmet yükümlülüğü karşılığında lisansüstü eğitim almasına olanak sağlanmaktadır.
Ücret Sistemi
Merkez Bankası, nitelikli elemanları çekecek ve bünyesinde tutabilecek bir ücret politikası uygulamaktadır. Kurumsal performansın artırılmasının yüksek performanslı çalışanlar ile mümkün olduğu düşüncesinden hareketle, çalışanlarının verimliliğini artırmak için şeffaf, etkin, profesyonel gelişimi destekleyen ve geri bildirim yoluyla çalışanla yönetici arasındaki iletişimi güçlendiren bir performans değerlendirme sistemi mevcuttur.
Sosyal Olanaklar
Merkez Bankası, çalışanların gelecek kaygısı olmadan işlerine yoğunlaşmalarını sağlayacak şekilde sosyal güvenceler ve sosyal yardımlar sunmaktadır. Sağlıklı bireylerin çalışması ve iş gücü kaybının önlenmesi amacıyla kapsamlı bir sağlık güvencesi sunulmaktadır.
Bankada ayrıca İzmir Özdere, Naim Talu Eğitim, Seminer ve Dinlenme Tesisi ve Ankara Sosyal Tesisi ile spor salonu çalışanların kullanımına açıktır.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Başbakan Erdoğan'ın tüm uyarılarına rağmen faizlerde indirime gitmedi. MB, borçlanma faiz oranını yüzde 0 düzeyinde tuttu. tuttu

FAİZ LOBİSİNİ SEVİNDİREN KARAR

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Merkez Bankası faizi indirmeli çünkü ekonomik gidişat iyi" demişti. MB Başkanı Erdem Başçı ise ise Erdoğan'a cevap vermiş ve “Büyük bir indirim beklemeyin” demişti. Erdoğan'ın "faiz lobisi" vurgusuna rağmen Merkez Bankası faiz indirimine gitmedi, faiz lobisini sevindirdi.

BAŞKANIN MAAŞI YENİDEN GÜNDEME GELDİ

Ekonomik gidişatı etkileyebilecek olan faiz kararı MB Başkanı Erdem Başçı'nın ile Banka Meclis Üyeleri ve Denetleme Kurulu'nun maaşlarını da gündeme getirdi.

Buna göre Merkez Bankası Başkanı 45 bin 831 TL ile Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan bile fazla maaş alıyor. Başkana maaş, tazminat, harcırah, temsil ağırlama, araç ve lojman gideri olarak toplam yıllık  540 bin TL ödeme yapılıyor.

EMEKLİ İKRAMİYESİ 2 MİLYON TL

Merkez Bankası Başkanı ayrıca emekli olduğunda ise aylık Merkez Bankası Vakfı'ndan ister aylık 30 bin TL emekli maaşı alacak isterse de 2 milyon TL emekli ikramiyesi alabilecek.
Kamuda çalışan memurların merak ettiği 2017 memur maaşları hakkında detaylar yazımızda. Kamu İşveren ile Kamu Görevlileri Sendikalarının da yer aldığı dört görüşmenin ardından 2017 ve 2017 yılları için memur maaşları zamları konusu netleşti. Peki hangi memurun ne kadar maaşı ne olacak? Banka, eğitim, sağlık, güvenlik görevlileri gibi milyonlarca kamu personelinin maaş detayları haberimizde. İşte son dakika açıklamaları ve yetkililerden konu hakkında son açıklamalar...
2017 yılında memur maaşları ne kadar olacak? En düşük memur ücreti ne kadar ve maaş oranları ne ölçüde oalcak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yetkili konfederasyon ve sendikalarla yapılan anlaşma gereği memurlara yapılacak olan 2017-2017 maaş zamları açıklanmıştı. 2017 yılı için Ocak ayında %6, Temmuz ayı için ise % 5 oranında zam yapılması karara bağlanmıştı. Tüm kamu çalışanları ise personel maaşlarının detaylarını merak etmeye başladı. İşte konu hakkında bazı detaylar ve ayrıntılar...

Mynet Finans'da yer alan habere göre, 3 milyon memur ve 2 milyon emekli olmak üzere yaklaşık 5 milyon vatandaş, 2017-2017 memur maaşı zamları konusunda her gelişmeyi yakından takip ediyordu. Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur maaşlarına 4+4, 2017 için 3+3 oranında zam teklifi sunduklarını açıklamıştı. Ancak uzlaşma sağlanamayınca 2017 memur maaş zammı teklifi 5+4 şeklinde revize edilmişti. Ağustos ayının başından bu yana devam eden görüşmeler sonunda bitti ve 2017-2017 memur maaşı zamları belirlendi.

AÇIKLAMA BAKAN'DAN
Milyonlarca memurun beklediği açıklamalar heyecan yaratırken merak ettiğiniz detayları haberimizde bulabilirsiniz. Kamu İşveren ile Kamu Görevlileri Sendikalarının da yer aldığı dört görüşmenin ardından 2017 ve 2017 yılları içim memur maaşları zamları konusu netleşti. Yasal sürenin tamamlanması ile birlikte, memur maaşları zammı konusunda beklenen açıklama yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi.

2017'DE 3+4 OLACAK
Kamuda çalışan milyonlarca vatandaş 2017 yılı içerisinde maaşlarının ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Memur maaşı zamlarının 2017 için 6+5, 2017 için ise yüzde 3+4 olarak belirlendiğini açıklayan Faruk Çelik, şunları söyledi: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, açıklamasında, "Zorlu bir süreçten sonra anlaşmaya varılması memnuniyet verici. 2017 yılının ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 5 olmak üzere kümülatif yüzde 11.3 olacak. 2017 için ise ilk 6 ay için yüzde 3 ikinci 6 ay için de yüzde 4 zam yapılacak. Ayrıca enflasyonun maaş artışını aşması durumunda fark kamu çalışanlarına ödenecek. Eylül ayından geçerli olmak üzere memur emeklimizin tazminatlarındaki düzenleme ile memur aylıklarında 100 TL artış sağlanacak." dedi.

HANGİ MEMUR NE KADAR MAAŞ ALACAK?
Memur maaşı zamlarının belli olmasından sonra yapılan konfederasyonun hesaplamasına göre; yeni memur maaşı zam oranıyla işe yeni giren birinin maaşı sosyal yardımlarla ocak ayında 2 bin 151 TL'ye Temmuz'da 2 bin 259 TL'ye yükselecek. 16 yıllık bir öğretmen ise ocak ayında 2 bin 860 TL, Temmuz'dan sonra ise 3 bin 4 TL'ye yükselecek. 16 yıllık bir pratisyen tabibin maaşı 4 bin 62 TL’den, ocak ayında 4 bin 306 TL’ye; Temmuz’da da 4 bin 521 TL’ye çıkacak. Türkiye Kamu-Sen Arge merkezinin çalışmasına göre aynı dönemlerde Başbakanlık Müsteşarı'nın maaşı da 8 bin 712 TL'ye kadar yükselebilecek.

2017'DA EMEKLİ OLANA 2017'DE 3 AYRI ZAM
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, bu yılın ilk altı ayında 217 bin 490'ı yaşlılık, 5 bin 790'ı malullük/ vazife malullüğü olmak üzere toplam 223 bin 280 kişiye emekli aylığı bağlandığı açıklandı. Yaklaşık çeyrek milyon vatandaş 12 milyonluk emekliler ordusuna katıldı. Sabah'ın haberine göre bu yıl emekli olanlar için bir farklı durum söz konusu. 25 Aralık 2015 tarihli torba yasa ile 2017'da emekli olacak tüm SSK ve Bağ- Kur'luların seyyanen zam da dahil olmak üzere üç ayrı artıştan yararlanmaları sağlandı.

ÇALIŞAN KATKI PAYI KESİLECEK
Kamu çalışanlarının yeni yıla ilişkin maaş artış düzenlemesi bu şekilde iken, çalışanların otomatik olarak bireysel emeklilik planına dahil edilmesine ilişkin düzenleme de 1/1/2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Bireysel emeklilik sitemine dahil edilecek olan memurlardan (prime esas kazançlarından/emekli keseneğine esas matrahlarından) her ay %3 oranında “çalışan katkı payı” kesilecek. 1/1/2017 tarihinden geçerli maaş zammının ve aynı tarihten geçerli bireysel emeklilik katkı payının memur maaş hesabında kullanılması durumunda, bazı memurların aylık net maaşında artış yerine azalış olması da söz konusudur.

MEMUR MAAŞ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?
Memur Maaş Hesaplama programı Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı çalışan kamu personeli için hazırlanmıştır. Sağlık personeli kamu çalışanlarımız sağ ve sol menüdeki programları sınırsız olarak kullanma imkanına sahiptirler. Memur maaş hesaplama robotunu aşağıdaki kullanıcı adı ve şifresini girerek memur maaş hesaplama robotunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

MAAŞ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN...
Yukarda yer alan linkten memur maaşınızı hesaplayabilir detayları bulabilirsiniz.

2017 HANGİ MEMUR NE KADAR MAAŞ ALIYOR?
Hükümet ve memur 2017 yılı için yüzde 6+5, 2017 için yüzde 3+4'te anlaştı. 2017 itibariyle en düşük memur maaşına 108 lira, ortalama memur maaşına 144 lira zam gelecek...


Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme