BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MAAŞLARI

BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir.


Tapu Kadastro Maaşları hakkında bilgi vermeden önce, Tapu Kadastro Görevlileri Ne Yapar
Her insanın kendine ait bir evi olabilir. Eğer sizlerinde böyle bir evi varsa mutlaka bu evleri tapu ve kadastro müdürlüklerinde kendi üstünüze almanız gerekir. Bu nedenle bu bölümde çalışan her insanın görevi son derece önemlidir. Geniş bir alana sahip olan bu müdürlük içerisinde birçok alanda farklı farklı çalışanlar vardır. Bu çalışanların çoğu devlet memuru sıfatıyla görev yapmaktadırlar. Bu müdürlük içerisinde her bölüme ve departmana ait farklı kişiler ve birimler yer almaktadır.
Tapu Ve Kadastro Memur Maaşları

Bu müdürlük tamamen devlete bağlı ve devlet bünyesinde çalışan bir organizasyon olarak dikkat çeker. Bu nedenle birçok kişi bu kuruma girmek için uğraşırlar. Genel olarak geniş bir iş sahasına sahip bu müdürlükte her meslek dalından kişiler işe alınmaktadır. İstatistikçi, memur, mimar ve inşaat mühendisi gibi birçok kişi burada işe girebilir. Ancak en çok rağbet gören iş bu müdürlükte hiç şüphesiz tapu kadastro görevlileri olarak dikkat çeker. Bu kişiler tamamen tapular ile ilgilenir ve planlamaları yapar. Bu nedenle diğer meslek gruplarına göre tapu ve kadastro maaşları en yüksek olan mesleklerdir. Bu işi yapanlar ayda 3000 Türk Lirası para kazanırlar.
Tapu Ve Kadastrolarda Yer Alan Diğer Memurluklar
Geniş bir alan sahip olan ve çalışma sahası büyük olan bu devlet dairesinde mimar, mühendis, istatikçi, iktisatçı, işletmen ve müdür olmak üzere birçok farklı meslek dalından kişi çalışmaktadır.
Harita Ve Kadastro çalışanları arazi parçalarının, biçim, konum, engebe vb. istikametlerden vaziyetini belirleyerek haritalarının yapılmasında harita mühendislerinin himaye ve denetimi altında görev yapan kişilerdir.

Harita ve geomatik mühendisliği bölümü mezunları, kentsel dönüşüm, gayrimenkul değerlendirmeye yönelik çalışmalar sebebiyle kamu ve özel sektörde yüksek maaşlarla iş bulabilmekteler.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Harita Genel Komutanlığı, yeni kurulan ve gelişmekte olan Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü, İl Özel İdareleri’nde ve belediyelerde istihdam edilebilirler.

Harita Ve Kadastro Çalışanlarının Görevleri Nelerdi
– Arazi ölçümlerinde kullanılacak aletlerin bakım ve ayarını yapar,

– Haritası yapılacak araziyi çeşitli açılardan inceler,

– Arazinin çeşitli aletlerle ölçümünün yapılmasında harita ve taslakların çizilmesinde harita mühendisine yardımcı olur.
Harita Teknikeri Olmak İsteyenlerin Özellikleri Neler Olmalı
– Normalin üzerinde genel beceriye,

– Şekil ve uzay ilişkilerini idrak edebilme gücüne,

– Dört işlemle tez hesaplama yapabilme gücüne,

– El-göz koordinasyonu ve çizim becerinine sahip,

– Bedence sağlam ve kuvvetli kimseler olmaları gerekir.

Harita Ve Kadastro Çalışanlarının İş İmkanları
Bayındırlık ve İskan, Tarım ve Köy İşleri, Enerji, Orman, Ulaştırma, Turizm Bakanlıkları ve bunlara bağlı kuruluşlarda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve özel sektöre ait inşaat şirketlerinde görev alırlar. Günümüzde, bilhassa inşaat şirketlerinin ülke dışında almış oldukları işlerde başarılı olmaları ve iş yoğunluklarını artırmaları, bu mesleğe olan ihtiyacı açıkça göstermektedir. Bu mesleği kadınlar da seçmektedir. Okullarda harita teknikerliği bölümü talebelerinin takriben % 20′sini bayanlar oluşturmaktadır.

Harita Ve Kadastro Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor
Harita Ve Kadastro Çalışanları özel sektöre 2500 tl ile 10000 tl aralığında kazanç sağlama şansına sahiptirler. Bağımsız çalışan Harita Ve Kadastro Çalışanları yüksek kazanç sağlama şansına sahiptirler.  Harita Kadastro Teknikeri Maaşları Arazi Tazminatı Dahil 2550 TL‘dir.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne Bakan Özhaseki'nin yaptığı açıklamaya göre personel alımı yapılabileceği öğrenildi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne her sene binlerce personel alımı yapılması beklenmektedir. Alımlar genel olarak Kamu Personeli Seçme Sınavı ile yapılmakta olup alımlarda adaylara mülakatlar ya da sözlü sınavlar uygulanabilmektedir. Tapu Müdürlüğünün iş imkanları oldukça uygun olduğu için yayımlanan ilanlara adaylar yoğun ilgi göstermekte ve beklenenden daha fazla başvuru alınmaktadır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne uzun zamandır personel alımı yapılması bekleniyor ve Bakana Özhaseki'nin de bu konu da bazı önemli açıklamaları bulunmaktadır.
Bakan Özhaseki'nin yaptığı açıklamaya göre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne personel alımı yapılması bekleniyor. Üstelik alınacak olan personellerin maaşları Maliye Bakanlığı tarafından değil Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün döner sermayesinden karşılanacak. Alınacak personeller sözleşmeli mi yoksa daimi olarak mı alınacak bilinmiyor.

Şu an için yine kaç personel alımı yapılacağı bilinmiyor ancak bazı yapılan yorumlara göre az sayıda personel alımı yapılması beklendiği söylendiği gibi yine bazı yorumlarda binlerce personel alımının yapılacağı belirtilmektedir. Personellerin maaşlarının döner sermayeden karşılanacak olması alım ilanının hızlı şekilde yayımlanacağı anlamına geliyor ancak uzun süredir beklenmekte olan bu personel alım ilanı hala yayımlanmış değil. Alım 2017 yılına sarkmış olabilir bakalım Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü konu hakkında açıklama yapacak mı.


Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme