KÜTAHYA PORSELEN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

KÜTAHYA PORSELEN MAAŞLARI

KÜTAHYA PORSELEN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Kütahya Porselen, 1970 yılında temelleri atılan, 1984 yılında %75’i grubumuza geçmiş, %25’i hissesi de halka açık olarak İMKB de işlem görmekte olan bir firmadır.

Özelleşme sonrasında, finansman-yatırım eksikleri tamamlanmış ve teknik anlamda büyük atılımlar yapılıp, Ar-Ge birimi oluşturulmuştur. Böylece kalitesini sürekli iyileştirerek, Avrupa’nın 300 yılda ulaştığı kalite seviyesine 30 yılda ulaşmayı başarmıştır.

Kütahya Porselen’in rakiplerinden ayıran en önemli özelliği dinamik yapısı, değişime ve gelişime açık yönetim anlayışı inovatif düşünme becerisidir.

Bu yönetim anlayışıyla dünyada porselen üretiminde lider konumdadır.

Ürün çeşitliliğinde, yarattığı form ve dekor zenginliği ile rakiplerinden ayrılmaktadır. Her yıl tek ürün bazında yüzden fazla form, otellere yönelik en az iki yeni koleksiyon ve 1000 e yakın desen üretmektedir.

Yalnızca porselen üretiminde değil porselen makineleri üretiminde de uzmanlaşmıştır. Anahtar teslim fabrika yaparak, know-how verme yeteneğine sahiptir.

1990’lı yıllarda başlayan atılımı ile bugün 52 ülkede Kütahya Porselen ürünleri tüketicilere ulaşmaktadır. Kalite beklentisi ve satın alma gücü yüksek Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra, ABD, Kanada, Japonya dev pazarlara ürün sunmaktadır. Ayrıca büyük üretici ve markalarla üretim işbirliği gerçekleştirerek yurt dışında Carrefour, IKEA, Auchan, El Corte Ingles ve Hiper Core gibi zincir mağaza ve marketlerde ürünlerini satışa sunmaktadır.

Türkiye’de ise 35 mağazası ile 6 bin noktada tüketicisiyle buluşan Kütahya Porselen, yalnızca porselen yemek takımlarıyla değil, porselen obje ve sofra tasarım aksesuarları ile de müşteri odaklı çalışmalarının ürünlerini yansıtmaktadır.
Merhaba!

Satırlarıma bir teşekkür ile başlamak istiyorum.

Çocukluğumda oyun oynadığım Kütahya Porselen’in, genç yaşta başkanı olma fırsatını bulabilmek benim için çok önemli. Bu güveni bana duyduğu için ailemizin ve şirketlerimizin başkanı çok değerli babam Sn. Nafi Güral’ a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Kendimi bildim bileli Kütahya Porselen’in duvarları arasında büyüyen ve gelecek planları kuran bir kişi olarak, bu fabrikada yaşadıklarım elbette benim hayatıma yön veren en önemli faktör oldu. Zaten güzel sanatlara ilgili biri olarak, babamın da tavsiyesi ile üniversite eğitimi olarak seramik bölümünü seçmem, benim bugün işletme içinde çalışma arkadaşlarım ile aynı dili konuşan biri olmamda yardımcı oldu.

Sevdiğim ve anladığım işi yapabilme becerisine sahip oldum böylece. Bu şans ve heves ile bugün dünyada tek çatı altında en büyük porselen üretim tesisinde çalışıyor olmak ayrı bir onurdur benim için.

Tahmin edildiği üzere, günde en az üç kez bizlerle buluşan porselen, sağlıklı ve hijyenik olması açısından vazgeçilemez bir sofra gerecidir. Ancak üretim şartlarının zorluğu, emek yoğun bir sektör olması, bugün dünyada ve ülkemizde bir çok üreticinin zora girmesine ve ne yazık ki fırınlarını kapatıp sektörden çekilme kararı almasına neden olmuştur. Bununla beraber; Kütahya Porselen güçlü ve dinamik yapısı ile kapasite artırımına gitmiş, tüm teknolojisini yenilemiş ve bugün dünyanın en büyük ve en güvenilir porselen üreticisi haline gelmiştir.

Kütahya Porselen'in nasıl kurulduğunu ve bu günlere nasıl geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Kütahya'daki ilk porselen fabrikası olan Kütahya Porselen 1970 yılında kurulurken, o tarihteki ortakları, İş Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Sınai Yatırım ve Kredi Bankası, Sümerbank, Vakıflar Bankası, Desiyab (Şimdiki adı ile T.Kalkınma Bankası) Esbank, Kütahya İl Özel İdaresi, Kütahya Belediyesi ve halk olmak üzere, zamanın moda tabiri ile "halk sektörü" idi. Hatırlanacağı gibi Türkiye’de bu model yürümedi. Bankaların talebi ve yönlendirmesi ile, Güral Ailesi olarak Kütahya Porselen’de %75 hisse sahibi olduk, kalan % 25 hissenin sahipleri Sümerbank, Desiyab ve Vakıflar Bankası’nın elindeki hisselerin İMKB de satılması ile birlikte Kütahya Porselen borsa şirketi oldu.

Çok kısa bir sürede dev adımlarla ilerleyen Kütahya Porselen, ürün kalitesi ve müşteri odaklı satış anlayışı ile T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen, “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü”ne layık görülen sektörün ilk markası oldu ve dünyanın 48 ülkesinde faaliyet gösteren Superbrands Grubu tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Süper Markaları 2005 “ kataloğunda yerini aldı. Bununla beraber bugün hem tüketicilerimizden aldığımız memnuniyet, hem de bu sene kazandığımız Red Dot ödülü bizi daha çok çalışmak ve başarmak için heveslendiriyor.

Sofra eşyası üretimi yapan şirketimizin, günümüzde porselene alternatif olacak birçok ürün gamı varken özellikle hediye sunumu olarak tercih ediliyor olması bizim en büyük gururumuz.

Hediye seçmenin ve vermenin zorluklarını bilen biri olarak arkadaşlarım ile yaptığım tasarımlar bizi sizler ile buluşturan en güzel köprü oldu.

Porselenin dayanıklı ve uzun ömürlü yapısı hediyelik eşya olması için de en önemli etken. Günümüzde modern üretim şekli ve tasarımları ile ön planda olan şirketimiz, kültürel mirasına da sahip çıkıyor ve ülkemizin dış platformda temsil edileceği durumlarda özellikle tercih ediliyor.

Kendi içerisinde yarışına hızla devam eden Kütahya Porselen geçen zaman içerisinde büyüdü ve porselen üretiminin yanısıra, yer ve duvar seramikleri ile oluklu mukavva ambalaj sektörüne de girdi.

Yer ve duvar seramikleri konusundaki başarılarımızın temelinde, müşteri memnuniyeti ve kalitenin yanı sıra görsel anlamda elde edilen sonuçlar vardır. Seramik sektöründe kazandığımız iki Red Dot ve Best of the Best ödülünü Türkiyede kazanan tek seramik firması olmamızda yine başka bir gurur kaynağımız. Bu ödüller bizim dünya pazarındaki saygınlığımızı perçinlemekle beraber özellikle yoğun üretim yapan Avrupa pazarındaki yerimizi de gösteriyor.

Tüm şirketlerinde belirlediği vizyon ve misyonları ile emin adımlarla yol alan, tüketici odaklı yapısı ve pazara doğru, en kaliteli ürünü en uygun koşullarda verme hedefinde şirketimiz, bugünkü başarısı için gereken şevk ve azmi sizlerden almaktadır.
Bu inanç ile çok çalışmaya ihtiyacımız olduğunu biliyor, bu yolda yanımızda olan siz değerli Kütahya Porselen dostlarına şükranlarımızı sunuyorum.

Saygılarımla,

Sema GÜRAL SÜRMELİ
Kütahya Porselen, çalışmalarında en önemli unsurlardan biri olarak “insan” öğesini kabul eder.

İnsan Kaynakları politikalarının ana hedefi, insan kaynağının verimli ve etkin bir şekilde kullanılması, çalışanların mutluluğu ile kuruluş hedeflerinin ortak bir noktada buluşturulmasıdır.

Kütahya Porselen bünyesinde İnsan Kaynaklarının gelişimi ile ilgili olarak ilk çalışma 1998 yılında yapılan ilk Stratejik Plan kapsamında ele alınmıştır. Beş yılı kapsayan bu çalışmada belirlenen beş stratejik amaçtan bir tanesi “İnsan kaynağımızın gelişimine ve eğitimine önem vermek” olarak belirlenmiş ve çalışmalara bu tarihten itibaren başlanmıştır.

KÜTAHYA PORSELEN İNSAN KAYNAKLARI VİZYONU;
Girişimci, değişime açık, tutkulu insan kaynağımız ile şirketimizin evrensel bir kuruluş olmasını sağlamak.

KÜTAHYA PORSELEN İNSAN KAYNAKLARI MİSYONU;
Kuruluşumuz hedef ve stratejilerinin, bireysel hedeflere dönüştürülmesini sağlayan ve en değerli kaynağımız olan çalışanlarımızın hedeflerine ulaşmada gösterdikleri performansı sürekli kılan, geliştiren ve çalışanımızın kendilerini geliştirebildiği bir değer yaratmaktır.

KÜTAHYA PORSELEN İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI;
İnsan Kaynaklarımızın yönetiminde;

İşe göre istihdam,
Fırsat eşitliği,
Zamanında tanıma ve takdir
Temel prensibimizdir.

Bu prensipler doğrultusunda, çalışanlarımızın motivasyonunu sağlayarak organizasyon yapısını dinamik tutmak, çalışanlarımızı mevcut ve gelecekteki değişimleri hazırlamak, kuruluşumuza yeniliklere ve değişimlere açık, girişimcilik yeteneğine sahip, enerjik, kendini ve işini geliştirmeyi hedefleyen, değerlerimizi benimseyip yaşatacak kişiler kazandırmak politikamızdır.

İŞE ALMA VE KARİYER GELİŞTİRME;
Kütahya Porselenin personel temininde temel prensip; Kütahya Porselen vizyon ve hedeflerini destekleyecek ve kişilik, yetenek ve tecrübe olarak en uygun niteliklere sahip olan kişilerin, fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda seçilmesidir.

Çalışanların tüm potansiyellerinin farkına varabilmeleri ve gelişimlerini sağlayabilmeleri için bireysel ve ekip düzeyinde öğrenme olanakları sağlanmaktadır.

Çalışanlarımızın iş deneyimi ile geliştirilmesi, tüm bölümlerimizi kapsayan oryantasyon eğitimi ve her çalışanın kendi bölüm yöneticisi ve diğer çalışanlarının verdiği eğitici destek faaliyetleri ve kuruluş dışı eğitim ile sağlanmaktadır.
ISO 9000 kapsamında işe yeni başlayan çalışanlarımıza görev tanım ve sorumlulukları yazılı olarak verilir.

ÜCRETLENDİRME;
Kuruluşumuzda ücret yönetimi sistemine göre ücret politikası uygulanır.

ÇALIŞMA SAATLERİ;
Normal çalışma süresi haftada 45 saattir.
Mesai saatleri Pazartesi-Cumartesi olmak üzere 08.30-17.45 arasındadır. Başlangıç saatleri fabrika ve vardiya durumlarına göre değişebilmektedir.

YEMEK VE SERVİS HİZMETLERİ;
Kuruluşumuz bünyesinde yemek hizmeti verilmekte ve tüm semtlere servis olanağı sağlanmaktadır.

SPORTİF FAALİYETLER;
Kuruluşumuzda her yıl futbol, voleybol, masa tenisi turnuvaları düzenlenmektedir.

STAJ OLANAKLARI;
Kuruluşumuzda üniversite öğrencilerine sağlanan staj olanağı ile öğrencilerin gelişimlerine destek verilmektedir.
Başvurular için öğrencilerin bizzat şirketimize staj başvurularını iletmeleri gerekmektedir.
Staj dönemleri 1 Haziran-30 Eylül tarihleri arasındadır.

Başvurular Mart ve Nisan ayları içerisinde kabul edilmekte, Mayıs ayı içerisinde öğrencilere kabul edilip edilmediği bilgisi verilmektedir.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3400TL olsa da satış müdürü maaşları  13200TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8900TL, insan kaynakları maaşları 3150TL-9650TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10800TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 3200TL-9400TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 8400TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4200 TL dir. Mühendis maaşları 4400TL den başlayıp 15400TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12900 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8300 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2350TL ile 9900 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme