POLİS ÖZEL HAREKATI MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

POLİS ÖZEL HAREKATI MAAŞLARI

POLİS ÖZEL HAREKATI MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir


PÖH özel harekat polisi maaşı ne kadar, tazminatları var mı
Özel Harekat polisi başvurularına rekor sayıda rağbet var peki PÖH maaşları ne kadar özel tazminatları var mı? Normal polis ile özel harekatta görev yapan polis memurları arasında maaş farkı bulunmaktadır.
Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde özel harekat polisi olarak yetiştirilecek 10 bin aday için başvuru tarihinin 2 Kasım olarak açıklandığı 31 Ekim'den bu yana, duyurunun açıklandığı internet sitesine 900 binden fazla giriş yapıldı. Özel harekat polisi (PÖH) başvurularında yoğunluk yaşanıyor. 10 bin Özel Harekat polisi alımına rekor başvuru olurken maaşları ne kadar sorusu akıllarda. Özel Harekat polisi yani PÖH maaşları hayli iyi durumda. 2016 yılında bir Özel Harekat Polisinin net maaşı 3 bin 500 lira civarında.
Özel harekat polisi (PÖH) maaşları ne kadar?

10 bin Özel Harekat polisi alımına rekor başvuru olurken maaşları ne kadar sorusu akıllarda. Özel Harekat polisi yani PÖH maaşları hayli iyi durumda. Polis Özel Harekat'takilerin yaptıkları görev gereğince çalışma yoğunluğu ve aldıkları risk çok daha fazladır. Polis özel harekat timi maaşlarına her yıl memur zamları ve enflasyon farklarını eklenmektedir. Geçtiğimiz ay (Ocak 2016) maaşlara %6 zam gelirken, Temmuz 2016 ayı için %5 oranında maaşlara yansıdı.

HER YIL ORTALAMA YÜZDE 7 ZAM ALIYORLAR

Polis özel harekat maaşlarına son 5 sene içerisinde ortalama olarak her yıl yüzde 7 oranında zam geldi.
2016 yılında bir Özel Harekat Polisinin net maaşı 3 bin 500 lira civarında. Buna doğu ve güneydoğu görevlerini gittiğinde 500 ile 1000 liralık bir tazminat farkı da ekleniyor. Özel Harekat polislerinin maaşları kıdeme ve görev yaptıkları bölgeye göre 5 bin liraya kadar çıkıyor.

PÖH BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

FETÖ operasyonları sonrasında boşalan kadrolar için PÖH alımı yapılıyor. 10 bin kişilik Özel Harekat Polisi alımı için başvurular başladı. Rekor sayıda başvuru yapılırken internet üzerinden ön başvurular 14 Kasım tarihine kadar devam edecek.

Polis Özel Harekat (PÖH) Olmak İçin Gerekli Şartlar şunlar;

-T.C. vatandaşı olmak,

-En az lise mezunu olmak,

-KPSS’den en az 50 puan almak,

-18 yaşını tamamlamak

-Erkek aday gerekli boy indeksi (1.67 cm’den kısa olmamak)
İNTERNET ÜZERİNDEN ÖN BAŞVURU VE TARİHLERİ

a)    Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere POMEM sınavına internet üzerinden ön başvurular, 02 Kasım 2016’dan 14 Kasım 2016 Saat:17.00’a kadar https://www.pa.edu.tr internet adresi üzerinden adayın e-Devlet kapısı şifresi ile giriş yapmak suretiyle ve ilgili alanların aday tarafından gerekli bilgileri doldurması şeklinde yapılacaktır.
b)    e-Devlet kapısı şifresi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliği(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi) ibraz ederek yurt içinde PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.
c)    e-Devlet kapısı şifresi yurt dışında elçilik ve konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.
d)    Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş veya çocuğu kapsamında bulunan adaylar internet üzerinden müracaatı sırasında bilgisayar ekranında “Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların Eş veya Çocukları Kontenjanından Başvuru Yapabilirsiniz” ibaresini göreceklerdir. Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş veya çocuğu kapsamında bulunup da müracaat sırasında belirtilen ibareyi göremeyen adayların Polis Akademisi Başkanlığı Bilgi Teknolojileri Şube Müdürlüğü ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.  
e)    İnternet üzerinden ön başvurular e-Devlet kapısı üzerinden yapılmakta ve adayların Merkezi Nüfus İşleri Sistemi (MERNİS) kayıtlarındaki ikamet adreslerine göre sınav yerleri belirlenmektedir. Merkezi Nüfus İşleri Sisteminde ikamet adresi bulunmayan adaylar ön başvuru yapamayacağından ilgili kuruma müracaat ederek sisteme ikamet adreslerini kayıt ettirmeleri gerekmektedir.
f)    Yurtdışında ikamet edip de Ülkemizde, Merkezi Nüfus İşleri Sistemi (MERNİS) kayıtlarına göre ikamet adresi bulunmayan ve Özel hareket birimlerinde istihdam edilmek üzere 19.Dönem POMEM giriş sınavı başvuru şartlarını taşıyan adayların internet üzerinden başvuru işlemi için Polis Akademisi Başkanlığı Bilgi Teknolojileri Şube Müdürlüğü ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. 
g)    Adayların internet üzerinden ön müracaatını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırmaları faydalarına olacaktır.
h)    e-Devlet kapısı şifresi ile internet ortamında başvuru esnasında ilgili haneler doldurularak başvuru işlemi sonuçlandırılacaktır. İnternet ortamında başvurular belirtilen tarihler arasında yapılacaktır. Posta yolu ile veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.
i)    İnternet üzerinden ön müracaatını yaptıktan sonra kimlik bilgilerinde değişiklik (isim, soyisim, yaş, medeni hali vb.) yaptıran adayların durumlarını belirtir dilekçelerini ve değişiklik yapıldığına dair onaylı belgelerini Polis Akademisi Başkanlığımız iletişim bilgilerinde yazılı faks numarasına göndermeleri ve şahsen müracaatları sırasında bu evrakları beraberinde getirerek teslim etmeleri gerekmektedir.
ÖZEL HAREKÂT POLİSLERİ NE KADAR MAAŞ ALIYOR?
En az lise veya dengi okul mezunu olup 28 yaşından gün almamış olanlar, KPSS şartı olmaksızın fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile Emniyet Genel Müdürlüğünün özel harekât birimlerinde istihdam edilmek üzere polis meslek eğitim merkezlerine alınabilmektedirler.
Polis meslek eğitim merkezine öğrenci olarak kabul edilenler, eğitim-öğretimlerini parasız yatılı ve üniformalı olarak görürken her türlü ibate ve sağlık giderleri ile diğer istihkakları da Devlet tarafından karşılanmaktadır. Öğrencilik döneminde, polis meslek yüksekokulu öğrencilerine ödenen miktarda harçlık da ödenmektedir.

Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitimlerini başarı ile tamamlayarak Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına atananlardan özel harekât birimlerinde fiilen görev yapan polis memurlarının aylık maaşları, görev yaptıkları yerin kalkınmada öncelikli yer olup olmamasına ve operasyonlarda görev almalarına bağlı olarak değişebilmektedir.

2017 yılının ilk altı aylık döneminde özel harekat polisi olarak göreve başlayacak, bekar ve çocuksuz bir kişinin alabileceği aylık ücret tutarı bilgilerine aşağıda yer verilmiştir.
a-Aylık net maaş

Eğitim Durumu          Derece Kademe          Hizmet Yılı     Aylık Net Maaş*
Lisans Mezunu           8/1       Yeni başlayan 4660,71 TL
Önlisans Mezunu        9/2       Yeni başlayan 4627,36 TL
Lise Mezunu   11/1     Yeni başlayan 4622,49 TL
 *Yukarıdaki maaş rakamlarına; tayın bedeli  ilave ek tazminat ve fazla çalışma ücreti dahildir.

*2017 AGİ tutarları belirlenmediğinden, 2016 yılında geçerli olan 123,53 TL’lik tutar kullanılmıştır. Bu nedenle, aylık net maaşlar yukarıdaki rakamlardan 5-10 TL kadar fazla olabilir.

b-Aylık net maaşa bazı tutarlar ilave edilebilir

-Kalkınmada öncelikli yerlerde görev yapan personele ödenecek ilave temininde güçlük zammının aylık net tutarı:  61,59 TL.

-Sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilan edilen bölgeler veya Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarınca ortak belirlenecek kritik yörelerde özel harekât ve operasyon timinde görev alan personele ödenecek tazminatın aylık net tutarı: 864,51 TL

-Büyük ölçekli yolsuzluk, terör ve benzeri faaliyetlere karşı ülke çapında gerçekleştirilen operasyonlara katılan personele ve bu personele destek hizmetleri sağlayan personele ödenebilecek aylık ilave fazla çalışma ücretinin (en çok) net tutarı: 158,48 TL

c-Eş ve çocuktan dolayı, aile yardımı ve asgari geçim indiriminden yararlanabilir

-Çalışmayan eşinden dolayı aylık net 204,99 TL aile yardımı ödenir.

-7 yaşından küçük her bir çocuk için 48,04 TL, 7 yaş ve daha büyük her bir çocuk için 24,02 TL aile yardımı ödenir.

-Eş ve çocuk durumuna göre, yararlanılan asgari geçim indiriminin miktarı artar. (2016 yılında en çok net 86,46 TL)
Polis Özel Harekat (PÖH) Maaşları Ne Kadar? (Pöh Hakkında Tüm Detaylar)
Geçtiğimiz günlerde başvuruları sona eren 10 bin polis özel harekat (pöh) alımının ardından, PÖH maaşları merak edilmeye başlandı. 2016 itibariyle pöh maaşları ne kadar? PÖH maaşları nasıl hesaplanıyor? Detaylar haberimizde...
Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Akademisi Başkanlığı geçtiğimiz Kasım ayında 10 bin polis özel harekat alım ilanı yayınladı. İlan doğrultusunda 10 bin polis özel harekat polis (PÖH) alımı için başvurular yapıldı. Peki PÖH maaşları ne kadar? PÖH maaşları neye göre hesaplanıyor?

Polis Özel Harekat (PÖH) PKK ve diğer terör örgütleriyle mücadeleleriyle gündemdeki yerlerini hiçbir zaman kaybetmediler. Daha önceki haberlerimizde Polis Özel Harekat (PÖH) nasıl olunur? Hangi eğitimleri alıyorlar? Haberlerini yapmıştık (TIKLAYIN) Bu haberimizde ise Polis Özel Harekat (PÖH) maaşlarının ne kadar olduğu bilgisini vereceğiz.

Polis maaşları hesaplanırken polis özel harekat, doğuda görev yapan polis, batıda görev yapan polis, çevik kuvvet polisi diye kategorilere ayrılarak hesaplanmıyor. Normal bir polisle özel harekat polisinin maaşı aynıdır. Fakat alınan görev tazminatları farklıdır. Bu nedenle her polisin aybaşında aldığı maaş farklıdır.

Mesela batıda görev yapan polislere görev için 100 TL ödenirken doğuda görev yapan polislere ödenen miktar 400- 500 TL civarındadır. Özel harekat polislerinde ise ödenen miktar yaklaşık 1.000 TL'dir.

2016 yılında bir polis özel harekatın (PÖH) maaşını hesaplamak gerekirse, normal bir polis memurunun maaşı + 1.000 TL şeklinde hesaplanır.

Normal bir polis memuru 3 bin 425 TL maaş almaktadır. PÖH ise 3 bin 425 + 1.000 TL gibi bir miktarda maaş almaktadır. PÖH maaşları 4.500-5.000 TL arasında değişmektedir.
Özel Harekat Polisi (PÖH) Maaşları Ne Kadar?
2017 yılında özel harekat polisi (PÖH) maaşları ne kadar? Özel harekat polisi ne kadar maaş alıyor? Özel harekat polisleri ne kadar para kazanıyorlar? Özel harekat polisi olursam ne kadar maaş alırım? Özel harekat polisi maaşı hesaplaması haberimizin devamında.
1993 yılında kurulan Emniyetin en gözde birimlerinden birisi olan Özel Harekat Polisleri yani halk arasında bilinen ismiyle PÖH ülkemizin gurur kaynağı olmaya devam ediyorlar. Gerek PKK ve diğer terör örgütleri ile sıcak çatışmalarda aldıkları başarılı sonuçlar ile gündemden düşmeyen ve tabir yerindeyse teröristlerin korkulu rüyası haline gelen Özel Harekat Polisleri ile ilgili daha önceki yazımızda özel harekat polisi nasıl olunur detaylarıyla anlatmıştık.  Bu haberimizde de seçkin kişilerden oluşmuş bu birlikte görevli özel harekat polisleri maaşları ne kadar anlatacağız.

Özel Harekat Polisi Maaşları Ne Kadar?

Öncelikle yanlış bilinen bir konuya değinmek istiyorum. Polis maaşı hesaplaması yapılırken özel harekat polisi, çevik kuvvet polisi ya da doğuda görev yapan polis, batıda görev yapan polis şeklinde maaş hesaplaması yapılmamaktadır. Normal bir polisin almış olduğu maaş ile özel harekat polisinin maaşı aynıdır. Ancak almış oldukları görev tazminatı farklıdır. Bu sebepten dolayı ay sonu hesaplarına yatan maaşlarında farklılıklar gözlenmektedir. Örneğin batıda görev yapan bir polis memuru görev tazminatı olarak 100 TL alırken, doğuda görev yapan bir polis memuru 400-500 TL arası bir miktarda görev tazminatı almaktadır. Bu miktar özel harekat polislerinde ortalama 1000 TL’dir. 2017 yılı rakamlarıyla bir özel harekat polisinin maaşı, normal polis memuru maaşı artı 1000 TL olarak hesaplayacağız. Normal bir polis memuru 3425 TL almaktadır. Bunun üzerine 1000 TL’de görev tazminatı eklediğimizde bir özel harekat polisinin maaşının 4500 TL ile 5000 TL arasında değişen bir miktara tekabül ettiğini görmekteyiz.


Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır. Polis özel harekatı maaşı ise 3854 TL dir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme