MÜTERCİM TERCÜMANLIK DEPARTMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

MÜTERCİM TERCÜMANLIK DEPARTMAN MAAŞLARI

MÜTERCİM TERCÜMANLIK DEPARTMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:Ülkemizde mütercim tercümanların çalışabileceği birçok sektör bulunmaktadır. Her işte olduğu gibi mütercim tercümanlar da mezun olduktan sonra mütercim tercüman maaşları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Şu sıralar mezuniyet dönemi olduğu için böyle bir makale yazmanın faydalı olacağını düşündüm.

Öncelikle kamu kurumlarındaki mütercim tercümanların maaşları hakkında bilgi vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere kamu kurumlarındaki mütercim tercümanlar Genel İdari Hizmetler kadrosunda olduğu için maaşları bir mühendis maaşı gibi olmuyor. Ayrıca kurumlar arasında ciddi fark olduğunu bilmeniz gerekir. En basitinden başlayacak olursak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veya Sağlık Bakanlığı gibi bir kurumda çalışan tercümanların maaşları düz memur maaşına yakın oluyor. Bu rakam da ortalama 2.300 – 2.500 TL arasında yer almaktadır. Dış İşleri Bakanlığı ve TRT gibi kurumlarda ise mütercim tercüman maaşları 6.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.
Üniversitelerde çevirici kadrosuyla son zamanlarda mütercim tercüman alınmaktadır ve buradaki çevirici maaşları ise ortalama 3.750 TL gibidir.

Tabiki devlette mütercim tercüman kadrolarının yanı sıra bu bölümden mezun olanlar için bazen uzman ve uzman yardımcısı kadrosu da açılabiliyor. Buradaki uzman maaşları da minimum 3.500 TL’den başlıyor.

Yine devlet kurumlarında yürütülen dönemsel projeler için de mütercim tercüman gerekiyor. Bu projeler Dünya Bankası, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler gibi kuruluşlar tarafından finanse edildiği için buralarda tercümanlara ihtiyaç oluyor. Bu projelerde daha çok proje asistanı olarak görev yapan tercümanların maaşları ise 3.000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir. Bu rakam, o projede bu pozisyon için ayrılan bütçeye, sizin tecrübenize ve yapacağınız işe göre değişmektedir.

Devlet kurumları tarafından yürütülen bu projelere benzer projeler STK’lar ve özerk devlet kurumları tarafından da yürütülmektedir. Özellikle son yıllarda Suriyeli mültecilere yönelik birçok proje yapılmaktadır. Dünyanın önde gelen birçok sivil toplum kuruluşu bu projeler kapsamında Türkiye’de ofis açmakta ve yerel yöneticiler ile Suriyeliler’le iletişim kurabilmek için tercüman istihdam etmektedir. Buradaki tercüman ihtiyaçları projenin süresine göre değişmekte olup 1 ay ila 1 yıllık arasında sözleşmeler yapılmaktadır. Bu projelerde çalışan mütercim tercüman maaşları ise 3.000 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki, bu tarz proje ofisleri genellikle Güneydoğu bölgesinde (Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, vb.) olmakla birlikte Ankara ve İstanbul’da da olabilmektedir.

Özel sektörde de birçok pozisyon mevcuttur. Tercümanlık Bölümü iş imkanlarıyla ilgili olarak şu makalemize göz atabilirsiniz: http://tercumeegitimi.com/tercumanlik-bolumu-is-imkanlari/ . Özel sektördeki maaşlar 1.000 TL’den başlar ve sizin potansiyelinize göre 10.000 TL’ye kadar gidebilir. Bir ithalat ihracat şirketinde lojistik asistanı olarak işe başlarsanız asgari ücretle işe başlamanız muhtemeldir.

Özel sektörün en önemli iş imkânlarının yer aldığı tercüme bürolarında ise yeni mezun mütercim tercüman maaşları minimum 1.500 TL civarındadır. Tabi bu rakam sizin günlük çeviri kapasitenize göre değişebilir. Siz de bir tercüme bürosunda çalışarak ve sadece yazılı tercüme yaparak aylık 3.000 TL ila 5.000 TL arasında maaş alabilirsiniz.

Bunlardan hiç biri size uymuyorsa veya iş bulamadıysanız evinizde oturup freelance çeviri yapma şansınız da mevcut. Bu durumda da ne kadar çalışırsanız o kadar kazanırsınız. Ülkemizde genellikle 1000 boşluksuz karakter üzerinden hesaplanan birim fiyat ise İngilizce için 6-10 TL arasındadır. Diğer diller de mevcut tercüman sayısına göre değişiklik göstermektedir. Freelance çeviri yapmak isterseniz de yine tercüme bürolarından bu imkanı temin edebilirsiniz. Ayrıca imkanınız veya tanıdığınız varsa doğrudan doğruya müşteriden de iş alabilirsiniz.

Hangi pozisyonda çalışırsanız çalışın mutlaka her gün kendinizi geliştirmeye özen gösterin. Yeni mezun olduysanız çok abartılı rakamlarla iş aramayın, bulmanız çok zor. Zaman çok çabuk geçiyor. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de tecrübe ve referans çok önemli. 1.500 TL de olsa en azından bir tercüme bürosunda çalışmaya başlarsanız 1 senede kendinize çok şey kattığınızı göreceksiniz ve mutlaka yeni fırsatlarla karşılaşacaksınız. Ve en önemlisi, yaptığınız her çeviriyi mutlaka içinize sindirerek yapın. Bu şekilde devam ederseniz 1 ay önce yaptığınız çevirileri tekrar kontrol ettiğinizde kendi eksikliklerinizi bile bulabilirsiniz.

Vel hasıl kelam, bu meslek çok güzel bir meslek, kıymetini bilin. Kimseye emeğinizi yedirtmeyin ama biraz tecrübe kazanana kadar da sabretmesini bilin.
Tercümanlar çok geniş bir iş alanına sahip meslek dalıdır. Sözlü ve yazılı tercümanlık olarak ikiye ayrılırlar. sektörel olarak da birçok işyeri , kurum ve kuruluşlarda çalışma fırsatları vardır.
Tercümanlar çok geniş bir iş alanına sahip meslek dalıdır. Sözlü ve yazılı tercümanlık olarak ikiye ayrılırlar. sektörel olarak da birçok işyeri , kurum ve kuruluşlarda çalışma fırsatları vardır. bu sebepten ötürü sabit bir maaşları yoktur. çalıştıkları kurumlara ve alanlarına göre ücretleri şekillenmektedir.
Tercümanlar belli bir kuruma bağlı olarak sabit bir şekilde çalışabildikleri gibi isteğe bağlı işler yaparak serbest olarak da çalışmalar yapmaktadır. Çalışma alanlarına bir göz atacak olursak oteller, futbol federasyonları kitap ve çeviri büroları gibi alanlarda karşımıza çıkarlar. Otellerde turistlere refakatlik ederek, turlara katılıp bulundukları yerleri turistlerin dillerine uygun bir şekilde çevirirler. Bu tür tercümanlık işiyle uğraşan kişiler aylık ortalama olarak 2000 $ dır. Futbol federasyonlarında yabancı futbolcuların yanların da da karşımıza çıkmaktadırlar. Röportajlarda toplantılarda yabancı futbolculara eşlik eder soruları ve aldıkları cevapları çevirmektedirler. Tercümanlar arasında en yüksek ücreti futbol federasyonlarında çalışan tercümanlar almaktadır. Yıllık aldıkları tutar 500 bin TL civarındadır.
Şirketlerin yabancı yazışmalarını çevirmek suretiyle iyi ücretler alan tercümanlar da vardır. tabiki böyle şirketler de en önemli şart çok iyi ingilizce bilmektir. Bu tür çevirmenlikler yaparak kazanılan ücretler de aylık 3000 TL civarındadır. Yazılı bir şekilde çeviri bürolarında çalışan tercümanlar için de sabit bir ücretten bahsedemeyiz. Şirketlerin sektörel büyüklükleri alınan işlere göre ücretlerde hareketlikler meydana gelir. Tercüman maaşları 2016 yılı içerisinde ne kadardır diye soracak olursanız , sabit bir ücretten bahsedemiyoruz. yıllık 500 bin tl kazanç sağlayan tercümanlar olduğu gibi aylık 2000-3000 TL arasında ücretler kazanan tercümanlar da mevcuttur . ücretler kuruma kurumların derecesine , iş alanlarına , sabit ve serbest ,yazılı veya sözlü çalışmalara bağlı olarak da değişmektedir.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme