OTOMOTİV SEKTÖRÜ MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

OTOMOTİV SEKTÖRÜ MAAŞLARI

OTOMOTİV SEKTÖRÜ MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Otomotiv Sektörü günümüz küreselleşen teknoloji dünyasının en önemli lokomotif sektörlerinden sadece birisidir. Otomotiv mühendisi olmak demek, sadece otomobillerin mühendisliğini yapmak değil, tüm motorlu kara taşıtlarının; kamyon, tır, traktör, otobüs, minibüs, motosiklet gibi araçların da mühendisliğini yapmak anlamına gelmektedir. Yani kısaca; “otomotiv mühendisi” olmak, “otomobil mühendisi” olmakla aynı anlama gelmemektedir.

Otomotiv mühendisliği KPSS sınav tercihlerinde yer almaktadır. Fakat bugüne kadar kamu kurumlarında bu alanda bir mühendis alımı gerçekleşmemiştir. Makina Mühendisliğinin bir alt programı olarak kabul edilmektedir.

Otomotiv üretimi ülkemizde tamamıyla özel sektörün elinde olduğundan, Otomotiv Mühendisliği de yerini özel sektörde alarak belirlemiştir.
Otomotiv Sektöründe ki Otomotiv Mühendisleri üç ayrı bölümde görev alırlar.

Ürün Mühendisleri,
Ar-ge ( Araştırma ve Geliştirme) Mühendisleri
Üretim Mühendisleri
Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinin, Otomotiv Mühendisliği Bölümü olmasa da bu branşlaşma iş dünyasında zorunluluk ve ihtiyaç gereği kendiliğinden meydana gelmiştir.
Otomotiv Mühendisliği; Makine Mühendislerinin, Elektrik Mühendislerinin, Elektronik Mühendislerinin, Yazılım Mühendislerinin, Tasarım ve Endüstriyel Tasarım Mühendislerinin otomotiv sektöründe uzmanlaşmasıyla oluşur ve kendiliğinden uzmanlık alanı haline gelir. Sadece otomobiller için değil, motosiklet, kamyon, tır, traktör, otobüs ve minibüs üretimi de otomotiv sektörünün faaliyet alanı içerisinde olup otomotiv mühendislerinin görev alanı içindedir. Tüm bu araçların tasarlanması, monte ve / veya demonte edilerek üretilmesi, satış sonrası müşteriye hizmet – bakım – onarım servislerinin sağlanması her biri otomotiv sektörünün çalışma alanını dâhilindedir.

Günümüzde Otomotiv Mühendisliği Maaşları, 2000 TL ile 20000 TL arasında büyük değişkenlik gösterebilmektedir. Otomotiv Mühendisliği Maaşları, bu ciddi farklılığı, otomotiv mühendisi olan kişinin bireysel donanımlarına bağlı olabileceği gibi, görev aldığı şirketin özelliklerine, kapasitesine, gücüne, piyasadaki imajına göre de farklılık arz edebilir. Mesela; otomotiv mühendisinin mühendislik eğitimi, bildiği yabancı dillerin sayısı ve seviyesi, sosyal ilişkileri, iş deneyimi, beceri ve yeteneği, akademik kariyeri, fabrikada üretimde veya ofiste çalışması önemli olduğu gibi şirketin Türkiye ve Uluslararası platformdaki yeri, prestiji ve imajı, ihracat- ithalat durumu, üretim kapasitesi ve araç satış hedefleri gibi durumlarına göre de farklılık sergileyebilir.
 Ülkemiz otomotiv sektöründe daha sonra gelişmeye başlamış bir ülkedir. Ancak sonradan gelişmesine rağmen şuanda dünya standartlarını yakalamış hatta diğer ülkelerle yarış haline girmiştir. Yurt dışından yılda binlerce parça ülkemize girmekte ve binlerce parça da satılmaktadır.Dolayısıyla otomotiv sektöründe rekabet büyüktür.

Rekabet büyük oldukça kalifiye elemana olan ihtiyaç artmış artık tamircilerde öğrenilen çıraklık yılları okullara taşınmıştır.Birçok ortaöğretim ve lisans programlarında meslek edinmek adına otomotiv sektörüyle ilgili bölümlere rastlamak mümkündür artık.Şimdi dünya devlerinin birbirleriyle yarıştığı otomotiv sektörü maaşlarını inceleyelim…

Otomotiv sektörü çalışanları ne kadar maaş alıyorlar?

Otomotive sektöründe bir çok farklı departman ve bu birçok farklı departmanda çalışan kalifiye veya kalifiye olmayan eleman vardır.

Örneğin;
Doğuş Otomotivin çalışan maaşlarını incelediğimizde ürün sorumlusunun 3450-3600 tl arası,
Doğuş Otomotiv bilgi teknolojileri uzmanının 4350-4600 tl arası,
Doğuş Otomotiv bütçe raporlama yetkilisinin ise 3250-3400 tl arası maaş aldığını söyleyebiliriz.
Otokar firmasına baktığımızda ise;

servis mühendisinin 3500-3650 tl arası,
Otokar muhasebecinin 2250-2400 tl arası,
Otokar AR-GE mühendisinin 2650-5000 tl arası maaş aldığını görüyoruz.

Ülkemizde bunlar gibi birçok otomotiv firması vardır. Hepsinde alınan maaşlar değişmektedir.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme