STARBUCKS MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

STARBUCKS MAAŞLARI

STARBUCKS MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Shaya 2002 yılında, Kuveyt merkezli Alshaya Grubu'nun Türkiye yatırımı olarak kurulmuştur.

Bugün, Moda-Hazır Giyim, Güzellik-Bakım ve Gıda perakendeciliği alanlarında Türkiye'de temsil ettiği uluslararası markaların mağazacılık operasyonlarını yürütmektedir. Bath and Body Works, Coast, Debenhams, Dorothy Perkins, Evans, ,Le Pain Quotidien,Miss Selfridge , Pinkberry, Shake Shack, Starbucks, The Body Shop, Victoria's Secret ve Victoria's Secret Beauty and Accessories Türkiye'de Shaya tarafından temsil edilen markalardır.

Shaya, yaygınlaşan mağaza operasyonlarıyla mevcut marka portföyünü tüketiciyle buluşturmaya devam ederken, büyüyen marka portföyüyle de yeni markaların lansmanlarını hedeflemektedir.

"En iyi uluslararası markaları kazançlı işbirlikleri ile yöneten, dünyanın önde gelen bir perakende şirketi olma" vizyonu ile faaliyet gösteren Shaya; "Büyük Düşünmenin", "Küçükmüş gibi Davranmanın" ve "Kendin Olmanın" ödüllendirildiği bir çalışma anlayışını benimsemiştir.
Shaya'da hem merkez ofis, hem de mağaza pozisyonlarında yetkinliklere dayalı bir işe alım süreci uygulanmaktadır. Merkez ofis çalışanlarının işe alımlarında kaynak olarak iş başvuru portallarından, web sayfamıza gelen başvurulardan ve danışmanlık firmalarından yararlanılır. Mağaza pozisyonlarında ise bu yöntemlere ek olarak mağazalarımızda yer alan başvuru formlarından yararlanılmaktadır.

İş görüşmelerinde en az 2 aşamalı süreç izlenir. İnsan Kaynakları, tüm başvuruları değerlendirmesinin ardından, görüşmeleri yapar ve uygun olan adayları ilgili departman yöneticileriyle görüştürür.

Pozisyonun gerekliliklerine göre; değerlendirme merkezi uygulaması, vaka çalışması, ingilizce test ve kişilik envanteri uygulanır.

En son aşamada referans kontrollerinin ardından, değerlendirilmesi olumlu olan adaya iş teklifi İnsan Kaynakları tarafından yapılır.

Aday, işe başlamasının ardından oryantasyon programlarına katılarak şirkete alışma sürecini hızlandırır. Tüm Merkez Ofis çalışanları, işe başladıkları ilk hafta tüm markalarımızın mağazalarında saha oryantasyonuna katılırlar. Böylelikle, markalarımızı daha yakından tanıma fırsatı bulurlar ve saha ekibi ile aralarında güçlü bir bağ ilk günden kurulmuş olur.

Mağaza pozisyonlarında görüşmeler mağaza müdürleri ve İnsan Kaynakları tarafından yürütülmektedir.

Yönetici pozisyonları için kişilik envanteri uygulaması gerçekleştirilir.

Görüşmeler olumlu sonuçlandığı takdirde iş teklifi İnsan Kaynakları tarafından yapılır.

Çalışanımız ilk ayı içerisinde İnsan Kaynakları tarafından gerçekleştirilen oryantasyon programına dahil edilir. Şirket değerlerimizi, uygulamalarımızı ve departmanlarımızı tanıttığımız bu eğitimde çalışanlarımıza rehberlik edecek bir Shaya çalışan kitapçığı da verilmektedir.
"Hala Öğreniyorum" Michelangelo

Çalışanlarımızın sürekli gelişimini sağlamak, kariyerlerinde yönlendirici olabilmek amacı ile oluşturulan yıllık eğitim planları ve yurtiçi-yurtdışı eğitim olanakları bulunmaktadır. Bünyesinde bulundurduğu çok sayıda uluslararası markanın eğitim ve geliştirme açısından "know-how" desteğini alan Shaya, pozisyonların ve her bir iş biriminin ihtiyacına yönelik eğitim programlarını uygulamaktadır.

Mağaza pozisyonlarımız için detaylı olarak marka, ürünler, hizmet kalitesinin önemi ve satışa yönelik uygulamalı eğitimler verilmektedir. Aynı zamanda mağaza müdürü ve bölge müdürlerinin desteğiyle marka oryantasyonu ve iş başı eğitimleri verilerek ilk günden ekip ve iş adaptasyonu sağlanır.

Şirketimizin "içeriden terfi" politikası gereği, çalışma arkadaşlarımızın eğitim ve gelişimine özen göstermekteyiz. Her sene gerçekleştirilen performans değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından eğitim ihtiyaç analizleri titizlikle gerçekleştirilir ve kişilere özel eğitim programları oluşturulur. Kişisel gelişim eğitimlerinin planlanması, süreç yönetimi ve raporlanması İnsan Kaynakları departmanı tarafından gerçekleştirilir.

Perakende sektöründe en iyi hizmeti sunarak, misafir memnuniyetinde mükemmelliği sağlayacak nitelikli insan kaynağını seçmek, onlara iş imkanı sağlamak ve geliştirmek İnsan Kaynakları anlayışımızın temelini oluşturmaktadır.
Shaya, bugün dünyaca ünlü uluslararası markaları kurumsal mağazacılık anlayışı ile Türk tüketicisinin hizmetine sunmak yolunda büyümeye devam etmektedir. Genç, dinamik, yaratıcı ve tutku ile çalışan, dünyadaki ve sektöründeki gelişmeyi izleyen ekipler kurmayı hedeflemektedir.
Shaya'da çalışanların gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kariyer planlama sistemi oluşturulmaktadır.

Mağazalarda oluşan boş pozisyonlar için öncelikle iç adaylarımız değerlendirilmektedir. %80 oranında iç terfi ile çalışanlarımız için kariyer planlaması yaparak, çeşitli değerlendirme merkezleriyle yedekleme çalışması uygulanmaktadır.

Gelecekte ihtiyaç duyacağımız nitelikli yönetici ihtiyacını karşılamak üzere, uygulamaya koymayı hedeflediğimiz Yönetici Adayı programı aracılığıyla Shaya vizyonu ile eğitilmiş, perakende sektöründe tüm modern uygulamaları özümsemiş adayları bünyemize katmayı hedeflemekteyiz.

Shaya'da yetkinliklere dayalı bir performans değerlendirme sistemi kullanılmakta ve yılda iki kez performans değerlendirme görüşmeleri yapılmaktadır. Çalışanımızın hem kendisinin hem de yöneticisinin değerlendirme yaptığı sistemimiz, önceden belirlenmiş görev tanımlarıyla uyumlu hedeflerden oluşmaktadır. Bu görüşmelerden toplanan bilgiler, eğitim ve gelişim ihtiyaçlarının tespitinde ve buna bağlı olarak yıllık eğitim planlarının hazırlanmasında, kariyer planlarının oluşturulmasında ve ücretlendirme çalışmalarında kullanılmaktadır.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3000TL olsa da satış müdürü maaşları  13000TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3500TL-8200TL, insan kaynakları maaşları 3200TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10500TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2900TL-9900TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7200TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4500 TL dir. Mühendis maaşları 4500TL den başlayıp 16500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3900-12400 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2000 ile 8500 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2000TL ile 9000 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme