MERCEDES FİNANSMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

MERCEDES FİNANSMAN MAAŞLARI

MERCEDES FİNANSMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Mercedes-Benz Finansal Hizmetler bünyesinde, Daimler Financial Services AG'ye bağlı olarak, 2000 yılının Nisan ayında, Daimler grubu araçlara finansman desteği vermek üzere kurulan Mercedes-Benz Finansman Türk A.Ş. ile 2001 yılında müşterilerine finansal kiralama hizmeti de sunmak amacıyla faaliyetlerine başlayan Mercedes-Benz Finansal Kiralama Türk A.Ş. şirketlerini bulundurmaktadır.

Daimler Financial Services AG, tüm dünyada Daimler Grubu'na ait araçlara finansman ve kiralama hizmeti vermek için 1990 yılında kuruldu. Bugün, 40'dan fazla ülkede 6.500 çalışanıyla müşterilerine kişiye ve markaya özel otomotiv finansal hizmetleri sunmaktadır.
1990 yılında kurulan Daimler Financial Services AG, 40’a yakın ülkede
180’den fazla noktada 7.000 çalışanıyla Daimler Grubu’na ait araçlar
için kişiye ve markaya özel finansman, finansal kiralama ve sigorta
hizmetleri sağlamaktadır. Dünyada satılan her 3 Daimler Grubu aracından
biri, en büyük finansal hizmet kuruluşlarından biri olan Daimler Financial
Services aracılığı ile finanse edilmektedir.
Grubun Türkiye operasyonlarını yürütmek üzere 2000 yılının Nisan
ayında Istanbul’da kurulan Mercedes-Benz Finansman Türk A.Ş., grup
araçlarına finansman desteği vermektedir. 2001 yılında kurulan
Mercedes-Benz Finansal Kiralama Türk A.Ş. ile grup araçlarına finansal
kiralama hizmeti de sunmaya başlamıştır.
Markaya özel finansman paketlerini bayi satış noktalarında araç ile birlikte müşterilerine sunan Mercedes-Benz Finansal Hizmetler, 2008 yılının Haziran ayında bünyesine kattığı Mercedes-Benz Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. ile hizmet
yelpazesine sigortayı da eklemiştir.
Daimler Grubu araç müşterilerinin ilk tercih ettiği finansal servis sağlayıcısı olmaktır.

Profesyonel risk yönetimi ve sürdürülebilir karlılık ile hissedarlarımız için yarattığımız değeri güçlendirirken, iş ortaklarımıza sunduğumuz yaratıcı ve rekabetçi finansal çözümlerle, bayi ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaktır.

Dürüstlük,Açıklık ve Saygı
Finansal ve Toplumsal Sorumluluk
Müşteri Odaklılık
Mükemmelliğe Bağlılık
Yaratıcı ve Yetkin İnsanlar
Müşterilerimizle uzun süreli ilişkiler kurmak
Müşterilerimize en yüksek standartlarda farklı hizmetler sunmak
Daimler Grubu araçlarını ulaşılabilir hale getirmek
Çeşitli finansal hizmetlerimizle grup araçlarının satışına destek olmak


Müşterilerimize verilen değer
Tek noktada tam hizmet imkanımız
En uygun ve en doğru finansal çözümlerimiz
Esnek ödeme planlarımız
Müşterimizi ve araçları iyi tanıyor olmamız
Her zaman daha iyisinin yapılabileceğine dayanan sorumluluk almaktan mutluluk duyan yenilikçi yaklaşım tarzımız
Daimler Financial Services AG, en iyi finansal hizmeti sunarak alanında lider olmayı amaçlamaktadır. Bu başarıyı gerçekleştirecek ve sürekli kılacak kişilerin çalışanlarımız olduğu bilinci ile, şirketimiz insan kaynakları uygulamalarına büyük önem verir. Bu doğrultuda amacımız en yetkin adayları işe alarak, verilecek eğitimlerle ihtiyaçları olan bilgi ve becerileri geliştirmelerine destek olmak ve dinamik bir çalışma ortamı oluşturmaktır. Bu stratejinin hayata geçirilmesi çalışanlarımıza en iyi fırsatların sunulmasına bağlıdır.
Siz de hızla büyüyen bu yapının bir üyesi olabilirsiniz...
Eğitim ve Kişisel Gelişim
Değişen koşullara uyum sağlayabilmek ve şirketin başarılı çizgisini sürdürebilmek için sürekli gelişim şarttır. Çalışanlarımızın bilgi ve motivasyonu, müşteri odaklı ve takım ruhu içinde çalışmaları başarımızın temel taşlarını oluşturur. Çalışanlarımızı şirketimizin sürekli gelişimine paralel olarak geliştirilmesi gereken en önemli kaynağımız olarak görmekteyiz. Bu doğrultuda eğitim ihtiyaçları çalışanların mesleki ve kişisel gelişimleri, mevcut ve potansiyel görevleri dikkate alınarak çalışan ve yöneticileri tarafından birlikte belirlenir ve şirket genelinde oluşturulan yıllık eğitim planları çerçevesinde karşılanır.
Performans ve Değerlendirme
Çalışanlar ve yönetim arasındaki geribildirimler, Daimler Financial Services AG organizasyon kültürünün önemli bir temel taşını oluşturmaktadır. Şirketimizde hedeflerin, iş sonuçlarının ve kişisel yetkinliklerin birlikte ele alındığı etkin ve objektif bir değerlendirme amaçlı bir performans değerlendirme sistemi uygulanır. Bu sistem yönetici ve çalışanın karşılıklı beklentilerini paylaşmasına, performans değerlendirmede somut, ölçülebilir kriterlerin kullanılmasına imkan tanır. Bu görüşmelerde çalışanın kişisel gelişim planına yönelik adımlar ve eğitim ihtiyaçları belirlenir.
İşe Alım Süreci
Personel ihtiyacı olması durumunda, İnsan Kaynakları Birimi tarafından görevin gerektirdiği özellikler belirlenerek internet ve/veya gazete ilanları aracılığı ile işe alım süreci başlatılır. Gelen başvurular değerlendirilerek adaylar insan kaynakları, ilgili yöneticiler ve genel müdürün katıldığı mülakatlar ile değerlendirilir. Başarılı bulunan adaylar uygun pozisyonlara yerleştirilir. Görüşme yapılan her adaya mutlaka mülakat sonucu bildirilir.
Pozisyonların gerektirdiği yetkinliklerle birlikte aşağıda anılan özelliklere de sahip olmak, adaylardan ayrıca beklenmektedir. Yabancı dil bilgisi ve erkekler için askerliğini yapmış olmak temel kriterlerimizdir.
• Müşteri odaklılık
• Takım çalışmasına yatkınlık
• İletişim yeteneği
• Öğrenme ve kendini geliştirme arzusu
• İç motivasyon
• Özgüven
• Değişime açıklık

Staj programları, gelecekte potansiyel çalışanlarımız olabilecek öğrencilere iş ortamını ve uluslararası şirket kültürümüzü tanıma fırsatı vererek kendilerine çalışma alanı seçimlerinde yol gösterme amacını taşımaktadır.
Satış maaşları yeni çalışanlar için 3600TL olsa da satış müdürü maaşları  13800TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3600TL-8500TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3900TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 3000TL-9700TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 8500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4800 TL dir. Mühendis maaşları 4800TL den başlayıp 15500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3100-12800 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2500 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2250TL ile 9000 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme