PSİKOLOG MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

PSİKOLOG MAAŞLARI

PSİKOLOG MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir

Psikolog Maaşları 2017
Çağımızın en büyük problemleri arasında yer alan sağlık sorunları, birçok alanda yayılmış ve yeni ya da keşfedilmeyi bekleyen birçok vaka da bulunmaktadır. Sizde bu mesleği seçecekseniz ne kadar maaş aldıklarını bu yazımızda inceleyebilirsiniz.
Çağımızın en büyük problemleri arasında yer alan sağlık sorunları, birçok alanda yayılmış ve yeni ya da keşfedilmeyi bekleyen birçok vaka da bulunmaktadır. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar ve kullanılan ilaçların türlerine bakıldığı zaman insanların neredeyse yüzde yirmilik kısmı antidepresan adı verilen psikolojik ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçların büyük bir çoğunluğu ise huzursuzluk vakalarına yönelik kullanılmaktadır.
Bu tarz sorunlarla karşılan kişilerin başvurması gereken tek kişi doktorlardır. Hastanelerde görev yapmakta olan psikiyatri uzmanları ya da psikologlar, bu konuda bizlere yardımcı olabilecek en kıdemli kişilerdir. Öncelikli olarak ilk defa başvuru yapacak kişilerin psikologlara başvurması gerekmektedir. Şikayetlerini anlatan hastaları ile konuşarak iletişime geçen psikologlar onların sorunlarını tespit etmek ve çözüm üretmekle sorumludurlar. Psikologların aldıkları eğitimlere baktığımızda büyük bir eğitim ile birlikte bilinç altı uzmanı sayılabilecek kişilerin başında psikologlar gelmektedir. Kişilerin huzursuzluk hallerinin yanı sıra onlara hayata yönelik danışmanlık da yapan psikologlar olası bir çözüm üretememeleri halinde de vakaları psikiyatri servislerine iletmektedirler. Çağımızın en büyük problemleri arasında gösterilen psikolojik sorunlar birçok vatandaşımızın zor anlar yaşamasına hatta intiharlara kadar giden bir bunalım haline neden olmaktadır. Sorunların geneline bakıldığında geçmişten gelen ya da ekonomik imkansızlıkların neden olduğunu sorunları görebiliriz. Psikologların çalışma alanları ise oldukça çeşitlidir. Çalışma alanlarının başında hastaneler gelen psikologlar bunun haricinde kendilerine ait ofislerde de çalışmaktadırlar. Psikolog maaşlarına bakacak olursak diğer tüm meslekler gibi çalışılan kurumlara göre farklı ücretler alınmaktadır. Kamu kurumlarında ilk göreve başlamış olan psikologların aldıkları ücretler 2 bin liradan başlamaktadır. Bunun beraberinde kendi ofisinde ya da diğer özel hastanelerde çalışan psikologlar daha iyi ücretler almaktadırlar. 10 bin lira ile 20 bin liraya kadar çıkan psikolog ücretlerini de görmemiz mümkündür.
Psikolog maaşları 2017 derece ve kademe tablosu sayfamızda. Psikoloji, bilinçli ve bilinçdışı deneyimlerin yanı sıra düşünceyi de kapsayan davranış ve zihin çalışmasıdır. Genel ilkeler belirleyerek ve belirli vakaları araştırarak bireyleri ve grupları anlamayı amaçlayan bir akademik disiplin ve bir sosyal bilimdir. Bu alanda profesyonel bir uygulayıcı veya araştırmacıya psikolog denir ve bunlar sosyal, davranışsal veya bilişsel bilim adamı olarak sınıflandırılabilir. Psikologlar, zihinsel işlevlerin bireysel ve toplumsal davranıştaki rolünü anlamaya ve bilişsel işlevlerin ve davranışların altında yatan fizyolojik ve biyolojik süreçleri araştırmaya çalışırlar. Yeni Psikolog maaşı ne kadar zam oranı son durum belli oldu.Dereceye ve kademeye göre zamlı Psikolog maaşları tablosu 2017 açıklandı.Psikologlar, algı, algılama, dikkat, duygu (etki), zeka, fenomenoloji, motivasyon (konfirme), beyin işlevleri ve kişilik gibi davranış ve zihinsel süreçleri keşfederler. Bu, psikolojik esneklik, aile esnekliği ve diğer alanlar da dahil olmak üzere kişiler arası ilişkiler gibi insanlar arasındaki etkileşimi de kapsar. Farklı yönelimlerin psikologları da bilinçaltı zihnini düşünürler.

Psikolog Maaşları:

Özel kurumlarda çalışan psikologla, devlete hizmet veren psikolog arasında maaş farkı vardır. Devlete hizmet veren psikologlar aylık ortalama 2.200 – 2.500 TL arasında maaş almaktadırlar. Ancak kademesi artmış bir psikolog, kademesine göre fazla maaş almaktadır. Memur olarak çalıştıkları için de devletin daha bir çok avantajlarından faydalana bilmektedirler.

Psikologlar, psikososyal değişkenler arasındaki nedensel ve korelasyonel ilişkileri çıkarmak için ampirik yöntemler uygularlar. Ampirik ve tümdengelim yöntemlerin uygulanmasına ek olarak ya da buna karşı olarak, bazıları -özellikle klinik ve psikolojik danışanlar- bazen sembolik yorumlama ve diğer endüktif teknikler üzerinde çalışmaktadırlar. Psikoloji, sosyal bilimler, doğa bilimleri, tıp, beşeri bilimler ve felsefeden araştırma ve perspektifleri birbirine bağlayan psikolojik bulgularla “bir merkez bilimi” olarak tanımlanmıştır. Psikolog maaşları 2017 ne kadar net olarak açıklandı. Psikologlar ne kadar maaş alıyor?

Psikolojik bilgi, zihinsel sağlık sorunlarının değerlendirilmesi ve tedavisinde sıklıkla uygulanırken, aynı zamanda insan faaliyetinin çeşitli alanlarındaki sorunları anlamaya ve çözmeye yöneliktir. Birçok hesapta psikoloji nihayetinde topluma fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Psikologların çoğunluğu, klinik, rehberlik veya okul ortamında pratik olarak birtakım terapötik rolü oynamaktadır. Çoğu, zihinsel süreçler ve davranışlarla ilgili geniş bir yelpazede bilimsel araştırmalar yapmakta ve genellikle üniversite psikoloji bölümlerinde çalışmakta veya diğer akademik ortamlarda (ör. Tıp okulları, hastaneler) öğretmektedir. Bazıları, insani gelişme ve yaşlanma, spor, sağlık ve medya gibi adli araştırmalar ve hukukun diğer yönleri gibi endüstriyel ve örgütsel ortamlarda ya da diğer alanlarda istihdam edilmektedir.
Psikolog Maaşları, ülkemizde insanlar geri adım atmaktadırlar. Ancak insan sağlığı için herhangi bir doktor ne kadar gerekliyse, psikolojik rahatsızıklarımız için de psikologlar bir o kadar gereklidir. Psikolojimizin yaşam standartlarımız için çok önemli rol oynadığını belirtmek isterim ki; çoğu fiziksel rahatsızlıklarımızın sebebi psikolojik rahatsızlıklarımızdır. Peki ya sağlığımız için gerekli olan psikologlarımızın maaşları nedir bir de onlara gözatalım.
Psikologların ülkemizde fazla tutulmamasına rağmen aldıkları maaşın oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Özel kurumlarda çalışan Psikolog Maaşları kendi işyerlerini kuracak kadar iyi kazanmaktadırlar. Ancak kendi işyerlerini açabilmeleri için kendilerini oldukça iyi geliştirmeleri çok önemlidir. Bildiğimiz üzere alanında kendini geliştiremeyen herkimsenin iş potansiyeli de kazancı da olmaz.
Özel kurumlarda çalışan psikologla, devlete hizmet veren psikolog arasında maaş farkı vardır. Devlete hizmet veren psikologlar aylık ortalama 2.200 – 2.500 TL arasında maaş almaktadırlar. Ancak kademesi artmış bir psikolog, kademesine göre fazla maaş almaktadır. Memur olarak çalıştıkları için de devletin daha bir çok avantajlarından faydalana bilmektedirler.
Psikolog maaşları 2017 yılında fazla artış göstermeyecektir. Maaş oranı hakkında devlet net bir açıklama yapmamıştır. Maaşların bu yıl için de 2.500 ile 2.800 TL arası olması beklenmektedir.

Psikiyatri Maaşları
Özel kurumlarda çalışan psikiyatri maaşlarına bakacak olursak, kendini geliştirmiş iyi bir psikolog ayda 5.000 TL ve üzeri kazanmaktadır. Kendi iş yerlerini açmış, ün yapmış, kendini çok çok iyi geliştirmiş ve çok tercih edilen psikologlar da 10.000 TL ile 20.000 TL arasında kazanmaktadırlar.
Mezun olup çalışanlar, Türkiye piyasasında maaşların ne kadar olduğunu az çok biliyor. Ancak yeni mezun, mezun durumunda olan, öğrenci veya psikoloji bölümünü seçmek isteyenler için bu soru çok merak edilen soruların başında geliyor.

Psikologların maaşları konusuna geçmeden önce psikologların mesleki yeterliliklerini pekiştirmek için ne kadar özel eğitim aldığı sorusunu cevaplamakta yarar vardır.

Türkiye şartlarında bir psikolog profesyonel psikoterapi hizmeti vermek için ortalama 15 – 40 bin bandında bir para harcıyor. Bunu 4 yıla böldüğümüzde yıllık eğitim maliyeti 10 bin Türk Lirası civarında. Bu da aylık 900 TL gider demek. Buna ne gerek var diye düşünenlerimiz olabilir. Ancak Üniversitelerin eğitim kalitesinin bir sonucu olarak böyle bir ihtiyaç oluşmuş. Bu eğitimleri almak için yasanın dayattığı bir zorunlulukta yok. Sadece Türkiye psikoloji piyasasında böyle fiili bir durum oluşmuş.

Bu kötü bir şey mi?

Bence hayır!

Eğitim furyası var mı? EVET!

Suiistimal yapılıyor mu? EVET! Merdiven altı eğitimler var mı? Ona da EVET!

Şimdi bu karmaşada hangi eğitimleri almak gerekir gibi soru ister istemez zihnimizi kurcalıyor.
Ana konumuza gelecek olursak. Psikologlar ne kadar maaş alıyor?

Kamuda Durum Ne?

Kamuda çalışan psikologlar -taşeron firmalarda sözleşmeli olarak çalışanlar- 1800 – 2200 bandında maaş alıyor. Tabi bu durum projeden projeye veya istihdamı sağlayan idarenin teknik şartnamede belirlediği ücretlere göre farklılık arz ediyor. Sağlık, Aile Sosyal Politikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, İçişleri Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı Vb kurumlarda çalışan kadrolu psikologların maaşları 2700 ile 3600 arasında değişmektedir. 4 Bin alan psikolog bilgisine rastlamadım.

Özelde Durum Ne?

Özel Kurumlarda çalışan psikologları ikiye ayırmak gerek. Eğitim ve Sağlık Kurumları:

Eğitim kurumlarında çalışan psikologların maaşları şöyle:

Rehabilitasyon Merkezleri: 1300 tl’den başlayıp 5000 Bin TL’ye kadar maaş alan uzmanlar var. Anadolu’daki Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan psikologların maaşları büyükşehirlerde çalışan psikologlardan daha yüksek. Bunun nedeni uzmanların Anadolu’da büyükşehirlere göre daha az olması. Hatta bu rakamlar ilçelerde daha çok artabiliyor.

Anaokulları: Kurumsal kimliğine göre maaşlar değişebiliyor. Tam zamanlı uzman çalıştıran kurumsal okullar 2500 – 3000 bin bandında maaş ödüyor. Yarı zamanlı uzman çalıştıran kurumlar 1500 – 2000 bin bandında maaş ödüyor. Yeni mezun psikologlara tam zamanlı 1500 TL maaş teklif eden kurumlarda var.

Okul ve Kolejler: Kurumsal kimliği olan kolejlerde hafta içi 5 gün için ücretler 3000 – 4000 bin bandında.

Özel şirketler: Özel şirketler uzmanlığını almış psikologları istihdam etmeyi önceler. Özellikle yetişkin terapisinde belli bir alt yapının olmasını istihdam kriteri olarak öne sürer. Dil şartını süren kurumlarında sayısı oldukça fazladır. Ama dişe dokunur bir istihdam sayısı olduğunu söylemek zordur. Belki de tüm Türkiye’de en fazla 100 psikolog bu şekilde çalışıyordur. Ücretler 3500 – 6000 bin bandındadır.

Hastaneler: Özel hastanelerde de ücretler tam ve yarı zamanlı olarak farklılaşmaktadır. 2 Gün çalışan bir uzman 1200 ile 2000 bandında değişen ücretler alabilmektedir. Psikiyatri hastanesi olarak hizmet veren kurumlarda Maaşlar 3500 civarında. Klinik psikolog olup polikliniklerde çalışan uzman klinik psikologlar 3500 + Prim sistemi ile ayda ortalama 6000 + 7000 bandında ücret alabilmektedir. Çalıştıkları süre: haftada 6 gün.

Psikiyatri dal merkezlerinde ise durum biraz daha farklı. 30 dk seanslar için 30 TL seans başı ödeme yapan kurumlar var. 60 Dk için 60 tl civarında ödeme yapan kurumlar var. Psikiyatri hekiminin gözetiminde psikoterapi hizmeti veren uzmanlara 3500 tl civarında maaş veren kurumlar var. Lokasyona, merkezin kurumsal kimliğine, psikoloğun mesleki yeterliliğine ve danışan yoğunluğuna bağlı ücretler değişebilmektedir.

Psikoterapi veya Psikolojik Danışmanlık Merkezlerinde Durum Nedir?

Psikoloji Bölümünü tercih eden her uzmanın asıl çalışmak istediği kurumlar özel psikoterapi merkezleridir. Çünkü psikologların psikoloji bölümünü tercih ederken vermek istediği hizmetin formasyonuna uygun koşullar bu merkezlerde sağlanmaktadır. Randevulu danışan takibi mesleki açıdan hem ideal bir formattır hem de gerçek psikoterapi ilişkisi için koşullar oldukça elverişlidir. Bu merkezlerde çalışan uzmanların diğer kurumlarda çalışan uzmanlara göre iş tatmin oranları daha yüksektir. Esnek çalışma koşullarının yanında ücretler daha tatmin edicidir.

Psikoterapi veya Psikolojik Danışmanlık Merkezlerinde çalışan uzmanlar büyük oranda seans başına ücret almaktadır. Ücret kısmına gelmeden bir durumu açıklamakta yarar vardır. İstanbul için hizmetin verildiği lokasyon önemlidir. Lüks semtlerde seans ücretleri 250 – 350 bandında. Ama İstanbul’da ortalama seans ücretleri 160 – 220 bandında değişmektedir. Bu bilgilere göre uzmanların aldıkları ücreti değerlendirelim. 200 TL seans ücreti olduğunu varsayalım. Eğer danışan uzmanın kendi danışanı ise ortalama psikoloğa kalan net ücret 120 TL. Kurumun yönlendirdiği bir danışan ise uzmana kalan net ücret 90 TL. Ayda 100 seans alan bir uzmanın kazanabileceği ücret 10 bin Türk lirası civarındadır. Bir uzman 100 seans görüşme alabilir mi? Açıkçası her uzman için 100 seans danışan görmek zor bir rakam. Ortalama seans yoğunluğu bir uzman için ayda 60 seans civarındadır. 60 seans günde 5 seans olarak değerlendirildiğinde ayda 12 güne denk düşer. 12 gün fiili çalışma için psikoloğun kazanabileceği net rakam 6000 bin Türk lirasıdır.

Kendi özel merkezi olan psikologların kazançları daha yüksek gibi görünse de vergi giderleri, SGK, Stopaj Kira, Ofis Giderleri, sekretarya vb gider kalemlerinden dolayı kazanılabilecek net rakam bahsettiğim civarlarda olur.


Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır. Psikolog maaşları ise 4156 TL dir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme