PAZARLAMA DEPARTMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

PAZARLAMA DEPARTMAN MAAŞLARI

PAZARLAMA DEPARTMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


)PAZARLAMACI OLMAK İÇİN İLK YAPMANIZ GEREKEN ŞEY; ÜNİVERSİTELERİN “PAZARLAMA BÖLÜMÜ” İSİMLİ PROGRAMLARINDAN BİRİNİ OKUMANIZ..

-Bunu için 2 yıllık (ön lisans) veya 4 yıllık (lisans) olmak üzere iki seçeneğiniz vardır. Her iki bölümün de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunsa da; uzun vadede lisans mezunu olmanız her açıdan daha yararlı olacaktır. Bu yüzden; 2 yıllık mezunu olsanız dahi sonradan bunu 4 yıllığa tamamlamanızı kesinlikle tavsiye ederim
GİRDİĞİNİZ BÖLÜMDE SATIŞ, PAZARLAMA, PAZARLAMA STRATEJİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN ANALİZ AMAÇLI DERSLER GÖRÜRSÜNÜZ.

-Hukuk (satış ve pazarlamaya yönelik), matematik, istatistik, maliye, bilgisayar, kalite kontrol, pazarlama araştırması ve stratejileri, reklamcılık gibi dersler müfredat dahilindedir. Eğer amacınız teorik ve akademik anlamda ilerlemekse not ortalamanız tabii ki birinci unsur olacaktır. Ama iş hayatında iyi bir pazarlamacı olmak için; derslerdeki teorik bilgiyle hayat tecrübesini birleştirmelisiniz derim..

3)HER NE KADAR BÖLÜMÜ ÇOK İSTEYEN VE HALİYLE DERSLERDE BAŞARILI BİRİ OLSANIZ DA; KİŞİLİĞİNİZİN VE ÇALIŞMA TARZINIZIN PAZARLAMA BÖLÜMÜNE YATKIN OLDUĞUNA EMİN OLUN.

-Tahmin edeceğiniz üzere pazarlama bölümü; iş ve kariyer yönünden belirgin bir halkla ilişkiler, insan ilişkileri ve ekip çalışması yeteneği gerektirmektedir. Ayrıca; ticaret, hukuk, psikoloji, sosyoloji gibi insan ve ticaretle alakalı olan her alanda yeterli bir genel kültürünüzün de olması zaruridir.

4)MEZUN OLDUKTAN SONRA ÇALIŞMAYI SEÇERSENİZ “PAZARLAMA MESLEK ELEMANI” UNVANIYLA MEZUN OLUR VE PİYASAYA ATILIRSINIZ

-Pazarlama bölümü iş imkanlarına değinirsek; sahip olduğunuz diploma ve unvanla birlikte bütün kuruluşlarda ithalat/ihracat, pazarlama programı, pazar araştırmacısı gibi alanlarda çalışabilirsiniz.
5)GELDİK EN ÖNEMLİ KONUYA..:) PAZARLAMA BÖLÜMÜNÜN MAAŞ İMKANLARINA GÖZ ATACAK OLURSAK DURUM TAHMİNİ OLARAK ŞU ŞEKİLDEDİR:

-Devlette doğal olarak fazla iş imkanınız yoktur. Özelde girdiğiniz ilk işte; mezuniyet öncesi tecrübelerinize bağlı olarak 1500-2500 TL maaş+olası ek kazanç şansınız vardır. İlerleyen sürede siz hariçten pek bir şey yapmasanız da belli bir ölçüde yükselirsiniz ve maaşınız da artar. Ama hayır bu bana yetmez diyorsanız; elde ettiğiniz başarılar, yapatığınız zeki hamleler ile kendinizi kanıtladığınız ölçüde büyük sıçramalar yapabilir; hatta kim bilir, büyük ve kurumsal firmalarda CEO’luğa giden basamakları tırmanmaya başlayabilirsiniz..;)

Genel itibariyle maaş, iş imkanları, yaşanacak maceralar yönünde pazarlama bölümü bu şekildedir arkadaşlar… Umarım bir nebze olsun yardımcı olmuşumdur. Hepinize kazançlı meslekler nasip olmasını dilerim..:)
Merhaba Sayın Okurlarımız. Ülkemizde belkide en fazla personelin çalıştığı özel sektör meslekleri arasında yer alan satış ve pazarlama personelleri hakkında bir araştırma yaptık. Malum şirketler ve firmalar ürünlerinin satışını yapabilmek için deneyimli ve deneyimsiz satış pazarlama elemanlarına ihtiyaç duymaktadır. Buna bağlı olarak bu personellerin de sektör içinde önemi de artmaktadır. Ancak bu alanda çalışan personellerin tecrübelerine göre de rütbeleri artabilmektedir. Yani bir pazarlama müdürü ile satış personeli aynı maaşı alamazlar.  Malum bu her sektörde böyledir. Tecrübe her zaman daha fazla para kazandırmaktadır. Peki en fazla hangi sektörlerde satış pazarlama personeline ihtiyaç var ve maaşları neler bilgi verelim.
En Fazla Personel Mağazacılık Sektöründe: Herkesin tahmin edebileceği üzere en fazla satış ve pazarlama personeli mağazacılık alanında bulunmaktadır. Perakende sektörü değil mağazacılık sektörüdür altını çizmek istiyoruz. Yani bir giyim mağazası,mobilya mağazası,market gibi alanlarda çalışan personele en fazla ihtiyaç duyulmaktadır satış alanında. Bu alanda çalışan bir personelin en yüksek en düşük maaşları neler söyleyelim. Ülkemizde bu personeller genellikle Asgari ücretle çalışmaktadır. Yani 949 TL maaş alırlar. Ancak kimi firmalar pirim sistemi uyguladığı için firma belirli kotaya ulaştığı zaman ek olarak ücret verebilmekte ve maaşları 1.200 TL olabilmektedir.

Pazarlama Olmazsa Olmaz.!: Özel sektörün can damarlarından birisidir pazarlama. Bu alanda çalışan nitelikli personeller sayesinde firmalar büyük ihaleler alabilmektedir. Çok büyük bir hırdavat firması düşünün. Pazarlama personelleri bu alanda hizmet veren şubeleri gezmekte onlardan sipariş almakta kendi ürünlerinin tanıtımını yapmaktadır. Hatta bu olay zaman zaman şehirler arası da olmaktadır. Bu personeller arasında tecrübe önemli olduğundan rütbe de olabilmektedir. Pazarlama Müdürü ve Yardımcısı ile Pazarlama Uzmanı gibi personellerden oluşmaktadır kadro. Bunların maaşları da değişmektedir. Ortalama olarak bir pazarlama elemanı 1.200 TL maaş alırken Pazarlama Müdürü ve Yardımcısı ise 2.500 TL ile 3.000 TL arasında maaş alabilmektedir. Bu maaşlar şirketlerin büyüklüğüne göre değişebileceğini de unutmayınız.
Satış ve Pazarlama Arasındaki Fark Nedir ? : Aslında çok basit bir ayrım vardır. Satış konusunda hizmet veren danışmanlar mağaza içerisinde görev alır ve müşterilerin kendilerine gelmesini beklerken pazarlama alanında hizmet veren personeller müşterilerine kendileri uğramaktadır. Kendileri müşterilere giderek ürünlerinin tanıtımlarını yapar tahsilat yapar ve yeni ürün siparişi alırlar.
Herkesin yaptığı iş kendisine göre en önemli ve en zor olandır. Bir şirketin ürünü anlatabilmek ve tanıtımını yapmak ve dışarıdaki kişiler için ilk tanınan ve bilinen olmak hem zor hem kolay hem de heyecanlı bir süreçtir.

Pazarlama müdürü ne iş yapar sorusuna şöyle cevap verilebilir. İster bir mal ister bir hizmet el de bulunan ürünü potansiyel kullanıcı kitlesine tanıtabilmek, ürünün satışını sağlamaktır. Bu konuda stratejileri belirler ve alt kadrosunu denetler.
Ürün ve iş bilgisine sahip olmak ile beraber piyasayı en şekilde analiz edebilmesi ve yeni çıkan ürünleri ve teknolojiyi takip etmesi gereklidir. Bu sayılanlardan en önemlisi belki de müşteriler ile birebir iletişim sağlamak ve onların soru ve sorunları ile ilgilenmektir.

Pazarlama müdürlerinin aldığı maaşlar da sektöre ve çalışılan kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Büyük kurumlarda çalışan pazarlama müdürlerinin maaşı en az 5000 TL den 23000 TL’ye kadar değişmektedir.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme