MCKINSEY MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

MCKINSEY MAAŞLARI

MCKINSEY MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Müşterilerimize performanslarında belirgin fark yaratacak kalıcı iyileştirmeler konusunda destek vermenin yanında, yetenekli kişiler için cazip, heyecan yaratan ve bu kişileri elinde tutmayı başaran bir şirket olabilmektir
Ancak müşterilerimiz başarılı olduğu takdirde bizim de başarılı olacağımıza inanıyoruz.

En zor sorunların üstesinden gelmek için alanında en başarılı kişilere ihtiyaç duyarsınız. En başarılı kişilerin ilgisini çeken şeyin de en zor sorunlar üzerinde çalışma fırsatı olduğunu düşünüyoruz. Firmamızı bu düşünce etrafında şekillendiriyoruz. Misyonumuzun bu iki parçası, birbirini destekleyerek firmamızın güçlü ve dayanıklı olmasını sağlıyor.

Değerlerimiz
En yüksek profesyonel standartlara bağlı kalmak

Müşterilerin çıkarlarını firmanın çıkarlarının üstünde tutmak
Yüksek etik standartlar gözetmek
Müşterilerin güvenini korumak
Bağımsız bakış açısını korumak
Müşterinin ve firmanın kaynaklarını maliyet verimli bir şekilde yönetmek
Müşterilerin performansını önemli ölçüde geliştirmek

Üst yönetim yaklaşımını izlemek
Tüm müşterilere en iyi şekilde hizmet vermek için küresel ağımızdan yararlanmak
Müşterilere yönetim pratiği alanında yenilikler sunmak
Gelişimi sürekli kılmak için gerekli müşteri yetkinliklerini geliştirmek
Güvene dayalı kalıcı ilişkiler kurmak
Olağanüstü kişiler için benzersiz bir ortam yaratmak

Hiyerarşiye dayalı olmamak ve kapsayıcı olmak
Dikkatli bir meritokrasi yürütmek
Stajyerlik ve rehberlik yoluyla birbirimizi geliştirmek
Muhalefet yükümlülüğünü sürdürmek
Kendimizi “tek firma” ortaklığı olarak yönetmek
Hizmetlerimiz
Müşterilerimiz,

Şirketlerinin büyümesi istediklerinde
Stratejileri, operasyonları ve organizasyonları hakkında kritik seçimler yapmaları gerektiğinde
Ortaya çıkartmaları gereken sonuçlarla ilgili kendilerini baskı altında hissettiklerinde
Belirsiz dönemler öngördüklerinde
Bilgi toplamakta zorlandıkları zaman ve özel bir konuda uzmanlık gereksinimi duyduklarında
Organizasyon ve yöneticiler üzerinde önemli etkiler yaratacak kararlar almaları gerektiğinde
Onlara küresel bir perspektif sunulmasını istediklerinde
bize başvururlar.

Bütün bu durumlarda, bizden istedikleri dürüst, nesnel, sağlıklı ve deneyime dayalı bir görüştür.

Yapısal problem çözme yaklaşımıyla tüm bakış açılarını değerlendirir ve muhtemel alternatifleri göz önüne alırız, nihai önerilerimizden önce hepsini derinlemesine analiz ederiz.

Takımlar halinde çalışır, işbirliğine önem veririz. Bireysel çalışma ile değil takım halinde en iyi yanıt ve sonuçların elde edildiğine inanırız.

Mükemmelliği hedefleyen, mesleki standartlara dayanan yüksek bir hizmet düzeyini garanti ederiz ve her zaman ve her coğrafyada, hazır bulunduğumuz 60+ ülkedeki en iyi beyinleri müşterilerimizin hizmetine sunarız.

Başarımızın müşterilerimizin başarısına bağlı olduğuna inanırız. Profesyonellik işimizin temelini oluşturur. İlkelerimiz şunlardır:

Müşterilerimizin menfaatlerini kendi menfaatlerimizin üzerinde tutmak
Hedefimiz müşterimize kendi beklentisini aşan bir değer sağlamaktır.
Tüm profesyonel yaşamımızda tam doğruluğu muhafaza etmek
Yerel alışkanlıklara ve geleneklere saygı gösteririz, bir yandan da tüm davranışlarımızda eksiksiz doğruluğu ve dürüstlüğü hedefleriz.
Müşterilerin bilgilerini ve verilerini en gizli sır olarak kabul etmek.
Hassas bilgileri açıklamayız. Çalışmamızın sonuçlarının reklamını yapmaz, dışarıda yaymayız, sadece müşterilerimizin başarısına odaklanırız.
Müşteriyle aynı fikirde olmadığımızda da, her zaman düşündüğümüzü söylemek
Bazen popülerliğimizi yitirmemiz veya gelirlerimizin azalması sonucunu doğurabilecek olsa da bağımsız bir bakış açısını ve aynı fikirde olmadığımızı söyleme hakkımızı koruruz. Sorunlara alışılagelmedik çözümler önerme ve uygulandıklarını görene kadar mücadele etme cesaretine sahibizdir.
Müşteriye mümkün olan en iyi hizmeti en verimli şekliyle sunmak
Tüm çalışanlarımızdan, müşterinin kaynaklarını (zaman, enerji, para) kendi kaynakları gibi dikkatle ve tasarruflu biçimde, mümkün olan en verimli şekilde kullanmalarını bekleriz.
Yeni mezunlardan MBA mezunlarına, doktorlardan bilim insanlarına ve avukatlara sayısız adayla görüştük. Kendileri için ideal olan iş ve kariyeri benzer şekilde anlattılar:

Özel, sosyal ve kamu sektöründe büyük sorunlara çözüm getirmek için farklı özgeçmişlere sahip zeki ve yetenekli insanlarla çalışmak
Keyifle çalıştıkları, verimli ve uyumlu ekiplerde yer almak
Becerileriyle etki yaratabildikleri, dünya için anlam ifade eden projelerin içinde olmak
Sürekli öğrenmek ve kendini geliştirmek, dünyayı bir okul olarak görmek
Bunların hepsi, McKinsey’de kariyer yapmanın nasıl olduğunu anlatıyor.

Bir Fırsatlar Zinciri
Üç yıl çalıştıktan sonra MBA yapma fırsatı

İlk üç yıllık çalışmalarında olumlu değerlendirme elde eden Business Analyst'lerimiz Financial Times’ın yıllık sıralandırmasında ilk 20’de yer alan uluslararası MBA’lerden kendi seçtikleri birine gitmek için sponsorluk alabilirler. MBA için yola çıkarlarken yüksek lisansın bitiminde Associate olarak tekrar McKinsey’e katılma teklifi alırlar.

Başka ofislerde deneyim kazanma fırsatı

Müşterilerimiz genellikle küresel şirketlerdir ve ilk 100 şirketin CEO’larının %40’ından fazlası uluslararası deneyim sahibidir. Onlara hem ekonomik hem de kültürel açıdan daha iyi hizmet vermek; doğdukları ülkeden farklı yerlerde bulunmuş ve yaşamış profesyonelleri hizmetlerine sunabilmeyi gerektirir.

McKinsey’in Mobility Program’ı başka ülkelerde orta-uzun süreler geçirme olanağı tanıyarak tam anlamıyla uluslararası profesyonellik oluşturmaya yardımcı olur. Her yıl dünya çapında /%85'i partner olmayan) 200’den fazla danışman kısa ya da uzun süreli; hatta bazen kalıcı olarak başka coğrafyalara taşınırlar.

Hayatın önemli anlarını esneklikle yönetebilme fırsatı

Doğmak üzere olan bir bebek, biraz ara verme isteği ya da kişinin ailesine biraz daha fazla zaman ayırmak istemesi... McKinsey bu tercihlere destek verir ve iyi bir çalışma performansı karşılığında ortalama 12-18 ay süren Esneklik Programı’na katılma olanağı sunar.

Yatay ya da dikey yarı zamanlı çalışma, çalışmadan geçirilen bir süre veya geçici ya da kalıcı olarak başka bir görev üstlenmek söz konusu olabilir.

Sektörün yanı sıra hizmet alanı açısından da yetkinlikler geliştirme fırsatı

Sektörlerde uzmanlaşmış kişilere çok gereksinim olan bir dünyadan hizmet alanı konusunda da uzmanlaşmış profesyonellere ihtiyaç duyulan bir dünyaya geçtik. McKinsey’in L2 programı tüm Senior Associate düzeyindeki herkese ve Engagement Manager'lara bir sektördeki becerilerinin yanında, şu alanlarda da yetkinlik kazanma olanağı verir: Pazarlama ve satış, finans, organizasyon, strateji, operasyon, risk yönetimi, IT.

Danışmanlarımız 18-24 ay boyunca tercih ettikleri hizmet alanıyla doğrudan ilişkili projelerde görevlendirilirler, eğitimlere katılırlar ve bilgi birikimlerinin gelişmesini sağlarlar.

Meslek Gelişimi
Misyonumuz; yetenekleri çekme, geliştirme ve elinde tutma becerisine sahip bir şirket inşa etmektir.

McKinsey sizin mesleki gelişiminizi titizlikle hazırlanmış bir faaliyetler bileşimiyle destekler: Bu faaliyetler eğitimden takım oluşturmaya (staffing), mentorluktan performans değerlendirmeye kadar uzanır.

Takım oluşturma

Proje takımları; çalışılan şirketin sektörü, çözülmesi gereken sorunların yapısı ve gerekli mesleki beceriler gibi kriterlere göre oluşturulur. Takım oluşturma süreci projenin gerektirdiği yetkinlikler ile bireysel yetenek ve tercihlerin eşleştirilmesi ile başlar.

Eğitim olanakları

Müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermek için gösterdiğimiz özeni, kendi kaynaklarımızı geliştirmek için de gösteriyoruz. Öğrenme, gelişme için hayati önem taşır. Öğrenmenin çoğu iş üzerinde, farklı meslektaşlarla çeşitli projelerde çalışırken gerçekleşir. Zaman geçtikçe deneyim kazanacak ve McKinsey kariyerinizdeki bir sonraki aşamaya geçmeniz için gerekli yetkinlikleri geliştirmeniz amacıyla hazırlanmış eğitim programlarına katılabileceksiniz. Firmamızdaki uzman ve daha kıdemli meslektaşlardan oluşan eğitmenler grubu en iyi eğitimi sağlamak için sizi adım adım izleyecekler… çünkü bizim danışmanlarımız öğrenmekten asla vazgeçmezler!

Mentorluk

“Formal” mentorluk
Şirkete girdiğiniz zaman size Development Group Leader (DGL) göreviyle bir partner atanacak. DGL sizin gelişiminizde aktif ve sürekli bir görev üstlenecek. Ayrıca çalışmalarınız hakkında sürekli yorum yapacak, performans değerlendirilmesinde (yılda iki kez) katkıda bulunacak ve gelişim hedeflerinize oranla ne kadar ilerlediğinizi ölçecek. DGL, aynı zamanda bir mentor görevi de üstlenecek. Bir tavsiyeye gereksinim duydugunuz her zaman ona başvurabileceksiniz: örneğin bir müşteri için yapacağınız çalışma konusunda ya da ofis değiştirmek istediğinizde ya da gelecekle ilgili ilerleme olanaklarınız hakkında.
“İnformal” mentorluk
Bir müşterinin projesini yönetirken sıklıkla karşılaşılan bir durumdur: sizden daha kıdemli bir meslektaşınızda “informal” bir mentör bulabilirsiniz. Bu informal ilişkiler kişisel veya mesleki tavsiye almak istediğiniz zaman dayanağınız olacak ilişkiler ağının temelini oluşturur. Öte yandan, kısa sürede, siz de yeni işe başlayanlar için bir referans noktası haline gelirsiniz.
Performans değerlendirmesi

McKinsey’de mesleki gelişimin temel taşlarından bir tanesidir. Bir çalışma ekibine katıldıktan sonra, projenin tamamlanmasının ardından, danışmanlar yapılandırılmış bir geribildirim alırlar. Bu yıl sonu değerlendirmesinin temelini oluşturur. Geribildirim şirket kültürümüzün odak noktasıdır. İyi çalıştığınızda teşvik edileceksiniz, kendinizi zorda hissettiğinizde ise size daha iyiye giden yol gösterilecek. Bazen bu yaklaşım baskı altında olduğunuz hissini uyandırabilir, ancak bu sistemin temelindeki ruh öğrenmeye, gelişmeye ve hep daha iyi olmaya yardım etmektir. Danışmanlarımız sürekli gelişme yolunda, kendilerine meslektaşları tarafından verilen geribildirimden yararlanmayı öğrenirler.

Danışmanlık
Danışmanlarımız, müşterilerimizin en zor sorunlarını çözmek için çeşitli rollerde görev alırlar. Bunu yaparken de, üstün problem çözme yeteneğini, engin sektörel ve işlevsel uzmanlığı, özel araçları ve yetkinlikleri kusursuz bir biçimde bir araya getirirler. Müşterilerimize yenilikçi düşüncelerini ve işlerinde dönüşüm yaratan önerilerini sunarlar. Proje süresince küçük ve esnek bir ekip içinde müşterilerle bir arada çalışırlar.

Pek çok öğrenci, aramıza Business Analyst olarak katılır. Hali hazırda iş dünyasında yer alan deneyimli profesyoneller ise genellikle Associate olarak katılırlar. Yine de, başlangıç rolleri özgeçmişlerine ya da deneyimlerine göre değişiklik gösterebilir.

Danışman rollerimiz şunları içerir:

Business Analyst
Business Analyst (BA), müşteri için gerçekleştirilen projelerde problem çözme süreçlerine katılır.

BA, veri toplanması ve işlenmesinde önemli bir rol oynar, yapısal analiz modelleri yapar, ekibin müşteriye yapacağı nihai önerilerin hazırlanmasına aktif olarak katkıda bulunur.

Üç yıl çalıştıktan sonra performansına göre, uluslararası bir MBA programına katılmak için sponsorluk alabilir, MBA bitiminde de McKinsey’e Associate pozisyonunda geri dönebilir.
Junior Associate – Associate
Junior Associate veya Associate olarak teknik ve analitik yeteneklerini bir araya getirerek problem çözümüne katkıda bulunurken aynı zamanda projenin ana kollarından birini yönetir.

Associate, yapılan çalışmayı müşteriye getirilecek önerilere dönüştüren sentezi yapar ve önerilen çözümleri somut olarak uygulamak için doğrudan müşteriyle çalışır. Associate’ler her servis alanında temel yetkinliklerini geliştirirler (örneğin, strateji, organizasyon ve finans) ve mesleki gelişimlerini sürdürecekleri alanı belirler
Engagement Manager
Engagement Manager (EM), müşteri için geliştirilen projenin tüm sorumluluğunu üstlenir.

EM, müşterinin sorununu “sahibi” ve tüm proje ekibinin referans noktasıdır. Müşteriye en iyi hizmetin sağlanması konusunda karar yetkisi onundur. Müşteriyle yakın temas içinde çalışarak ekibin katkısını optimize eder ve sonuçların sürekliliğini garanti altına almak için müşterinin değişim sürecindeki kılavuzu olur. Deneyimli EM’ler bir sektörde ve/veya hizmet alanında fikir önderleridir ve zaman içinde edindikleri birikimleriyle meslektaşları ve müşteriler için referans noktaları olurlar.
Associate Principal
Geleceğin Partner adayları olarak bilinir ve hazırlanırlar. Associate Principal, birden fazla proje takip ederek, seçmiş oldukları sektör ve fonksiyonlarda yeni birikimler edinirler. Bu şekilde sorunların çözümü yönünde yeni fikirler ve yenilikçi yöntemler geliştirirler.
Partner
Çalışılan müşterilerde somut ve kalıcı değişimler yaratma konusunda mükemmel bir yetenek sergilenirse Partner olunabilir ve niteliği kanıtlanan hizmet ve deneyimler üst yönetim hizmetine sunulur.

Partner, bir veya birden fazla müşteri şirkete bağlı faaliyetlerin geliştirilmesinden sorumludur. Planlanan sonuçlara varılması için meslektaşlarının ve ekip üyelerinin ilham kaynağıdır. Yeni nesil Partner’lar için mentörlük görevini aktif olarak yerine getirir. Her gün McKinsey değerleri ile yaşar, yerel ve küresel hedeflerin oluşturulması için kendi stratejisini oluşturarak katkıda bulunur.
Direktör
Direktörler, firmanın en kıdemli Partner’larıdır. Direktör müşteri firmalarının üst yönetimiyle sağlam ve kalıcı ilişkiler kurar, diğer Partner’lar için büyüme ve gelişme fırsatı yaratır.


Ayrıca Direktör, yerel, bölgesel veya uluslararası komitelere katılmak yoluyla firmanın doğru işleyişini ilgilendiren özel konularda destek vererek McKinsey’in yönetimine de katılır.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3300TL olsa da satış müdürü maaşları  12800TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3200TL-8500TL, insan kaynakları maaşları 3400TL-9800TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3000TL-10800TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2700TL-9500TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 7300TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4200 TL dir. Mühendis maaşları 4200TL den başlayıp 12500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3700-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2500 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2400TL ile 9500 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme