SATIŞ DEPARTMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

SATIŞ DEPARTMAN MAAŞLARI

SATIŞ DEPARTMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Ülkemizde belkide en fazla personelin çalıştığı özel sektör meslekleri arasında yer alan satış ve pazarlama personelleri hakkında bir araştırma yaptık. Malum şirketler ve firmalar ürünlerinin satışını yapabilmek için deneyimli ve deneyimsiz satış pazarlama elemanlarına ihtiyaç duymaktadır. Buna bağlı olarak bu personellerin de sektör içinde önemi de artmaktadır. Ancak bu alanda çalışan personellerin tecrübelerine göre de rütbeleri artabilmektedir. Yani bir pazarlama müdürü ile satış personeli aynı maaşı alamazlar.  Malum bu her sektörde böyledir. Tecrübe her zaman daha fazla para kazandırmaktadır. Peki en fazla hangi sektörlerde satış pazarlama personeline ihtiyaç var ve maaşları neler bilgi verelim.
En Fazla Personel Mağazacılık Sektöründe: Herkesin tahmin edebileceği üzere en fazla satış ve pazarlama personeli mağazacılık alanında bulunmaktadır. Perakende sektörü değil mağazacılık sektörüdür altını çizmek istiyoruz. Yani bir giyim mağazası,mobilya mağazası,market gibi alanlarda çalışan personele en fazla ihtiyaç duyulmaktadır satış alanında. Bu alanda çalışan bir personelin en yüksek en düşük maaşları neler söyleyelim. Ülkemizde bu personeller genellikle Asgari ücretle çalışmaktadır. Yani 949 TL maaş alırlar. Ancak kimi firmalar pirim sistemi uyguladığı için firma belirli kotaya ulaştığı zaman ek olarak ücret verebilmekte ve maaşları 1.200 TL olabilmektedir.
Pazarlama Olmazsa Olmaz.!: Özel sektörün can damarlarından birisidir pazarlama. Bu alanda çalışan nitelikli personeller sayesinde firmalar büyük ihaleler alabilmektedir. Çok büyük bir hırdavat firması düşünün. Pazarlama personelleri bu alanda hizmet veren şubeleri gezmekte onlardan sipariş almakta kendi ürünlerinin tanıtımını yapmaktadır. Hatta bu olay zaman zaman şehirler arası da olmaktadır. Bu personeller arasında tecrübe önemli olduğundan rütbe de olabilmektedir. Pazarlama Müdürü ve Yardımcısı ile Pazarlama Uzmanı gibi personellerden oluşmaktadır kadro. Bunların maaşları da değişmektedir. Ortalama olarak bir pazarlama elemanı 1.200 TL maaş alırken Pazarlama Müdürü ve Yardımcısı ise 2.500 TL ile 3.000 TL arasında maaş alabilmektedir. Bu maaşlar şirketlerin büyüklüğüne göre değişebileceğini de unutmayınız.
Satış ve Pazarlama Arasındaki Fark Nedir ? : Aslında çok basit bir ayrım vardır. Satış konusunda hizmet veren danışmanlar mağaza içerisinde görev alır ve müşterilerin kendilerine gelmesini beklerken pazarlama alanında hizmet veren personeller müşterilerine kendileri uğramaktadır. Kendileri müşterilere giderek ürünlerinin tanıtımlarını yapar tahsilat yapar ve yeni ürün siparişi alırlar.
Eskiden olduğu gibi iş yaşamında maaş sadece tecrübe kazandıkça artmıyor. Satış, pazarlama ya da finans uzmanları üretimdekinden çok daha fazla kazanıyor.
İş dünyası artık maaş öderken sadece deneyime önem vermiyor. Eskiden olduğu gibi 5,8 ve 15 yıllık ölçülerde artan maaş dönemi kapandı. Akşam gazetesinden Türkan Yılmazer'in haberine göre; küreselleşme başta olmak üzere çalışan sayısındaki artış, üretim süreçlerinin kısalması ve makineleşme gibi etkenler bilgi teknolojileri, pazarlama ve finans uzmanlığı alanlarını eskisinden çok daha fazla değerli kılıyor.

Şirketler günümüzde hangi işe, neden, ne kadar ücret ödeyeceklerini belirleyebilmek için iş değerlemesi gibi yöntemleri kullanmaya başladılar. Türkiye'de üst ve orta düzey yönetici seçme ve yerleştirme konusunda uzman insan kaynakları ve danışmanlık şirketlerinden Data Expert'in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Altunkaya, firmalara daha çok vizyon ve para kazandıran mesleklere sahip olanların ücretlerinin katlanarak arttığına dikkat çekti. Altunkaya, şöyle konuştu:

İlk bakışta tecrübenin işe alımda daha çok tercih edildiği ve ücretinin de yüksek olduğu düşünülse de bu her işkolu için geçerli değildir. Örneğin bilgi teknolojileri gibi alanlardaki tecrübe çok uzun yıllardan sonra (bilginin eskiyeceği düşüncesiyle) dezavantaja dönüşebilir. Ücret durağanlaşır. Satış pazarlama dinamikliği açısından genç yaşlar tercih edilen yaşlardır. Finans ve idari pozisyonlarda ücretler artar.'


120 BİN KİŞİYE BİLİŞİMDE FIRSAT
Altunkaya, bilişim sektöründe 120 bin; perakendede 50 bin; enerji ve inşatta üretim, mühendis, AR-GE, otoyol, alt yapı uzmanı 80 bin ise sağlıkta 20 bin, finansta da 15 bin nitelikli eleman açığı olduğunu söyledi. Yeni mezunların önlerinin açık olduğu alanlar ise sağlık, sosyal medya ve e-ticaret.


ZİRVE İÇİN 15 YIL BEKLİYOR
Hasan Altunkaya: Yeni mezun muhasebe, idari işler v.s gibi pozisyonlarda işe başlangıç ücreti yıllık 21 bin ila 24 bin lira civarındayken, ilk 5 yılda azami 2 katına çıkar. 15 yılın sonunda ulaşabileceği azami rakam 160 bin ila 180 bindir. Oysa aynı konumdaki iş geliştirme, finans veya satış pazarlama gibi pozisyonlarda işe başlama ücreti 30 bin lirayken 5 yılda 90 bin liraya ulaşabilir. 15 yıl sonunda ise finans sektörü 300 bin, satış ve pazarlama 350 bin ve üzerindeki rakamları almaya başlar.'


300 BİN KİŞİ ARANIYOR
Türkiye'de finanstan enerjiye, inşattan bilişime birçok sektör 2017'de istihdam etmek 300 bin civarında nitelikli eleman arıyor. Altunkaya, küçük KOBİ ya da aile şirketlerinin satın alma ve şirket evlilikleri sonucunda büyümesi ve uluslararası şirketlere dönüşmesiyle kariyer dünyasında önemli bir istihdam sürecinin yaşanacağına dikkat çekti.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme