MÜBAŞİR MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

MÜBAŞİR MAAŞLARI

MÜBAŞİR MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir

2017 mübaşir maaşları nekadar, mübaşir maaşları zamları, 2017 mübaşirler nekadar para alır,

2017 yılında mübaşirlerin alacak oldukları zam ve maaş miktarları nekadar işte bu detayların tümünü bu yazıda bulabilirsiniz.

Mübaşir ne iş yapar ?

Mahkeme görevlisi.sanık ve tanıkları çağıran kişi.

2017 mübaşir maaşları

Bekar ve göreve yeni başlayan bir mübaşirin 2017 yılı net maaşı 2500 TL civarındadır.

Mübaşir nasıl olunur

Mübaşir olabilmek için kpss puan türünden 70 almanın yeterli olduğu söyleniyor ancak, kpss puanı oldukça etkili çünkü başvuruların yoğun olduğundan kpss puanı ile en yüksekten düşüğe doğru bir sıralama yapılıp ona göre alım yapılıyor bu da kpss puanının minimum 80 lere kadar nadiren indiği genelde 85 civarında olduğu söyleniyor.
Adalet Bakanlığı kapsamında çalışan mübaşirler, adliyeler ile özdeşlenen meslek dalları içerisinde yer alan ve adliye dışında hiçbir kurumda çalışmayan kişilerdir. Adliyelerde ise mahkemelerde görevlendirilen mübaşirler, duruşma zamanında duruşmalarda yer alma, duruşmalarda görüşülmesi beklenen dosyaları, duruşma öncesi eksiksiz bir şekilde hazırlama, hazırladığı duruşma dosyalarına göre dava sırası gelenleri mahkeme salonuna davet etme ve duruşma esnasındaki düzeni ve koordinasyonu sağlama ile görevlidir.
Mübaşir ne iş yapar?
Duruşma düzeninin kesintisiz bir şekilde gerçekleştirilmesinden sorumlu olan mübaşirler, tarafların hakime sunacağı tüm delilleri, dilekçeleri hakimlere teslim ederken, hakim tarafından taraflara verilecek tüm belge ve evrakları da bireylere teslim eder. Yani, iki taraf arasında aracılık görevini üstlenen mübaşirler; tarafları duruşma konusunda da bilgilendirmek ile de yükümlüdür.
Duruşmada birçok görevi bulunan mübaşirlerin duruşma dışında gerçekleştirmesi gereken vazifeleri de vardır. Evrakları postaya vermek, hakim ve zabıt katibi ile keşiflere gitmek ve onlara yardımcı olmak, evrakların dağıtım işlemlerini gerçekleştirmek, evrak ve dosyaların kaybolmasına ve duruşmanın aksamasına engel olmak, dosyaları eksiksiz bir şekilde hakime teslim etmek vb. görevleri adliyelerde mübaşirler gerçekleştirir.
Zabit katiplerinin teslim ettiği tüm belge ve evrakları, hakimlere götürmek, hakim tarafından imzalanmasını sağlamak ve zabıt katiplerine teslim etmek, mübaşirlerin diğer yetki ve görevleri içerisinde yer alır. Ayrıca adliye için gerekli olan tüm evrak, dosya ve belgeleri; zimmet defterine kaydederek; imza karşılığında götürmesi gereken yerlere götürür.
Mübaşir ne kadar maaş alır?
Adliyede birçok görevi olan ve mahkemelerin olmazsa olmaz meslek dalları içerisinde yer alan mübaşir maaşları; 2016 yılı son verilerine göre net ortalama 2.400 TL’dir. 2.400 TL en yüksek mübaşir maaşı iken en düşük ve görevine yeni başlayan mübaşir maaşı ise 2.146 TL’dir. Bu hesaplamalara aile yardımı ve asgari geçim indirimi dahil değildir.


Müsteşar maaşları 9498 TL iken genel müdür maaşları 8335 TL olması beklenmektedir. Şube Müdürü 4369 TL alırken düz memur      maaşı 2683 TL dir. Hizmetlilerin başlangıç maaşı 2517 TL’dir. Yeni atanacak öğretmen maaşı 3363 TL olacaktır. Kaymakam maaşı 4596 TL alırken başkomiser maaşı 4366 TL olacaktır. Polis maaşı, 3818 TL, uzman doktor maaşı 5.093 TL, doktor          maaşı 4225 TL, hemşire maaşı 2916, mühendis maaşı 4460 TL, teknisyen maaşı, vaiz maaşı ve imam maaşı  3496 TL, hakim maaşı 4063 TL ve savcı maaşı 4257 TL olacaktır. Mübaşir maaşları ise 3401 TL olacaktır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme