ŞÖLEN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

ŞÖLEN MAAŞLARI

ŞÖLEN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Türkiye’nin cesur ve yenilikçi şirketlerinden Şölen, markalarından aldığı güçle geleceğe emin adımlarla yürümektedir. İlklerle dolu 28 yıllık tarihinde yaptığı her işe bölgenin ve dünyanın global bir oyuncusu olma hedefiyle bakan Şölen; Biscolata, Ozmo, Milango Ozmo, Boombastic, Luppo, Lokkum, Nutymax gibi markalarıyla uluslararası pazarlarda önemli başarılar elde etmiştir.

İşinin odağına her zaman insanı koyan Şölen; atıştırmalık, çocuk ürünleri, hediyelik ve ikramlık ürünler kategorilerindeki 200’ün üzerindeki ürününü, 100’ü aşkın ülkenin raflarında her yaştan tüketiciyle buluşturmaktadır.

Tutkuyla yaptığı her işte fark yaratan ve tüm bunları yaparken değerlerinden ödün vermeyen Şölen, Gaziantep ve İstanbul’daki 2 tesisindeki 2 bine yakın çalışan kadrosuyla her yaştan tüketicisi için üstün standartlarda üretim yapmaktadır. Hem Türkiye’de hem de dünyada adını sektöründeki tüm listelerde üst sıralara yazdıran Şölen, dünyanın en önemli şekerleme listelerinden biri olan Candy Industry TOP 100’de 48. sırada yer almaktadır.

2007 yılında ilk, 2012 yılında da ikinci kez seçildiği Turquality Programı’ndan da aldığı ivmeyle dünyanın dört bir yanında marka yatırımlarına devam eden Şölen’in Amerika, Dubai, Cezayir, Azerbaycan, Suudi Arabistan’da ofisleri; Levant Bölgesi, Kanada ve Latin Amerika’da da bölge müdürlükleri bulunmaktadır. Son olarak Şölen ABD kurulmuştur.

Özel günlerde, bayramlarda, günün her anında farklı ürünleriyle yaşamı bütünleyen Şölen, tüketicilerinin hayatlarında anlamlı bir iz bırakmak için var gücüyle çalışmaktadır.
Temelleri 1989 yılında babamız, annemiz ve onların yetiştirdiği bizler tarafından atılan Şölen, bugün çikolata sektöründe global markalar yaratan önemli bir oyuncu konumuna ulaştı. Bundan 27 yıl önce küçük bir işletme olarak yola çıkarken en büyük sermayemiz; aile olarak birbirimize karşı duyduğumuz sevgi, sorumluluk ve güvendi. O gün çekirdek ailemizin emeği ve değerleriyle atılan tohumlar bugün nitelikli ve adanmış çalışanlarımızın katkısıyla, yüzden fazla ülkede milyonlarca tüketiciye seçkin lezzetleri ulaştıran bir yapıya dönüştü. Ne mutluyum ki, çekirdek ailemizin sıkı sıkıya bağlı olduğu ve temeli sevgi, saygı ve güvene dayalı değerler bugün Şölen’in başarısı için ter döken binlerce çalışanımızdan oluşan büyük ailemiz için de yol gösterici olmaya devam ediyor.

Şölen bugün sadece üretim gücüyle değil, markalaşma becerisiyle de Türkiye’de ve dünyada kendi sektörünün en hızlı oyuncularından biri olarak kabul ediliyor. Şu an başta Biscolata, Ozmo, MiLanGo, Wapps, Luppo, Lokkum ve Nutymax markaları olmak üzere atıştırmalık kategorisinde 200’ün üzerinde çeşidimizle Türkiye’nin en yenilikçi ve lezzetli ürünlerini sunan en cesur oyunculardan biri haline geldik. Türkiye’den yurtdışına en fazla ihracat yapan çikolata, çikolatalı ürünler şirketiyiz. Hedef pazarlarımızda güçlü bir şekilde var olabilmek için yurtdışı ofisleri açıyoruz. Dubai’den Azerbaycan’a, Suudi Arabistan’dan Kanada’ya, Latin Amerika’dan Kuzey Amerika’ya kadar dünyanın farklı coğrafyalarında bölge müdürlüklerimiz aracılığıyla pazardaki iddiamızı artıracak hamleleri hep birlikte yönetiyoruz. Yaptığımız her işe bölgenin ve dünyanın global bir oyuncusu olmak hedefiyle bakıyoruz. Hem bölgemizde hem de dünyada iddialı markalar yaratma tutkumuzun ardında, işimize ve ülkemize duyduğumuz bağlılık ve inanç yatıyor. Biliyoruz ki, biz kazanırsak, ülkemiz kazanır.

Dünyayı takip edip sektörümüzde her zaman en önlerde olmaya odaklanırken bizi bugünlere getiren, bizi biz yapan değerlerimizi de hiç unutmuyoruz. Bayramları sahipleniyor, yüz yüze iletişime önem veriyoruz. Açık kapı politikasıyla, Şölen’in başarısı için ter döken herkesi dinliyor, kucaklıyor ve birlikte başarmanın heyecanını yaşıyoruz. Ürettiğimiz ürünlere teveccüh gösterip, bizleri pazarda iddialı bir oyuncu konumuna taşıyan tüketicilerimize daima en iyisini, en yenisini sunma gayreti ile var gücümüzle çalışıyoruz.

Şölen’in 28 yıllık yolculuğunda emeği geçen herkese içten teşekkürlerimi sunarım. Şirketimiz, yüksek hedefler peşinde koşmaya devam edecek ve bugün olduğu gibi gelecekte de ülke ekonomisine katkıda bulunacaktır.


İsmail Çoban
Şölen
Yönetim Kurulu Başkanı
Şölen'in dinamizmine, yenilikçiliğine ve motivasyonuna uyum sağlayacak, heyecanına ortak olacak en doğru adayları belirlemeyi ve işe almayı amaçlıyoruz. İşe alım sürecinde bütün adaylarımız, pozisyona göre fonksiyonel yetkinliklerinin yanı sıra “Yenilikçilik ve Yaratıcılık, Başarı ve Sonuç Odaklılık, Analitik Düşünme” gibi temel yetkinliklerimiz ile değerlendirilmektedir. Yetkinliklerin beraberinde adayların mesleki ve teknik bilgileri de ölçülmektedir. Kurum kültürü ve değerlerimize uygunluk, sürecin tümünde dikkate aldığımız en önemli kriterlerdir.

Telefon ile mülakata çağrılan adaylara; ilgili pozisyonlar için İngilizce Seviye Tespit Sınavı, Kişilik Envanteri ve Yetkinlik Bazlı Mülakat uygulanmaktadır. İnsan Kaynakları Departmanı tarafından mülakat süreci olumlu olarak değerlendirilen adaylara, ilgili müdür ve direktör seviyesinde “Teknik Bazlı Mülakat” gerçekleştirilmektedir.
Çalışanlarımızın iş sonuçları, Hedef ve Yetkinlik Bazlı Performans Yönetimi Sistemi kapsamında değerlendirilmektedir.

Performans Yönetimi Süreci üç temel aşamadan oluşmaktadır;

Planlama ve Hedef Belirleme Dönemi
Ara Değerlendirme (Geribildirim) Dönemi
Yılsonu Değerlendirme Dönemi

Performans sürecinin çıktıları, eğitim ve gelişim, ücret yönetimi, kariyer yönetimi gibi diğer kritik insan kaynakları süreçlerine girdi sağlamaktadır.

Şölen’de eğitimler, yetkinlikler ve fonksiyonel beceriler göz önünde bulundurularak çalışanın profesyonel gelişimine katkı sağlayacak, kariyer planını destekleyecek ve iş performansını arttıracak şekilde planlanmaktadır. Hayat boyu gelişim felsefesinden yola çıkılarak hızlı tüketim sektörünün değişen iş koşullarına, dinamik yapısına uygun, çalışan ve kurum için fark yaratacak teknik ve davranışsal gelişim eğitimleri organize edilmektedir.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3300TL olsa da satış müdürü maaşları  12800TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3200TL-8500TL, insan kaynakları maaşları 3400TL-9800TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3000TL-10800TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2700TL-9500TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7300TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4200 TL dir. Mühendis maaşları 4200TL den başlayıp 12500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3700-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2500 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2400TL ile 9500 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme