OTEL ÇALIŞANLARI MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

OTEL ÇALIŞANLARI MAAŞLARI

OTEL ÇALIŞANLARI MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir


İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY) ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) işbirliğiyle yürütülen 'Turizmde Ücretler' çalışması sonuçlandı. Söz konusu çalışmaya göre, bu yıl turizmde uygulanacak ücretler, geçen yıldan yüzde 5 zamlı olacak.
Turizm alanında 2010 ücretlerini belirlemeye yönelik “Turizmde Ücretler” çalışması tamamlandı. İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY) ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED)  işbirliğiyle yürütülen çalışmaya göre, bu yıl turizmde uygulanacak ücretler, geçen yılın yüzde 5 üzerinde olacak.

TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, otellerde uygulanacak 2012 maaşlarındaki artışın sezonun hızlandığı temmuz ayında geçen yılın yüzde 10 üstüne çıkabileceğini vurguluyor. “Turizmde Ücretler”  çalışmasında en alt ve en üst limitin belirlendiği kaydeden Köfteoğlu “2012 maaşlarında ücretler görevlere göre değişerek, 635 TL'den başlayıp, 6 bin TL'ye kadar çıkıyor. Maaşları 4.500- 6 bin TL arasında değişen otel genel müdürleri listenin en üstünde, maaşları 635-850 TL arasında değişen valiz taşıyıcılarılar (bellboy) ve komiler de listenin altında yer alıyor. Otellerin ‘demirbaşı’ gözüyle bakılan ve başka bir tesise transfer olması pek arzu edilmeyen mutfak şeflerinin 2012 maaşları ise 4 bin TL’den başlayıp 6 bin TL’ye kadar çıkıyor” diye ekliyor.

Elemanlarda aranan özellikler
Eğitimli insanların turizm sektöründe yer alması gerektiğinin altını çizen İNKAY Başkanı Talat Kanbir, bu sezon Antalya'da 20 bin civarında ek yatağın hizmete gireceğini belirterek, “Bu durum 30 bin kişiye ek istihdam sağlayacak. Ayrıca, sezonluk çalışan 200 bin kişi de mayıs ayı itibarıyla işbaşı yapacak” diyor.
Otellerde çalışacak elemanlarda bazı nitelikler arandığını hatırlatan Kanbir, bunları şöyle özetliyor: “Güven verici bir kişilik turizm çalışanlarında aranan özelliklerin başında geliyor. Turizm alanında çalışanların farklı kültür ve davranışlara hoşgörü ile yaklaşmaları gerekiyor. Nitekim, alkollü içki talep edenlere hoşgörülü olmayan, plajdaki giyimden rahatsız olanların turizm alanında çalışması zordur. Öte yandan, insan ilişkileri, sosyal yönü güçlü olanlar bu alanda başarılı olur. Yoğun tempolu çalışma gerektirdiğinden turizmde fiziksel özelliklerin de önemli olduğu unutulmamalı.”

TURİZMDE 2012 MAAŞLARIGÖREVLER

ÜCRET ARALIĞI (TL)

Genel Müdür

4500-6000

Mutfak Şefi

4000-6000

Satış Müdürü

3000-6000

Yiyecek İçecek Müdürü

2500-4500

Muhasebe Müdürü

2500-4500

Kat Hizmetleri Müdürü

2500-4500

Animasyon Şefi

2500-4500

Önbüro Müdürü

2000-4500

Bilgi İşlem Müdürü

2000-3500

Rezervasyon Şefi

1250-2000

Bulaşıkhane Şefi

1250-2650

Şef Garson

1250-1750

Aşçı

950-1350

Rezervasyon Memuru

635-1200

Barmen

750-1200

Garson

750-1200

Elektrikçi

850-1100

Cankurtaran

650-1000

Bahçıvan

635-950

Komi

635-900

Valiz Taşıyıcı (Bellboy)

635-850
Otel genel müdürlerini, işletmelerini, şirketlerinin vizyon ve misyonu ile paralel stratejiler ile yönetmek üzere, şirketin belirlediği kurallar ve politikalar çerçevesinde, yetki ve sorumluluklarla donatılmış kişiler olarak tanımlayabiliriz.


Eskisinden, yenisine uluslararası veya köklü yerel otel işletmeleri, bu pozisyona getirdikleri kişileri, misafirlere söz verilmiş olan hizmeti en üst düzeyde yerine getirmek ve beklentilerini aşmak üzere;
•    Faaliyet ile ilgili daha önceden mutabakat ile belirlenmiş bütçe çerçevesinde, tüm astlarını işe almak, işten çıkarmak.
•    Bütçe çerçevesinde tüm satın almaları yapmak.
•    Varsa merkez satış ve pazarlama departmanları ile paralel olmak kaydı ile bütçeye uygun şekilde otelin pazarlama ve satış faaliyetlerini yürütmek.
•    Otelin fiziki yapısını, bina, bahçe, demirbaş, küçük demirbaş,  işletme malzemeleri açısından standartlara uygun düzeyde tutmak.
•    Paydaşlar ile ilişkieri kurmak ve sürdürmek (çalışanları bu madde de kapsar tabi ki).
Gibi yukarıda söz edilen faaliyetler ile görevlendirirler.

Aşağıda söz edeceğim sebeplerden ötürü, yukarıdaki görevlerden bir kısmı, ünvanı genel müdür olarak belirlenmiş kişilerce yerine getirilememektedir.

•    Atanan kişi bu pozisyona yönelik görevlerin tamamını yerine getirecek nitelikte değildir.
•    Genel müdür görev tanımında olan faaliyetler (fazla tercih edilmemekle birlikte) sağlıklı olarak bir kaç kişiye paylaştırılmıştır.
•    İşveren farklı bir sektörden gelmektedir,  seyahatler, tatil vs. sebeplerle gittiği otellerde karşılaştığı, temsile uygun yapıya sahip (presentable), kültürlü, çalışanlardan ve misafirlerden sevgi , saygı gören, genel müdürlere imrenmiştir, bu padişahlık gibi gözüken (ağır sorumlulukları ve insanla uğraşmak işi olması nedeni ile faaliyeti sürdürenlerde yarattığı ağır tahribat his edilmeyen) pozisyona  kendisi veya yakınlarından birini layık görmektedir.
•    İşverenin, ana faaliyet alanı suistimale çok açıktır, kendisine bile güvenmemektedir.
•    İşveren kurumsallaşmayı sadece kasayı, kendi oğluna teslim etmezken, elin oğluna teslim olarak algılamıştır.
•    Pozisyona atanacak kişi, dost, ahbap, akraba, kıskanç meslektaş vs. tavsiyesi ile ve/veya işverenin ana iş kolunda göze girmiş birisine şans vermek adına seçilmiştir.

Kurumsallaşmış otel işletmelerinde genel müdür, aynı zamanda işveren vekilidir.

Kurumsallaşmamış işletmelerde ise, sağlıklı ve vaktinde önlem alan bir kontrol sistemi kurulamadığı için, bahçe şefi, satınalma yöneticisi, baş kasiyer veya işletmede devamlı bulunup etrafa göz kulak olan, işverenin güvenini kazanmış birileri işveren vekilliği faaliyetini sürdürürler.

Görüldüğü üzere şu veya bu sebeple otel genel müdürleri görevlerini bir çok işletmede tek başlarına yerine getirememekte, görev tanımları itibari ile uluslararası otelcilikte EAM (Executtive
Asistant Manager) Genel Müdür Yardımcısı, Resident Manager (Yerleşim Müdürü), Operation Manager (Operasyon Müdürü), Guest Relation Manager (Misafir İlişkileri Müdürü), Sales Manager (Satış Müdürü) vb. ünvanlara denk gelen yetki ve sorumluluk dahilindeki görevleri yerine getirmektedirler.

Dolayısı ile ücretleri de yaptıkları işin karşılığı kadar olmaktadır.

Sektörde aşçıbaşı ve muhasebe müdürü kadar ve hatta onlardan az maaş alan ünvanı genel müdür olup, yani kısaca sözde iktidar olup, muktedir olamayan meslektaşlarımız  mevcuttur.

Bu durum çalışma hayatının çeşitli dönemlerinde, gelişimini sürdüren sektörümüzde, şu veya bu sebepten, en tecrübelimizden, en tecrübesizine hemen  herkesin başına gelmiştir.

Mısır’dan örnek vermek gerekirse, petrolün ucuzluğu nedeni ile ülkemize göre herşey daha ucuzdur.

Mısır’da Antalya standartlarında dört yıldızlı tesislerden başlamak üzere genel müdür maaşları 8.000 TL ile 20.000 TL arasında değişmektedir.

Kurumsal yapılar bu konudaki en fedakar yapılardır, yanlış seçimin bedelini kendileri öderler.

Bu sektörün gerçeği mal sahibi, işletmeci ve yönetici arasında sorunlar heryerde, her zaman vardır.

Önemli olan sorunların nasıl giderildiğidir.

Kurumsal yapılar ve nitelikli yöneticilerin çoğaldığı bir sektör dileği ile hoşca kalın...
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkanı Kerem Köfteoğlu, turizm sektöründe en düşük maaşı 850-1000 lira ile komilerin aldığın belirterek, "Onları maaşları 1100-1600 lira arasında değişen bellboy, kat görevlisi, güvenlik elemanı, garson ve barmen gibi görevlerde çalışan elemanlar izliyor" dedi.
En fazla maaş artışı "eğlendiren" animasyon şeflerine
TUYED'den yapılan açıklamaya göre, turizm sektörü yöneticilerinin kuruluşu olan İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY) ile TUYED ilkini 2012 yılında gerçekleştirdikleri  "Turizmde Maaşlar" başlıklı ortak çalışmalarının 2014 yılı ile ilgili sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2012-2014 arasında en fazla maaş artışı "eğlendiren" animasyon şeflerinde ise yüzde 33 "doyuran" aşçılarda yüzde 25 oldu.
"Antalya'daki 5 yıldızlı otellerin verdiği ücret aralığı temel alındı"
Açıklamada görüşlerine yer verilen Köfteoğlu,  "Turizmde Maaşlar" çalışmasında ağırlıklı olarak Antalya'daki 5 yıldızlı otellerin verdiği ücret aralığının temel alındığını vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:
"Alacakları ücret yasa gereği belli olan stajyerleri saymazsak, bu yılın en düşük maaşını, aralığı 850 ila bin lira arasında değişen komiler alacak. Onları maaşları 1.100 lira ile 1.600 lira arasında değişen bellboy, kat görevlisi, güvenlik elemanı, garson ve barmen gibi görevlerde çalışan elemanlar izliyor. Tabloya baktığımızda en fazla ücret artışının 'eğlendiren' sanatçılar ile 'doyuran' ustaların maaşında olduğunu görüyoruz. Bu kesimdeki maaş artışı sırasıyla yüzde 33 ve yüzde 25 olarak karşımıza çıkıyor. Otellerin diğer bölümlerinde çalışan personellerin söz konusu dönemde maaşındaki artış ise ortalama yüzde 11 seviyesinde kalıyor"
İNKAY Başkanı Talat Kanbir ise, Antalya'yı ziyaret eden 10 milyonu aşkın turistin önemli bir kısmının Avrupa vatandaşları olduğuna dikkati çekerek, "Bunlara ve diğer misafirlere Avrupa standartlarında hizmet verilmesini sağlamak amacıyla AB Hayat Boyu Öğrenme Programı çerçevesinde eğitimler başlattık. Eğitimleri 'ölü sezon' olarak bilinen aralık-mart ayları arasında verdik. Ev sahibi kurumların durumlarına göre 6 haftalık yerleştirme süresi planlıyoruz. Bu süre içinde katılımcılara teorik eğitimlerin yanı sıra, mutfak ve lokantalarda çalıştırarak iş deneyimi kazanmalarını sağlıyoruz. Eğitimler sonunda yeni sezonda kalifiye birer personel olarak istihdam ediliyorlar" değerlendirmesinde bulundu.
Bu yıl turizm sektöründeki maaşlar şöyle;
 
Görev  Maaş aralığı (TL)
Genel Müdür yardımcısı        5.000-8.000
Aşçıbaşı          4.500-7.500
Satış pazarlama müdürü         4.000-7.000
Animasyon şefi          3.000-6.000
Teknik müdür             3.000-5.500
Yiyecek-içecek müdürü         3.000-5.000
Önbüro müdürü          3.000-5.000
Satınalma müdürü      3.000-4.500
Rezervasyon Şefi       1.500-3.000
Maitre 'd hotel            2.000-3.000
Animatör        1.300-2.500
Barmen           1.200-1.600
Garson            1.200-1.600
Güvenlik elemanı       950-1.450
Çamaşırhane görevlisi            1.000-1.400
Kat görevlisi   1.000-1.300
Steward          1.000-1.300
Bellboy           900-1.100
Komi   850-1.000
Stajyer 645


Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır. Otel çalışanları 4111 TL alıyor olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme