KIMBERLY CLARK MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

KIMBERLY CLARK MAAŞLARI

KIMBERLY CLARK MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Kimberly-Clark’ın başarısının ardındaki en önemli kaynak çalışanlarımızdır. Bu doğrultuda şirketimiz:

 Yetenekli insanları organizasyona alarak,
 Her çalışanına gelişme ve öğrenme fırsatı vererek,
 Olağanüstü liderler için ortam yaratarak,
 Daha iyi ticari sonuçlar almak için farklılıkları kucaklayarak,
 Olağanüstü sonuçlar almaları ve Kimberly-Clark'ı başarılı bir geleceğe taşımaları için,

çalışanlarının tüm potansiyellerini ve güçlerini ortaya çıkartıyor.

Bunun için siz de internet sitemiz veya yenibiris.com üzerinden açık pozisyonlara başvuru yapabilirsiniz.

Seçme ve Yerleştirme Süreci

Adaylarla insan kaynakları yetkilileri ve pozisyonun ilgili yöneticilerinin katıldığı en az iki görüşme yapılır. Kimberly-Clark’ta çalışan herkesin liderlik özellikleri sergilemeleri beklenir. Bu nedenle, başarılı liderliğin neye benzediği hakkında açık bir anlayış sağlamak için geliştirdiğimiz altı ‘liderlik özelliği’ çerçevesinde değerlendirilen adaylarımız, ayrıca mesleki ilgi alanları ve teknik bilgileri ile de değerlendirilir. Kurum kültürü ve değerlerimize uygunluk, sürecin tümünde dikkate aldığımız en önemli kriterlerdir.

Tüm adaylar işe alım süreci sonucu ile ilgili bilgilendirilir.Görüşmeler sonucunda olumlu bulunan adaylar için referans araştırması yapılır. Bu süreçleri olumlu olarak tamamlayan adaylara İnsan Kaynakları tarafından iş teklifi yapılır.
Kimberly-Clark ve global markaları 150’den fazla ülkede insanların yaşamlarının vazgeçilmez bir parçasını oluşturuyor. Hergün, 1,3 milyar insan , dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri, K-C markalarına ve sağladığı sağlık, hijyen ve refahı artırıcı çözümlere güvenerek bu ürünleri kullanıyor. Kotex, Huggies, DryNites, Little Swimmers ve Depend gibi markalarıyla K-C 80’den fazla ülkede 1. veya 2. konumda yer alıyor.

Kimberly-Clark, Türkiye’de faaliyetine başladığı 2006 yılından bu yana çift haneli büyüme rakamlarına ulaştı. Mükemmellik, yenilik ve girişimciliğe yönelik tutkularımızı paylaşacak yeni takım arkadaşlarımızın aramıza katılması ile büyümeye devam ediyoruz. Eğer kazanma ruhuna sahipseniz, Türkiye’de fark yaratan gelişimimizin bir parçası olmak için siz de aramıza katılın.

En iyi ve doğru kişileri doğru işe yerleştirip,sürekli gelişme olanakları sağlayarak K-C ve sizler için parlak bir gelecek garanti ediyoruz.
Kimberly-Clark çalışanlarının bireysel ve profesyonel gelişimlerini sürdürebilmeleri için her türlü fırsatı yaratır. Kariyeriniz sorumluluk alanınızı genişletip, yaşadığınız deneyimler ile uzmanlaştığınız sürekli bir öğrenme süreci haline gelecektir.

Ekip liderleri performansınızı düzenli olarak değerlendirecek ve yılda üç kez informal performans görüşmelerine ve ayrıca yıl sonu performans değerlendirme toplantısına katılacaksınız. Kişisel kariyer gelişim görüşmeleri uzun vadeli hedeflerinizi planlamanıza olanak sağlayacaktır.

Kimberly- Clark’da kendi kariyer yolunuzu yönlendirme sorumluluğu size verilir. Bu süreçte, en iyi performansınızı ortaya koymanız ve tüm hedeflerinize erişebilmeniz için geliştirdiğimiz sistemler ile size yol gösteririz. Kimberly-Clark, çalışma ve özel hayat arasında bir denge kurması için tüm çalışanlarını destekler.

Performans Yönetimi

Kimberly-Clark'da Yetenek Yönetimi Stratejimizin bir kısmını oluşturan Performans Yönetimi, tüm şirket genelinde uygulanan çok önem verdiğimiz bir süreçtir.

Performans Yönetimi Sistemimiz:

Şirket genelinde performansımızın ve konsantrasyonumuzun artmasına yardımcı olur,

Kişisel hedeflerin genel ticari hedeflerimizle bağlantılı olmasını sağlar,

Her çalışanın yaptığı işe sahip ve sorumlu olmasını sağlar,

Koçluk ve geribildirim yapılmasına olanak sağlar,

İyi performansı tanımamızı ve ödüllendirmemizi sağlar.

Tüm ekip liderleri yılda üç kez informal toplantılarda ekip üyeleri ile bir araya gelip performanslarını değerlendirir ve değişen hedeflerini görüşürler. Ayrıca, çalışanlarımızın iş arkadaşlarının görüşlerine katkıda bulunmalarına olanak sağlayan internet tabanlı 360 derece geribildirim sistemi bulunmaktadır.

K-C Davranışlarımız

Kimberly-Clark'ta çalışan herkesin belirli davranışları sergilemeleri beklenir. Bu nedenle, 2015 Global İş Planımız doğrultusunda çalışanlarımızın başarısına katkıda bulunacak altı yeni K-C Davranışlarını Mart 2011'de oluşturduk.

K-C Davranışlarımız:

Güven Oluştur - Herkese açık ve samimi davranırım, farklı bakış açılarına ve tartışmalara değer veririm.

Karar Al - Hergün sonuçlara ulaşmak için aksiyonlarımı ve önceliklerimi belirlerim.

Sürekli Kazan - Kısa ve uzun vadeli beklentileri aşmak için "Başka ne yapabilirim?" diye düşünmenin sorumluluğunu taşırım.

Müşteri Odaklı Düşün - Müşterilerimin ihtiyaçlarını anlar ve öngörür, onlara avantaj sağlayacak yenilikleri sağlarım.

Sürekli Gelişim Göster - İşimizi geliştirmeye yönelik yeni fikirler için sınırların ötesine ulaşırım.

Yeteneği Geliştir - Ekibimin farklılıkları barındırmasının, gücünün ve kendi gelişimimin sorumluğunu taşırım.

Bu özellikler çalışanlarımıza performansları, gelişimleri ve kariyerleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olma olanağı verir.

Çalışanlarımız performans değerlendirme oturumlarında bu özellikleri esas alarak kendi performanslarını gözden geçirirler.

Ücretlendirme ve Yan Haklar Politikamız


Ücretlendirme ve yan haklar politikamız temel olarak, iş değerlerlendirmeyi hedef alan, performansa bağlı, yüksek performansı ödüllendiren, adil ve rekabetçi bir sisteme dayanmaktadır. Ücretlerimiz ; performans, enflasyon ve piyasada hedeflediğimiz konumlanma doğrultusunda ayarlanır.

Satış maaşları yeni çalışanlar için 3400TL olsa da satış müdürü maaşları  13200TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8900TL, insan kaynakları maaşları 3150TL-9650TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3400TL-10800TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 3200TL-9400TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 8400TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4200 TL dir. Mühendis maaşları 4400TL den başlayıp 15400TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12900 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8300 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2350TL ile 9900 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme