KREDİ DEPARTMAN MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

KREDİ DEPARTMAN MAAŞLARI

KREDİ DEPARTMAN MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Geçim kaygısı, hayat pahalılığı ve daha pek çok etken, insanların hayatları boyunca ne işle meşgul olmaları gerektiğini öne çıkartan soruları oluşturmaktadır. Hangi mesleğin ne kadar para kazandırdığı, hayat şartlarını bu mesleklerin ne kadar etkilediği, hangi işlerin kişilerin standartlarını yükselttiği gibi sorular her zaman için insanlarca sorulmakta ve çeşitli yanıtlar aranmaktadır. Bu soruların içinde bankacıların ne kadar maaş aldıkları sorunsalı ise bambaşka bir konuyu işaret eder. Çünkü bankacılar, apar ile uğraştıkları için sürekli olarak parayı çağrıştıran bir hayat tarzını insanlara yansıtırlar. Ancak onlar sadece çalışandırlar ve maaşla banka şubelerine gelip gitmektedirler. Bu noktada, bu çalışanların maaşları da hep merak edilmiştir.Dışarıdan bakıldığı zaman güzel ofislerde, şık kıyafetlerle ve her gün binlerce liralık işlemlerle birlikte genel bir imaj oluşturan bankacılar, aldıkları ücretler nedeni ile hep soru işaretlerine neden oldular. Çünkü bankacılar, kademe kademe maaş farklılıkları görülen özel sektör birimlerinden başka yerler değildirler. Yani bankacıların maaşları hem bankalara göre, hem şubelere göre, hem de pozisyonlara göre çeşitlilik göstermektedir. Standart bir bankacı maaşı bulunmamaktadır. Fakat bir takım ortalamalardan ve istatistiklerden bu alanda konuşmak çok da mantıksız olmayacaktır. Bankacı maaşları incelendiğinde, aslında toplumdan çok kopuk olmayan rakamların telaffuz edildiği görülebilmektedir. Peki, bankacılar genel olarak ne kadar maaş almaktadırlar?

Bankacılar Nasıl Kazanıyor?

Bankalara giren yeni mezun çalışanlar, eğer şube içinde görevliler ise daha çok 1.500 TL ile 1750 TL bandında işe başlarlar. Bankanın konumu, şubenin işlem hacmi gibi değişkenler göz önüne alındığında, bu ücret 1.200 TL alt sınır ile 2.000 TL üst sınır gibi değerlere de inip çıkabilmektedir.

Tecrübeli banka personelleri, meslekte 5 ile 10 yıl arasında ve bankanın önemli noktalarında çalışmışlar ise, daha çok 2.250 TL ile 4.000 TL bandından gelir elde ederler. Tabi bu durum da hem bankaya, hem pozisyona, hem de şube konumuna göre değişebilir.

Genel anlamda bankacıların kazançları orta gelir seviyesine hitap etmektedir. Standart maaşların görülmediği sektörde başarı önemli bir kriterdir.
Bankacılık uzun yıllardır belki bankacı maaşları belki de sosyal statüsü gereği nedeniyle hep revaçtaki mesleklerden birisi olmuştur. Meslek testi yaptırıp, bankacılık mesleği sizin için ideal mi değil mi sorusuna cevap arayabilirsiniz. Ancak biz hep bankacıların maaşlarından hem de özlük haklarından biraz bahsedelim.
Bankacı maaşları 2016 yılında da daha önceki yıllarda olduğu gibi pozisyondan pozisyona değişecektir. Bankaya girişte genel olarak gişe/banko elemanı olarak başlanır. Bir evin mutfağı gibidir bankanın gişesinde çalışmak. Nakit parayla ilgili her şeyi öğrenebileceğiniz gibi Bankanın operasyon ayağının da temelini öğrenmiş olursunuz. Örneğin Garanti Bankası’nda yeni başlamış gişe personeli 1.200 TL maaş ve ilâve satış primleri alırken, İş Bankası’nda 1.400 TL, Akbank’ta 1.300 TL, Denizbank’ta 1.250 TL gibi tutarlar almaktadır. Bankacılık personel alımları dönemden döneme değişkenlik göstermektedir.
En iyi bankacı maaşlarını satış kadrolarında çalışan portföy elemanları almaktadır. Özellikle deneyim kazanan ve kendini bir bankadan diğer bankaya pazarlayan/satan personellerin 2016 maaşları 5.000 TL’ye kadar çıktığı bilinmektedir. Daha çok KOBİ, OBİ ve TİCARİ portföylerin daha fazla maaş aldığı bilinmektedir. Aynı zamanda Şube Müdürlerinin de belirlenmesinde bu işkollarını yöneten personellerin daha şanslıdır.


Bankacı maaşlarının yanı sıra özlük hakları gereği “özel sağlık sigortalası” sahibi de olurlar. Yılın başında Bankanın yapmış olduğu sigorta ayakta ve yatarak birçok limiti teminat kapsamında sayar ve SGK’nın vermiş olduğu özlük haklarının yanında bu tip bir yan hakkı da beraberinde getirir. Bankacı özel sağlık sigortalarında tüm aile bireyleri sigortadan yararlanmaktadır.
Özellikle özel bankalarda performansa dayalı ücretlendirme gereği satış primleri, hedef primleri de alınan maaşa ciddi katkı yapar.
Bankacılığın en zor yanı yapılan fazla mesailerdir. Genelde fazla mesai yapıp, herhangi bir ücretlendirmeye dahil olmaz.


Bazı bankaların Şube Müdürlerinin 15.000 TL’ye kadar brüt maaş aldığı bilinmektedir. Aynı zamanda Şube Müdürleri personeller gibi üçer aylık veya altışar aylık dönemde performans primi almazlar. Yalnız şube kârlarını tutturdukları an yılın son döneminde ciddi primler almaktadır.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme