OYTEK MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

OYTEK MAAŞLARI

OYTEK MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


OYAK Pazarlama Hizmet ve Turizm A.Ş. çatısı altında yer alan  Teknoloji Hizmetlerimizdeki ’temel hedefimiz, farklı sektörlerden müşterilerimize destek vermek ve hedeflerine ulaşmada ihtiyaçları olan teknolojik çözümleri zamanında ve rekabetçi bütçeler ile sunabilmektir.

Böylelikle, çözüm ve hizmetlerimiz ile müşterilerimizin marka değerini arttırır ve  sürdürülebilir performans ve kârlılıklarına zemin hazırlarız.

Değişmeyen değerlerimiz ve sürekli yenilenen heyecanımızla daima yarına hazırız..
Misyonumuz;

Teknoloji Hizmetleri alanında, ana hissedarımız OYAK’ ın vizyon, misyon ve değerleri doğrultusunda, müşterilerimize değer katacak profesyonel hizmetleri, uygun fiyat ve kaliteli servis anlayışıyla sunarak, onların güvenilir iş ortağı olmak.

Vizyonumuz;

Ana hissedarımız OYAK’ ın vizyon, misyon ve değerleri doğrultusunda , sahip olduğumuz geniş hizmet yelpazesi içerisinde hizmet sektöründe ki değişimleri uygulayan, fark yaratan ve kalitesiyle bilinen servis şirketi olmak.
Değerlerimiz

Dürüstlük ve şeffaflık
Sorumluluk ve Hesap Verilebilirlik
Adalet ve rekabet
Yaratıcılık ve Mükemmeliyet
Karşılıklı Saygı ve Sevgi
Üye ve Çalışanların Mutluluğu
Müşteri memnuniyeti ve başarı
Profesyonellik ve uzmanlık
Güçlü iletişim ve paylaşım
Kalite Anlayışımız-İSG-Çevre Politikamız

Ana hissedarımız OYAK’ın Vizyon, Misyon Ve Değerleri Doğrultusunda;
Kalite, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi Sistemlerini tüm süreçlerimizde etkin şekilde uygulamak, gözden geçirerek sürekli iyileştirmek,
Hizmetlerimizi, Teknolojik yenilikler ile pazardaki gelişmeleri takip ederek Müşteri istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yüksek verimlilik, üstün kalite ve düşük enerji tüketimi ile çevreye duyarlı ve iş sağlığı güvenliğinden ödün vermeden sunmak,
Amaç ve hedeflerimize ulaşmak için çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin ve müşterilerimizin katılımı ile uygun yöntem ve mümkün olan en iyi teknolojileri uygulayarak tüm kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak,
Sunulan hizmetlerin hatasız olması için; tüm personelimize planlı ve sistemli bir eğitim ve bilinçlendirme programı uygulayarak yetkinliği arttırmak,
Tüm birimlerimizde Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği prensiplerini etkin ve verimli bir şekilde uygulayarak istikrarlı bir iyileşme ve gelişme sağlamak,
Hizmet üretimi ve sunumu esnasında oluşabilecek çevre ve iş kazalarının önlenmesini sağlamak,

OYAK PAZARLAMA HİZMET VE TURİZM A.Ş. Yönetim Sistemleri konularında Yasal Mevzuatlara ve Standartlara Uyacağını Taahhüt Eder.

Sahip olduğu başarıya, çalışanlarının gücü ve desteği ile ulaşan ve en önemli değerinin insan kaynağı olduğuna inanan OYAK Pazarlama;
Görevinin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip nitelikli insan gücünü bünyesine kazandırmayı,
Çalışanlarının yaratıcılıklarını kullanabilecekleri ve fikirlerini dile getirebilecekleri etkin bir iletişim ve motivasyon ortamı sağlamayı,
Farklı bakış açıları ve bilgi birikimlerini bir arada barındıran katılımcı yönetim politikası izlemeyi,
Çalışanlarının kişisel ve mesleki gelişimlerini ön planda tutarak, sürekli öğrenme ve gelişimi desteklemeyi,       

İnsan Kaynakları Politikası olarak benimsemiştir.
Açık Pozisyonlar


OYAK Pazarlama’da işe alınacak adaylarda aranan temel özellikler, pozisyonun gerektirdiği eğitim, teknik bilgi ve yetkinliklere sahip olunmasıdır.

Doğru adayı uygun pozisyonla eşleştirmeyi amaç edinen işe alım sürecinde, açık pozisyonlar için OYAK Pazarlama veri tabanı, kariyer portalları, pozisyonun gerekliliğine göre danışmanlık firmaları aracılığıyla ve bireysel başvurular değerlendirilerek, adaylar ön görüşmeye davet edilmektedir.

Adaylara, pozisyonun gerekliliğine göre kişilik envanteri uygulanmakta, görüşmeler İnsan Kaynakları Departmanı ve İlgili Birim Yöneticisi ile birlikte gerçekleştirilmektedir.

Bölüm yöneticisi tarafından onaylanan adaylara referans ve ücret çalışmaları sonrasında teklif sunulmaktadır.
Eğitim Prosedürü (Oryantasyon, Kalite ve İSG Eğitimleri vb.) ile göreve adaptasyon sağlanmaktadır.
Staj Olanakları


OYAK Pazarlama, Kariyerleri ile ilgili ileride yapacakları seçimlerde doğru kararlar (sektör, şirket ve çalışılacak alan konusunda) verebilmelerine olanak sağlayabilmek için mümkün olduğunca gençlere staj yapmalarını önermektedir.

OYAK Pazarlama’da staj yapabilmek için lise veya üniversite stajının ilgili okul tarafından zorunlu tutuluyor olması gerekmektedir.
Eğitim Olanakları


İnsan kaynağına büyük önem veren, bu anlamda sürekli eğitim ve gelişimi hedefleyen OYAK Pazarlama’da, çalışanların talepleri, pozisyonun gerektirdiği yetkinliklerdeki gelişim alanları, ihtiyaç duydukları eğitimler, kişisel ve mesleki gelişim ihtiyaçları dikkate alınmaktadır.


İşe yeni başlayan çalışma arkadaşlarımıza, çalışacakları ekipler ve üstlenecekleri göreve ilişkin oryantasyon ve işe uyum eğitim programları sunulmaktadır. Bazı eğitimler kendi konusunda uzman eğitmenlerimiz tarafından verilirken, diğer eğitimler farklı dış eğitim şirketlerinden sağlanmaktadır.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3400TL olsa da satış müdürü maaşları  13200TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8900TL, insan kaynakları maaşları 3150TL-9650TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10800TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 3200TL-9400TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 8400TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4200 TL dir. Mühendis maaşları 4400TL den başlayıp 15400TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12900 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8300 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2350TL ile 9900 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme