KERVAN GIDA MAAŞLARI - 2020, maaşları, mülakat, iş ilanları, yorumlar, işe giriş, ne iş yapar

Hot

30 Eylül 2016 Cuma

KERVAN GIDA MAAŞLARI

KERVAN GIDA MAAŞLARI:
2016-2017 yıllarında enflasyonun %10 olması durumunda NET maaşların aşağıdaki gibi olacağı tahmin edilmektedir:


Türkiye’nin en büyük yumuşak şeker üretici ve ihracatçısı olan Kervan Gıda, Bebeto markasıyla dünya pazarlarında hızlı adımlarla ilerliyor.

Kervan Gıda, konularında uzman yönetim kadrosu, inovatif ar-ge çalışmaları, modern  üretim anlayışı, çevreye duyarlı üretim politikaları ve modern iletişim teknolojileri ile yeni çağın değişen tüketici taleplerine uygun ürünler geliştirerek Türkiye’de ve hedeflediği dış pazarlarda en büyük üç şekerleme firması arasında yer almayı vizyon edinmiştir.

İlk olarak 1995 yılında sakız üretimi ile şekerleme dünyasına adım atan Kervan Gıda, üretim hattını büyüterek 1998’te jelly üretimine başlamıştır. 2005 yılına gelindiğinde dünya şekerleme sektöründeki yenilikleri yakından takip ederek Türkiye’deki ilk licorice hattını kurmuş ve Türk tüketicisini yeni jelly çeşitleriyle tanıştırmıştır. 2007 yılında dünya içecek markası Caprisun’ın Türkiye üretim ve satış haklarını alarak içecek üretimini bünyesine katmıştır. Bugün 36.000 metrekareye ulaşan üretim tesislerinde jelly, sakız ve içecek kategorilerinde gerçekleştirdiği yıllık 85.000 ton üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük gıda üreticileri arasında yer almaktadır.

 %100 Türk sermayeli Kervan Gıda, Türkiye’nin en yüksek üretim kapasitesine sahip jelly üreticisidir. Yurt içindeki başarılarını dünya pazarlarında da gerçekleştirmek hedefiyle 2010 yılında Türkiye’deki ilk ve tek devlet destekli markalaşma programı Turquality’e kabul edilen Kervan Gıda, Bebeto markasıyla dünya şekerleme pazarlarında güçlü bir yer edinmek için çalışmalarına devam etmektedir.

Kervan Gıda, kuruluşunun 10. Yılında İstanbul Sanayi Odası tarafından yapılan sıralamada Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında 985. firma olurken 2009 yılında 616. sıraya yükselmiş ve Türkiye’nin hızla büyüyen gıda endüstrisinde üretim ve ihracat gücüyle önemli bir yer edinmiştir.

Kervan Gıda, tüketici sağlığı ve memnuniyetine odaklanan kalite anlayışı ile güvenli, kaliteli ve sağlıklı ürünler üretebilmek için tesislerinde gerekli tüm altyapı ve hijyen koşullarının oluşturulmasını sağlamıştır. Tüm bu çalışmalarını sırası ile ISO 9001, ISO 22000, İngiliz Perakende Konsorsiyumu tarafından verilen Certificate of Conformity (BRC) ve Amerikan Hijyen Standardı (AIB) gibi uluslar arası kalite ve gıda güvenliği yönetim sistemleri ile belgelendirmiştir. Ayrıca ürünlerinin helalliğini Helal Sertifikası ile de sertifikalandırmıştır.

Sağlıklı ürün geliştirme etiği gereği jelly üretiminde gerçek meyve suyu kullanan Kervan Gıda, 2010 yılında ise Avrupa Birliği ülkeleriyle eş zamanlı olarak üretiminin tamamında bitkilerden elde edilen doğal boya kullanımına geçmiştir. Bu özelliği ile Türkiye’de doğal renklendirici kullanan ilk jelly üreticisi olmuştur. Günümüzde 75 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kervan Gıda dünya şekerleme endüstrisinde gıda güvenliği konusunda en güvenilir üreticiler arasında yer almaktadır.

Kervan Gıda, Bebeto jelly, Bingbong şekerli sakız, Noşuga şekersiz sakız, Caprisun meyveli içecek markalarının yanı sıra  dünyanın en büyük firmaları için özel markalı (private label) ürünler geliştirmektedir. İş ortakları arasında Wrigleys, Leaf, World Confections, Fritolay, Metro ve Carrefour gibi dünyanın önde gelen markaları bulunmaktadır.

Üretici kimliğinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışı pazarlarda dağıtım ve satış operasyonlarıyla da hızlı tüketim ürünleri pazarında hızla büyüyen bir şirket olmuştur.  Kervan Gıda iştiraki olarak kurulan Sistem Pazarlama yurt içi operasyonlarını, Dünya93 ise yurt dışı satış operasyonlarını yürütmektedir.

Ayrıca perakende satış kanalında da varım diyen Kervan Gıda 2007 yılında yumuşak şeker franchising sistemi Bebeto Eğlence Adası ile sektöre yeni bir soluk getirmiştir. Bebeto yeni mağazacılık anlayışıyla yurt içinde organize perakende zincirleri ve alışveriş merkezlerindeki cornerler ile yayılırken bu başarısını yurtdışı pazarlara da taşımaktadır. Cezayir, İran, Irak’ta başlayan Bebeto Eğlence Adası çok yakında Avrupa’yı fethetmeyi hedeflemektedir.
Kervan Gıda Olarak Vizyonumuz

Her yaştan birey için tasarladığımız lezzetli, eğlenceli ve yenilikçi ürünlerimizle takip edilen güçlü markalara sahip olmak, Türkiye’de ve hedeflediği dış pazarlarda en büyük üç şekerleme firması arasında yer almaktır.


Kervan Gıda Olarak Misyonumuz

Markalarımızı, bulunduğumuz sektördeki bilgi ve deneyimimizle güçlendirirken, çevreye ve çalışanlarımızın gelişimine önem vererek, paydaşlarımıza değer yaratacak şekilde büyümek, üretmek ve kaynaklarımızı yönetmektir.
Değerlerimiz

Güvenilir
Cesur
Eğlenceli
Dinamik
Kararlı


Güveniliriz. Çünkü; inanmadığımız hiçbir ürünü üretmez ve satmayız. Güvenilirliğimizi bu prensiplerimizden alırız.

Cesuruz. Çünkü; globalleşen dünyada yeni ve farklı lezzetler üretirken, gücümüzü ürünlerimizi paylaştığımız bireylerden alırız.

Eğlenceliyiz. Çünkü; renkler ve lezzetler işimizin vazgeçilmez neşe kaynaklarıdır.

Dinamiğiz. Çünkü; genç, atak, yenilikçi ekibimizle dünyada ve Türkiye’de tercih edilen markalara sahibiz.

Kararlıyız. Çünkü; hayallerimiz bizi başarıya ulaştırır. Bu bilinçle ve inançla yol alırız.

Türkiye’de ve hedeflediğimiz dış pazarda en büyük üç şekerleme firması arasında yer almaya kararlıyız.

KERVAN GIDA olarak başarılarımızın ekip çalışması ile gerçekleştiğinin bilincinde olup, takım ruhumuzun korunması ve motive edilmesi için gerekli çalışmaları etkin bir şekilde yürütmekteyiz.

KERVAN GIDA; güvenli ve kaliteli üretim için çalışan memnuniyetinin en yüksek seviyede olması gerektiği bilinciyle, çalışanlarının her anında yanında olmaktadır.

KERVAN GIDA; Sektörde istikrarlı bir başarı sağlayabilmek için gerek alt yapı ve personelinin sürekli iyileştirmesini hedeflemiştir. Çalışanlarımızın hızlı gelişen bilgi teknolojilerine ayak uydurabilmeleri için sürekli gelişimleri öngörülerek eğitimlerle ve uygulamalı çalışmalarla günümüz koşullarına adaptasyonu sağlanmaktadır.

İç ve dış müşteri beklentilerini her şeyin üzerinde tutan, müşteri tatminin arttırılması ve müşteri bağlılığının yaratılması amacıyla iyileştirme ve yenilik yapmayı ilke edinen KERVAN GIDA, Gıda Güvenliği ve Kalite Politikası ile bu farkındalığını tüm paydaşlarına garanti etmiştir.
ÇALIŞANLARIMIZA KARŞI SORUMLULUKLARIMIZ

Kervan Gıda olarak “En Değerli Sermayemiz İnsan Kaynağımızdır” anlayışıyla;

Tüm çalışanlarına eşit mesafede durur,
İşe alma ve çalışma sürecinde ayrımcılığı, her türlü zorlayıcı ve baskı altında çalışmayı reddeder,
Ayrımcılıktan uzak bir çalışma ortamında eğitim, tayin ve terfi kararlarında objektif veriler kullanır, çalışanların gerek mesleki bilgi ve becerilerinin, gerekse kişisel yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik eğitimler gerçekleştirir,
İş hayatıyla özel yaşam arasında dengeyi sağlamayı taahhüt eder,
Çalışanların kişilik onurunu korumaya, mevzuattan ve sözleşmelerden kaynaklanan tüm özlük haklarının tam ve eksiksiz olarak kullanımına özen gösterir,
Çalışanların birbirleriyle karşılıklı güven, saygı ve nezaket kuralları çerçevesinde iletişim ve işbirliği yapmalarını bekler,
Çalışanlarının karar alma sürecine katılmalarını sağlamaya çalışır,
Bütün çalışanlarının bilgi sistemlerini yasalara ve etik kurallara uygun kullanmasını bekleriz.

ETİK DEĞERLERİMİZ

Sorumluluk
Yasal sorumluluklarımızın yanı sıra, müşterilerimize, çalışanlarlarımıza, tedarikçi ve iş ortaklarımıza, rakiplerimize, topluma ve çevreye karşı olan bütün sorumluluklarımızı yerine getirmeye özen gösteririz.

Çıkar Çatışması
Kervan Gıda çalışanları çıkar çatışmasıyla sonuçlanacak eylemlerden özenle kaçınır ve görevleri esnasında şirket yararını korumaya özen gösterir, kendilerine veya yakınlarına çıkar sağlama anlamına gelebilecek her türlü eylem ve davranıştan kaçınırlar. Şirket yararı ile kişisel menfaatlerin çatışması ve çalışanların konumlarından dolayı uygun olmayan kişisel menfaatler elde etmesine, yakınlarına veya 3. şahıslara çıkar sağlamasına hiç bir koşulda müsaade edemeyiz.

Tarafsızlık
Bütün çalışanlarımız için adil bir çalışma ortamı sunar ve bu çalışma ortamının önemini her bireyin benimsemesini sağlarız. Kurum ve kuruluşlarda olan ilişkilerimizde yaş, ırk, etnik köken, milliyet, politik görüş, dini inanç, cinsiyet vb. ayrımlardan kaçınırız.

Dürüstlük
Bütün iş ilişkilerimizde ve süreçlerimizde dürüstlük önceliğimizdir. Kervan Gıda çalışanları iş ilişkisinde bulunduğu her bireyle dürüstlükten ödün vermeden işlerini sürdürmektedir.

Gizlilik ve Ticari Sırların Korunması
Kervan Gıda bünyesindeki her çalışan; müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve çalıştığımız diğer ilgili kişi ve kuruluşların gizliliklerine ve özel bilgilerinin korunmasına özen gösterir. Herhangi bir nedenle şirketten ayrılan personelin görev ve pozisyon nedeniyle sahip olduğu her türlü belge, doküman ve gizlilik arz eden bilgilerin korunmasına ve bunların ileride şirket aleyhinde kullanılmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına özen gösteririz.

Çalışma Saatleri
Kervan Gıda çalışma düzeni Beyaz Yaka ve Mavi Yaka çalışanlar için ayrı düzenlenmiştir. Tüm çalışanlarımız için haftalık çalışma saati 45 saat olup, Beyaz Yaka çalışanlarımız hafta içi (Pazartesi-Cuma) 08:00-18:00 saatleri arasında çalışmakta, Mavi Yaka çalışanlarımız ise vardiyalı düzende çalışmaktadırlar.

Eğitim Sistemi
Kervan Gıda’da çalışanlarımız işe başladıkları ilk gün itibariyle oryantasyon ve işbaşı eğitimlerine tabi tutulmakta, şirkete uyum süreçlerinin verimli ve başarılı geçmesi sağlanmaktadır. Diğer yandan mevcut çalışanlarımızın gerek sektör dinamiklerinin gerektirdiği ve/veya teknolojinin getirdiği yenilikleri kazanmaları, gerekse kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamaları adına eğitimler ile desteklenmeleri sağlanmaktadır.

Performans Değerlendirme Sistemi
Beyaz Yaka ve Mavi Yaka çalışanlarımız yıl boyunca Hedef ve Yetkinlik Bazlı Performans Yönetimi Sistemi kapsamında değerlendirilmekte ve bu doğrultuda performans primi ile ödüllendirilebilmektedirler.

Sosyal Haklar
Çalışanlarımıza yemek ve servis hizmeti sağlanmaktadır.

Kervan Gıda’da çalışmak;

Gıda sektöründe kendisine parlak bir gelecek gören,
Yönetim, planlama ve organizasyon becerileri gelişmiş,
Analitik, problem çözme yeteneği olan ve hızlı öğrenen,
Liderlik vasıflarına sahip, koordinasyon yeteneği yüksek, takipçi ve sonuç odaklı,
Beşeri ilişkileri kuvvetli,
İkna yetkinlikleri gelişmiş,
Dikkatli, titiz ve sabırlı,
Cesur düşünebilen, yeni fikirler üretebilen,
Hata yapmaktan korkmayan, hatalarını tecrübeye çevirebilen,
Çalışkan, enerji dolu
Çalışma arkadaşlarımıza bütün başarı kapılarının açık olduğunu ve başarılarının ödülünü adil bir şekilde alacaklarını taahhüt ederiz.


Satış maaşları yeni çalışanlar için 3100TL olsa da satış müdürü maaşları  11600TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Pazarlama maaşları 3100TL-8800TL, insan kaynakları maaşları 3600TL-9600TL, finans maaşları ve muhasebe maaşları 3020TL-10600TL, tedarik zinciri maaşları ve ithalat ihracat maaşları 2100TL-9100TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir. Stajyer maaşları ise 1000TL dir. Mağaza müdürü maaşı 6500TL iken, mağaza müdür yardımcısı maaşı 4000 TL dir. Mühendis maaşları 4000TL den başlayıp 14500TL ye kadar çıkmaktadır. Teknisyen maaşları ise 3200-12600 TL aralığındadır. Çağrı merkezi maaşları ise 2200 ile 8200 TL arasındadır. Denetçi maaşlarının 2150TL ile 9300 TL aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme