ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI

 

ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir

Özel güvenlik maaşları hakkında 2017 güncel bilgileriyle hazırlanmış makalemizde kamu ve özel de özel güvenlikler ne kadar maaş alıyor, çalışma saatleri ve ücretleri hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.
Ülkeler, devlet kurumları veya özel firmalar, mutlaka kolluk kuvvetlerine ihtiyaç duyarlar. Gerek maddi unsurlarını korumak gerek işlerin yürümesini sağlamak gerekse caydırıcılık oluşturması açısından özel güvenliklere her alanda ihtiyaç duyulur. Dünya üzerinde hemen hemen her ortamda bu caydırıcı unsurlardan görmekteyiz. Bankalarda, özel firmalar da gerek kişisel işlemler de ya da
organizasyonlar da gerekse hastanelerde…
Özel güvenliklere olan ihtiyacın artması da nüfusun artışına bağlıdır. Artan nüfus bütün tehlikeleri ve olguları beraberinde getireceği için daima bu ihtiyaç söz konusu olacaktır. Her alanda görmeye alışık olduğumuz özel güvenlik görevlileri nasıl yetiştiriliyor, herkes olabilir mi ve ne kadar maaş alıyorlar sorularına yanıtlar vermeye, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Herkes Özel Güvenlik Olabilir mi?
Özel güvenlik olmasına fiziksel ve psikolojik bakımdan engeli bulunmayan herkes, eğitimlerini başarı ile tamamladıkları takdir de özel güvenlik olabilirler. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de bazı fiziki ve psikolojik unsurları barındırmanız gerekecektir tahmin edeceğiniz üzere. Örneğin; akıl sağlığı yerinde olmayan ya da fizyolojik olarak sağlıksız birinin güvenlikten ya da düzenden sorumlu olması beklenemez haliyle. Bu yüzden sağlıklı her birey özel güvenlik olabilir.

Özel Güvenlik Eğitimlerini Nereden Alabilirim?
Bulunduğunuz ile bağlı olarak bu eğitimi veren özel güvenlik kurumlardan özel güvenlik eğitimi alabilirsiniz. Eğitimi alabilmek için ödeyeceğiniz kurs ücretleri şehirden şehre ve bölgeden bölgeye değişebilir. Tamamen rekabet faktörüne bağlı olarak değişebilen bu fiyatlar, yüksek ya da az oluşlarıyla kaliteyi temsil etmezler yani ucuz olanlar da kalitesizliğin belirtisi değildir. Bölgede işi yapan çok firma var ise haliyle fiyatlara da ucuzluk olarak bu rekabet ortamı yansıyacaktır.

Peki Toplamda Harcayacağım Para ve Maliyeti ne Olacak?
Kurs ücreti bölge bölge değişebilmekle beraber rekabet ortamıyla ilerler bu bağlamda ortalama olarak kurs ücretleri  silahlı  600, silahsız 400 arasındadır.

Silahlı özel güvenlik olacak iseniz masraflarınız:
Sağlık raporu 200-250 TL arası,

Kimlik kartı 520 TL

Ek masraflar 25-30 TL

Silahsız özel güvenlik olacak iseniz masraflarınız:
Sağlık raporu 40-70 TL,

Kimlik kartı 520 TL

Ek masraflar 25-30 TL

Yukarıda belirtilmiş olan masraflar kimlik kartı masrafı dışında hemen hemen sabit fiyatlar olmak üzere,  diğer masraflar bölge bölge farklılık gösterebilir.

Eğitim süreleri ve bölümleri hakkında bilgiler:
Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler 90 saatlik bir eğitime katılacaklardır. Bu eğitimin içerisinde terörle alakalı konular, halkla ilişkiler ve taciz-tehdit unsurları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.90 saatlik eğitim sürecine katılım zorunludur.

Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar ise 120 saatlik eğitime katılmaları gerekmektedir. Eğitimin konularına göz atmak gerekirse;  90 saatlik eğitim dışında, 30 saatlik süre ile silah eğitimi, nasıl kullanılır ve bu konuyla alakalı konu başlıklarında eğitim verilmektedir.

 İyi bir güvenlik görevlisi olabilmek için fiziki özellikler nasıl olmalıdır?
Çalışacağınız yere göre değişebilen bu durum aslında çok karmaşık ve o kadar da üstün fiziki görünüş isteyen bir olgu değildir. Hemen hemen herkes özel güvenlik görevlisi olabilir. Boy ve kilo oranınızın olması kâfidir. Ancak 150 kilo ve 185 boyunda bir kişi de güvenlik görevlisi olarak çalışabilmektedir. Fiziki özelliklerinizden ziyade insanlarla iletişim kurabilmeniz büyük etmendir. Örneğin büyük avm gibi yerlerde çalışacak iseniz insanlarla iyi iletişim kurabilmeniz, pratik zekalı ya da hızlı düşünebilen bireyler olmanız yeterli olacaktır.

2017 Özel güvenlik maaşları nasıldır? Nerelerde çalışabilirler?
Özel güvenlikler kamu kurum ve kuruluşlarında, şahıs firmaların da veya özel sektör de çalışabilirler.

Çalıştıkları kurum ve kuruluşlara göre değişen fiyatlarla beraber kamu kuruluşlarında çalışanların fiyatları aşağı yukarı şu şekildedir:

Haftalık 8 saat mesaiden aylık 32 mesai şeklinde düşünecek olursak alacakları net tutar (agi, yol, yemek çıkarıldığında) 1750 TL şeklinde olmaktadır. Bu ortalama maaştır. Mesai saatlerinize yaşadığınız şehre veya kuruma göre farklılık gösterebilir elbette.

Örneğin fiziksel yapınıza, çalışmış olduğunuza sektöre göre gerçekten daha güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Örneğin özel sektör de çalışan özel güvenlik görevlileri (özellikle bankalarda) iş yoğunluklarına göre de değişebilen ancak 2000-3500 TL gibi rakamlara tekabül eden fiyatlarla çalışabilmektedirler.

Mesleki yeterlilik, kimlik kartınızın türü ve iş tehlikenize göre de değişebilen bu tutar tamamen sizinle alakalı ve çalıştığınız iş ile alakalı olarak değişebilmektedir.

 Ancak genelde özel güvenlik görevlileri caydırıcı unsur olarak görev aldıklarından iş ortamları yoğunluk nedeniyle yorucu olur. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan özel güvenlik görevlileri insanlarla muhatap olduklarından yorgunluk yaşayabilirler aksi takdir de insanlarla iletişim kurmakta zorlanmayan ve bundan keyif alan kişiler kolaylıkla güvenlik görevlisi olabilir. Bu meslekte de ilerleyebilir…

 Her meslekte olduğu gibi, kişisel bilgi ve mesleki becerilerinizle yükselebilmeniz kurum veya firma içerisinde rütbe kazanabilmeniz de mümkündür. Tabi bu tamamen çalıştığınız kuruluşla bağlantılı olan ya da firma ile belirlenebilecek bir durumdur.

Eğer sizde özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız yukarıda yazdığımız tüm bilgileri okumuş ve kendiniz için uygun olduğu kararını vermiş iseniz hemen işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
Bankalara güvenlik görevlisi nasıl olunur, özel güvenlik görevlisi olmak için gerekli şartlar 2017, özel güvenlik görevlisi iş imkanları, güvenlik görevlisi memuru maaşları , özel güvenlik görevlisi kaçpara maaş alır 2017,Silahlı güvenlik görevlisi maaşı 2017, silahsız güvenlik görevlisi maaşı 2017,

Özel güvenlik görevlisi her kurumda her firmada olmazsa olmaz olan kurumun güvenliğini sağlayan en önemli unsurlardan birisidir, özel güvenlik görevlisi olmak için şartlar lise eğitimini tamamlayan akıl ve ruh sağlığı yerinde olan ve vücut olarak güvenlik görevlisi olmasına engel bir durum bulunmayan herkes güvenlik görevlisi olabilir.

Güvenlik Görevlisi olmak için kursa gitmek gerekmektedir, Silahsız güvenlik görevlisi 90 saat boyunca eğitim alması gerekir, Silahlı olarak özel güvenlik görevlisi olacak kişilerin ise 120 saat kurs alması gerekmektedir.Silahlı ve Silahsız Güvenlik Görevlisinin Alacağı Eğitimler

Silahsız güvenlik görevlisi, 90 saatlik alacağı eğitimde bulunan bazı konular şunlardır:
• Halkla ilişkiler,
• Terör ile ilgili konular
• Taciz ve tehdit ile ilgili eğitim bulunmaktadır. Toplamda 90 saatlik bir eğitim sonrasında silahsız güvenlik görevlisi olunuyor.
Silahlı güvenlik görevlisi ise 120 saatlik eğitim alacaktır. Bu eğitim içerisinde göreceği bazı konular şunlardır:

• 30 saat boyunca silah nedir, silah nasıl kullanılır, silahı nerelerde nasıl kullanabiliriz ve buna benzer soruların cevaplarını, uygulamalarının eğitimi verilmektedir.

Güvenlik Görevlisi Fiziksel Özellikleri Neler Olmalıdır ?

Öncelikle iyi bir güvenlik görevlisinin fiziksel özellikleri çok da önemli değildir. Anında hızlı bir şekilde düşünebilen, sorunlara en kısa sürede çözüm bulabilen özelliğe sahip olması yeterli olacaktır. Bunun dışında boy ya da kilo da çok fazla önemlilik taşımamaktadır. 150 ve üstü kilolarda, uzun boylu bir bireyin güvenlik görevlisi olabildiği gibi 165 cm civarlarında boyu olan bir bireyinde rahatlıkla güvenlik görevlisi olabileceğini söylemek isteriz.
Ancak bir diğer husus da kilo ve boyunuzun birbirine uyum sağlamasıdır. Orantılı şekilde kilo ve boyunuzun olması da, iyi bir güvenlik görevlisi için önemlidir. Bunun dışında bir AVM ve benzeri yerde görev yapacak olursanız, boy ve kilodan ziyade insanlarla anlaşabilmeniz, onlarla iyi iletişim kurabilmeniz en önemli faktördür.

Güvenlik Görevlisi İş İmkanları Çalışma Alanları Nelerdir ?

Silahsız güvenlik görevlisi eğitim alan (90 saatlik) güvenlik görevlileri, büyük iş merkezi gibi yerlerde güvenlik görevi yapabilirler. Bunun dışında alışveriş merkezlerinde giriş, çıkış ve iç güvenliği sağlamak için görev alabilmektedirler. Gece kulübü tarzında ki yerlerde de yine kapıda güvenlik görevlisi olunabilir.
Silahlı güvenlik görevlisi eğitimi alan (120 saatlik) güvenlik görevlileri ise, yine gece kulüplerinde sorunsuz şekilde görev yapabilirler. Birçok özel kuruluşlarda, bankalarda silahlı güvenlik görevlisi olabilirler. Ya da özel güvenlik görevlisi de olabilmektedirler. Güvenliğini sağlaması için bir sanatçının, şarkıcının ya da diğer ünlülerin yanında çalışabilirler.

2017 güvenlik görevlisi maaşları ne kadar olacak?

Her kurumun/kişinin verdiği güvenlik görevlisi maaşı ne kadar demek doğru olmaz zira farklı. Ama işin yorgunluğuna bakıldığı zaman ve yaşanılan şehirden şehire göre farklılık göstermekle birlikte bir güvenlik görevlisi maaşı asgari 1500 TL olmalıdır. Bu konuda düzenleyici bir merci yok ancak, güvenlik personeli maaşları konusunda da birço meslekle beraber düzenleyici kuruluşa ihtiyaç duyan meslekler arasında yer alıyor.
Özel Güvenlik görevlerine verilen haklar beğenilmediği için maaşlara yıpranma payının eklenip ücretlerin daha da artması istenmektedir. Mecliste görüşmeler başladı ve yakın zamanda Özel Güvenlik maaşlarına zam yapılması beklenmektedir.

Pek çok site, okul, üniversite, kurum ve kuruluşlar özel güvenlikler ile koruması sağlanmaktadır. Banka personelleri hariç diğer Özel Güvenlik Görevlileri silah kullanmıyor olsa da yıpranmıyor anlamına gelmemektedir. Özellikle basında Özel Güvenlik Görevlerini araştırdığımızda pek çok üniversite olayında ve yurtlarda çıkan kavgaları sonlandırabilmek ve tansiyonu düşürebilmek için kendilerini kavganın içine atmaktadırlar. Ancak Özel Güvenlik Maaşları asgari ücret tutarından başlamakta ve pekte yükselmemektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisine yeni sunulan tasarı ile Özel Güvenlik Görevlilerinin maaşlarına zam yapılması istenmektedir.


 Özel Güvenlik Görevlilerinin Kolluk Kuvvetlerinden Farkı Yok

Özel Güvenlik Görevlileri ile Güvenlik Güçleri arasında tabi ki farklar vardır ancak ikisininde hakları savunması gerekmektedir. Bunun için Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan tasarı ile Güvenlik Görevlilerinin maaşlarına yıpranma payının eklenmesi ve bundan dolayı maaşlarında artması istenmektedir.

Pek çok firma anlaştığı kurumdan daha yüksek tutarda ücretler sağlıyor olsa da bünyelerinde istihdam eden Güvenlik Görevlilerine asgari ücret tutarında maaş vermektedir. Genellikle 12 saat boyunca çalışan ve geceli gündüzlü vardiyalara kalan Güvenlik Görevlilerinin işi zor olduğu için yıpranma payının eklenmesi pek çok kişi tarafından kabul edilir gelmektedir. Mecliste yakında oylamaların yapılması beklenmektedir. Muhtemelen her ne kadar tarihin belli olmadığı söylense de Özel Güvenlik Görevlilerinin maaşlarına yıpranma payından dolayı zam gelmesi düşünülmektedir.
2017 yılında özel güvenlik maaşları ne kadar maaş alacaklar? Kamu Kurumlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin 2017 Ocak zamları ne kadar? Taşeron olarak çalışan özel güvenliklerin 2017 maaşları ne kadar oldu?

2017 yılı net asgari ücretin belli olması ile birlikte özel güvenlik görevlilerinin 2017 yılında alabilecekleri en düşük net maaş tutarları da belli oldu. Özel güvenlik görevlisi şu ara ülkemizde en çok rövaşta olan mesleklerden birisi. Belli bir süre almış olduğunuz kurs ve kurs sonunda verilen sertifika ile hem özel sektör işyerlerinde hem de devlete ait işyerlerinde iş imkanı bulabilmektedirler.
2017 En Düşük Silahlı ve Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları
Bekar ve çocuksuz özel güvenlik görevlisine 01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında ödenecek en düşük net maaş: 1.404,00 T.L.
Evli,1 çocuklu ve eşi çalışmayan özel güvenlik görevlisine ödenecek 01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arası en düşük net maaş; 1.450,00 T.L.
Evli,2 çocuklu ve eşi çalışmayan özel güvenlik görevlisine ödenecek 01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arası en düşük net maaş; 1.470,00 T.L.
Evli,3 çocuklu ve eşi çalışmayan özel güvenlik görevlisine ödenecek 01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arası en düşük net maaş; 1.497,00 T.L.
Kamu Kurumlarında çalışan taşeron güvenlik görevlilerine asgari ücretin %20-%30 üzerinde sözleşme gereği fazla maaş ödendiğinden alabilecekleri en düşük net maaşlar 1690,00 TL ile 1900 TL arasında değişecektir.
Özel güvenlik görevlisinin silahlı olması halinde ise bu maaşlar 2000 TL ile 2500 Tl aralığına kadar yükselebilmektedir.
İşin özü alınacak en düşük maaş asgari net ücrettir. Gerisi sözleşmenizde yer alan hükümlere göre belirlenir. Örneğin merkez dışında çalışan özel güvenlik görevlilerine maaşa ek olarak 250-300 TL de yemek yardımı, yol yardımı, giyecek yardımı v.s. adı altında ödemeler yapılabilmektedir.
2017 Silahlı ve Silahsız Özel Güvenlik Olma Şartları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
En az sekiz yıllık ilköğretim,yada ortokul,lise veya dengi okul mezunu olmak,
Silahsız için en az 18 yaşını doldurmuş olmak,
Silahlı eğitim için en az 21 yaşını doldurmuş olmak
Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsa bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suistimal, sehtecilik, hileli iflas veya istimal ve istihlak kaçakçılığı, hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, laf atma, sarkıntılık, ırza tasallut, ırza geçme, kız, kadın, çocuk kaçırma ve alıkoyma, fuhşa teşvik, fuhuş için aracılık, uyuşturucu madde kullanma, uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak,
Kamu haklarından yasaklı olmamak,
Görevin yapılmasına engel olabilecek vucüt ve akıl sağlığı ile özrü bulunmamak,
Özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır. Özel güvenlik maaşları ise 2333 TL dir

Hiç yorum yok:
yorum

Popüler Yayınlar