POWER ELEKTRONİK MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

POWER ELEKTRONİK MAAŞLARI

POWER ELEKTRONİK MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Power Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1999 yılında kurulmuş, ilerleyen zaman içinde Dünyanın güçlü  markaları arasında olmayı başarmıştır. Kendi Ar-Ge ve tasarımları ile üretim çalışmalarını yürütmekte, her geçen gün kendisini geliştirerek ürün çeşitliliğini arttırmaktadır. Power Elektronik; günümüzde yurt içi / yurt dışı havalimanlarında; pist aydınlatma, kule haberleşme, stadyum, üniversite, kamu ve özel hastanelerin ameliyathane, görüntüleme merkezleri, Milli Savunma Bakanlığı, Devlet Demir Yolları, hidroelektrik santralleri, Eüaş,Teiaş,Tedaş ve Yüklenicileri gibi farklı birçok kuruluşta hizmet vermektedir. Satış sonrası teknik destek hizmetleri, müşteri memnuniyeti ile de rakipleri arasında fark yaratmaktadır. 40’ı aşkın ülkeye ihracat yapan Firmamız portföyüne yeni ülkeler ilave ederek Türk Sanayisi'ne katkıda bulunmaktadır.Power Elektronik Firması kuruluşu olan Power Solar; yenilenebilir enerji alanında yatırımlar yapmakta, müşterilerine anahtar teslim projeler sunmaktadır. Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere, alanında uzman kadrosu ile tüm yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji uygulamalarında; projelendirme, ürün temini, montaj, entegrasyon ve işletme hizmetini vermektedir. Geniş ürün yelpazesinin yanı sıra projelerle de ilgilenmektedir.Kaliteden ve güvenilirliğinden ödün vermeyen Power Elektronik; kesintisiz güç kaynakları ve temiz enerji alanında dünyada lider bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Saygılarımızla…
Alternatif yenilenebilir enerji çözümlerinin öneminin arttığı günümüz dünyasında güneş enerjisi çözümleri önem kazanmaktadır. Bu durum karşısında ülkemizin doğal kaynaklarından yararlanarak güneş enerji sistemlerinin uygulanması, soruna genel ve kesin olmayan, ancak gelecek için umut verici bir çözüm olması nedeniyle her geçen gün artan bir önem kazanıyor.
 Bu enerji kaynaklarından güneş ve rüzgar , ülkemizde çok iyi değerlere sahip olması, sınırsız, temiz, çevreyi kirletmeyen bir enerji kaynağı olması nedeniyle öne çıkıyor. Dolayısıyla güneş ve rüzgar enerjisi çözümleri ile birlikte ihtiyaç duyulan malzemelerde  giderek artmaktadır. Çok şanslı doğal  iklim kuşağında bulunmamız ile birlikte, sistemlerin bakım ve işletme maliyetlerinin çok düşük olması başlıca avantajlarıdır. Ayrıca gelişen teknolojik yenilikler sayesinde çok daha uzun işletme ömrüne ve verime haiz ürünleri kullanma imkanı da mevcuttur.Tasarımlarımızda verimin azami şekilde artmasının sağlanmasına yönelik seçenekler mevcuttur.

Solar Power olarak, yenilenebilir enerji alanında yatırımlar yapan müşterilerimize anahtar teslim projeler sunuyoruz.
Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere, alanında uzman kadromuz ile tüm yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji uygulamalarında;projelendirme, ürün temini, montaj, entegrasyon ve işletme hizmeti veriyoruz.
                  
PERSONEL SEÇME VE YERLEŞTİRME


İŞ GÜCÜ PLANLAMASI

İş gücü ihtiyacının planlanmasında aşağıdaki esaslar göz önünde tutulur :

• Belirlenen şirketler ana hedeflerinin yakalanabilmesi için doğabilecek personel ihtiyaçları

• Şirketlerimiz mevcut personel profilinin, ortaya çıkabilecek ihtiyaçları karşılayıp karşılayamadığı

• Gelecek yıllarda ayrılma, emeklilik gibi nedenlerle oluşabilecek kadro boşlukları

• Şirketlerimiz faaliyet alanlarının gelecek yıllar içinde genişleme veya daralmasına bağlı olarak ortaya çıkacak organizasyon şemaları


İŞE ALMA

Personel alımı, boş kadro mevcut olması şartı ile tespit olunan usul ve esaslar çerçevesinde yapılır. Mevcut kadroda, açılan pozisyona uygun nitelikleri olan personelin talebi olması halinde, amiri tarafından ilgili pozisyona önerilebilir.


İŞE ALINMA ŞARTLARI

Şirketlerimiz tarafından işe yeni alınacaklarda aranacak temel özellikler;

• Çalışma mevzuatında belirtilen genel şartlara sahip olmak,

• Türk vatandaşı olmak (veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gerekli çalışma iznine sahip olan yabancı uyruklu çalışan olmak),
• 18 yaşını doldurmuş olmak,

• Yüz kızartıcı bir suçtan hüküm giymiş ve kamu haklarını kısıtlayıcı ağır bir suçla mahkum edilmiş bulunmamak.

• İşin gerektirdiği eğitim, bilgi, yetenek ve deneyime sahip olmak,

• Yapılacak referans araştırması sonucunda şirketlerimizde çalışabilecek yeterlilikte görülmek,

• İşin gerektirdiği sağlık durumuna haiz olmak, (şirketler gerekli görülen hallerde sağlık muayenesi, laboratuar tahlilleri, röntgenler ve diğer tahlil ve muayeneleri yaptırabilir veya bunların yaptırılmasını isteyebilir. Bu muayene ve tahlillerden sonra sağlık durumları sakıncalı görülen personel adayları işe alınmayabilir),

• Personel Başvuru Formu’nda verilen bilgilerin doğru olması,

• Yapılacak mülakatlarda başarılı olmak.


ADAYIN İŞE BAŞVURUSU

Başvurular, telefon, faks, e-posta, internet sitesi, gazete ilanı, şirket çalışanlarının önerileri ya da hizmet talep edilecek danışmanlık şirketlerinin çalışmaları vb. kanalları ile yapılmalıdır.


İŞE ALMADA AŞAMALAR

I. İdari İşler tarafından başvurular ön incelemeye alınır. Bu çalışma sonucunda   
a. kriterlerimize yakın olduğu belirlenen adaylar görüşmeye davet edilir.

b. Görüşmeye davet edilen adaylar öncelikle standart “Personel Başvuru Formu”  
c. nu doldururlar. Bu formun doğru ve eksiksiz doldurulmuş olması şarttır. Bu form elemanın kabulü anlamına gelmez. İşe alınan bir elemanın “Personel Başvuru formu” bilgilerinin herhangi birinin doğru çıkmaması durumunda, aradan ne kadar süre geçerse geçsin, çalışan, hiçbir hak talep etmeden iş akdinin feshedileceğini peşinen kabul eder.

II. Ön görüşmede olumlu görülen adaylar, ilgili grup şirketimizin direktörü ve konu ile ilgili departman yöneticisi ile ikinci görüşmeyi yapmak üzere davet edilirler.

III. İkinci tur görüşmeler sonucunda uygun görülen adayın daha önce çalıştığı
a. İşyerlerinden (adayın onayı alınarak) ve referans olarak verdiği kişilerden referans kontrolü gerçekleştirilir.

IV. İşe alınması uygun bulunan personelin, ilgili şirketimiz direktörünün nihai
a. onayı  ile, işe alım kararı kesinleşir ve adaya anlaşılan koşullar dahilinde oluşturulan sözleşme onaylatılarak işe alım süreci tamamlanır.
V. İşe alınmasına karar verilen personele işe başlaması için temini gerekli olan   belgelerin listesi verilir ve işe başlama tarihine kadar belgeleri tamamlaması istenir.

VI. İşe başlayan personele oryantasyon eğitimi verilir.


DENEME SÜRESİ

İşe alınan personel iki aylık deneme süresine tabidir. Deneme süresi içinde taraflar hizmet akdini İş Kanunu çerçevesinde fesih edebilir. Deneme süresi bitiminde, personelin“Performans değerlendirme Formu/Kriterleri” kesinleşir ve kendisine tebliğ edilir.

Personel bu iki ayın bitiminden itibaren geçecek ilk üç aylık sürenin sonunda bu kriterler çerçevesinde ilk performans değerlendirilmesine tabi tutulur.

İş, böyle aranmaz aranırsa bulunmaz

Önce kendinize güveninizi sağlamlaştırın, işinizi kaybetmeniz dünyanın sonu değil, unutmayın ne olursa olsun siz sizsiniz. Aynı insansınız.

Birkaç aydır iş arıyorsunuz ve fazla bir yol kat edemediniz. Belki başarısızlıkla sonuçlanan bir iki görüşme, telefonla aranıp bir iki sorunun ardından biz sizi sonra ararız klişesi… Gün geçtikçe umutsuzluğa kapılıyorsunuz. Oysaki iş aramaya başladığınızda çok olumluydunuz; birkaç aya kalmaz yepyeni bir işte, farklı bir çevrede çalışmanın, kendinizi geliştirmenin, kariyerinizde hızla ilerlemenin hayallerini kuruyordunuz. Çalmayan telefonlar, çağırılmadığınız görüşmeler sonunda, güveniniz kırılmaya başladı. Birden büyük kariyer emellerinin yerini, faturalarınızı ödeyebileceğiniz bir işe girmek aldı. Zaman zaman hiç iş bulabilecek miyim diye kendi kendinize düşündüğünüz dahi oluyor…

Sıkıldınız, bunaldınız, sabahtan akşama iş aramaktan depresif bir ruh haline girdiniz. Bir adım geriye gidin ve kendi kendinizi tarafsız bir şekilde değerlendirmeye çalışın. Hep aynı şekilde iş arıyorsanız, aynı sonuçları almanız kaçınılmaz olacaktır. İşe yaramayan klasik iş arama şeklinden uzaklaşıp yeni yöntemler denemenin zamanı geldi demektir. Stratejinizi yeniden değerlendirin, yeniden düşünün. Neleri yanlış yapıyor olabilirsiniz? İş arayanların yaptığı bazı temel hatalar vardır ki, kendilerini kapana sıkışmış hissederler.

Yedi ölümcül iş arama hatası

Peki, nedir bu sözünü ettiğimiz hatalar? Avustralyalı Kariyer Koçu Jane Jackson’a göre, hepimizin sıklıkla yaptığı 7 hata şöyle:

Hata 1:

Hazır değilsiniz

Belki toplu işten çıkarma sonucunda işinizden olduğunuz veya mevcut işinizde tahammül edemeyeceğiniz durumlarla karşı karşıya kaldınız. Hala kafanızda uğradığınız haksızlık var. Olaylara hala rasyonel değil, duygusal yaklaşıyorsunuz. Güveninizi yeniden kazanmış değilsiniz. İş hayatınızda neler başardınız, neler yapabilirsiniz önce kendinize hatırlatmanız gerekiyor. Henüz bu durumu kendi içinizde çözmeden, değişikliği kabul etmeden iş görüşmelerine gitmek ve kendi içinizdeki çelişkiyi insan kaynakları yöneticisine yansıtmamak zor olacaktır. Kendi kontrolünüz dışındaki gelişmeleri kabul etmeli, değiştirebileceğiniz şeyleri İş, böyle aranmaz aranırsa bulunmaz Önce kendinize güveninizi sağlamlaştırın, işinizi kaybetmeniz dünyanın sonu değil, unutmayın ne olursa olsun siz sizsiniz. Aynı insansınız. Aynı değerler ve yeteneklere işinizden bağımsız olarak sahipsiniz. İş arama sürecini ciddiye alın, gerekli özeni ve mesaiyi başvurduğunuz her bir iş için harcayın. Araştırın, görüşme sorularına hazırlanın. Eninde sonunda iyi bir işe geçeceksiniz. saptayıp bunların üzerindeki etkinize odaklanmalısınız.

Burada önemli olan, durum ne kadar kötü olursa olsun, sizin; aynı çalışkan, başarılı, her işin üstesinden gelen kişi olduğunuzu aklınızdan çıkarmamanızdır. Kendinize olan inancınızı kaybetmeyin. Önce siz kendinize inanacaksınız ki, görüşmeye gidip karşınızdakini inandırabilin. Fırsat verildiğinde neler yapabilirsiniz? Yeteneklerinizi nasıl değere çevirebilirsiniz? Doğru bir konumlama ve çalışma ortamında neler başarabilirsiniz? Geçmişte olan bitene takılı kalmayın, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bu ruh halinden sıyrılıp, evet şimdi ne yapıyoruz deyin ve başvurduğunuz işe yeni projeniz olarak bakın. Görüşmeye çözümlerle gidin, problemleriniz ve iş hayatında başınıza gelen olumsuzluklarla değil.

Hata 2:

Ne istediğinizi ve sizin için neyin önemli olduğunu bilmiyorsunuz

Kariyerinizde sizi motive eden şey nedir? Hangi yetenekleriniz ve bilgi birikiminiz sizi değerli kılıyor? Bu sorulara net cevabınız yoksa, yanlış işlere başvuruyor olabilirsiniz. Başarılı bir aday olabilmek için, söz konusu role ne açılardan uygun olduğunuzu doğru değerlendirebiliyor olmanız gerekir. İşe alım sürecinde şirket yetkililerinin amacı o işe ne kadar uygun olduğunuzu, işin gereklerini ne kadar iyi yerine getireceğinizi bilmek olacaktır. Şirketin kurumsal kültürüne ne kadar uygunsunuz? Takıma ne kadar uygunsunuz? Hikâyenizi, değerlerinizi, işte sizi nelerin motive ettiğini samimi bir şekilde anlatabilmelisiniz.

Hata 3:

Özgeçmişiniz ve iletişim stratejileriniz özensiz ve rastgele

Aynı jenerik özgeçmişi ve ön yazıyı karşınıza çıkan her işe gönderiyorsunuz. İnternet üzerinden yaptığınız başvuruların sayısı günde 10’u geçiyor ancak hemen hiçbirinden geri dönüş olmuyor. Unutmayın ki özgeçmişiniz ve ön yazınız sizin işveren gözünde ilk izlenimiz.

Eğer son derece genel bir özgeçmişi her iş başvurusu için kullanıyorsanız, o işe özgü yetenekler ve aranan niteliklerin özel olarak altını çizmiyorsunuz demektir. İşveren işe uygun olup olmadığınızı anlamak için özgeçmişinizi didik didik etmek durumundaysa, şansınızı zorluyorsunuz demektir. Bugünün rekabetçi pazarında bir işe uygun olduğunuzu kanıtlamak, iş arayan olarak sizin görevinizdir. Özgeçmişinizi her işe başvurmadan gözden geçirin, iş tanımına ve aranan niteliklere göre küçük değişiklikler yapın. Aklınızda hep neden bu işe başvuruyorum, hangi yeteneklerim ve deneyimlerimle bu işe uygunum soruları olsun. İşverenin cevap aradığı soruları net bir şekilde cevaplayın.

Hata 4:

İmajınız profesyonel olsun İşverene nasıl bir imaj veriyorsunuz?

Artık ille özgeçmişle veya yüz yüze görüşmeye gittiğinizde ilk izlenim yaratmıyorsunuz. Sosyal medya hayatımıza girdikten sonra, Facebook, Linkedin veya Twitter hesabınızdan sizinle ilgili bilgi edinmek, nasıl bir insan olduğunuzu anlamak mümkün. Dürüst müsünüz? Profesyonel misiniz? Özgeçmişinizle, e-postaya verdiğiniz cevapla, görüşmede el sıkmanızla veya sosyal medyadaki davranış şeklinizle sadece ilk 5-10 saniyede ilk izleniminizi yarattığınızı unutmayın. İlk izlenimler hafife almaya gelmez.

Hata 5:

İş arama metotlarını etkili bir şekilde kullanmayı bilmiyorsunuz

Sadece tanıtılan pozisyonlara başvuruyorsunuz ve bağlantılarınızla içerden açılan pozisyonların hiçbirinden haberiniz olmuyor. Asıl iş imkânlarının bu saklı iş fırsatlarından çıktığını duyuyorsunuz ancak bu işlerden nasıl zamanında haberdar olacağınızı bilmiyorsunuz. Profesyonel bir networkun parçası olmanız şart. İş dünyasında tanıdık demek her şey demek. Sadece Linkedin’e üye olmak yeterli değil, Linkedin’i nasıl etkili kullanacağınızı bilmelisiniz. Sosyal medyada ve kişisel olarak tanıdığınız profesyonel kontakları avantaja çevirmenin yollarını bulmalısınız.

Hata 6:

Görüşmelerde şirkete katacağınız değeri doğru ifade edemiyorsunuz

Görüşme hazırlık gerektirir. Hiçbir ön hazırlık yapmadan, şirket ve pozisyonla ilgili bilgi sahibi olmadan gidilen görüşmelerin çoğu başarısız olur. Her iyi sunum veya performans prova gerektirir. İnce bir dengenin kurulması önemlidir. Ne kendinden fazla emin, küçük dağları ben yarattım edasıyla konuşmalı, ne de fazla mütevazı davranıp kendinizden emin olup olmadığınızı düşündürmelisiniz. İşverenler fonksiyonel yeteneklere odaklanırlar, adayın ilk günden işi yapabileceğinden, gerekli sorumlulukları yerine getireceğinden emin olmak isterler. Görüşmede size yöneltilen soruları iyi dinleyin. Size sorulan durumsal sorulara net ancak detaylı cevaplar verin. İşinizin ehli olduğunuzu somut örnekler vererek gösterebilirsiniz. Görüşme sonrasında teşekkür e-postası atmayı ihmal etmeyin.

Hata 7:

Kendi değerinizi veya yeni bir role nasıl geçeceğinizi bilmiyorsunuz

Görüşme sürecini başarıyla geçirdiniz ve iş size teklif edildi. Sektörde bu görev için ne kadar maaş ödeniyor? Size ne teklif ediliyor? Siz ne kadar maaş istiyorsunuz? Gene her şey araştırmada bitiyor. Maddi beklentilerinizi pazar dinamiklerine uygun olarak belirleyin. Başvurduğunuz pozisyonda en alt ve üst sınır maaşları bilin, ona göre pazarlık payınız olsun. Bu bilgi olmadan, çok yüksek bir maaş isteyip son noktada iş fırsatını geri tepebilirsiniz. Ya da tam tersi, az maaşı kabul edip, kendinizi haksızlığa uğramış hissedebilirsiniz. Ödevinizi iyi yapın. Yeni bir role geçtiğinizde ilk 90 gün çok önemlidir. Çoğu şirkette deneme dönemi olarak belirlenen bu dönem sağlıklı bir geçiş ve alışma dönemi olarak görülmelidir. Çok çalışın ama her şeyi değiştirme hırsıyla gelmiş yeni personel konumuna düşmeyin. Her şeye objektif ve analitik yaklaşın, sorular sorun ve yapmak istediğiniz değişikliklerin gerekçelerini not edin.


Bu hatalardan bir kısmı hepimizin zaman zaman iş arama süreçlerinde yaptığı hatalar arasında. Eğer bunlardan birini veya birkaçını yaptığınızı düşünüyorsanız, hemen harekete geçin ve zaman kaybetmeden düzeltin. Önce kendinize güveninizi sağlamlaştırın, işinizi kaybetmeniz dünyanın sonu değil, unutmayın ne olursa olsun siz sizsiniz. Aynı insansınız. Aynı değerler ve yeteneklere işinizden bağımsız olarak sahipsiniz. İş arama sürecini ciddiye alın, gerekli özeni ve mesaiyi başvurduğunuz her bir iş için harcayın. Araştırın, görüşme sorularına hazırlanın. Eninde sonunda iyi bir işe geçeceksiniz.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3000TL olsa da satış müdürü maaşları  13000TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3500TL-8200TL, insan kaynakları maaşları 3200TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10500TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2900TL-9900TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7200TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4500 TL dir. Mühendis maaşları 4500TL den başlayıp 16500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3900-12400 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2000 ile 8500 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2000TL ile 9000 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme