MUHASEBE DEPARTMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

MUHASEBE DEPARTMAN MAAŞLARI

MUHASEBE DEPARTMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Muhasebeci Maaşları 2016, Yeri geldiğinde devlet kurumlarında yeri geldiğinde de özel sektörlerde çalışan pek bir ayrımı bulunmayan mesleklerden biri olan muhasebe meslekleğini düşünenler öncelikle lisede muhasebe bölümünü okumaları yararlı olacaktır. Lisede muhasebe bölümü okuması hem üniversiteye geçişte sizlere ek puan sağlayacak hem de temel düzeyde bilgiye sahip olacaksınız.
Muhasebeci Nasıl Olunur

Lisede muhasebe bölümünü okumanız pek zorunlu olmasa da Üniversitenin muhasebe bölümüne geçiş yapmanız zorunludur. Muhasebe bölümünü bitirdikten sonra dilerseniz tek başınıza çalışabilir, dilerseniz özel bir sektörde muhasebecilik yapabilir dilerseniz de KPSS sınavına girip devlet memuru olarak çalışabilirsiniz.
2016 Muhasebeci maaşlarına bakacak olursak devlet bünyesinde çalışacak olan muhasebeciler 2500 TL maaş almaktadır. Ancak devlet memuru olarak değil de özel bir şirkette çalışıyorsa maaş değişebilir. Özel Şirketlerde çalışan Muhasebeci Maaşları Şirketin büyüklüğüne ve muhasebecinin tecrübesine göre 1750 TL ile 10.000 TL arasında farklılık göstermektedir.
Türkiye sınırları içerisinde faaliyet göstermekte olan işletmelerin bazı özel çalışanlara ihtiyaçları olmaktadır. Bunların başında ise muhasebeciler gelir. Muhasebecilerin tanım ve gerekliliklerine bakacak olursak; işletme veya şirketlerin varlıklarını, mali kaynaklarını ve ödemelerini takip eden, yaptığı çalışmalar sonucunda da şirketlerin maddi hareketlerini kayıt altına alan, sınıflandıran ve belirli programlar yardımıyla özetleyerek resmi kurumlara ileten kişileri sayabiliri.


 Muhasebeci adı altında bir meslek grubunun ortaya çıkmasının ise bazı nedenleri bulunmaktadır. Öncelikli olarak işletmeler sürekli olarak para alış verişinde bulundukları için maddi kaynaklarının ve kıymetli olarak tabir edilen araçlarının tespit edilmesi gerekmektedir. İşletmeler bu para hareketlerinden dolayı devlete bazı vergiler ödemektedir. Burada da muhasebecilere büyük işler düşmektedir. Kurum, kişi ya da işletmelerin devlete ödemesi gereken vergileri belirleyen ve onlara ileten muhasebeciler, devletin önemli bir gelir kaynağı olan vergilerin belirlenmesinde oldukça önemli bir role sahiptirler. İşletmelerin bazı maddi amaçları olduğundan dolayı işletmelerde ortaya çıkan dönem içi ve yıllar arasındaki ulaşılan ve ulaşılmak istenen sonuçların analizi yine muhasebeciler tarafından yapılmaktadır. Muhasebeci olmak için ise liselerde ya da üniversitelerde muhasebe eğitimi almış olmak gerekmektedir. Üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden herhangi bir bölümünden mezun olan adaylar muhasebeci ünvanına sahip olarak çalışma hayatına atılabilmektedirler. Bunun haricinde lise ve dengi eğitim kurumlarından muhasebe dersi almış olan adayların en az 2 yıllık bir üniversite eğitimi almaları şartı da aranmaktadır.

Muhasebeci maaşları 2016 yılında artış göstermiş ve bu da yeni muhasebeci adaylarının ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Kendi ofisinde ya da özel sektör firmalarında çalışan muhasebecilerin aldıkları ücretlere baktığımızda alt sınır olarak 2 bin lirayı görmekteyiz. Alınan en yüksek ücretler ise 10 bin liralara kadar çıkmaktadır
Muhasebeci Maaşları ile başlamadan önce  Muhasebeciler Ne İş Yapar
Genel olarak her özel şirkette ve her devlet dairesinde yer alan muhasebe bölümlerinde çalışan bu kişiler özel olarak bir eğitim alırlar. Bu eğitimler sonucu birçok programı kullanma eğitimini alan bu kişiler her türlü şirketin muhasebe işlerini hallederler. Aslında muhasebe son derece önemlidir. Bir şirketin genel bütçesinin ve gelir gider dengesini sağlamak için bu bölümlere çok ihtiyaçımız vardır. Ayrıca bu mesleği tercih edenler genel olarak bağımsız olarak da çalışabilir. Bu durumda özel firmalar kendi muhasebelerini bu özel muhasebe uzmanlarına tuttururlar.
Devlet bünyesine girme şansına sahip olan bu mesleğe sahip kişilerin muhasebeci maaşları daha çok çalıştığı daireye ve çocuk sayısına göre değişir. Ancak bu sadece devlet dairesinde geçerlidir. Eğer devlet değil şirket içerisinde çalışıyorsanız o zaman şirkete göre maaş konusu değişir. Devlet bünyesinde çalışanlar 2500 Türk Lirası para kazanırlar. Kendi işini yapanların kazançları değişmektedir.
Serbest Muhasebe Yapanlar
Serbest olarak bu işi yapanların aylık gelirleri ise kendisine bağlı olan firma sayısına göre değişir. Her firma ili farklı fiyatta anlaşan bu kişiler genel olarak her ay bu firmaların bütçesini düzenler ve ay sonunda belli miktarda parasını alırlar. Bu Rakamı Netleştirmek biraz zor.
Mali müşavir mesleğinin en çok merak edilen taraflarından biri de mali müşavir maaşlarının veya kazançlarının ne kadar olduğudur. Konuyla ilgili sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağım.
     Daha önceki yazılarımda sizlere mali müşavirlerin nerelerde ve hangi pozisyonlarda çalışabileceğini, ne iş yapabileceklerini yazmıştım. Kısaca hatırlatmak gerekirse mali müşavirler çoğunlukla,
Şirket bünyesinde belgelerini kullanarak veya kullanmayarak çalışabilirler.
Kendi bürolarını açıp bağımsız çalışabilirler.
Denetim şirketlerinde çalışabilirler.
Mali müşavirlik bürolarında çalışabilirler.
     Forumlarda yapılan yorumlarda mali müşavirlik mesleğini kamu sektöründe sanıp, memurluk gibi sabit bir maaşı olduğunu düşünen arkadaşlar olduğunu görmekteyim.
    Öncelikle şunu belirtmek isterim ki  mali müşavirlik mesleği kamu sektörü değil özel sektör kapsamındadır. Büyük çoğunluğu şirketlerde veya bürolarda maaşla çalışırlar ya da kendi iş yerini açıp kendi işinin patronu olurlar. Bu nedenle mali müşavirin maaşı şu kadardır veya mali müşavir şu kadar kazanır demek yanlış olur.
     Mali müşavirlik mesleğinde verilecek hizmetler için istenecek ücretler Maliye Bakanlığının her sene yayınladığı asgari ücret tarifesinde belirlenmektedir. 
     Mali müşavirler asgari ücret tarifesinin altında iş kabul edemezler. Aksi halde bağlı oldukları muhasebeciler odasından kınama cezası alırlar. Ancak tüm yasalara rağmen mükellef veya işi kaçırmamak adına ücret tarifesinin altında iş kabul edilmektedir.
     Yayınlanan ücret tarifesinde bütün iller 4 bölgeye ayrılmıştır ve her bölge için uygulanan ücret farklıdır. Ben 1. grup iller arasında yer alan Mersin ilinde mali müşavirlik yapmaktayım. Ücret tarifesini ve il gruplarını merak edenler için 2015 yılı tarifesini yazımın sonuna ekliyorum.
     Şirket bünyesinde maaşla çalışanları ele alırsak, belgesini kullanıp kullanmadığı çok önemlidir. Belgesini kullananlar genellikle muhasebe müdürü olarak görev yapar ve daha yüksek maaş alır.
     Belgesini kullanmayanlar ise muhasebe müdür yardımcısı, şef, muhasebe sorumlusu, muhasebe personeli olarak çalışlar ve genellikle daha düşük maaş alırlar.
     Belgenin kullanıp kullanılmaması, sorumluluk, çalışılan şirketin büyüklüğü, muhasebe departmanındaki pozisyon alınacak maaşı direkt olarak etkilemektedir.
     Piyasada alınan maaşlarla ilgili örnek vermek gerekirse bulunduğum 1. grup ilde belgesini kullananlar orta halli firmalarda asgari 2.500,00 ile 3.000,00 civarında maaşla çalışmaktadırlar. Daha büyük firmalarda çalışanlar ise 5.000,00 ile 10.000,00 civarında maaş almaktadırlar.
     Tabi ki söylediğim bu rakamlar benim kendi etrafımdan gördüğüm bildiğim rakamlar olduğu için bu rakamların aşağısında veya üstünde  çalışanlar olabilir. Yukarıda da dediğim gibi belgenin kullanılıp kullanılmaması, şirketin büyüklüğü, şirketteki pozisyon  maaş durumunu etkilemektedir. Ayrıca ticaretin daha yoğun olduğu İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde, yüksek maaşla iş bulma olanağı daha fazladır.
     Kendi adına bağımsız büro açanları ele alırsak, bir nevi ticaretle uğraşılmaktadır. Ancak sermaye yerine emek ve bilgi yoğun olduğu için risk daha düşüktür. Mükellef portföyünü oluşturmak zaman alır. Sermaye yoğun işlerde olduğu gibi birden zengin olunmaz veya birden iflas edilmez.
     Kazanç tamamiyle mükellef potansiyeli ve tahsilat durumu ile alakalıdır. Eğer iyi bir mükellef potansiyeli varsa iyi kazanç sağlanır. Ama mükellef potansiyeli düşükse zararda edilebilir. Yani kendi bürosunu açıp bağımsız çalışanlar zarar edip cepten de yiyebilir, sağlam müşteri standardı oluşturup aylık 100.000,00 de kazanabilir.
     Kazançta ve zararda sınır yoktur.Ancak şunu belirtmek isterim ki bürosunu yeni açan mali müşavirler ilk etapta zarar ederler. Ofis giderlerini ve hayat standartlarını karşılayacak mükellef potansiyelini oluşturmaları zaman alır.
     Sonuç olarak mali müşavir maaşı veya kazancı net şu kadardır demek mümkün değildir. Ancak kendini geliştiren, yenilikçi,mesleğine gereken önemi veren mali müşavirlerin her zaman kazançlı çıkacağını söyleyebilirim.
.
Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

1 yorum:

  1. Mühasibatlıq xidmətləri nədir? Mühasibat. Sərfəli və etibarlı mühasib və mühasibat xidmətləri. İstər kiçik, istərsə də böyük miqyaslı bir iş sahibi olan bir iş adamı vaxtını bir mühasibat uçotu aspektlərini araşdırmağa sərf etməməlidir. Aspektləri vergi uyğunluğu qanunları, işçilərin əmək haqqının tutulması və bir çox digər məlumatlar kimi şeylər ola bilər. Bunun əvəzinə bir iş sahibi olaraq enerjinizin çox hissəsini gəlirləri artırmağa, işçilərin sayını artırmağa və ya xidmətlərinizi və məhsullarınızı yaxşılaşdırmağa xərcləyə bilərsiniz. Buna görə mühasib, sahiblərinə resursların bölüşdürülməsi ilə bağlı qərar verməyə kömək edən bir iş maliyyə məlumatının etibarlılığını təmin edən bir mütəxəssisdir
    https://www.growth.az/

    YanıtlayınSil